Jakiej używacie przeglądarki ?

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Twoja przeglądarka ?

Mozilla Firefox
40
45%
Internet Explorer
8
9%
Opera
23
26%
Inna ...
7
8%
Mam ich kilka na dysku
10
11%
 
Liczba głosów: 88

Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Dziarsky »

Maveral pisze: "video" oraz "canvas". Koniec z powolnym i przestarzałym flashem! Jupi! ... ... Poza tym jest już trochę nowych tagów, a pewnie jeszcze kilka(naście) dojdzie. Dla tych co chcą zobaczyć co nowe tagi dają w praktyce, polecam stronkę, na której mamy od razu przykłady działania poszczególnych tagów :)
Jakoś nie zauważyłem, żeby ten html5 wyświetlał obraz szybciej i płynniej niż flash. Poza tym to jedynie jakiś skrypt, który równie dobrze mógł być stosowany w xhtmlu ale pewnie nie bez powodu pojawił się akurat teraz. Póki co nic z takim filmem się zrobić nie da.

Natomiast zawartość strony, którą podałeś to nic innego jak baza skryptów i bajerów, które składnią przypominają klasyczne js'y (zobacz sobie źródła).

Co do tagów to mogę powiedzieć jedynie tyle, że dla przeciętnego budowniczego strony nic one nie wniosą. Dla kogoś kto stosował architekturę w stylu <div id="nav"> zamiana na <nav> to jedynie kosmetyka bo sam tag to jedynie odnośnik a diabeł tkwi w cssie. Komercyjne i mobilne zastosowania - to co innego. Dzięki wspomnianemu <nav> np. Opera Mini będzie rozpoznawać menu strony i tym samym odpowiednio wyświetlać zawartość dostosowując ją do rozdzielczości smartphone'a (oczywiście, jeśli twórcy będą prawidłowo stosować ten tag).

Pamiętam jak czysty html 4.01 został wyparty przez xhtml 1.0 wprowadzając ujednolicony kod i uniemożliwiając dopuszczanie błędów.
Całe oskryptowanie (css/js) rozwijało się jakby niezależnie.
Teraz html5 nie tyle dalej upraszcza i ujednolica kod co implementuje dużo skryptów i komercjalizuje swoją zawartość. Czy to dobrze? Ciężko powiedzieć.
Jedno jest pewne. Przykładowo mój portal thief nie potrzebuje linijki kodu html5 by działał poprawnie bo nie ma niczego w html5 co mogło by poprawić konstrukcję tej strony.

...koniec off-topu, przepraszam :).
Obrazek
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Maveral »

Dziarsky, wszystko zależy od tego kto czego oczekuje. Dla mnie tagi typu <nav> czy <article> to rzeczywiście takie trochę bajery, ale <video> oraz <canvas>, to może być duży krok naprzód ;) Dlaczego? Całkiem nowy silnik (cokolwiek to znaczy) przetwarzający strumień danych, znacznie ponoć wydajniejszy niż flash + nie potrzebujesz osobnej wtyczki żeby ci video działało (WebGL ma być wbudowany w przeglądarki) + prostota użycia - wrzucasz tag <video> i już. Myślę, że nie bez powodu Google to wspiera. Co do szybkości flasha, to widzę jak moja druga połówka gra w gierki na naszej-klasie. Trochę bardziej rozbudowana gra i już flash wymięka. Chodzi to to jakby było puszczone na Atari... koszmar. Muszę jednak pochwalić Adobe za "Adobe Studio", bo naprawdę fajnie się w tym robi animacje.

