Radio czy telewizja?

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Co wolisz bardziej - słuchać radia, czy oglądać TV?

Radio
12
52%
Telewizja
11
48%
 
Liczba głosów: 23

Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Radio czy telewizja?

Post autor: Bandit »

W ankiecie celowo nie umieściłem Internetu, bo tu jest wszystko, a nawet więcej niż potrzeba. Na moment zostawmy komputer z boku.

Zacznę od postawienia tezy, że moim zdaniem telewizja jest przewartościowywana oraz pełni zbyt znaczącą rolę w naszym życiu. Dla niektórych staje się wręcz jedynym niezasłoniętym oknem na Świat, przy czym treści przekazywane tam są pozbawione merytoryki. W TV jest za dużo reklam i polityki w złym wydaniu. Zamiast przedstawiać suche fakty starają się nam narzucić jedyny słuszny obraz zakłamanej rzeczywistości przez nich samych, co niestety musi zając więcej czasu. W radio przekazywanie informacji jest lepiej pomyślane, a jeśli coś ma być opisane szerzej to trafia do w odrębnej audycji.

Jestem zwolennikiem publicznych stacji radiowych http://www.polskieradio.pl/ W radiowej jedynce niektóre audycje są tak ciekawe i przyciągają uwagę, że aż trudno oderwać ucho od radia.

Radio ma nad TV taką przewagę, że można je wszędzie ze sobą zabrać. Niekiedy nawet nie trzeba go specjalnie zabierać, jeśli jest wyposażony w nie telefon lub odtwarzacz mp3. Przed radiem nie musisz siedzieć, ogólnie nie trzeba specjalnie poświęcać mu czasu. Można go słuchać i coś przy tym robić, a telewizor musisz oglądać i przed nim siedzieć marnotrawiąc czas wolny.

Podsumowując krótko: telewizja ogłupia, a radio poszerza wiedzę i horyzonty.

Właściwie to równie dobrze mógłbym zapytać konkretniej, co uważacie za lepsze: radiową czy telewizyjną jedynkę? Ale na pewno są tu też zwolennicy innych stacji i rozgłośni komercyjnych, którzy nie mają styczności z ww.
Osobiście nie lubię, a raczej nie mogę znieść słuchania rozgłośni komercyjnych, a w szczególności RMF FM (Reklamy Musyka Fuckty), bo jest tam za dużo REKLAM i ciężkostrawnej (kwestia gustu) muzyki. Generalnie słuchając tej stacji można dostać mdłości od w kółko powtarzanych treści, ta sama reklama, piosenka powtarzają się jednego dnia bardzo, bardzo często i nawet próbując o tym nie myśleć, że coś słyszy się po raz któryś z koli mimowolnie samemu zaczyna się nucić tekst piosenki, który podświadomie zapisuje się w myślach.

Gdyby ktoś zapytał mnie czy dokładam się do tego, czego słucham to odpowiem: tak, płacę abonament radiowo-telewizyjny. W tym roku za cały okres z góry był to koszt ok. 178 zł. TV poświęcam zdecydowanie mniej czasu, bo do 30 minut dziennie, więc mógłbym z tego całkiem zrezygnować.

Możecie rozwinąć ten temat i napisać, jakich stacji słuchacie, a jakich nie lub czy w ogóle oglądacie TV.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Maveral »

Czasem słucham radia w drodze do roboty, a TV oglądam tylko dla sportu, czyli jak w LM gra Manchester United, jak gra reprezentacja w "nogę", albo reprezentacja w "siatkę". Nic innego w TV nie oglądam, bo mnie zwyczajnie nudzi. Radia w domu też nie puszczam, bo informacje ze świata czytam na necie, a muzę mam w winampie (filmy na kompie oglądam, to odnośnie TV :D). Generalnie nie mogę się opowiedzieć za żadną ze stron, ale przyznam plus dla radia, bo można go słuchać i robić jeszcze coś innego ;) W ankiecie jednak nie będę głosował, żeby nie strzelać na ślepo.
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
matilon
Młotodzierżca
Posty: 851
Rejestracja: 23 grudnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Lublin

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: matilon »

Ja nie oglądam telewizji, chyba że coś przykuje moją uwagę. Radia słucham zwykle przed szkołą, w czasie jedzenia obiadu, kolacji
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Hadrian »

