Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

Dzięki wszystkim za pomoc, muszę teraz to sobie poukładać. W razie wątpliwości będę pytać.
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Nivellen »

Krystyna, nie lekceważ podstawowej części kompa czyli zasilacza. W obecnej chwili 350 W to absolutnie zbyt mało, szczególnie przy takiej ilości pamięci i kartach z rodziny Gf 8xxx. Proponowany przez Marka 350 watowy nie wchodzi w grę, jeśli komputer ma pracować jako narzędzie dla grafika musi mieć dużo szybkiej pamięci i mocną kartę graficzną - i tu kłania się zasilacz minimum 450W. Narzędzie pracy musi być stabilne i pracować z zapasem mocy. Dodatkowo polecałbym zasilacz awaryjny (APC), aby kilkugodzinna praca nie poszła na marne.

Odradzam również "dowolną" obudowę, szczególnie za 70/100 zł. Oczywiście każdy chce oszczędzić na czymś te kilka setek, ale może się to zemścić (brak miejsca na komponenty, temperatura, zakłócenia, hałas itp). Proponuję firmę "Antec", sam mam model sprzed 4 lat (już wówczas z 120 mm wentylami) i bardzo sobie ją chwalę.
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

Nivellen pisze:Proponowany przez Marka 350 watowy nie wchodzi w grę,
350W?
marek pisze:zasilacz:
Chieftec GPS-450AA-101A ATX 450 Watt 159,00
podałem 450W ;)

Nivellen pisze:Dodatkowo polecałbym zasilacz awaryjny (APC), aby kilkugodzinna praca nie poszła na marne.
to już lepiej laptop - najtańszy zasilacz awaryjny na 2-5 minut kosztuje ok 250zł, taki, który da 10-15 minut kosztuje 2 razy tyle.
Nivellen pisze:Odradzam również "dowolną" obudowę, szczególnie za 70/100 zł. Oczywiście każdy chce oszczędzić na czymś te kilka setek, ale może się to zemścić (brak miejsca na komponenty, temperatura, zakłócenia, hałas itp).
temperaturą bym się nie przejmował (latem można zawsze ew. otworzyć obudowę), brakiem miejsca również (krystyn-a raczej nie będzie instalować 4 dysków twardych i 3 nagrywarek. Hałas nie powinien być problemem, chociaż, przyznaję, że grozi - chociaż i tak pewnie dysk będzie bardziej hałasował od drżącej obudowy. Natomiast nie wiem o jakie zakłócenia może Ci chodzić.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Nivellen »

Faktycznie z wartością mocy to mój błąd, zapamiętałem 350 W z Twojej konfiguracji.

Ale co do zasilacza i obudowy pozostaję przy swoim. Oszczędzanie, szczególnie na komputerze, który ma służyć do pracy i to graficznej, może się okazać niebezpieczne.

Decyzję i tak podejmie Krystyna, uwzględniając swoje potrzeby i zasobność portfela :P

PS. Zakłócenia elektromagnetyczne, prądy wirowe, wreszcie bardzo niebezpieczna elektryczność statyczna - pochodzące ze źle ułożonych/ruchomych kabli bądź zbyt blisko ułożonych/przegrzanych urządzeń są utrapieniem większości posiadaczy kompów. Sęk w tym, że nie zdają sobie z tego sprawy, a otwieranie obudowy nie eliminuje wszystkich przypadłości.

Znam nawet takich, którzy podłączają pudło do zwykłego gniazda bez bolca zerującego, po czym grzebią w środku będąc w trampkach i mając na sobie sweterek z np. akrylu - mieszanka wybuchowa :shock: :))

Dobre pudło - to podstawa jest i basta :!: ;)

Edit: Podaję linka do strony, na której można przeliczyć zapotrzebowanie kompa na energię. Do otrzymanej liczby dodajemy ok 1/3 jej wartości i mamy moc znamionową potrzebnego nam zasilacza.
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2007, 23:03 przez Nivellen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: taffer »

Tró użytkownik pc niemal nie ma obudowy ;)
Valof
Bełkotliwiec
Posty: 8
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Valof »

nie lepiej zasilacz UPS?
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

Trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym oraz dbać o środowisko, dlatego proponuję odwiedzić sklep zoologiczny i zapytać ile potrzeba chomików by zasilić peceta. ;)
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

Bandit pisze:Trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym oraz dbać o środowisko, dlatego proponuję odwiedzić sklep zoologiczny i zapytać ile potrzeba chomików by zasilić peceta.
Jestem wielkim miłośnikiem wszystkich zwierząt i nie sądzę, abym chciała zatrudnić jakiekolwiek w roli zasilacza. A jeżeli chodzi o ścisłość, to nie lepsze w tej roli są wiewiórki? :P

