Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

taffer pisze:Widzę, że wielu osób poleca 8600GT - a to jest gówno i tragedia - ostatnio widziałem u wujka który kupił zestaw "sklepowy" - Crysis jest niegrywalny, Gears of war - też nie zachwycało, Kane adn Lynch - przycinało
Zestaw sklepowy- wielkimi literkami napisane GF8600GT i 500GB HDD, a malutkimi Celeron i 512MB RAMu. A rekalmóweczki z MMarkt to już w ogóle śmiech na sali- szkoda tylko, że są ludzie, którzy się na to nabierają :(
taffer pisze:Już lepiej kupić kartę za jakieś 50zł z allegro - poczekać na premierę geforców 9 - i kupić takie 8800gt za grosze, bądź GTX w bardziej przystępnej cenie ;)
Nie powiedziałbym. Tak grafa będzie bardziej zacofana technologicznie- co z tego, że będzie równie wydajna, jak sprzęt nowej generacji średniej klasy, jak będzie miała żywotność krótszą o rok z powodu braku odpowiednich shaderów?
Valof
Bełkotliwiec
Posty: 8
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Valof »

teraz już zintegrowane mają PS 3 (pixel shaders) i na nich thief 3 smiga az milo :D i to jeszcze na laptopie mi chodzi... sadze ze na niej mozna przesiedziec nawet pol roku i potem kupic 8800 za grosze


ps. literowka byla "tagan" nie mialo byc "tagana" :P
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

W przypadku GF, gry mogą się "ciąć" z powodu przegrzewającego się układu. Producenci kart graficznych najpierw robili modele z odkurzaczami na pokładzie a teraz robią z pasywnym i cichym chłodzeniem - popadają ze skrajności w skrajność, więc trzeba uważać...
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: taffer »

Nie sądzę, żeby szybko wyszły shadery 4.0 ;)
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

To samo myślałem o 3.0- teraz trochę żałuję, że nie mam mobilnego GF6600.
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: taffer »

Dużo by ci dał ;) Jak ma ci działać gra z PS 3.0 z 3 fps, to lepiej, żeby się nie uruchomiła ;)
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

Są tytuły, które można odpalić na GF6600, a na RX700 już nie. Nie mówię o sytuacji, gdzie ktoś chce zagrać powiedzmy w Crysisa na full detalach, mająć GF6150- niby gra wymaga shaderów 2.0, a owa grafa ma 3.0.
Valof
Bełkotliwiec
Posty: 8
Rejestracja: 10 grudnia 2007, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Valof »

taffer pisze:Nie sądzę, żeby szybko wyszły shadery 4.0 ;)

Zobacz radeon nowe na pci-ex 2 (na 1 też chodzą ale wolniej) mają już 4.0 :D tak samo gf 8800gtx czy gf bfg 8800gt oc2 i to jeszcze z quadem i w quadzie :D (4radki w crossfirce lub 2x geforce w sli i dwa pozostałe do obliczeń fizycznych) jeśli ktos ma teraz 10000zł na grafikę samą to ma niezły sprzęt, a wyjdzie zaraz gf 9 i ciekawe czy bedzie lepszy od radkow nowych hd ktore tez maja niedlugo wyjsc :-D
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

:roll:
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

Twoja mina Bandit świadczy o tym, że Ty wiesz, że nic nie kapuję. No może troszeczkę, cały czas się uczę informatyki. ???
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

a ja też czegoś nie rozumiem: te 2000 tona co? skrzynka sama, czy skrzynka+system+monitor (albo i jeszcze coś)? Już się zgubiłem. Jeśli ta druga opcja to kompa złożysz, ale niekoniecznie do grania ;)
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

marek pisze:a ja też czegoś nie rozumiem: te 2000 tona co? skrzynka sama, czy skrzynka+system+monitor (albo i jeszcze coś)? Już się zgubiłem. Jeśli ta druga opcja to kompa złożysz, ale niekoniecznie do grania
Mam wszystkie potrzebne mi urządzenia peryferyjne. W chwili obecnej brakuje mi tylko dobrego kompa z systemem, mam Milenium, a chcę XP.
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

Czyli wychodzi 1700-1750zł na PCta i 250-300zł za XPka. Hmmm... że tak zakrzyknę jak do czeskiej kucharki na stołówce na jednym z obozów kilka lat temu - "Mało! Mało!" :-)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

No dobrze, ile ma być na lepszy? Tylko bez przesady. Pomyślę, czy mogę dołożyć. Jak da sie rozbudować zawsze mogę potem coś dokupić.
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

