Kara śmierci

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Czy jesteś za karą śmierci?

Tak
23
47%
Nie
26
53%
 
Liczba głosów: 49

Kethoth
Akolita
Posty: 132
Rejestracja: 29 grudnia 2005, 19:54

Re: Kara śmierci

Post autor: Kethoth »

Wymieniam tylko arabów bo nie lubię sposobu w jaki oni mordują(zamachy terrorystyczne)
Zależy jak na to spojrzeć, np. Polska na gwałt potrzebuje kilku skrytobójstw politycznych.
Ostatnia fanmisja:Conspiracies in the Dark [9/10]
Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Kara śmierci

Post autor: hurr »

Marek pisze:rozprawiamy tutaj o karze jako "karze odzwierciedlającej" oraz karze krwawej
sama kara powinna wychowywać
przecież właśnie o tym mówiłam. Kara to pokazanie komuś że zrobił źle. Wyrok nie jest karą, bo nie umożliwia poprawy:p Znaczy... Nie można tego sprawdzić, bo ciężko jest znaleźć dowody przestępstw niepopełnionych, prawda? :twisted: Lecz niewątpliwie wielce skuteczne, a o to nam chyba chodzi.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Kara śmierci

Post autor: marek »

Magpie pisze:Nie można tego sprawdzić, bo ciężko jest znaleźć dowody przestępstw niepopełnionych, prawda?
zalatuje mi to "raportem mniejszości"
porozmawiajmy może o sytuacjach prawdopodobnych
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Przemek557
Kurszok
Posty: 551
Rejestracja: 29 października 2005, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Re: Kara śmierci

Post autor: Przemek557 »

Marek pisze:wyobraź sobie, że po ciemku nie widać czy ktoś ma w łapie broń, czy nie - z złodziej będzie coś trzymał w niej - nie rozpoznasz co to jest... a jeśli to broń? czy z powodu nierozpoznania narzędzia w dłoni u kogoś warto ryzykować życie?
No w takim wypadku to raczej lepiej strzelać, ale jeśli ucieka to myślę że nie można go zabić.
Marek pisze:spuszczenie bomby na szpital
zamachy terrorystyczne to prawie to samo więc nie tylko oni, masz rację.
nazywają siebie bojownikami o wolność
Nie jest to powód dla którego można by porwać samoloty i rozpieprzyć dwa wierzowce. Dlaczego niewinni mają cierpieć??
Zagraj z nami w Thievery!
Thievery Server Browser
Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Kara śmierci

Post autor: hurr »

Marek pisze:
Magpie pisze:Nie można tego sprawdzić, bo ciężko jest znaleźć dowody przestępstw niepopełnionych, prawda?
zalatuje mi to "raportem mniejszości"
porozmawiajmy może o sytuacjach prawdopodobnych
Nie widuje się przecież ludzi na szafocie dwa razy:twisted:

Co masz na myśli mówiąc "sytuacje prawdopodobne"?
Przemek557 pisze:wyobraź sobie, że po ciemku nie widać czy ktoś ma w łapie broń, czy nie - z złodziej będzie coś trzymał w niej - nie rozpoznasz co to jest... a jeśli to broń? czy z powodu nierozpoznania narzędzia w dłoni u kogoś warto ryzykować życie?

No w takim wypadku to raczej lepiej strzelać, ale jeśli ucieka to myślę że nie można go zabić.

Przepraszam, pogubiłam się. o czym teraz rozmawiamy? o etyce zabijania? Pozwolę sobie przytoczyć słowa Dekalogu:

***
Ja Jestem twój Bóg, który wyprowadziłem cię z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury ani żadnego obrazu tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców na synach do trzeciego i do czwartego pokolenia tym, którzy mnie nienawidzą. I wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń] tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań.

Nie wolno ci przysięgać na Imię, twojego Boga, na próżno, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię na próżno.

Pamietaj [stale] o dniu Szabatu, aby go uświęcać. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszystkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach. Bo w sześć dni Bóg uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nim jest i odpoczął w siódmym dniu. Dlatego Bóg pobłogosławił dzień Szabatu i uświęcił go.

Szanuj twojego ojca i twoją matkę, aby dni twoje były przedłużone na ziemi, którą Bóg, daje tobie.

Nie wolno ci mordować.

Nie wolno ci cudzołożyć.

Nie wolno ci porywać [człowieka].

Nie wolno ci świadczyć przeciwko twojemu bliźniemu jako fałszywy świadek.

Nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, jego sługi, jego służącej, jego wołu, jego osła ani niczego, co należydo twojego bliźniego.
***

Ha! I tu jest kolejna sprawa. To prawdziwa wersja Dekalogu.(w "powszechnym" tłumaczeniu czytamy "nie zabijaj")
Jaka jest więc różnica między mordowaniem a zabijaniem?
Gdzie jest granica?
Co moralne a co niemoralne?
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Kara śmierci

Post autor: marek »

Jaka jest więc różnica między mordowaniem a zabijaniem?
spotkałem sie kiedyś z twierdzeniem, że mordertwo ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb lub celów, ale to nie rozwiązuje problemu, gdzie leży granica :? najprosciej byłoby powiedzieć, że jesli zabójstwo jest popełnionew określonym celu - i nie ratuje ono innych osób ani nas, to jest to morderstwo - czyli tak naprawde wszystko zależy od tego, co sobie dana osoba myślała w momencie zabijania - czyli dopiero na sądzie ostatecznym będzie sprawiedliwie osądzony
Przemek557 pisze:Cytat:
nazywają siebie bojownikami o wolność

Nie jest to powód dla którego można by porwać samoloty i rozpieprzyć dwa wierzowce. Dlaczego niewinni mają cierpieć??
dlaczego jest głód w Afryce, dlaczego świat nawiedzają kataklizmy, dlaczego Giertych jest u władzy? dlaczego? :roll: wybacz, ale to jest wojna, a w wojnie giną cywile - a czym bardziej widowisowo tym dla zamachowców lepiej
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Kara śmierci

Post autor: hurr »

Marek pisze:Cytat:
Jaka jest więc różnica między mordowaniem a zabijaniem?

spotkałem sie kiedyś z twierdzeniem, że mordertwo ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb lub celów, ale to nie rozwiązuje problemu, gdzie leży granica najprosciej byłoby powiedzieć, że jesli zabójstwo jest popełnionew określonym celu - i nie ratuje ono innych osób ani nas, to jest to morderstwo - czyli tak naprawde wszystko zależy od tego, co sobie dana osoba myślała w momencie zabijania - czyli dopiero na sądzie ostatecznym będzie sprawiedliwie osądzony
Według mnie, morduje się matkę a zabija wroga.
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Kara śmierci

Post autor: Bukary »

Magpie pisze:Według mnie, morduje się matkę a zabija wroga.
:?
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Flack
Szaman
Posty: 1023
Rejestracja: 19 lutego 2003, 13:44
Lokalizacja: Zyc zostalo: 2

Re: Kara śmierci

Post autor: Flack »

Kroliczek jest poirytowany.
(\ (\
( -_-)
(_(")(")
There are people who reshape the world by force or argument,
but the cat just lies there, dozing; and the world quietly reshapes
itself to suit his comfort and convenience.
- Allen and Ivy Dodd
Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Kara śmierci

Post autor: hurr »

Bukary pisze:
Magpie pisze:Według mnie, morduje się matkę a zabija wroga.
:?
Słucham? A jak jest, według Ciebie?
Ostatnio zmieniony 10 maja 2006, 22:01 przez hurr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek557
Kurszok
Posty: 551
Rejestracja: 29 października 2005, 12:00
Lokalizacja: Tychy

Re: Kara śmierci

Post autor: Przemek557 »

Marek pisze: dlaczego Giertych jest u władzy?
Nie wiem jaki jest sens w polityce jakby powywalać tych wszystkich giertychów lepperów itp. to i tak na ich miejsce przyjdą inni, kto wie może nawet gorsi. Jest to błędne koło.Wywalić jednego to zaraz przyjdzie drugi taki sam :roll: Czas wprowadzić anarchię :twisted: :-D
Zagraj z nami w Thievery!
Thievery Server Browser
Awatar użytkownika
Tagadi
Akolita
Posty: 139
Rejestracja: 02 maja 2006, 21:34
Lokalizacja: Wołosate

Re: Kara śmierci

Post autor: Tagadi »

Jacek pisze:swierszcz, Sztepek, fajnie że ożywiacie wątek ale poczytajcie trochę wcześniejsze posty - wszystko co piszecie już zostało napisane, nie powtarzajcie tych samych argumentów.
Dzięki za napomnienie, być może powtórzyłem jakiś argument, ale za to inaczej :). Na temat użytego przeze mnie pojęcia "pewność śmierci"
Marek pisze:dziwne pojęcie
Miałem jednak na myśli stosowanie go (jako pojęcia prawnego) nie wobec tych, którzy już popełnili zbrodnię, lecz wobec tych, którzy świadomie lub nie, dopuścili do zaistnienia takiej możliwości i taka możliwość uległa spełnieniu np. wobec kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Coś w rodzaju - wiedziałeś koleś, że jadąc po pijanemu możesz kogoś zabić, zrobiłeś to, więc zasłużyłeś w pełni na "pewność śmierci".
Jedno jest niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Kara śmierci

Post autor: marek »

swierszcz pisze:"pewność śmierci"
może lepiej po prostu "śmierć" ?
Przemek557 pisze:Marek napisał/a:
dlaczego Giertych jest u władzy?

