Kawiarenka

Rozplącz swoją wyobraźnię. Zagość w świecie stworzonym przez fanów lub do nich dołącz.

Moderator: SPIDIvonMARDER

Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hadrian »

Sam mam własny świat fantasy, ale bardziej przypominający średniowiecze/barok niż samo fantasy ;) Mam tam Cesarstwo Vołgardu stylizowane na Carską Rosję za czasów Iwana IV Groźnego, Polskę za czasów Kazimierza Wielkiego i Jagiełły (Meneria, albo Salmacja - nie mogę się zdecydować :) ), Republikę wenecką (Republika Barcelska), Królestwo Boronii - Hiszpanię, Arcyksięstwo Parsonii - Austria. Oprócz tego mam wiele, wiele więcej, a państw na Ziemi było wiele, więc jest wiele inspiracji ;) Ja osobiście proponuję:
-Cesarstwo Chińskie jako Xiyosiusiucośtamblabla :)
-Carstwo Rosyjskie z nazwą z literami V,W,Ł,J,I,Y ;)
-Afryka :)
-Lud aborygenów
-Coś typowo Europejskiego
-Koczownicy - hunowie lub mongołowie :)

To tyle, życzę powodzenia! :)
Awatar użytkownika
Ezet
Ożywieniec
Posty: 88
Rejestracja: 05 grudnia 2010, 17:42
Lokalizacja: Ankh-Morpork

Re: Kawiarenka

Post autor: Ezet »

Ja osobiście wolę świat fantasy i taki bardziej w dobie antyku ;) a szczególnie w klimacie Bliskiego Wschodu- Babilonia, Armenia, Arabia, Egipt, Persja. Właśnie czytam "Historię powszechną starożytności" J. Wolskiego tak by poszerzyć swoją wiedzę ze szkoły o starożytności :) a i może przy okazji wpadnę na jakieś następne pomysły
Right player on the wrong server can make all different in net... so connect mr. Player... connect and... fell the lag..
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5184
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ezet, odezwij się do mnie na gg, jako archeolog Ci może troszkę powiem o starożytności i pisaniu w ogóle ;) 6164667
Obrazek
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Caer »

Ezet pisze:Właśnie czytam "Historię powszechną starożytności" J. Wolskiego tak by poszerzyć swoją wiedzę ze szkoły o starożytności :) a i może przy okazji wpadnę na jakieś następne pomysły
O, proszę, też czytało się Wolskiego. Do tej pory po nocach śni mi się historia starożytnej Grecji i Rzymu... ;)
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

Ezet, a myślałeś o samym ukształtowaniu świata? Ale tak globalnie, bo ludzie generalnie jako narodowości i ich profile psychologiczne są uzależnieni od geografii. Np. górale są twardzi i dumni, bo cenią sobie niezależność - czemu? Bo w górach przeżywają najsilniejsi i najbardziej samowystarczalni.

Z kolei ludy z nizin, najlepiej w okolicach rzek, zwykle nastawiają się na rolnictwo. To pociąga za sobą umiejętność czekania (na plony, na zwierzęta itd.), pewien rodzaj spokoju, tak zwane "ciche życie". Dla nich ziemia jest święta - możesz więc stworzyć kraj żyzny, typowo rolniczy, gdzie żyje się zgodnie z porami roku, a więc siewu, zbiorów itd. Tacy ludzie to raczej niespecjalny materiał na wojowników.

Ludność wyżynna musi dostosowywać się do zmienności - raz płasko, raz paógrki i malutkie góry, lasy, jeziora... To sprawia, że są bardziej mobilni i łatwiej adaptują się do nowych warunków. Mogą powstawać duże miasta z rozwiniętym handlem i nauką. Dobrzy naukowcy, kupcy, szpiedzy - potrafią dużo podróżować i odnaleźć się w wielu sytuacjach.

Najbardziej wojownicze są czasami te ludy, które mają ograniczone zasoby i muszą o nie walczyć. Ponoć mafia sycylijska narodziła się wśród pasterzy, którzy woleli straszyć siłą na zapas (chodziło o porywanie kóz), niż pertraktować zgodnie z opinią "Atak to najlepsza forma obrony". Zdradzę, że teraz pracuję z ogromnym, jałowym wręcz imperium - wszędzie praktycznie suche stepy, jałowe pustynie i zdradliwe bagna. Nie ma prawie ziemi uprawnej, wypas też jest trudny, klimat zimny, suchy i jałowy, prawie nic nie rośnie. Z tego względu ludzie zamieszkujący te tereny to świetni wojownicy: twardzi, zahartowani i, co ważne, święcie wierzący, że to ich powołanie. Szkoda :smu ... Niemniej to państwo - by nie zdradzić zbyt wiele, powiem o XYZ - posiada niebywałą armię, gospodarka opiera się na wojnie, podbojach, daninach i więziennictwie (tak akurat się składa, że znajduje się tam drugie co do wielkości więzienie). Dzieje się tak jednak kosztem nauki - nie ma szkół, a jedynie w stolicy znajduje się coś na kształt akademii. Coś za coś.