Słucham radia zawsze, przy jedzeniu, robieniu lekcji, nawet graniu w gry itp. Telewizję oglądam tylko dla "super kina", faktów oraz seriali i programów typu "Pogromcy mitów". Jednak więcej słucham radia ;)
Awatar użytkownika
Ezet
Ożywieniec
Posty: 88
Rejestracja: 05 grudnia 2010, 17:42
Lokalizacja: Ankh-Morpork

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Ezet »

Mam podobnie jak Maveral- gdy nasi grają w siatkę, dla programów z Discovery (chociaż obecnie jestem pozbawiony kablówki więc praktycznie nie oglądam TV) oraz dla jakiś dobrych filmów jeśli takowe lecą. Pozostałe programy i inne śmiecie z telewizji raczej nie kręcą mnie (Pozdrawiam MTV :P )
Right player on the wrong server can make all different in net... so connect mr. Player... connect and... fell the lag..
Awatar użytkownika
Michal
Poganin
Posty: 729
Rejestracja: 02 listopada 2006, 13:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Michal »

No ja też właściwie z telewizora korzystam jedynie do oglądania sportu (piłka nożna, hokej, skoki narciarskie i jak jest jakiś ważny mecz w siatę albo ręczną). Poza tym to czasem VH1 Europe (często klasyki rocka i popu grają) i jak mi się już bardzo nudzi to jakieś discovery. Zdecydowanie więcej słucham radia, głównie trójki a jak za dużo gadają o pierdołach to przełączam na antyradio. Podsumowując, gdyby nie sport w TV, to wcale nie musiałbym mieć telewizora w domu.
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: BodomChild »

Telewizji oglądam mało, bo mnie nudzi, tylko niektóre programy. Porannych "Dzień dobry TVN" czy "Pytanie na śniadanie" i tematów tam wałkowanych wręcz nie mogę znieść (na szczęście wtedy przeważnie jestem w robocie :) ).
Radio też zależy jakie, w większości serwuje muzyczną kupę i w kółko te same piosenki, czy jakieś pierdololo o wszystkim i o niczym. Dobra muzyka leci czasem na trójce, ja osobiście lubię radio Politechniki Łódzkiej - Radio Żak, naprawdę fajna inicjatywa, zresztą miałem okazję zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka :wes .

http://www.zak.lodz.pl/
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Daweon
Arcykapłan
Posty: 1344
Rejestracja: 06 lipca 2009, 19:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Daweon »

Ja raczej używam telewizji. Filmów za dużo nie oglądam, dlatego reklamy mi nie przeszkadzają. Nie licząc polityki, która za bardzo mnie nie interesuje informacje są dość spójne i obiektywne. Za to telewizja daje mi programy dokumentalne, których radio nie może mi zaoferować. Trzeba przyznać, że muzyka nie jest różnorodna, ale z tego co zauważyłem radio też nie ma się czym pochwalić. W sumie i tak mało czasu siedzę przed telewizorem, bo w internecie wszystko jest lepsze.
Człowiek żyje by być szczęśliwy
Szczęście zaś to tylko chęć życia
Jesteśmy więc po to by chcieć tu być
Bo oprócz trwania nie mamy nic innego
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Jacek »

Ja TV ale głównie filmy, mam HBO, Canal + więc nie narzekam, czasem dziennik, programy typu mam talent, koncerty na MTV. W czasach gdy miałem tylko ogólnodostępne kanały oglądałem bardzo mało.
Awatar użytkownika
krystyn-a
Arcykapłan
Posty: 1331
Rejestracja: 11 listopada 2006, 08:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: krystyn-a »

Trudno powiedzieć... bo ja słucham TV. Moje miejsce pracy jest tak usytuowane, że telewizor mam za plecami (radio jest w innym pomieszczeniu). Ponieważ jaka jest TV, każdy wie, to w zupełności mi wystarcza i musi być coś bardzo interesującego, żeby zmusić mnie do zajęcia miejsca przed telewizorem... A to "coś" to np. film oparty na faktach historycznych, dokument ze współczesnego świata lub ciekawy obraz przyrodniczy... W trosce o swoje zdrowie psychiczne, filmów fabularnych prawie nie oglądam (na większości kanałów są poszatkowane reklamami).
Osobiście preferuję internet...
:-D
Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: eLPeeS »