Poważnie.
Przeczytałam dokładnie Wasze sugestie i doszłam do wniosku, że chyba jednak dołożę co nieco, bo przy 2000 wychodzi na to, że często trzeba kupić jedną rzecz kosztem drugiej. Jest to dla mnie zakup bardzo ważny, więc chyba warto dołożyć. Powinnam spokojnie zmieścić się w 3, a nawet trochę zostanie. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc. :))
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

jak możesz dołożyć to może ten zasilacz:
http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_ ... ,id,44391/

ma dobre opinie zarówno w Komputroniku jak i na PClabie
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Artass
Egzekutor
Posty: 1539
Rejestracja: 07 października 2006, 11:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Artass »

Proszę was o radę. Otóż chciałbym kupić nową kartę graficzną. Mam do wydania około 450 zł ... myślałem o ATI a dokładniej o Radeonie X1950. (podobno jest w sam raz do nowszych gier) W związku z tym mam pytanie. Warto kupić tą kartę czy może inną ? W ostateczności mogę zrezygnować z ATI Radeon i kupic GeForce'a ... Chodzi mi o to aby karta byla tania i dobra.
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

Chodzi Ci o X1950pro? dobry wybór, ale poczekałbym tak mniej więcej do stycznia/lutego z kupnem, bo teraz ceny poszły w górę.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Artass
Egzekutor
Posty: 1539
Rejestracja: 07 października 2006, 11:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Artass »

marek pisze:dobry wybór, ale poczekałbym tak mniej więcej do stycznia/lutego z kupnem, bo teraz ceny poszły w górę.
A więc tak zrobię. Niedawno kupiłem nowy sprzęt jednak w środku była karta GeForce 8400. Dopiero kilka dni pózniej dowiedziałem się że to kompletna porażka :evil: ...

Chodzi mi o to : http://www.komputronik.pl/Karty_graficz ... 40564,s,1/

[ Dodano: Sob 22 Gru, 2007 14:53 ]
Mam nowe pytanie. Czy to prawda co piszą w komentach ? (cicho pracuje , dobre osiągi itd. ...)
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

długi czas była chwalona i nadal jest - jako najlepszy zakup w tej grupie cenowej.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

Ja także zastanawiałem się nad zakupem karty opartej na tym układzie, ale stwierdziłem, że lepiej będzie jak za rok kupię kartę obsługującą DX10. Poza tym moja aktualna karta jeszcze daje rade, więc w moim przypadku lepiej byłoby kupić 2GB pamięci współpracującej z wyższym FSB i podkręcić proca.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Artass
Egzekutor
Posty: 1539
Rejestracja: 07 października 2006, 11:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Artass »

Gdzie mogę taką kartę kupić/zamówić ? W komputroniku jest na wyczerpaniu :?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bruce
Strażnik Glifów
Posty: 3834
Rejestracja: 06 maja 2003, 17:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bruce »

Co sądzicie o pamięci firmy A-Data? Warto to kupować? Ta firma jako jedyna produkuje 2GB pamięci o częstotliwości 800MHz.
Tomorrow comes tomorrow goes
But the cloud remains the same
Wonder why he’s feeling down
Tears of a clown
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

obstawiam, że te 2GB to jest jakaś słabsza pamięć wykręcona na 800MHz, której już mocniej nie podkręcisz :) Takie troszkę oszustwo, ale takie jest życie.

To ja sie może spytam w temacie pokrewnym do użytkowego sprzętu elektronicznego: jakie możliwie najtańsze akumulatorki NiMH byście polecali?
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

Najlepiej na ogniwach Sanyo, Kan też są dobre. Intellecty- nie bardzo- w ujemnych temperaturach siadają, więc lepiej je sobie odpuścić (więcej tego g%wna nie kupię).
I pamiętaj, że prawidłowo rozładowany akumulator nie jest rozładowany w 100%- np. dla aku 9,6V powinieneś mieć jakieś 6V- jak będzie mniej, to możesz go uszkodzić- najprościej wyposażyć się w rozładowywarkę.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

dziękuję, ale jest pewne ale:
marek pisze:możliwie najtańsze
;)

Nie chodzi mi o żadne ekstremalne zastosowania - potrzebuję po prostu tanio kupić akumulatorki mogące dać 30V - czyli 24 sztuki. Na żadne z wyższej półki po 10zł/szt. mnie nie stać.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Michal
Poganin
Posty: 729
Rejestracja: 02 listopada 2006, 13:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Michal »

Zastanawiam się nad wymianą karty graficznej. Aktualnie posiadam radeona X600 PRO. Płyta główna to
GIGABYTE K8 Triton Series Model GA-K8NF-9, nVidia nForce4-4 / PCI-E*16/ K8 Socket 939/ ATX/ 2 PCI-E*1/ 4 DDR400 Dual-CH/ 8CH Audio - tak jest napisane na pudełku.