Reasumując, masz duże pole do popisu. Narysuj jakąś mapę, to pomyślimy :) . Z chęcią pomogę, o ile tylko się na coś przydam :jez !
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

W ramach międzynarodowej współpracy fanów, Wyszczekani mają przyjemność ogłosić aktualizację "Kronik Strażników". Melissa uzupełniła je o wiele nowych tekstów, zarówno znanych i lubianych autorów, jak i nowo odkrytych talentów. Plik jest już gotowy do pobrania w Bibliotekach! Z uwagi na dużą ilość dzieł zamieszczonych w tomiku, zmuszone byłyśmy do zmiany rozszerzenia. Obecnie do prawidłowej obsługi kompendium wymagany jest MS Word 2010. Zmiana ma też swoje dobre strony - przejrzysty układ znany z poprzednich edycji "Kronik..." został wzbogacony o numerację stron w celu łatwiejszej nawigacji, stopkę portalu oraz wskazówkę do wykorzystania podczas lektury: by odnaleźć konkretny tekst, wciśnij Ctrl + F i wpisz tytuł w pojawiające się z boku ekranu okienko. Dziękujemy serwisowi MediaFire za udostępnienie miejsca na serwerze oraz wszystkim autorom zamieszczonych prac.

Link: Biblioteki Strażników portalu Wyszczekani.hpu.pl (http://wyszczekani.hpu.pl/viewpage.php?page_id=27). Smacznego.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5184
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

To sobie nie poczytam. Dlaczego zwiększenie objętości wymusiło zmianę Worda? Przecież to nie ma pokrycia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

SPIDIvonMARDER pisze:To sobie nie poczytam. Dlaczego zwiększenie objętości wymusiło zmianę Worda? Przecież to nie ma pokrycia.
Tego jest w sumie kilkaset stron i może się zdarzyć, że starsze wersje się wieszają. Ale jeżeli chcesz, mogę wrzucić też wersję powiedzmy RTF, żebyś mógł obejrzeć. Tylko wtedy proszę o wyrozumiałość w zakresie układu, bo trochę się go naruszy (inny sposób wyświetlania itd.). Może być? To wrzucę.

EDIT:

Gotowe, w tej samej zakładce, co zwykle (http://wyszczekani.hpu.pl/viewpage.php?page_id=27). Pozdrawiam!
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

Chcę spytać Was o sposoby ukrycia bardzo ważnych pamiątek rodzinnych. Wyobraźcie sobie, że macie wyjątkowo cenną rzecz, przedmiot z historią. Krwawą i diabelnie polityczną. Czujecie, że niedługo będziecie wąchać kwiatki od dołu i chcecie je zabezpieczyć (kto by tam wierzył następcom, tfu!). Pytanie brzmi: jak byście je schowali? Macie do dyspozycji luksusową rezydencję w stylu noir, wielki ogród i setki kryjówek, tajnych przejść i innych radosnych wynalazków zbzikowanych nowobogackich. Dodatkowo macie tyle kasy, że możecie odstawić sobie dziesiątki magów w roli ślusarzy i odtworzyć takie wnętrza, że Constantine'owi jego lisia szczęka stuknie o podłogę.
Skrytek musi być maksimum 20, bo macie 20 cosiów do ukrycia. Można, oczywiście, w jednej skrytce schować kilka sztuk. Ale musicie "zakwaterować" całą kolekcję. Potrzebne są też sprytne pułapki. Wspinanie się po ruchomych posągach, zalane labirynty, zamki na zagadkę i tym podobne. Liczę na Was :) !
karlat11 pisze:Keeper, a pokazałabyś nam w najbliższym czasie jakieś swoje literackie dzieło?
Nie, dopóki nie skończę mojego Magnum Opus. Nie zamierzam pokazywać niedokończonego, a jeszcze duuużo zostało. Lepiej czuję się w mieszanych formach, gdzie śmiech maskuje trudną tematykę. A to niełatwy styl i wymaga wysiłku. I czasu. Na razie możecie przeczytać sobie commission dla uroczej CSupernovy, "TafferWatch", temat wisi. Wierszy też nie planuję tu publikować, nie ma na forum odpowiedniej publiczności (co tu kryć, wolicie prozę "kawę na ławę" i chyba nie czujecie się dobrze w metaforycznym pojmowaniu tekstu, a tu konieczna jest analiza każdego słówka). Natura nie znosi próżni, moja droga. Magnum Opus powstaje, ale wraz z tym, jak rośnie, płynie czas. Wymaga wysiłku. Uśmierciłam już kilka osób, na inne napuściłam oddział dezerterów w myśl mody na treści podwójne i wykopałam paru głównych bohaterów do zakazanego miasta. Taki azjatycki wątek niedostępnej twierdzy... Z małych liter piszę celowo, bo to nie rezydencja chińskich cesarzy, tylko... a, zbyt dużo byście się dowiedzieli :roll: . Cicho siedzę.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5184
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Coś ze świecami, świece są świetne do zagadek! I lustra! W swojej książce zrobiłem zagadkę taką, że lustro odbijało przeciwległą ścianę w jej prawdziwej postaci, tam było widać szparkę od zamkniętej kasetki w panelu.

