Tworzenie stron WWW

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Tworzenie stron WWW

Post autor: Bukary »

Właśnie zacząłem się uczyć tworzenia stron WWW. Zainstalowałem "Pajączka NxG Professional v5.0.1". Niestety program działa tylko przez okres 40 uruchomień. Czy ktoś ma do niego numer seryjny?

W ogóle: jakie programy do edycji stron polecacie? Czego używać?

Bardzo prostą stronę w HTML potrafię już zrobić. Teraz "przerabiam" ramki. Obiecuję, że jak się nauczę tego wszystkiego, to przygotuję w ramach ćwiczeń jakąś demonstarcyjną stronę o "Thiefie". Na razie badam, jak Silent Scream zrobił świetną stronę Gildii.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Nivellen »

Bukary pisze: Na razie badam, jak Silent Scream zrobił świetną stronę Gildii.
A podrzuć adresik.
Awatar użytkownika
timon
Garrett
Posty: 3883
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 19:07

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: timon »

już nie istnieje
Zezwierzęcony, o zdradzieckiej mordzie, umysłowo niestabilny. Kanalia. Patologiczny element czyli OBYWATEL. Nie należący do ich wspólnoty narodowej. Hołota chamska. "Nie kocha Polski i Pana Boga"
Obcy kulturowo prezesowi
Gość

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Gość »

Ja tez mam zamiar poduczyc sie HTML....
Generalnie twoj wybor jest jak najbardziej trafny - Pajaczek to w powszechnej opini bardzo dobry edytor...
Tych - tekstowych jest zreszta zatrzesienie...
Np (te, chwalone, dobre) : Zajączek(polski), EdHTML(polski), HotDog, HomeSite, CoffeeHtML...

EdHTML - teraz wersja 5.0, zmieniona, funkcjonalnoscia porownywalna z Pajaczkiem no i za darmo - http://binboy.org/bs/

Zajaczek - tez przyjemny, tez darmowy - http://amigo.pop.pl/index.php?a=prog&fname=zajaczek30

co do innych - masz tego zatrzesienie chocby tu - http://fabryka.republika.pl/strefa/strefa_cat.asp?id=24 (najczesciej warto zagladac na strony domowe firm robiacych edytory -sa tam najnowsze wersje programow)

edytory graficzne - FrontPage, Dreamweaver Macromedii

co do pajaczka - mam cracka do wersji 5.02 (poprawionej) - http://www.sinus.one.pl/~tbp/ (w dziale download szukaj)
Awatar użytkownika
brzeszczot
Młotodzierżca
Posty: 817
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 11:09
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: brzeszczot »

ten gostek powyzej - to ja, pozdrawiam - zycze milego tkania...
Mowa o stronie prezentacyjnej THIEFA - zwrocie uwage, ze na dobra sprawe polskiej strony poswieconej grze THIEf nie ma :shock:
Ostatnio zmieniony 01 kwietnia 2003, 11:34 przez brzeszczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MRYS
Skryba
Posty: 262
Rejestracja: 07 października 2002, 15:28
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: MRYS »

Ja używam Notatnika (Notepad) z Windy. Serio.
Zapraszam na stronę: http://www.airart3d.xt.pl
-----------------
"Bądź uczynny, pomagaj innym - a wtedy wszyscy wokół pomyślą, że to co dla nich robisz, jest twoim zasranym obowiązkiem."
Silent Scream
Miastolud
Posty: 62
Rejestracja: 18 lutego 2003, 18:52
Lokalizacja: Środkowo-wschodnia Europa.

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Silent Scream »

Jeżeli mogę dołożyć swoje 3 grosze...