Nie siedzę w tym temacie i liczę na jakąś poradę tych co się znają. Planuję wydać max 400zł. Z sentymentu chciałbym, żeby był to radeon. I tak po przeglądnięciu kilku porównań kart oraz cen modeli zwróciłem uwagę na ten model http://www.allegro.pl/item317015428_pal ... t_gra.html

Co sądzicie? Są lepsze za podobną cenę? A może tylko trochę gorsze a dużo tańsze? A może do mojego sprzętu nie opłaca się kupować takiej karty i lepiej wybrać taką za 250zl? (Athlon 3000, 1GB RAM). A może w ogóle nie pasuje do mojej płyty głównej? Czy też może lepiej poczekać bo szykuje się jakaś obniżka cen tych modeli albo coś.
Awatar użytkownika
Artass
Egzekutor
Posty: 1539
Rejestracja: 07 października 2006, 11:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Artass »

Hmm ... Bierz tą co ja ! Mój wybór padł na "ATI Radeon 1950 Pro Powercolor"
Radzę jednak zobaczyć czy będzie to pasowało do płyty głównej ...
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2008, 19:20 przez Artass, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

Procka przydałoby się trochę podkręcić. RAMu możnaby dorzucić, ale niestety DDR1 sporo kosztuje. Co do grafy- ja bym kupił GF 8600GTS. Dużo lepszym wyborem jest Radeon 3850, ale na niego trzeba już wydać 500zł z hakiem. Masz PCI-Ex16, więc płyta obsłuży każdą kartę z tym złączem
Poczytaj:
http://twojepc.pl/artykuly.php?id=8880g ... a_strona=1
http://twojepc.pl/artykuly.php?id=2900p ... a_strona=1
http://www.frazpc.pl/artykuly/566/GEFOR ... FX/i/ZOTAC
http://www.frazpc.pl/artykuly/541/ZOTAC ... Rzut/okiem
http://www.frazpc.pl/artykuly - niżej masz listę testów kart graficznych- jest tego spoooroo.
Bardzo ciekawy test można znaleźć na http://www.legionhardware.com/document.php?id=698&p=2
Awatar użytkownika
Michal
Poganin
Posty: 729
Rejestracja: 02 listopada 2006, 13:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Michal »

Dzięki Oskar za przydatne linki. Poczytałem i już trochę mi się rozjaśniło. Wyczytałem, że w przypadku radeonów HD2600XT nie opłaca się wybierać wersji z 512MB pamięci. Różnica pomiędzy wersją 256 a 512 jest znikoma.

"Niezwykle istotną informacją jest fakt, iż karty Radeon HD 2600XT GDDR3 w standardowej formie (256MB GDDR3, aktywne chłodzenie) praktycznie we wszystkich prezentowanych testach prezentują poziom wydajności karty MSI RX2600XT 512MB GDDR3."

Podobnie nie opłaca się kupować wersji z GDDR4. W testach różnica również jest mała. Tak więc upatrzyłem sobie teraz taką ofertę:
http://www.allegro.pl/item315428628_gig ... _gra_.html
Prawie 100zł tańsza od modelu, który prezentowałem powyżej a różni się tylko ilością pamięci. W wynikach testów, które zaprezentowane są przy tej aukcji karta niemal dogania GeForce`a 8600GTS. Jak myślicie, dobry wybór? Dać 300zł na kartę a do 100 która zostanie dołożyć za miesiąc trochę i kupić 1GB Ramu? (ewentualnie przepić :D)

Oskar, mógłbyś zarzucić jakimś linkiem do go GF8600, którego miałeś na myśli? Bo z tego co patrzyłem to ponad 400zł stoją. http://www.allegro.pl/search.php?string ... =1&cache=1
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

Michal pisze:Dać 300zł na kartę a do 100 która zostanie dołożyć za miesiąc trochę i kupić 1GB Ramu?
Tak.
Michal pisze:linkiem do go GF8600
http://www.komputronik.pl/Karty_graficz ... ,id,39502/
http://www.komputronik.pl/Karty_graficz ... ,id,48362/
Chyba, że chcesz zaszaleć- 8800GS za 466zł:
http://www.sirius.pl/komputery/towar_ce ... -E_TV.html
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Maveral »

Witam. Mam pytanko, czy ktoś z Was bawił się już wirtualizacją systemów? Konkretnie chodzi mi o program VMware. Niby wszystko działa tylko właśnie na wirtualnej maszynie nie mam netu :/ Nie wiem jak skonfigurować w tym wirtualnym windowsie połączenia sieciowe, żeby szły przez rzeczywistą sieciówkę i wychodziły na internet. Wie ktoś jak to zrobić?
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
ODPOWIEDZ