Nie wiem jaki jest sens w polityce jakby powywalać tych wszystkich giertychów lepperów itp. to i tak na ich miejsce przyjdą inni, kto wie może nawet gorsi. Jest to błędne koło.Wywalić jednego to zaraz przyjdzie drugi taki sam
chodziło mi po prostu o to, żeu nich panują inne zasady wojowania niż u nas - dla nich to jest wojna,a zamachowcy to żołnierze. I tyle.
Magpie pisze:Według mnie, morduje się matkę a zabija wroga.
a jeśli matka jest naszym wrogiem? (np. jest chora psychicznie i w samoobronie zrobimy jej krzywdę) to jak wtedy? twoj podział niczego nie wyjasnia - mało kogo byśmy uznali za mordercę
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
spamer
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 26 października 2005, 18:57

Re: Kara śmierci

Post autor: spamer »

Poszaleliście z tym zabić i mordować. Przeca to synonimy... :roll:
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Kara śmierci

Post autor: Jacek »

Marek pisze:a jeśli matka jest naszym wrogiem? (np. jest chora psychicznie i w samoobronie zrobimy jej krzywdę
Magpie podała ogólny przykład a ty robisz z tego wyjątek, który podpada pod obronę konieczną, nie o takich przypadkach tu mówimy, poczytajcie sobie Kodeks Karny a dopiero potem podajcie inne mądre przykłady.
O karze śmierci mówimy tylko i wyłącznie w odniesieniu do umyślnych zabójstw dokonanych ze szczególnym okrucieństwem anie o przypadkach typu "mechanik źle zrobił hamulce, auto wpadło w poślizg i kierowca zabił przechodnia"...
Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Kara śmierci

Post autor: hurr »

Jacek pisze:
Marek pisze:a jeśli matka jest naszym wrogiem? (np. jest chora psychicznie i w samoobronie zrobimy jej krzywdę
Magpie podała ogólny przykład a ty robisz z tego wyjątek, który podpada pod obronę konieczną, nie o takich przypadkach tu mówimy, poczytajcie sobie Kodeks Karny a dopiero potem podajcie inne mądre przykłady.
O karze śmierci mówimy tylko i wyłącznie w odniesieniu do umyślnych zabójstw dokonanych ze szczególnym okrucieństwem anie o przypadkach typu "mechanik źle zrobił hamulce, auto wpadło w poślizg i kierowca zabił przechodnia"...
Dziękuję bardzo, Jacku. :-D
Jeśli zaś chodzi o wypowiedź Marka... To, co powiedziałeś to cios poniżej pasa i jako argument się nie liczy. Czytałeś Schopenhauera? Skomentuję to tak "nice try!".

Wydaje mi się że zostają nam do rozważenia tylko dwie kwestie.
Czy wyrok to morderstwo czy zabójstwo?
Czy mamy prawo osądzać sami?
spamer
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 26 października 2005, 18:57

Re: Kara śmierci

Post autor: spamer »

Według mnie, morduje się matkę a zabija wroga.
Pozostaje jeszcze jedna paląca kwestia: czy uśmiercenie teściowej to morderstwo czy zabójstwo?

Bo teściowa to i matka i wróg... :-D
Awatar użytkownika
Tagadi
Akolita
Posty: 139
Rejestracja: 02 maja 2006, 21:34
Lokalizacja: Wołosate

Re: Kara śmierci

Post autor: Tagadi »

Magpie pisze:Czy wyrok to morderstwo czy zabójstwo?
Czy mamy prawo osądzać sami?
Morderstwo i zabójstwo określają ten sam efekt końcowy, lecz mają inne znaczenie w nastawieniu sprawcy. Wyrok może być sprawiedliwy lub nie. Jeśli jest sprawiedliwy na pewno nie jest morderstwem. Kot zabijający mysz też mordercą nie jest, raczej zabójcą. I w wypadku człowieka i kota zabójstwo może być usprawiedliwione o ile wynika z konieczności. A czy mamy prawo osądzać sami ? Jak najbardziej. Osąd jest wbudowany w sposób naszego myślenia, bez osądu nie moglibyśmy być pewni nawet naszego istnienia. Widzę tu często używane argumenty pochodzące z dekalogu - np. "nie wolno ci zabijać". Dlaczego ? Nawet pozostając w tym kręgu światopoglądu można zadać pytanie o wolną wolę, a następnie pytanie - po co stwórca dał nam rozum.
Jedno jest niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.
Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Kara śmierci

