Domowa sieć WLAN

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Domowa sieć WLAN

Post autor: Dziarsky »

Witam.

Mam problem z siecią WLAN a dokładnie z płynnością jej działania.
Opiszę wszystko szczegółowo.

Kupiłem router D-Linka i kartę sieciową, bezprzewodową do PC.
Odległość między kompem i routerem to na mój gust 3,5m (dwa pomieszczenia, drewniane drzwi, mieszkanie w bloku).

Objawy:
Przy regularnie niskim pingu (np. na onet.pl, pingi rzędu 12ms-30ms) co kilka chwil mam losty "upłynął limit czasu żądania". Czasem pojedyncze, czasem dłuższe przestoje a czasem normalne, ciągłe połączenie bez lostów. Często też nagłe, pojedyncze skoki do pingu 1800-2000ms.
Na kablu miedzy urządzeniami wszystko jest ok a losty występują bardzo rzadko. Problem więc dotyczy tylko WLAN.

Dokupiłem specjalną antenę 35-40cm zamiast tej oryginalnej malutkiej i zamieniłem przy routerze ale bez zmian - natomiast gdy dokręciłem tę antenę przy kompie to sytuacja jest lepsza ale nie idealna (ciągle co jakiś czas wskakują dłuższe i pojedyńcze losty.
ps. zmieniałem też kanał sygnału i nie pomaga.

Podsumowując:
3,5 między urządzeniami, przy kompie mega antena i dalej sygnał się gubi mimo iż net jest szybki i w czasie połączenia ping jest mały jak po lanie. Komputer pokazuje siłę sygnału jako Bardzo dobrą a nie rzadko Znakomitą. Aha i dwa razy w ciągu kilku dni sygnał całkiem zanikł i musiałem po zalogowaniu do routera robić mu restart ustawień by wrócił net.

Pomóżcie bo mnie to już słabi strasznie :/
Obrazek
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Bandit »

Może to przez zakłócenia wywołane przez jakieś urządzenia działające w pobliżu albo inne WLANy?
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Dreen
Kurszok
Posty: 550
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, 15:23
Lokalizacja: Żywiec/Kraków/Londyn

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Dreen »

a masz moze taka mozliwosc zeby postawic kompa i router kolo siebie?

a moze moglby do ciebie wpasc ktos z laptopem z wifi i zobaczysz czy tez ma problemy
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Gregorius »

Coś ci może zakłócać AP, inny AP... jest taki fajny programik, NetStumbler:
http://www.netstumbler.com/

Który pozwala zobaczyć jakie APeki są w zasięgu, jakich używają kanałów itp... może on coś pomoże.

Inna sprawa to kable i inne zakłócenia. Może sąsiad ma zaraz za ścianą np. starą lodówkę która "sieje" zakłóceniami, albo w pobliżu idą kable 220V? Spróbuj ustawić po prostu ruter w innym miejscu :)
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Dziarsky »

Może to przez zakłócenia wywołane przez jakieś urządzenia działające w pobliżu albo inne WLANy?
nna sprawa to kable i inne zakłócenia. Może sąsiad ma zaraz za ścianą np. starą lodówkę która "sieje" zakłóceniami, albo w pobliżu idą kable 220V? Spróbuj ustawić po prostu ruter w innym miejscu
Router stoi na podłodze przy drzwiach w przedpokoju, nic go nie ogranicza.
Komputer jest 3m dalej w pokoju w rogu. Obok niego jest jedynie listwa zasilająca komputer, biurko otaczają głośniki,
Coś ci może zakłócać AP, inny AP... jest taki fajny programik, NetStumbler:
http://www.netstumbler.com/
Czasem pojawia mi się inna sieć ale o bardzo słabym sygnale. Gdy byłem obecny to zmieniałem kilka razy kanały i dalej te same objawy. Wcześniej czy później zaczynają się losty i skoki pingu z wyraźnie zauważalna regularnością.
Co do tego programiku to po jego podłączeniu sieć znika, w programie widać tylko moją sieć a po jego zamknięciu sieć się na nowo łączy i działa. Dziwne go.

EDIT

ps. postawiłem router u mnie w pokoju, centymetry od kompa. Anteny się "widzą" i prawie dotykają. Bez zmian :/
Dla pewności sprawdziłem na kablu - jest ok. Definitywnie nawala WLAN.

Kurde co teraz. Weliminowałem problem betonowych ścian, za dużej odległości itp. Jaki kolwiek słaby sygnał z innych sieci w bloku też nie powinien przeszkadzać (w czasie tego testu nawet tej sieci aktywnej nie było).
Co reklamować bo definitywnie coś jest uszkodzone?

EDIT2:

"konfiguracja zerowa sieci bezprzewodowej" - usługa windows, która trzeba na sztywno wyłączyć. Kurfa działało może 5min i znów zaczęło jeszcze bardziej się motać :/
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Gregorius »

Coś musisz mieć zpsute. Pytanie tylko czy to router czy karta.... Dobrze by było sprawdzić z pomocą np. laptopa.