Pajączej 5.0.x zawiódł mnie strasznie, dużo śmieci, za bardzo kolorowy i domyślnie jest skonfigurowany tak, że zwykły użytkownik może mieć spore trudności (a nawet jeżeli nie to potem będzie miał złe nawyki).
Pajączek 4.8.1 i trochę starsze wersje były o wiele lepsze pod wieloma względami. Sam używam Pajączka 4.8.1 i HomeSite 5, są wg. mnie najlepsze, jeżeli ktoś nie lubi grzebać się w kodzie to polecam Macromedia Dreamweaver (nigdy FrontPage !!!), używany nawet przez PROs.
Notatnik jest ok, gdy nie ma się za dużo kodu, ale gdy strony są ogromne i trzeba znaleźć jakiś drobny błąd to życzę powodzenia. Jest taki programik Edit ++, to jakby notepad tylko ma kilka przydatnych rzeczy + koloruje tagi, wspaniała sprawa.

Co do grafiki, to już całkiem osobna sprawa...i nie uważam żeby The Master był dobrym przykładem do nauki, inaczej mówiać nie jestem z niej zbytnio zadowolony...
Awatar użytkownika
otello
Skryba
Posty: 304
Rejestracja: 17 września 2002, 03:26
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: otello »

EzHTML.
Ja uczylem się na tym programie
coolD
Miastolud
Posty: 42
Rejestracja: 29 października 2002, 10:12

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: coolD »

Silent Scream pisze:jeżeli ktoś nie lubi grzebać się w kodzie to polecam Macromedia Dreamweaver
hmm... Silent Scream, Dreamweaver ma rownie dobry edytor WYSIWYG jak tekstowy (ba! wersja MX pozwala podzielic ekran i grzebac w kodzie widzac rownoczesnie zmiany w WYSIWYG i odwrotnie :)

jesli mozesz powiedz mi w czym pajaczek jest lepszy od Dreamweavera? :))
Silent Scream
Miastolud
Posty: 62
Rejestracja: 18 lutego 2003, 18:52
Lokalizacja: Środkowo-wschodnia Europa.

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Silent Scream »

Dreamweaver ma rownie dobry edytor WYSIWYG jak tekstowy (ba! wersja MX pozwala podzielic ekran i grzebac w kodzie widzac rownoczesnie zmiany w WYSIWYG i odwrotnie :)
Co racja to racja, ale po co instalować Dreamweaver skoro, korzystamy tylko z edytora tekstowego :p
jesli mozesz powiedz mi w czym pajaczek jest lepszy od Dreamweavera? :))
1. Jest polski
2. Zajmuje mniej miejsca, instaluje mniej śmieci, zurzywa mniej ramu.
3. Łatwiej się w nim połapać zwykłemu użytkownikowi, IMHO prostszy w obsłudze
4. Jest polski

Wymyśliłem to na poczekaniu, bo przecież ja wcale nie powiedziałem, że Pająk jest lepszy Dreamweavera :lol: :P :rad12:
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Bukary »

Czy rzeczywiście Pajączek 5 nie jest lepszy od 4? I czy 4.8.1 = 2000?
Czy Pajączek 5 nie ma jakichś dodatkowych narzędzi, nie obsługuje jakichś dodatkowych języków itd.? Jestem w tym zupełnie zielony, więc błagam o wyjaśnienia... :) Na razie zainstalowałem oba Pajączki. Który odinstalować?
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Gość

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Gość »

Strona domowa pajaczka:
http://www.pajaczek.pl/modules.php?op=m ... &pageid=81

Pajączek 5 NxG Professional
Co nowego ?
Rafał Płatek
(Data publikacji 17-Gru-2002, Odsłon: 1721)


Po ponad półtorarocznej przerwie od ukazania się ostatniej wersji Pajączka 2000 4.8.1, ukazał się całkowicie odmieniony Pajączek NxG 5.0. W porównaniu z poprzednia wersją programu zaszły bardzo głębokie zmiany - zarówno w interfejsie, który jest teraz bardzo nowoczesny, jak i w ilości dostępnych narzędzi. Pajączek NxG 5 w niespotykanym w innych programach stopniu wspomaga pracę webmastera. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w programie. Wersje PROFESSIONAL I STANDARD

Zasadniczą nowością w Pajączku 5 w porównaniu z wcześniejszymi wersjami programu jest fakt utworzenia dwóch linii programu:

Professional - przeznaczony dla profesjonalistów program w pełnej wersji. Wspomaga zaawansowane technologie wykorzystywane w sieci Internet. Jest bogato wyposażony w narzędzia wspomagające pracę w różnych językach programowania, prace grupowa itp.