Post autor: hurr »

swierszcz pisze:argumenty pochodzące z dekalogu - np. "nie wolno ci zabijać".
tę kwestię już rozkminiliśmy, patrz poprzednie posty. :-D

swierszcz pisze:Nawet pozostając w tym kręgu światopoglądu można zadać pytanie o wolną wolę, a następnie pytanie - po co stwórca dał nam rozum.
Tu też jest haczyk. Wolna wola i swoboda są "nasze" tak długo jak korzystanie z nich nie szkodzi innym. Poza tym to nie Bóg dał nam wolność, tylko my wzięliśmy ją sami...
Awatar użytkownika
Tagadi
Akolita
Posty: 139
Rejestracja: 02 maja 2006, 21:34
Lokalizacja: Wołosate

Re: Kara śmierci

Post autor: Tagadi »

Magpie pisze:Poza tym to nie Bóg dał nam wolność, tylko my wzięliśmy ją sami...
Chyba się sprzeciwię, nie sądzę żeby Bóg dał nam wolną wolę bezcelowo. Możemy zatem zabijać świadomie, lecz rozum mamy po to aby tego raczej nie robić. Można powiedzieć, że jesteśmy wielofunkcyjni i ograniczenia powinniśmy nakładać sobie sami, lecz nie bezwarunkowo i bezkrytycznie.
Jedno jest niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Kara śmierci

Post autor: bob »

Odkopuję temat o karze śmierci dokładnie po 10 latach, by potwierdzić, że jestem przeciwny jej stosowaniu.

(Treść usunięta dla wygody)

PS: 1000 post!
Awatar użytkownika
timon
Garrett
Posty: 3883
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 19:07

Re: Kara śmierci

Post autor: timon »

W związku ze sprawą Komendy (bez wnikania w zasadność wyroku i role tego faceta w zbrodni) ma pytanie do zwolenników kary śmierci
Co stałoby się w sytuacji skazania tej osoby na karę śmierci i jej wykonania?
I co by powiedzieli dziś, na gorąco.
Zezwierzęcony, o zdradzieckiej mordzie, umysłowo niestabilny. Kanalia. Patologiczny element czyli OBYWATEL. Nie należący do ich wspólnoty narodowej. Hołota chamska. "Nie kocha Polski i Pana Boga"
Obcy kulturowo prezesowi
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Kara śmierci

Post autor: eLPeeS »

<PiSior mode ON>
To tylko POtwierdza jak potrzebna jest reforma sądownictwa i lustracja wszystkich sędziów. Jedną z najważniejszych wartości europejskich jest bowiem rozliczenie historii totalitarnej! Przez 8 ostatnich lat polcy i polaki oszukiwani byli przez skorumpowanych, UBeckich sędziów! Basta! Nie będzie tak jak było! Kto to widział by decyzje o awansie zawodowym opierały się wyłącznie na kryteriach merytorycznych! Gdzie czynnik społeczny!?
<PiSior mode OFF>
Wszystkie powyższe zwroty nawiązują do wypowiedzi polityków PiS są ich parafrazą lub nawiązują bezpośrednio do tzw. białej księgi reformy sądownictwa. Aha no i jakby wtedy go ukatrupili to by nie trzeba było teraz wypłacać odszkodowania i zadośćuczynienia. Było by wincej na pińcet plus Panie! Mieć pińcet a nie mieć pińcet to jest tysiąc złotych!
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Kara śmierci

Post autor: BodomChild »

Obrazek

Tu taka mała ciekawostka, w czasie wojny czy innej sytuacji kryzysowej chyba najłatwiej kogoś sprzątnąć przez pomyłkę czy po prostu zamordować na podstawie fałszywego oskarżenia, jednocześnie większość osób zdecydowanie popiera karę śmierci w takich wyjątkowych sytuacjach, nawet ci, którzy są jej przeciwni w czasie pokoju.

Co ja myślę? Tak jak Pan Jez... znaczy się Gandalf powiedział:
Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci.
Za to niektórzy polscy katolicy walczący o karę śmierci są autentycznie zabawni. Patrząc na to, co się odjaniepawla w Polsce od 2 lat, to nie zdziwię się jeśli kara śmierci wkrótce wróci.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
timon
Garrett
Posty: 3883
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 19:07

Re: Kara śmierci

Post autor: timon »

Wróci, bo życie należy chronić od poczęcia do naturalnie wykonanej kary śmierci, jak głosi zerowe przykazanie.
Zezwierzęcony, o zdradzieckiej mordzie, umysłowo niestabilny. Kanalia. Patologiczny element czyli OBYWATEL. Nie należący do ich wspólnoty narodowej. Hołota chamska. "Nie kocha Polski i Pana Boga"
Obcy kulturowo prezesowi
ODPOWIEDZ