Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
racaz
Paser
Posty: 221
Rejestracja: 02 maja 2009, 20:08

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: racaz »

Clive pisze:
racaz pisze:No, takie połączenie cukierkowego metalu z lekko psychodelicznym głosem wokalisty.
Srsly? cukierkowy metal?
Panie uważaj co pan mówisz... :<
Pff...Nigdy nie wątpiłem w moc i ostrość tego zespołu, ale jednak mamy tu oceniać raczej konkretne kawałki, a nie całą twórczość kapeli. Akurat pierwszy przykład z mocą i ostrością moim ma nie za dużo wspólnego, no ale cóż.
Jeśli ktoś chętny do gry w T2 multi pisać!
Moje GG:25888157
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

Dobra to może refresh? :roll:
Dam takie coś. Wokal mnie niszczy, ale sama muzyka jest wręcz zajebista jak dla mnie.
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Flavia »

Clive, moja propozycja parę postów temu była śmiertelnie poważna :evil:
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

Flavia pisze:Clive, moja propozycja parę postów temu była śmiertelnie poważna :evil:
O rly? To kliknij link, który tam dałaś... :suc
xD
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Flavia »

Co za chamstwo :evil:
To jest działający link: http://www.youtube.com/watch?v=BPi2r2j70Zc
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

10/10 :-)
Jednak muzyka nie w moim stylu totalnie. XD
Pan Jezus w tym filmiku momentami wygląda jak Johny Depp trochę albo mi się wydaje, ale jakby podobny xD
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Flavia »

Bardzo ładnie :zlo
Muzyka jak muzyka, warto posłuchać samego tekstu.
Hej JC, JC would you die for me?
A to i tak chyba najpoprawniejszy utwór z całego musicalu...

Odnośnie:
Clive pisze:
to średnio mnie rusza :( Tzn. wokal w ogóle odrzuca, strasznie nie lubię takiego zawodzenia; muzycznie jest lepiej, ale na dłuższą metę monotonnie.
6/10

Dobra, już na poważnie:
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

Flavia pisze:
Jest metal, są wilki 9/10 :sup
Tylko ten wokal średni taki trochę... tzn. słyszałem lepsze. xD

:diab9:

polecam moment od 4:45 do 6:06
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
Daweon
Arcykapłan
Posty: 1344
Rejestracja: 06 lipca 2009, 19:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Daweon »

Z góry przepraszam za brak profesjonalizmu, ale znam się na death metalu i nigdy go nie słuchałem, więc niektóre stwierdzenia mogą być nietrafne.
Growl przeciętny, generalnie niecierpię tej techniki śpiewania, więc ciężko mi obiektywnie stwierdzić, chociaż to w stosunku do tego co czasami słyszę jestem w stanie przetrawić. Długie utwory po 8, 9, 10 minut powinny być różnorodne, żeby nie zanudzić słuchacza, tutaj wszystko przeciąga się w wolnym tempie i melancholii. Dobrze, że chociaż "normalny wokal" solówka przełamują monotonie. Chórek zdecydowanie na plus, świetnie wpasowany, klimatyczny i bardzo dobrze zaśpiewany. Instrumentalnie ubogo, wiem, że po death metalu nie można się spodziewać niczego innego oprócz perkusji, gitary i basu, którego i tak słabo słychać, ale melodyjność samej gitary pozostawia trochę do życzenia. Ogólnie utwór odbieram nawet pozytywnie, czuć klimat i nie ma kszty komerchy, a to najważniejsze ;) .
7/10

Człowiek żyje by być szczęśliwy
Szczęście zaś to tylko chęć życia
Jesteśmy więc po to by chcieć tu być
Bo oprócz trwania nie mamy nic innego
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: BodomChild »

Piękne, uwielbiam takie przestrzenne kompozycje, w ogóle lubię post-rockowe granie ale to jest naprawdę świetne, łapie za serce. Mało się zna rosyjskich zespołów a szkoda. Dzięki Daweon, nie znałem tego a bardzo mi się spodobało, ode mnie 9/10.

Jak już jesteśmy przy alternatywnych klimatach, trochę ostrzejsze post-rockowo/post-punkowe granie w duchu Joy Division od Stevena Wilsona, którego jak wiadomo jestem wielkim fanem:

PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

Daweon pisze:Z góry przepraszam za brak profesjonalizmu, ale znam się na death metalu i nigdy go nie słuchałem, więc niektóre stwierdzenia mogą być nietrafne.
Growl przeciętny, generalnie niecierpię tej techniki śpiewania, więc ciężko mi obiektywnie stwierdzić, chociaż to w stosunku do tego co czasami słyszę jestem w stanie przetrawić. Długie utwory po 8, 9, 10 minut powinny być różnorodne, żeby nie zanudzić słuchacza, tutaj wszystko przeciąga się w wolnym tempie i melancholii. Dobrze, że chociaż "normalny wokal" solówka przełamują monotonie. Chórek zdecydowanie na plus, świetnie wpasowany, klimatyczny i bardzo dobrze zaśpiewany. Instrumentalnie ubogo, wiem, że po death metalu nie można się spodziewać niczego innego oprócz perkusji, gitary i basu, którego i tak słabo słychać, ale melodyjność samej gitary pozostawia trochę do życzenia. Ogólnie utwór odbieram nawet pozytywnie, czuć klimat i nie ma kszty komerchy, a to najważniejsze ;) .
7/10
To jest Doom metal, nie Death metal. Jak chcesz to nawet na wiki jest napisane na czym polega doom. ;) Zresztą ocena i tak nie zła jak na kogoś kto w takiej muzyce nie gustuje. :P
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Flavia »