Prawda jest taka, że jak się składa komputer to zawsze jest za mało kasy i można dokładać do końca ;) Ja osobiście wyznaje zasadę, że przy składaniu samego blaszaka (tj cena bez monitora, drukarek, klawiatur itp.) nie warto wydawać na raz więcej niż 3000zł bo potem powoli zaczyna się już ładowanie kasy w "nowości" rynkowe których cena za miesiąc i tak spadnie a człowiek będzie tylko sobie pluł w brodę, że przepłacił niemiłosiernie. Ty jako że nie potrzebujesz komputera stricte do grania możesz spokojnie zamknąć się w 2500zł z całkiem porządnym sprzętem (wliczając w to cenę windowsa). Dobrze by było gdybyś napisała do czego przede wszystkim ma być komputer. DTP? Może jednak gierki? Czy jakiś small home business i tylko Office ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

Dobrze by było gdybyś napisała do czego przede wszystkim ma być komputer. DTP? Może jednak gierki? Czy jakiś small home business i tylko Office ;)
Do czego potrzebny mi komputer? Skończyłam studia na ASP jako grafik użytkowy, pracuję na komputerze, bo dzisiaj nie da się inaczej w tym zawodzie. Używam programów Adobe i zestawu Corela. Jedyny edytor tekstu jaki mam to Word, ale używam go tylko do otwierania tekstów, które dostaję od zleceniodawców. Np, plakat przeznaczony do druku projektuję w formacie naturalnym, A1 lub B1, jeżeli jest to plakat fotograficzny lub bitmapa to już zaczynam mieć problemy. Z mniejszymi rzeczami jak okładki do książek czy płyt, radzę sobie, a raczej mój komputer radzi sobie lepiej. Dużo pracuję z fotografią.
A więc ma być przede wszystkim do pracy, ma być dobry i rozbudowywalny, bo w domu już wszyscy mają dosyć moich przekleństw i narzekań. Ale gry są dla mnie ważne, mam kilka w kolejce np. Wiedźmin, chętnie zagrałabym w Obliviona, nie wspomnę o T3 i G3.
I to by było na tyle. :))

[ Dodano: Czw 13 Gru, 2007 15:39 ]
eLPeeS pisze:wydawać na raz więcej niż 3000zł
Czyli do tego się przymierzać? Bo niestety do grania też.
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

krystyn-a pisze:A więc ma być przede wszystkim do pracy, ma być dobry i rozbudowywalny
Skoro tak to podstawa będzie szybki Intelowski procesor i sporo, także szybkiej, pamięci. Tak że w sumie powtórzę to co mówiłem (pisałem) i tylko nieco zmodyfikuje i rozwinę.

Procesor - zostałbym przy tym który podałem - Intel Core2 Duo E6550 2,33GHz (S775) BOX - 550zł

Płyta - ta którą podał _Oscar będzie chyba lepszym wyjściem patrząc pod kontem ewentualnej rozbudowy w przyszłości - Asus P5KC Intel P35 - 400zł

Pamięci - skoro chcesz Widnowsa XP więcej niż 2GB nie ma co brać bo mogą być problemy z zarządzaniem. Można by wziąć 3GB ale to za dużo kombinowania. Dobrym wyjściem będzie chyba wziąć 2GB szybkich pamięci - Kingston HyperX DDR2 2x 1GB 1066MHz CL5 - 350zł

Obudowa dowolna - 100zł
Zasilacz - Chieftec 500W - 200zł - Przyda się zapas mocy gdybyś np za dwa latka chciała zmienić kartę graficzną na nowszą

Dysk - Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (8MB, Serial ATA II, zapis prostopadły) - 250zł ewentualnie jak nie potrzebujesz dużego dysku to za jakieś 180zł jest identyczny model o pojemności 180GB, no ale policzmy ten droższy :)

Windows XP - ceny od 250 do 300zł - liczny 300zł

Wyszło 2150 PLN (pi razy drzwi - bo pamiętaj że ja ceny zaokrąglam) i został teraz wybór karty graficznej. Jeśli nie chcesz wydawać za dużo to możesz wziąć to co polecałem wcześniej - Grafika - GeForce 8600 GT Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E) H chłodzenie Zalman - 400zł (w sumie 2550zł). To wystarczy chyba by pograć w gry które wymieniłaś na na co najmniej średnich detalach. Odnośnie ewentualnej mocniejszej karty graficznej niech sie może wypowie ktoś inny :)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: krystyn-a »

eLPeeS pisze:Dobrym wyjściem będzie chyba wziąć 2GB szybkich pamięci - Kingston HyperX DDR2 2x 1GB 1066MHz CL5 - 350zł
Może głupie pytanie, ale po ostatnim zakupie jestem uczulona na RAM. Czy to co podałeś jest bezpieczne i rozbudowywalne?
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