Swoją drogą, gdy po stworzeniu AJAX, światło dzienne ujrzał pakiet jQuery, też wielu ludzi biadoliło, że to tylko kupa skryptów, a dziś wszyscy tego powszechnie używają :)

Nie zapominajmy, że póki co HTML5 jest bardziej ciekawostką niż gotowym standardem. Prace nad nim wciąż trwają, a oficjalnie nowy standard ma być zatwierdzony ok. roku 2020. Wspomniałeś o tym, że twój portal nie potrzebuje HTML5 i... tak ma być - HTML5 ma być kompatybilny wstecz, choć być może niektóre tagi w końcu doczekają się statusu "deprecated". Wiele obecnie używanych tagów ma taki status, a jednak mimo wszystko działają nadal ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Leming »

Leming pisze:...Dla porównania mój Firefox 4.0 ze stroną startową "Google" zajmuje 115 MB RAM.
Ostatnio spotkała mnie aktualizacja FF do wersji 5.0. Czy jest szybsza od wcześniejszych wersji tego na razie nie stwierdziłem. Na pewno jest poprawiona pod względem wykorzystania pamięci. U mnie wersja Firefoxa 5.0 ze stroną startową "Google" zajmuje 84 MB RAM.
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Dziarsky »

Leming pisze:
Leming pisze:...Dla porównania mój Firefox 4.0 ze stroną startową "Google" zajmuje 115 MB RAM.
Ostatnio spotkała mnie aktualizacja FF do wersji 5.0. Czy jest szybsza od wcześniejszych wersji tego na razie nie stwierdziłem. Na pewno jest poprawiona pod względem wykorzystania pamięci. U mnie wersja Firefoxa 5.0 ze stroną startową "Google" zajmuje 84 MB RAM.
Czy ja dobrze pamiętam, że FF4 miał premierę kilka tygodni temu a już wypuszczają FF5? Coś im się nie pomyliło? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Dziś zakończyłem swoją przygodę z Chromem i powróciłem do zjaranego klejem IE ;) Chrome po prostu wczoraj zawiesił się i przestał działać, a reinstalacja nie pomogła. Zresztą od dłuższego czasu z każdym dniem chodził wolniej, ostatnie parę dni to już była masakra. Zamulał 3x bardziej od IE.
Od początku mnie nie zachwycił. Ani nie był dużo szybszy, a na pewno mniej wygodny. Pasek ulubionych miał tylko opcję długich nazw (przez co mieściło się ich 6, a nie 40 jak w IE), a zakładki pojawiały się idealnie na samej górze. Tam też mam pasek startu, więc jak ktoś napisał do mnie na gadu, to nie mogłem zmieniać zakładek... a danie paska na sam spód też nie wchodziło w grę, gdyż wtedy nie mógłbym korzystać z czatu na FB ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Dziarsky »

SPIDIvonMARDER pisze:Dziś zakończyłem swoją przygodę z Chromem
Szkoda. Dziwne to objawy wymieniasz. U mnie Chrome wykazuje jeden jedyny objaw zwolnienia - synchronizacja zakładek potrzebuje chwilę by się odświeżyć (co częściowo wspomaga szybszy internet). Poza tym jest git :).
Obrazek
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Leming »

Firefox 7.0 już jest. Sam nie wiem jaki jest sens wydawania coraz to nowszych wersji przeglądarki z kolejnymi numerami, w sytuacji, gdy dużych zmian jako takich nie widać z poziomu użytkownika. A te małe niewidoczne zmiany są na tyle niewielkie, że wg mnie numeracja powinna być co najwyżej po przecinku.
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
Spidey
Poganin
Posty: 727
Rejestracja: 18 marca 2009, 14:17
Lokalizacja: Bytom

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Spidey »

Ostatnie testy szybkości.
FF chyba się bierze do pracy, a Chrome spoczywa na laurach. ;)
Człowiek, który uczy się tylko tego, co inni już wiedzą, podobny jest w ignorancji do osoby, która nie uczy się w ogóle.        ~Kronika Pierwszego Wieku
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Keeper in Training »

Mam kilka, ale każdego warto użyć do innych celów. Generalnie przodują u mnie Płomienny Lisek, Explorer i Opera, przy czym z konieczności najczęściej włączam Explorera. Jest zapisany jako przeglądarka domyślna w większości nowych komputerów, a że niestety nie mam tej wygody, że mogę ograniczyć się do pracy na jednym stanowisku, prościej jest przenosić się na jednym systemie. No i jakiej rozrywki dostarcza uparte blokowanie Chrome'a :roll: :twisted: !
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
kunex
Bełkotliwiec
Posty: 1
Rejestracja: 02 listopada 2011, 10:18

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: kunex »

Ja korzystam Mozilli - tylko .