U mnie w robocie leci "Zetka" i generalnie robi dobre tło do pracy. Z drugiej strony jak czasem nie ma koleżanki z pokoju w którym siedzie to nawet nie włączam i robię w spokoju co trzeba w końcu ;) W TV oglądam w zasadzie tylko TVN24 bo i na tyle tylko mam czas - nie absorbuje jak inne stacje. Z rańca przed wyjściem do roboty wrzucam przegląd prasy Kuźniara i później wieczorem jakieś Fakty po Faktach (aha no i same Fakty też ;)). To taki mój rytuał którego staram się przestrzegać. Całą resztę - filmy, seriale, programy rozrywkowe oglądam via internet bo najczęściej nie mam możliwości obejrzeć tego co lubię w TV z różnych względów (najczęściej jak leci coś "mojego" jestem zajęty czymś albo kimś ważniejszym). Generalnie media to dla mnie głównie informacje i wtedy wole czytać prasę - Newsweek, Wprost i Polityka. Tak wiem - zboczeniec ze mnie ;)

PS Właśnie zmykam na Fakty ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Bandit »

Człowiek kończy szkołę, potem idzie do pracy i co dalej? Świat nie stoi w miejscu i żeby nie zostać w tyle trzeba w jakiś sposób się dokształcać. Moim zdaniem w tym miejscu jest właśnie rola mediów żeby informowały nas o ważnych rzeczach, nie tylko o tym, jaki polityk jest lub ma być popularnym, bo akurat o nim mówią. Mi zależy bardziej na tym żeby media podawały informacje, które mogą mieć wpływ na nasze życie w zależności od tego czy skorzystamy z danej informacji. W TV oczywiście są różne programy edukacyjne, ale nie zawsze mamy czas je oglądać. Poza tym ważniejsze są informacje, które mogą nam być przydatne w życiu np. od tego jak daleko jest z Ziemi na Marsa, bo taka wiedza może się przydać większości ludzi tylko przy oglądaniu teleturniejów. Chodzi mi o rzeczy bardziej praktyczne np. od jakiegoś czasu w radiowej jedynce mówią o "mediacji", że to może być lepszy i tańszy sposób rozwiązywania sporów od sądu. Gdyby nie jedynka pewnie wcale nie dowiedziałbym się o tym, a czy znalazłbym coś o tym w Internecie. To zależy czy ktoś w Internecie wpadłby na pomysł żeby promować tą porcję informacji. W Internecie trzeba też umieć szukać i oddzielać całą masę nieistotnych informacji od tych właściwych. Tylko czasem trudno jest stwierdzić czy to, aby na pewno jest prawdziwa informacja, bo zależy to od źródła i kto ją przekazuje. Mediom publicznym raczej można zaufać.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: eLPeeS »

Bandit pisze:Chodzi mi o rzeczy bardziej praktyczne np. od jakiegoś czasu w radiowej jedynce mówią o "mediacji", że to może być lepszy i tańszy sposób rozwiązywania sporów od sądu. Gdyby nie jedynka pewnie wcale nie dowiedziałbym się o tym, a czy znalazłbym coś o tym w Internecie.
Jak dalej Cie to interesuje to przejrzyj to. Ewentualnie jak nie lubisz czytać tekstów na ekranie monitora ani tracić kasy na drukowanie podejdź do najbliższego sądu okręgowego albo rejonowego i tam pewnie gdzieś walają się za darmo do wzięcia całe książki zawierające treść tego PDFa i nie tylko (płytka z czymśtam). U mnie w rejonie co prawda nie widziałem ale w okręgu jeszcze wczoraj cały stos leżał ;). Wypowiedziałbym się co do treści, ale nie miałem okazji czytać - podobno coś tam jest ciekawego. W końcu Ministerstwo Sprawiedliwości by nie marnotrawiło pieniędzy ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: bob »

Zagłosowałem na "radio", ponieważ jak jest radio to nie trzeba wytężać wzroku, który w moim przypadku jest wadliwy (to nie ten wzrok co sprzed 7 lat, ze słuchem u mnie jak na razie w porządku).
superlux
Bełkotliwiec
Posty: 2
Rejestracja: 08 sierpnia 2016, 13:13

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: superlux »