Sam niedawno miałem podobny problem - router zaczął nagle wariować. Po podłączeniu prędkość połączenia stale spadała pomimo silnego sygnału, po pięciu minutach ruter się "zapychał" i już nic nie działało. Wymienili mi go w MediaMarkt na nówkę :)

A karta sieciowa WiFi to też Dlink?

Jeżeli tak to spróbuj innych sterowników. Sam kiedyś walczyłem z taką kartą DLinka i dopiero pomogło użycie sterowników... USRobotics... okazało się że karta którą miałem to kopia jakiegoś tam modelu USRoboticsa, wszystko zaczęło chodzić super :)
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Dziarsky »

Ściągałem już różne wersje sterowników do mojej wersji sieciówki (też dlink jak router) i nic.
Koleś od sieci u nas powiedział ,ze dla niego to normalne iż na wifi sygnał się często chwilowo gubi lub słabnie. Więc moje pytanie czy możecie dla mnie sprawdzić czy tak faktycznie jest ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Maveral »

Chyba żartujesz. Ja mam router i mogę latać z lapkiem po całym mieszkaniu i nic mi nie zrywa. Pomijam juz fakt, że wszędzie mam jakość sygnału conajmniej dobrą. Aha i żeby było śmieszniej, to mieszkam w bloku, obok mnie sąsiedzi też mają routery (laptop wykrywa 4 niezależne sieci), źródeł ewentualnych zakłóceń w takim bloku pewnie jest w hooj, a wszystko śmiga, gra i buczy. Moim zdaniem masz spieprzony router, albo kartę sieciową. Skorzystaj z innego laptopa żeby stwierdzić która część jest skopana i na serwis.
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Nivellen »

Mav dobrze gada, masz coś spieprzone. A, ciekawość - kartę sieciową masz jaką? Znaczy jakiego standardu, bo te pracujące na usb to kompletne nieporozumienie. Najlepiej korzystać z kart PCI lub PCIMCIA czy ExpressCard.
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Dziarsky »

Karta PCI też d-linka.
Dzisiaj idę zanieść do komputronika router i kartę i zapytam o możliwość wymiany na nowy, inny bądź serwisowania.
Żarty się skończyły i w mojej opinii to chyba jednak router.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Gregorius »

U mnie w domu łapę chyba z 8 różnych sieci, nie licząc mojej :)
I wszystko działa super, żadnego zrywania itp.
To raczej coś ze sprzętem...
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Beth
Bełkotliwiec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lutego 2010, 12:54

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Beth »

Ja mam takie pytanko... jaki router najlepiej kupić aby odbierał mi sygnał z hotspotu? (może głupie pytanie ale się nie znam, więc wolę zapytać niż kupić i nie używać ) Pozdro :) :rad
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Bandit »

Podałaś za mało info. żeby można było udzielić Ci konkretnej odpowiedzi.

W jakiej odległości od miejsca, w którym chcesz korzystać z bezprzewodowego Internetu znajduje się ten hotspot?
W jakim standardzie działa hotspot (802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11a)?
Ile komputerów chcesz podłączyć w ten sposób do Internetu i czy są one wyposażone w karty Wi-Fi?
To tak na początek...
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Beth
Bełkotliwiec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lutego 2010, 12:54

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Beth »

Nie mam na kompie karty WI-FI, hotspot jest dość blisko bo w odległości ok 150m, chcę podłączyć tylko swój komputer.
Standars sygnału hotspota to 802,11b. Może jakaś propozycja z allegro?
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Bandit »

:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Beth
Bełkotliwiec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lutego 2010, 12:54

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Beth »

:rad Dzięx, skorzystam z porady, z radością :) a w razie jakichś pytań, będę pisać po dostarczeniu towaru ;)
Awatar użytkownika
Beth
Bełkotliwiec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lutego 2010, 12:54

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Beth »

http://allegro.pl/item1162136283_karta_ ... wys24.html
Znalazłam coś takiego :) mam nadzieję, że będzie działać na moim złomku :)
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Bandit »

Ja nie kupiłbym niczego od gościa, który ma ponad 500 negatywów, poza tym poleciłem Ci model karty TP-Link TL-WN551G, ponieważ jest zbudowany na porządnym chipie Atheros (jedna z najlepszych kart Wi-Fi w standardzie b/g, używaną można kupić na allegro za ok. 20 zł), a nie jakimś tam niskobudżetowy Ralink, co nie oznacza, że to nie będzie działać. ;)
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Beth
Bełkotliwiec
Posty: 14
Rejestracja: 12 lutego 2010, 12:54

Re: Domowa sieć WLAN

Post autor: Beth »

:shock: 500 negatywów??? OMG! nie zajrzałam na jego stronkę... Całe szczęście, że nie zamówiłam nic u niego. Kupię ten model który poleciłeś :)
ODPOWIEDZ