Widzieliście ostatnią reklamę IE9- dwie to za dużo ?
To nie jest forum gdzie reklamuje się sprzedaż mieszkań. Od tego są odpowiednie strony. Póki co, warn ->Bruce
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Leming »

Wydawało mi się, że mamy skuteczną ochronę przeciwko botom reklamowym. Jak widać stały się one na tyle inteligentne, że oprócz przemycenia linka reklamowego, to dla zmyłki potrafią nawet napisać jedno zdanie w temacie. Co prawda z błędami, bo stawiają spację przed znakami interpunkcyjnymi, ale jednak sensowne. ;)
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
raven4444
Szaman
Posty: 1011
Rejestracja: 29 lipca 2007, 14:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: raven4444 »

Mozilla Firefox- największy kombajn jaki istnieje, brakuje tylko plugina do obierania ziemniaków. Od dziś w wersji 8.0.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Kilka słów o tym, jak korzystało mi się z Opery. Plusy:
-wyszukiwarka od razu w pasku adresu, często korzystam z tego ułatwienia;
-bardzo dobry słownik, zawierający nawet slangi;
-wygodny pasek zakładek;
-w miarę szybka i mało się tnie, nawet przy dużej ilości okien;

Minusy:
-często krzaczą się w niej różne flashe, wtyczki i inne. Przykładowo, mam problem z dodawaniem komentarzy na fejsie (buttony są nieaktywne);
-problemy z hasłami, tj. przeglądarka lubi odrzucać poprawnie wpisane hasła;
-za Chiny nie chce działaś automatyczne uzupełnianie haseł i loginów;
-tak samo pasek adresu ma problemu z auto uzupełnianiem nawet tych stron, na które często wchodzę;
-mało przejrzysta historia;
-opera turbo jest wolniejsza od zwykłej;
-zwykła opera też lubi się zwiesić.

Ale daję tej przeglądarce 4-/5. Jest najlepszą z niestandardowych jakie dotychczas testowałem.
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: marek »

SPIDIvonMARDER pisze: -często krzaczą się w niej różne flashe, wtyczki i inne. Przykładowo, mam problem z dodawaniem komentarzy na fejsie (buttony są nieaktywne);
-problemy z hasłami, tj. przeglądarka lubi odrzucać poprawnie wpisane hasła;
-za Chiny nie chce działaś automatyczne uzupełnianie haseł i loginów;
-tak samo pasek adresu ma problemu z auto uzupełnianiem nawet tych stron, na które często wchodzę;
-opera turbo jest wolniejsza od zwykłej;
-zwykła opera też lubi się zwiesić.

Ale daję tej przeglądarce 4-/5. Jest najlepszą z niestandardowych jakie dotychczas testowałem.
Autouzu[elnianie się krzczy jeśli błędnie uzupełniliśmy, jeśli strona ma wiele pól do uzupełniania i przycisków (potrafi z automatu nacisnąć zły przycisk) oraz kiedy przeglądarka nie zauważyła zmiany stylu strony (trzeba oczyścić cache dla danej strony). Poza tym problemów nie ma.
Opera Turbo jest specyficzna - ona ma o wiele większe pingi, ale przy bardzo niskich prędkościach zyskuje, bo obrazki pobiera skompresowane. Przydatne przy dostępie np. przez 3G. Przy normalnym łączu lepiej nawet nie próbować.
Ostatnio zacząłem obserwować, że znowu strony spuchły (prawdopodobnie flash) i ta sama Opera na tych samych stronach bierze więcej RAMu. Precz z rozwojem!