Biblioteka to stary i dobry motyw. Numerki na regałach, jeden może być kluczem albo dziurką od klucza.

Zabawki, lalki, klocki... niepozorne, więc można w nich coś ukryć.

Kiedyś na biwaku mieliśmy ukryć plik dokumentów. Jak złapano jednego z nas i kazano mu powiedzieć, gdzie są dokumenty, on odpowiedział "Ma je towarzysz Dzik". Wszyscy potem szukali kogoś o takim nazwisku czy ksywie, a to chodziło o futro dzika wiszące na ścianie xD
Obrazek
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hattori »

Dwa pytanka:
1. Czy w średniowieczu albo w XIX w. istniały już piżamy? Chodzi mi generalnie o męskie stroje do spania z tych okresów. (Nie, nie bójcie się, nie napiszę kolejnej podejrzanej sceny Garrett/kobieta :) )
2. Przymiotnik określający przynależność do Opiekunów. W ich przypadku bardziej pasuje opiekuńczy czy nieco udziwniony opiekunowski?
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hadrian »

1. Piżamy jako takie współczesne to nie. Określenie to jest nowoczesne, kiedyś były koszule nocne. Czasem też spano nago ;)

2. Opiekuńczy, oczywiście. Nie wiem po co pytać ;) Można także dać strażniczy, ale to się bardziej kojarzy ze Strażą.
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hattori »

Koszula nocna pasowałaby raczej do kobiety, dobrze myślę? Zastanawiam się, w czym taki Garrett mógłby spać (gdyby przebierał się na noc). Może szlafrok byłby lepszy? (Chociaż słowo jest z niemieckiego)
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hadrian »

Przecież Garrett śpi w ubraniu, sam tak (chyba) napisałeś w TDA ;)
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hattori »

Tak ale chodzi właśnie o to, że w pewnym momencie musi się przebrać. Jak napiszę piąty już rozdział, to sami zobaczycie.
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

A wiecie, że w przeszłości panowie też mieli coś na zimne, samotne noce? :o

Ubierz go w "body" niemowlaka - tylko większe - i będzie w porządku. Tylko niech to będzie proste, workowate. Zwykle piżamy wiktoriańskie dla dżentelmenów miały klapki z tyłu. Wynikało to z tego, że ogrzewanie mieli, jakie mieli. Popularne były szlafroki i bokserki. Mnie kojarzy się coś bezkształtnego, z szarego płótna. I proponuję, żeby akurat Garretta nie ubierać w krzyk mody z Letheritzii - jakoś nie umiem go sobie wyobrazić w piżamce w małpki lub hipcie :roll: .
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hattori »

Keeper in Training pisze:I proponuję, żeby akurat Garretta nie ubierać w krzyk mody z Letheritzii - jakoś nie umiem go sobie wyobrazić w piżamce w małpki lub hipcie :roll: .
Kontrast byłby chyba taki:
pulp_fiction_jackson_travolta.jpg
vincentandjules.jpg
Thx. Ubiorę go w szlafrok. Taki w hipcie. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

Hattori pisze:
Keeper in Training pisze:I proponuję, żeby akurat Garretta nie ubierać w krzyk mody z Letheritzii - jakoś nie umiem go sobie wyobrazić w piżamce w małpki lub hipcie :roll: .
Kontrast byłby chyba taki:
pulp_fiction_jackson_travolta.jpg
vincentandjules.jpg
Thx. Ubiorę go w szlafrok. Taki w hipcie. ;)
W HIPCIE?! Czyli jednak Greg odważył się dać mu pod choinkę taki prezent!!!! :tar:
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hattori »

Joke, Keeper, joke :-D
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Keeper in Training »

Hattori pisze:Joke, Keeper, joke :-D
Ach, no tak... Nie, zupełnie serio. Możesz go tak ubrać... Jestem pewna, że ludziom się spodoba taki Garrett w domowych pieleszach... Wiesz co? Kup mu jeszcze w obuwniczym paputki z frotte. Koniecznie w kształcie radosnych, puchatych zwierzątek. Taaak! :diab9:
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Hattori »

Zastanowię się... ;)

Kolejne pytanko, do znających łacinę. Jak byście przełożyli: Księga Popiołu? "Carta Cinis?"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5184
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Carta to karta papirusu, wiersz lub pojedynczy utwór. Lepiej "Liber"
Obrazek
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: Caer »

No i nie zapominajmy, że łacina jest bardzo fleksyjna. Nie wystarczy znaleźć rzeczownik w mianowniku, trzeba go jeszcze odmienić. W tym wypadku potrzebujemy dopełniacza: Liber cineris .

PS. Spidi, uczysz się już łaciny? :)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5184
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Miałem ją na pierwszym roku i skończyłem już :)
Obrazek
Awatar użytkownika
karlat11
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 17 marca 2011, 18:18
Lokalizacja: Doki, Zatopiona Cytadela
Kontakt:

Re: Kawiarenka

Post autor: karlat11 »

Ale fajnie!
Chciałabym mieć łacinę! :P :roll: 8-)
ODPOWIEDZ