Znikające posty

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

mystics
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:38
Lokalizacja: Czeluści piekła

Re: Znikające posty

Post autor: mystics »

PS Admin pisze:Chyba, że chcecie stan z 24.04.2009? :? Nie będzie wątku o JA i innych równie ciekawych... 8-)
Raczej nie trzeba. 24.04 to dawno temu juz. :)) Jak się uda odzyskać 'kim jesteś złodzieju' to fajnie, a jak nie, to nic się nie stanie. Nowy się założy.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2009, 10:08 przez mystics, łącznie zmieniany 1 raz.
Życie ciągle uświadamia nas, jak mało o nim wiemy..
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

PS Admin pisze:Chyba, że chcecie stan z 24.04.2009? :? Nie będzie wątku o JA i innych równie ciekawych... 8-)
Oraz z 11 maja...
Ja zrobiłbym to tak:
- godzina gdzieś po północy albo z samego rana, około 6 gdy na forum jest mało użytkowników a najlepiej żadnego
- wyłączam forum i robię aktualną kopię bazy przy pomocy narzędzia o nazwie "Kopia Zapasowa" w panelu administracyjnym
- potem z bazy, w której jest jeszcze zagubiony temat wybieram go razem z postami i ładuję to przez phpMyAdmin używając narzędzia Import z właściwymi ustawieniami strony kodowej itd.
- włączam forum, jeszcze przeprowadzam optymalizację SQL i gotowe.
Na wszelki wypadek czyszczę jeszcze pamięć cache.

W przypadku większych ilości danych, które trzeba przywrócić można je podzielić na kilka plików.

I nie bawiłbym się z żadnymi krasnalami, bo to starta czasu.
PS Admin pisze:I uwaga do wszystkich. Jeżeli dzieją się takie rzeczy, trzeba reagować szybciej, ehost robi kopie na bieżąco i trzyma ich kilka dni, ja robię, co miesiąc. Można wgrać całą kopie, natomiast, gdy mija dłuższy okres czasu nie robi się tego, bo tracimy najnowsze posty.
Tak czy owak bez straty jakichś postów się nie obejdzie. Te kopie robione przez ehosta to jest raczej takie zabezpieczenie na wypadek gdybyśmy stracili całą bazę danych a nie pojedyncze posty lub tematy. Poza tym pierwsze doniesienia o braku sławnego tematu pojawiły się we wtorek 19 maja, czyli minęły już 3 dni a my dalej nie mamy przywróconego tego tematu, więc przy takim czasie reakcji nawet kopia ehosta na niewiele się zda.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: PiotrS »

Chwila, nie rozumiem.
Ja nie chce wgrać całej bazy, tylko wgrać w tabele phpbb_topics, phpbb_postsl, phpbb_posts_text odpowiednie dane. Problem mam z ta ostatnią tabelą.

Jak wyodrębnić z kopii bazy sql teksty postów danego wątku, nie pojedynczych postów ale całego wątku. Przy eksporcie z phpmyadmina teksty mogę wyodrębnić tylko po id postu a nie wątku.
Pozdrawiam
PiotrS
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

A tak swoją drogą to nie wiemy ile nam tego wszystkiego zniknęło. Ten temat Bukarego to może być tylko wierzchołek góry lodowej, więc należałoby porównać bazy i wyłapać większe różnice. Jeśli nie masz na to czasu to ja mogę je porównać. Podeślij mi na PW wycięte tabele "phpbb_posts", "phpbb_posts_text" i "phpbb_topics" ze starej bazy, w której jest jeszcze zaginiony temat i ze zrobionej dzisiaj. Ja to porównam i może nawet podeślę ci gotowe pliki do wgrania.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: PiotrS »

Tylko ten temat, tylko…

Może i to lepszy pomysl, by edytować sam plik kopii.
Ale to wyodrębnianie 1000 postów z 100 000, praca na pokolenia :shock:
Wieczorem spróbuje to przygotować.