Na tej płycie która podałem jak najbardziej. Kupując to zostają Ci jeszcze dodatkowe dwa wolne miejsca na pamięci typu DDR2 i kolejne dwa na szybsze (acz teraz dużo droższe i w zasadzie nieopłacalne) DDR3. Będziesz miała 2GB z możliwością rozbudowy do 8GB (4GB w przypadku DDR3) z maksymalna prędkością 1066Mhz (1333Mhz w przypadku DDR3) czyli bardzo porządnie jak na dzisiejsze standardy.
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: marek »

proc (tutaj bym nic większego nie brał, cenowo koszt by się mocno zwiększył, wydajnościowo niewiele):
Intel Dual-Core E2140 1.6 GHz s. 775 Box 205,00

płyta:
EVGA nForce 650i Ultra 329,00 (dość popularna, uważana, za dobrą) lub
http://proline.pl/shop.php?prodid=GIGABYTE+P35-DS3R 340,00 (następca doskonałej płyty)

RAM:
Patriot DDR2 Dual Chanel 2GB 800 149,00 x2 = 288,00 (4 GB szybkiego RAMu starczą na bardzo długo, poza tym do wszelkich programów się bardzo przydadzą)

grafika:
Sapphire HD2600XT 256MB GDDR4 PCI-E 389,00 (w tej cenie chyba najlepsza)

obudowa: dowolna: 70zł

zasilacz:
Chieftec GPS-450AA-101A ATX 450 Watt 159,00 (mam wersję 350W i jestem bardzo zadowolony)

dysk (zależnie od preferencji):
Seagate ST3250410AS 250GB sATA II 16MB 249,00
lub:
WD WD3200AAKS 320GB sATA II 16MB 245,00


suma: 1710

i zostaje 290zł na klawiaturę, mysz i system.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

marek pisze:wydajnościowo niewiele
Oj jednak wydajnościowo jest to dosyć niezły wzrost no i przynajmniej ma sie spokój na jakieś dwa latka. Jak już coś kupować to porządnego.
marek pisze:4 GB szybkiego RAMu starczą na bardzo długo, poza tym do wszelkich programów się bardzo przydadzą
Tylko wtedy trzeba by zainwestować w XP 64bity a jest on trochę droższy (cena koło 400- 500zł). Poza tym o o samym systemie nie mam najlepszego zdania.
marek pisze:Sapphire HD2600XT 256MB GDDR4 PCI-E 389,00 (w tej cenie chyba najlepsza)
To już chyba lepiej byłoby dorzucić jakieś 50zł i kupić 1950Pro z 512MB. No ale może się mylę?
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

Co do procka- nie lepiej Core 2 Duo E4500 2.2 GHz? Można go dostać za 355zł- to dużo taniej, niż E6550, ale jest on też dużo szybszy od E2140.
A co do RAMu- ja bym na początku nie inwestował w więcej, niż 2GB- za jakieś 150zł, max 180zł (Geil- w sumie może być też Patriot).
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

Jeszcze dwie sprawy nim sie rozpłynę na weekend:
Procesor - obstaję dalej przy E6550 bo pracuje już na szynie 1333Mhz. Przyszłość na nas patrz i wydajność :)
Pamięci - pogadałem chwilkę ze szwagrem który poinformował mnie że dzwoniąc na infolinię Corela można dowiedzieć się że ich aplikacje nie przyspieszą jakoś znacząco przy szybszych pamięciach. Nie wiem jak Adobe. Zostaje więc Ci wybrać czy chcesz od razu zabulić za szybkie pamięci i mieć spokój na jakiś czas czy kupić wolniejsze 800Mhz i potem albo je wymieniać na szybsze albo zmieniać Windowsa na 64bitowego i dokupywać jeszcze np. 2GB. Ja bym mimo sporej ceny poszedł od razu po te 1066Mhz.
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: _OskaR »

A nie lepiej kupić taniej i sobie podkręcić?
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: eLPeeS »

Pewnie że można, ale raczej wątpię żeby krystyn-a była zainteresowana kręceniem pamięci. A może się mylę ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
ODPOWIEDZ