Ja tam wolę zdecydowanie telewizję. Teraz jak mamy dobry pakiet to można na prawdę fajne filmy obejrzeć.
Co zrobisz jak tego typu reklamy ja to bardzo dobrze zostają zapamietane http://zozodesign.pl/index.php/componen ... l?Itemid=0 i nic na to nie poradzę.
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2016, 16:35 przez superlux, łącznie zmieniany 2 razy.
lux
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Niestety, ale o ile kiedyś wybierałem radio, to bteraz wybrałym "nic". TV to papka informacyjna, reklamy, powtórki i brak możliwości oglądania, czego się chce. Radio to dobra zmiana, powtórki, reklamy i ogólnie nuda. Nawet Antyradio, które niby puszcza muzykę w moim guście, to dzień w dzień serwuje prawie to samo, a reklamy ma tak samo debilne jak gdzie indziej. Kiedyś lubiłem 1 i 2 Program Polskiego Radia, ale po dobrej zmianie to też już nie to samo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Hadrian »

SPIDIvonMARDER pisze: Nawet Antyradio, które niby puszcza muzykę w moim guście, to dzień w dzień serwuje prawie to samo, a reklamy ma tak samo debilne jak gdzie indziej. Kiedyś lubiłem 1 i 2 Program Polskiego Radia, ale po dobrej zmianie to też już nie to samo.
Słuchałem EskiRock i podobne wrażenia. Posłuchałbym radia brytyjskiego czy amerykańskiego, ale nie jestem aż tak osłuchany z językiem, a ponadto nie ma sensu słuchać wiadomości, a szczególnie pogody dla Wielkiej Brytanii ;)

Za to polecam 3 Program Polskiego Radia. Puszczają tam prawie wszelkie gatunki muzyczne. Od The Clash, poprzez Mercyful Fate, kończąc na jakiejś totalnej alternatywie. Dużo ciekawej muzyki można poznać. Choć jeszcze w sumie nie słuchałem szczególnie dużo.
Groszek
Bełkotliwiec
Posty: 1
Rejestracja: 29 lipca 2016, 11:10

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Groszek »

W pracy słucham głównie antyradia - nie dlatego, że puszcza muzykę w moim goście(powtarza się), a dlatego że są stosunkowo ciekawe programy. Lepsze to niż cisza. W domu natomiast spotify(w wersji ze znajomymi 'rodzina' wychodzi nam po 6 zł na miesiąc)
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: eLPeeS »

SPIDIvonMARDER pisze:Niestety, ale o ile kiedyś wybierałem radio, to bteraz wybrałym "nic".
To ja podobnie. W robocie radio leci ale w zasadzie go nie słucham. Ubaw mam po pachy jak się współpracownicy kłócą o to czego słuchać. Ja to bym najchętniej wyłączył w ogóle ale się jeszcze swojego gabinetu nie dorobiłem a w firmie panuje demokracja ;) W domu nie mam ani tv ani radia mam za to... święty spokój. Czasem włączę tylko jakiś streaming TV żeby robiło tło albo jakieś radio żeby grało jak siedzę ze znajomymi czy z dziewczyną. Generalnie pozostaje wierny zasadzie że vod rulez. W planach mam zakupu TV (bo ładnie w salonie będzie wyglądać) ale do niego podepnę tylko neta i wykupie abonament Netflixa tylko.
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Maveral »

eLPeeS pisze:Generalnie pozostaje wierny zasadzie że vod rulez. W planach mam zakupu TV (bo ładnie w salonie będzie wyglądać) ale do niego podepnę tylko neta i wykupie abonament Netflixa tylko.
VOD to niewątpliwie przyszłość i pokazuje to właśnie popularność Netflix'a, czy nawet IPLA. Klasyczna telewizja pewnie prędko nie zniknie - o ile do całkowitego zniknięcia w ogóle dojdzie - tak jak nadal nie zniknęły gazety (co wieszczono kiedy popularyzował się internet), ale pewnie większa część ofert stacyj (tak, tak to się odmienia! ;) ) przejdzie na VOD (co w sumie już się dzieje).
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Olczykmm
Bełkotliwiec
Posty: 3
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, 08:12

Re: Radio czy telewizja?

Post autor: Olczykmm »

tv, lubię obserwować ludzi. Ale jak już się da to co innego. Np w radiu mówili o stronie http://www.xeroumirka.pl a w telewizji już nie.
ODPOWIEDZ