A z phpbb_posts_text proponowałbym zacząć od najnowszych, a jak to się okaże sensowne poprosimy o pomoc Bruce, to temat z jego działu :-D
Pozdrawiam
PiotrS
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

Tabele w bazie są poukładane alfabetyczne, więc można łatwo usunąć to, co nie jest potrzebne do przywrócenia postów. Operacje na plikach proponuję wykonywać na odrębnych kopiach plików.
Po otworzeniu pliku (może zająć to trochę czasu...) wyszukujesz [CTRL]+[F] pierwszą linijkę od góry, w której znajduje się tekst "phpbb_posts_text" i kasujesz wszystko to, co jest nad nim. Następną tabelą w kolejności jest "phpbb_posts_text", więc tutaj nie należy nic usuwać. Potem jest tabela "phpbb_posts_text_history", która nie jest potrzebna, więc usuwasz wszystko razem z nią do samego końca pliku i zapisujesz to, jako odrębny plik.

Następnie otwierasz ponownie kopię bazy i wyszukujesz pierwszą linię od góry, w której jest tekst "phpbb_topics", kasujesz wszystko ponad nim, potem wyszukujesz pierwszej od góry linii z tekstem "phpbb_topics_ignore", kasujesz wszystko razem z nią do samego dołu i zapisujesz to, jako odrębny plik tekstowy. Te czynności wykonujesz tylko w przypadku starszej kopii bazy. Aktualne kopie potrzebnych tabel możesz szybko zrobić w phpMyAdminie za pomocą opcji Eksport. Po prostu wchodzisz do danej tabeli i eksportujesz ją z trybem zgodności "MYSQL40".

Mam zainstalowany program do porównywania, więc znalezienie brakujących postów nie jest dla mnie problemem. Byle tylko mieć pełne tabele: "phpbb_posts", "phpbb_posts_text" i "phpbb_topics", bo jak coś tam namieszasz to porównywanie będzie trudniejsze, ponieważ nie będę wiedział czy np. część tekstu Ty usunąłeś, moderator czy amba wcięła...

Możesz jeszcze w odrębnym pliku zamieścić tabelę "phpbb_logs" to będę wiedział czy coś zostało usunięte celowo i czy powinno zostać to przywrócone czy też nie.

[ Dodano: Sob 23 Maj, 2009 12:37 ]
Na razie porównałem tylko same nazwy tematów i oprócz tematu "Kim jesteś, złodzieju? czyli wychodzimy z cienia!" zniknął także temat "Stare gry...". Niestety nie dostałem logów, więc muszę się zapytać. Czy któryś z moderatorów od 24 kwietnia do 21 maja przeprowadzał jakieś operacje na temacie o nazwie "Stare gry..."? Być może po prostu ten temat został połączony z innym albo celowo usunięty, więc może nie trzeba go przywracać?
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Bruce
Strażnik Glifów
Posty: 3834
Rejestracja: 06 maja 2003, 17:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: Bruce »

Bandit pisze:Czy któryś z moderatorów od 24 kwietnia do 21 maja przeprowadzał jakieś operacje na temacie o nazwie "Stare gry..."? Być może po prostu ten temat został połączony z innym albo celowo usunięty, więc może nie trzeba go przywracać?
Na pewno ja. Usuwałem posty boba, ale być może przez nieuwagę usunąłem cały temat :oops: Czasami robię wszystko bezwiednie :P
Tomorrow comes tomorrow goes
But the cloud remains the same
Wonder why he’s feeling down
Tears of a clown
Obrazek
Awatar użytkownika
Edversion
Arcykapłan
Posty: 1405
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 10:19
Lokalizacja: Zabrze

Re: Znikające posty

Post autor: Edversion »

Znikających postów c.d :|

Przeglądałem akurat mój temat, gdy tu się okazało, że zniknęła treść jednego z moich postów.
http://thief-forum.pl/viewtopic.p ... &start=400
Marzec odpisał, więc coś tam musiało być.

Pisałem już w tej sprawie do Juditha, ale ten twierdzi, że nic nie osuwał z tego tematu.
Więc co do cholery dzieje się z tym forum? :x
Awatar użytkownika
Bruce
Strażnik Glifów
Posty: 3834
Rejestracja: 06 maja 2003, 17:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: Bruce »

Edversion pisze:Pisałem już w tej sprawie do Juditha, ale ten twierdzi, że nic nie osuwał z tego tematu.
Na pewno ja też nie. W cudze działy się nie wpieprzam. Czyli coś naprawdę się dzieje.
Tomorrow comes tomorrow goes
But the cloud remains the same
Wonder why he’s feeling down
Tears of a clown
Obrazek
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

Mam już gotowe do wgrania pliki z 2 tematami i ich postami, które zniknęły, ale najpierw trzeba naprawić problem, bo wgranie sporej ilości danych do uszkodzonej bazy może tylko spowodować dodatkowe problemy.