Standard - przeznaczony do użytku domowego, nie posiada wielu zaawansowanych narzędzi. Jednak w pełni wystarcza do przygotowania nawet dość zaawansowanych serwisów wykonanych w oparciu o DHTML. Licencja wersji Standard nie pozwala na wykorzystanie programu do wykonywania prac komercyjnych.

Nowy interfejs
Pomimo głębokich zmian, jakie zaszły w programie, dołożyliśmy wiele starań, by osoby korzystające z Pajączka 2000 bez większego problemu mogły rozpocząć pracę w nowej wersji programu.

Pierwszą, najbardziej rzucająca się w oczy zmianą, jest oczywiście nowy interfejs programu. Teraz możesz dostosowywać wygląd programu w niespotykanym dotąd zakresie.

Dodane zostały nowe panele z zakładkami po prawej stronie i u dołu programu. Zawierają one nowe, potężne narzędzia. Klient FTP (znana z Pajączka 2000 zakładka "Publikowanie") znajduje się teraz na prawym panelu i nosi nazwę "Moje serwery FTP".

Zmianie uległy układ i zawartość menu głównego oraz pasków narzędzi, które teraz znacznie bardziej pomagają podczas pracy. Wszelkie narzędzia intuicyjnie znajdziesz właśnie tam, gdzie należy ich się spodziewać. Każde polecenie posiada własną ikonę, co znacznie ułatwia odnalezienie potrzebnego narzędzia wśród bogatej gamy innych poleceń. Nowe, lub ulepszone narzędzia i właściwości

Pajączek 5 NxG wyposażony został w szereg nowych narzędzi usprawniających i przyspieszających pracę. Poniżej przedstawione są tylko najważniejsze z nich:

Zakładka Inspektor znaczników - pozwala na edycje znaczników różnych języków znacznikowych (jak XHTML, XML, SVG, MathML itp.)
Zakładka Inspektor CSS - znacząco ułatwia pracę z arkuszami CSS
Nawigatory dokumentów dla różnych języków programowania na zakładce Nawigator - ułatwiają orientacje w najbardziej nawet skomplikowanych dokumentach
Zakładka Języki programowania - zawiera zestawy definicji dla różnych języków programowania
Nowe, całkowicie zmienione Makrokody (następca Makroznaczników z Pajączka 2000)
Możliwość tworzenie i edycji dokumentu HTML w trybie WYSIWYG
Nowy klient FTP na zakładce Moje serwery FTP - pozwala na edycję dokumentów on-line, posiada możliwość blokowania dokumentów na serwerze wspierając pracę grupową
Praca offline na serwerze - niespotykana nigdzie indziej możliwość pracy offline z plikami na serwerze dzięki wykorzystaniu specjalnego cache serwera FTP
Synchronizacja zawartości serwisów z zawartością serwera FTP - porównuje zawartość dysku lokalnego i serwera FTP i umożliwia błyskawiczne,automatyczne uaktualnienie danych w wielu folderach i katalogach
Edytor schematów kolorowania składni - pozwala na tworzenie własnych schematów kolorowania składni
Ulepszone kolorowanie składni, w tym możliwość przełączania schematu kolorowania podczas pracy edytora
Formatowanie kodu źródłowego - umożliwia szybkie sformatowanie kodu źródłowego w celu polepszenia jego czytelności
Potężne wsparcie dla tworzenia w językach HTML, PHP, CSS, JavaScript i VBScript, ASP, w tym bardzo rozbudowane funkcje Dynamicznego kodu (w kapitalny sposób ułatwiają tworzenie bardzo zaawansowanych serwisów i aplikacji internetowych) i pomocy kontekstowej (umożliwia uzyskanie pomocy na temat np. bieżącego znacznika, czy funckji PHP!)
Nowe narzędzia sprawdzanie pisowni, w tym podkreślanie błędów pisowni - nie wymagają już pakietu MS Office
Narzędzia do sprawdzania spójności serwisu - umożliwiają sprawdzenie, czy wszystkie dokumenty i plki sa prawidłowo powiązane w serwisie
Narzędzia do sprawdzania poprawności składni dokumentów
Wsparcie dla HTML Help umożliwia tworzenie pomocy do programów w formacie CHM (pomoc którą czytasz równiez utworzona została za pomocą tego narzędzia)
Konwerter grafik - umożliwia szybka konwersję grafik do innego formatu, przeskalowanie ich itp.
Kreator galerii grafik - umożliwia błyskawiczne utworzenie galerii obrazków
Kreator transformacji XSLT - służy do utworzenia dokumentów HTML z pliku XML i arkusza XSLT
Graficzna mapa serwisu - ułatwia orientację w rozbudowanym serwisie
Możliwość dostosowania sposobu wstawiania kodu HTML do treści dokumentu. Wstawiany kod zostanie odpowiednio sformatowany w zależności od kontekstu i bieżącego języka, np. podczas wstawiania znacznika w kodzie PHP zostaną dodane odpowiednie znaki zamieniające znacznie znaku cudzysłowu
Ulepszony Edytor tabel
Ulepszony Edytor map odsyłaczy
Narzędzia publikowania
Znacznie szybsza praca edytora, możliwość otwierania praktycznie nieograniczonej liczby dokumentów
Możliwość nadawania priorytetów zadaniom do wykonania
Ponadto z programem dostarczone zostały setki makrokodów ułatwiających tworzenie w językach HTML, JavaScript, PHP itp. Są to zarówno szablony fragmentów kodu w językach skryptowych, jak i gotowe szablony dokumentów wraz z grafikami, które w łatwy sposób umożliwiają utworzenie gotowej strony.

Dostępne w makrokodach są również gotowe skrypty JavaScript (znane z programu Skryba)

Dostarczona z programem została również javascriptowa biblioteka AlladynLite wspomagająca tworzenie efektów Dynamic HTML


[/b]
Awatar użytkownika
brzeszczot
Młotodzierżca
Posty: 817
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 11:09
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: brzeszczot »

To ja u gory wkleilem info , tak Pajaczek Pajączka 4.8.1 to inaczej 2000...

Ponizej roznice miedzy wersja standard a profesional - P 5.01

http://www.pajaczek.pl/modules.php?op=m ... &pageid=79
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Pablo »

Bukary--> Możesz sobie darować ramki, to już przeżytek utrudniający tylko umieszczenie sensownej grafiki na stronie. Już lepiej pobaw się tabelkami, to jest przydatna rzecz.

Ja używałem i w dalszym ciągu używam ezHTML Polecam go bo to prosty, nieprzekombinowany edytor a do tego za darmo. Zrobić w nim można wszystko.

A co do pisania kodu w notatniku, to uważam to za wysoce nieefektywną metodę. :wink:
Pablo
Silent Scream
Miastolud
Posty: 62
Rejestracja: 18 lutego 2003, 18:52
Lokalizacja: Środkowo-wschodnia Europa.