Jeśli chodzi o FF: przeglądarkę przeklinają programiści. Co chwila wychodzi jakaś aktualizacja, a ostatnia jest niekompatybilna z wieloma wtyczkami z poprzednich wersji.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Dlatego FF to dla mnie ostateczność, nawet jak IE się zepsuje. Nieraz miałem z nią problemy po kolejnej aktualizacji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Unitrius
Bełkotliwiec
Posty: 8
Rejestracja: 23 grudnia 2011, 14:51
Lokalizacja: Bytom

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Unitrius »

Chrome
Everybody lies.
Samurai
Bełkotliwiec
Posty: 28
Rejestracja: 21 sierpnia 2009, 20:29

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Samurai »

Opera jest najlepsza.
Awatar użytkownika
Abru
Młotodzierżca
Posty: 896
Rejestracja: 22 września 2002, 13:00

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Abru »

Nadal używam FF (do tego kilka popularnych wtyczek). Ostatnio zainstalowałem też Thunderbird i jestem bardzo zadowolony. :)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Mam problem z oOperą, a dokładnie z Adblokiem. Otóż zainstalowałem go i wszystko działało zgodnie z planem. Dzisiaj Opera zaktualizowała mi się do wersji 12.10 i adblok nie działa. Czy nie wiecie może dlaczego?
Obrazek
Awatar użytkownika
Spidey
Poganin
Posty: 727
Rejestracja: 18 marca 2009, 14:17
Lokalizacja: Bytom

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Spidey »

Ano. Ja czekam po prostu na update rozszerzenia. :)
Człowiek, który uczy się tylko tego, co inni już wiedzą, podobny jest w ignorancji do osoby, która nie uczy się w ogóle.        ~Kronika Pierwszego Wieku
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Cholerne aktualizacje :P Nie dość, że zaczęła się wieszać, to nie widzę poprawy w działaniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mixthoor
Złodziej
Posty: 2334
Rejestracja: 12 listopada 2007, 13:15
Lokalizacja: Dojczlandia
Płeć:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Mixthoor »

Ja korzystam z tego: http://www.srware.net/software_srware_iron.php
Uzywalem Oper, FF, IE, Safari i Chrome... Iron chodzi najplynniej i najszybciej. Do tego dodatki takie jak: ghostery, adblock, WOT, proxtubue, i noscript.
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: Maveral »

SPIDIvonMARDER pisze:Dzisiaj Opera zaktualizowała mi się do wersji 12.10 i adblok nie działa. Czy nie wiecie może dlaczego?
Dlatego, że Opera ma taką wkur... właściwość, która powoduje, że po aktualizacji wyłączają się wszystkie rozszerzenia. Wciśnij "Ctrl+Shift+E" i włącz Ad-block'a.
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Maveral pisze:
SPIDIvonMARDER pisze:Dzisiaj Opera zaktualizowała mi się do wersji 12.10 i adblok nie działa. Czy nie wiecie może dlaczego?
Dlatego, że Opera ma taką wkur... właściwość, która powoduje, że po aktualizacji wyłączają się wszystkie rozszerzenia. Wciśnij "Ctrl+Shift+E" i włącz Ad-block'a.
Też o tym pomyślałem, ale to nie okazało się takie proste :) Nie działa nadal, więc po prostu nowa wersja chyba nie obsługuje starszego adbloka.
Obrazek
Awatar użytkownika
demonax
Paser
Posty: 256
Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 10:53
Lokalizacja: Knw

Re: Jakiej używacie przeglądarki ?

Post autor: demonax »

U mnie włączenie adbloka w sposób podany przez Maveral zadziałało :)
ODPOWIEDZ