Mam tylko wątpliwości, co do kodowania znaków w kopiach, które dostałem od Piotra, ponieważ mają one kodowanie UTF-8 a z tego, co wiem phpBB2 nie obsługuje w pełni tego kodowania i zamiast niego powinno być ISO 8859-2, ale z drugiej strony nie wiem, jakie kodowanie jest ustawione w bazie, wiec może niepotrzebnie się tym przejmuję, lecz jeśli moje obawy miałyby się potwierdzić to po wgraniu tych tematów będziemy mieli w nich krzaczki zamiast polskich znaków.

Jeśli chodzi o znikające posty to moim zdaniem znikają one, dlatego że mamy rozsynchronizowaną bazę danych, co prowadzi do nadpisywania się wartości w bazie. To znaczy, że założenie nowego tematu powoduje "zamazanie" jakiegoś innego. Inna sprawa, że admin powinien pilnować tego, aby baza była w dobrej kondycji, ale stało się... Oczywiście to są tylko moje przypuszczenia, bo nie mam dostępu do żadnego panelu administracyjnego, więc równie dobrze może to być jakiś inny powód.

Najpierw trzeba doprowadzić bazę do ładu a potem zaczniemy odtwarzać to, co zaginęło. Nie mam ochoty pisać tu teraz wypracowania na temat baz danych i tego jak można byłoby naprawić ten problem. Poza tym Piotr zajmuje się tym forum już tak długo, że powinien wiedzieć jak pozbyć się tego problemu, a jeśli nie da rady to zawsze może poprosić kogoś o pomoc. Będę na gg jakby ktoś chciał rozwinąć tą dyskusję. Właściwe to nie powinniśmy pisać postów...

[ Dodano: Nie 24 Maj, 2009 21:50 ]
Co do pustych postów:
:arrow: http://thief-forum.pl/viewtopic.php?p=16643#16643
:arrow: http://thief-forum.pl/viewtopic.php?p=74682#74682
:arrow: http://thief-forum.pl/viewtopic.php?p=75532#75532
:arrow: http://thief-forum.pl/viewtopic.php?p=85655#85655
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Znikające posty

Post autor: peter_spy »

Dziwne to wszystko, nawet jakieś moje posty poznikały, no proszę ;)
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

:arrow: 2 zaginione tematy.zip
Pliki z prefixem "UTF-8" mają dokładnie takie samo kodowanie jak te, które otrzymałem od Piotra, natomiast te drugie z "8859-2" mają taką samą zawartość, ale są zapisane w kodowaniu ISO 8859-2. Piotr zdecyduje, które kodowanie będzie tym właściwym, ale tak jak napisałem wyżej, nie radzę wgrywać tego do bazy w takim stanie. Najlepiej jest to wgrać przez Panel Administracyjny > SQL > Odtwarzanie < jest tam opis jak to zrobić.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: PiotrS »

SQL forum kodowane jest juz ISO 8859-2.
Tematami zajmę się może jeszcze dzisiaj.

Ale w tej chwlili mam jeden problem.
Bandit, jak sprawdzić w logach kto kasował lub edytował dany post, logi podają zabawę z wątkami.

[ Dodano: Pon 25 Maj, 2009 00:25 ]
zapytania do tabeli phpbb_posts mają błąd, zmieniłeś wszystkim id na -1 a to jest domyślny gość. Sam zobacz.
Pozdrawiam
PiotrS
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

Właśnie widzę, ale tak to jest, gdy operuje się na skrawkach bazy. Postaram się to dziś naprawić.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Znikające posty

Post autor: krystyn-a »

Przed naprawą forum miałam na liczniku 814 postów. Teraz powinno być więcej (doszły posty z Kim jesteś złodzieju...), a jest 767. Po kliknięciu na "Pokaż wszystkie posty..." wyskakuje liczba 836 znalezionych wyników. Ile faktycznie mam postów?
Żeby było weselej z Młotodzierżcy "awansowałam" na Poganina. :shock:
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: PiotrS »

Cierpliwości, skończymy z Banditem, to zobaczymy.
Pozdrawiam
PiotrS
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

Myślę, że będzie git, tylko teraz trzeba jeszcze naprawić bazę w panelu administracyjnym:

Administracja -> Kontrola Systemu -> Sprawdź synchronizację bazy SQL -> Wszystkie
Jeśli pojawi się napis: Baza nie jest zsynchronizowana !

to:
Fora -> Synchronizacja -> Uruchom synchronizację (dwukrotnie!)

potem znowu:
Administracja -> Kontrola Systemu -> Sprawdź synchronizację bazy SQL -> Wszystkie
Jeśli znowu pojawi się napis: Baza nie jest zsynchronizowana !

to:
Użytkownicy -> Synchronizacja użytkowników -> [Synchronizacja]

oraz:
Załączniki -> Synchronizuj załączniki

i ponownie:
Administracja -> Kontrola Systemu -> Sprawdź synchronizację bazy SQL -> Wszystkie
W tym momencie musi pojawić się napis: Baza jest zsynchronizowana. Jeśli jest inaczej to znaczy, że problem z naszą bazą jest trudniejszy do rozwiązania.

Zawsze na koniec po jakichkolwiek zamianach w bazie należy:
Indeks Administracji -> Wyczyść Cache: SQL & templates -> usuń wszystkie oraz wyczyść cache

oraz:
SQL -> Optymalizacja SQL -> [Optymalizuj]

Dzięki temu posty i tematy powinny przestać znikać, ale co jakiś czas trzeba sprawdzać czy baza jest zsynchronizowana.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Znikające posty

Post autor: PiotrS »

Baza jest zsynchronizowana.

Mamy odzyskane dwa całe tematy.
I to dzięki Banditowi.
Wszyscy jesteśmy wdzięczni. :ok



Co do brakujących pojedynczych postów, to nie wiem Najbardziej prawdopodobne przyczyny to ingerencja modów albo błąd bazy SQL.

Z modami ciężko coś ustalić, bo mam tylko czynności dokonywane na tematach, a nie poszczególnych postach. Były edytowane, ale nie wiadomo które.

Czyli błąd bazy sql. 4 posty na blisko 100 tys. wszystkich. Dużo? Mało? Nie wiem. 8-)
Synchronizacja z panelu moim zdaniem to tylko naprawa skutków a nie przyczyny. To odbudowa wzajemnych powiązań miedzy tabelami. Taka kosmetyka, żeby nie było widać. :P Optymalizacja bazy z phpadmina chyba podobnie, robiona przy okazji kopii sql i z reguły tzw. nadmiaru jest kilka set KB [sama baza to 150MB]
Pozdrawiam
PiotrS
mystics
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 11 listopada 2008, 12:38
Lokalizacja: Czeluści piekła

Re: Znikające posty

Post autor: mystics »

krystyn-a pisze:Przed naprawą forum miałam na liczniku 814 postów. Teraz powinno być więcej (doszły posty z Kim jesteś złodzieju...), a jest 767. Po kliknięciu na "Pokaż wszystkie posty..." wyskakuje liczba 836 znalezionych wyników. Ile faktycznie mam postów?
Żeby było weselej z Młotodzierżcy "awansowałam" na Poganina. :shock:
Wygląda na to, że znów Cię zdegradowali do Młotka. :P


Tematy wróciły.
Brawa i podziękowania dla zasłużonych. :ok
Życie ciągle uświadamia nas, jak mało o nim wiemy..
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Znikające posty

Post autor: Bandit »

mystics pisze:Wygląda na to, że znów Cię zdegradowali do Młotka.
aż kły szczerzy ze złości:
Obrazek

:-)
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Znikające posty

Post autor: krystyn-a »

mystics pisze:Wygląda na to, że znów Cię zdegradowali do Młotka. :P
Raczej do Dzierżymłotka awansowali, ale taka kolej rzeczy, zdaje się, że następny w hierarchii jest Szaman.
aż kły szczerzy ze złości:
Wbrew pozorom, jedno z "poklatkowych" zdjęć ziewającego kota. :))
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Znikające posty

Post autor: bob »

PiotrS pisze:Robię kopie, co jakiś czas, ale nie trzymam ich tak długo. W tej chwili mam 4-5 kopii, ale najstarszy to 12.2008. Chyba, że znajdę na płytkach w archiwach, ale to mało prawdopodobne. :(
Obecnie co jaki czas robione są kopie i jak długo są one trzymane?
ODPOWIEDZ