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Silent Scream »

można długo się kłócić który edytor jest lepszy itd. dlatego ja zawsze używałem słowa WEDŁUG MNIE (IMHO) itd. Wszystkie edytory (nawet głupi motatnik) mają jakieś zalety ale tak to jest, że jeden lubi skoki na bunge a drugi siedzenie przed telewizorem i wybór należy do Ciebie. Wybierz ten, który najabardziej się tobie podoba, na którym wydaje Ci się będzie najlepiej pracowaćm który z wyglądu jest dla Ciebie przyjemny i to nie ważne czy obługuje kolorowanie XHTML, XML bo jak narazie nie będziesz tego raczej potrzebował...chociaż kto to wie ;)))))
Awatar użytkownika
Vk
Skryba
Posty: 345
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Vk »

DreamWaver + PaintShopPro + UleadStudio Kick's tha ass!

To tyle ode mnie ide dalej w kat...
.netsports.pl
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Caer »

Bukary pisze:Obiecuję, że jak się nauczę tego wszystkiego, to przygotuję w ramach ćwiczeń jakąś demonstarcyjną stronę o "Thiefie".

Hm, ja pewnie przyłączę się z opowiadankami. A mam tego trochę... Na nieszczęście tego, czego mi brakuje, jest CZAS. Ale może w wakacje... Możemy połączyć siły ;).
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Bukary »

Caer pisze:
Bukary pisze:Obiecuję, że jak się nauczę tego wszystkiego, to przygotuję w ramach ćwiczeń jakąś demonstarcyjną stronę o "Thiefie".
Hm, ja pewnie przyłączę się z opowiadankami. A mam tego trochę... Na nieszczęście tego, czego mi brakuje, jest CZAS. Ale może w wakacje... Możemy połączyć siły ;).
Właśnie, Caer, może by tak zrobić jakaś stronę "literacką" dotyczącą "Thiefa"?... Niestety, czas jest wrogiem nas wszystkich. :(

Kolejna informacja z frontu: zacząłem przerabiać Flasha MX...
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Caer »

Hm, chyba moja wiadomość zaginęła gdzieś w boju, więc muszę pisać jeszcze raz (poza tym, przepływ bitów następuje z tak oszałamiającą szybkością, że wystukane na klawiaturze zdanie pojawia się po dobrych 15 sekundach, ale drobiazg :))
Bukary pisze: Właśnie, Caer, może by tak zrobić jakaś stronę "literacką" dotyczącą "Thiefa"?...
Hm, myślałam raczej o stronie poświęconej w ogóle twórczości dotyczącej Thiefa (może ktoś ma jakieś rysunki, Ty przecież coś skomponowałeś, może ktoś popełnił jakiś poemat... :D). Ja pewnie się dorzucę z opowiadankami, a mam ich kilka...

Bukary pisze: Niestety, czas jest wrogiem nas wszystkich. :(
Tak, tak, mój drogi, starzejemy się... :D

Bukary pisze: Kolejna informacja z frontu: zacząłem przerabiać Flasha MX...
Grr...
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Bukary »

Nie wiem, czy taka ogólna strona się sprawdzi... Chyba lepiej wypadają strony temetyczne. Ale gdyby powstawała jakaś strona o Thiefie, to musiałaby być naprawdę wyjątkowa, żeby nie zniknąć w zalewie wielu innych... Już były tutaj projekty stworzenia dużej polskiej witryny. I co? Wszyscy już zapomnieli? ;)

Ja sam uczę się na razie (powoli!) Photoshopa, Flasha i HTML. Jeśli znajdę czas, będę próbował najpierw zrobić stronę poświęconą malarstwu mojego ojca... Macie jakieś pomysły na ogólny wygląd takiej strony? :)
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Tworzenie stron WWW

Post autor: Caer »

No nie wiem, mój drogi. Czy masz wystarczająco dużo tekstów, by stworzyć całą stronę? Właśnie dlatego myślałam o jakimś większym projekcie. Wtedy można by było sobie darować różne nowości całej społeczności (he, nawet się zrymowało :)), a można by było skupić się na działalności fanów (wyjąwszy FM). Ale to się zobaczy. ;D
ODPOWIEDZ