BodomChild pisze:
Skoro o braku profesjonalizmu mowa...
Początek bardzo mi się nie spodobał, kojarzył mi się z jakąś prehistoryczną elektroniką (intro do jakiegoś filmu sci-fi z lat 50-60-tych?). Jak weszły instrumenty z kolei... przypomniała mi się muzyka z któregoś Pana Kleksa xD Nie wiem, czemu.
Później, jak wszedł wokal, było już normalnie. Tzn. słuchało się nawet przyjemnie, ale że kompletnie nie moje klimaty w pamięci raczej nie zostało. Część instrumentalna o wiele lepsza od elektronicznej.
6/10

A jak już jesteśmy przy alternatywach...
Beloved Kitty And The Piercing Bolts of Amor x)
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: BodomChild »

Flavia pisze:Początek bardzo mi się nie spodobał, kojarzył mi się z jakąś prehistoryczną elektroniką
No ja właśnie lubię "prehistoryczną elektronikę", jak dla mnie, to ten utwór mógłby być cały czas w takim stylu :) .

Co do tego, co zapodałaś, to co to k... jest?! :jez Tzn. domyślam się, że jakieś alternatywno-industrialowe coś... nie wiem, to jest na zasadzie jakiegoś wstępu do czegoś bardziej konkretnego, czy taki przerywnik po prostu? Lubię dziwne rzeczy, ale tego bym słuchać nie mógł, przynajmniej jako samodzielny utwór brzmi strasznie :wes . 2/10

Co do mojej propozycji, wybaczcie, jestem okrutny :) :

Pink Floyd - Atom Heart Mother

Dla jednych to najlepsze dzieło Floydów, dla innych (w tym podobno dla samych Floydów) totalny bezsens o wszystkim i o niczym. Sami oceńcie. Ja jestem bardziej po środku, ta suita ma parę naprawdę genialnych momentów, wprost uwielbiam ten westernowy motyw grany przez orkiestrę i gitarowe solówki Gilmoura. Oczywiście to jest kicz, ale kurde, to bardzo wczesne lata 70.! Czas kiedy eksperymentowanie było ważniejsze niż sam efekt! Według mnie wspaniałe lata dla muzyki :) .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Dordien
Ożywieniec
Posty: 91
Rejestracja: 16 listopada 2010, 12:33
Kontakt:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Dordien »

Pewnie wystawię się na duży hejt, ale muszę dać 4/10.
Utwór, chociaż trzymał powtarzającego się schematu był bardzo randomowy i jakoś nie przypadł mi do gustu.

Ode mnie bardziej energiczny kawałek:

Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

Dordien pisze: Ode mnie bardziej energiczny kawałek:

Jak na muzykę z klubu nocnego całkiem spoko. XD 7.5/10

:))
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: BodomChild »

Heh, intro skojarzyło mi się z wczesnymi pogańsko-pomorskimi dokonaniami Behemotha :jez . W ogóle cały kawałek (głównie tekst) kojarzy mi się z takim jednym kumplem co lubił podśpiewywać takie rzeczy, więc za to duży plus :rad 6+/10.

Ode mnie awangardowy trip-hop/elektronika/nu jazz (w sumie po ch*j szufladkować):

PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

E no, dla jaja tak zarzuciłem tym, ale 6+/10 ?! xD

Ten awangardowy trip-hop/elektronika/nu jaz taki średni nawet mi się początek podobał, ale potem momentami to modą na sukces zalatywało trochę jakby. xD
6/10 ;P

Tak na poważniej;
8-)
Tak, tak wiem pewnie sami znawcy każdy gościa zna i w ogóle, ale i tak... :D
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
Marcin.B.Black
Paser
Posty: 188
Rejestracja: 01 sierpnia 2010, 16:41

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Marcin.B.Black »

Rockowe granie z dużą ilością popisów i wirtuozerii Satrianiego. Słucha się dość przyjemnie. Co tu więcej napisać? Niech będzie hm.. 8/10 ;).

Bodom, fajnie, że zarzuciłeś Ulverem, ostatnio mam na nich fazę, szczególnie na ich drugi album. W ogóle mam takie delikatne wrażenie, że mamy dość podobne gusta (albo mnie się wydaje) ;).
Zespół trudny do sklasyfikowania, zaczynali od BlackMetalu przeplatanego z folkiem, potem wyłącznie folkowa płyta, znowu BM, aż skończyli na elektronice.
Wahałem się pomiędzy dwoma kawałkami, ale ostatecznie idzie:
"Some people in the City are just too rich for their own good... lucky they have me to give them a hand".

https://www.deviantart.com/marcinbblack
https://www.youtube.com/channel/UCnL6k1 ... XeCGfP7UWA
Awatar użytkownika
Daweon
Arcykapłan
Posty: 1344
Rejestracja: 06 lipca 2009, 19:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Daweon »

Bardzo lubię takie akustyczne utwory w klimacie. Niestety początkowa część, którego motyw powtarzany jest przez cały utwór bazuje na dysonansie (przynajmniej mam takie wrażenie), co ujmuje mu spójności dźwięku. Poza tym nie mam się do czego przyczepić. 8/10



BTW Sprawdzajcie swoje stare linki, bo niektóre już nie wczytują.
Człowiek żyje by być szczęśliwy
Szczęście zaś to tylko chęć życia
Jesteśmy więc po to by chcieć tu być
Bo oprócz trwania nie mamy nic innego
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Oj sorry, ale szkoda mi życia na sprawdzanie linków w takim temacie :P

Wow, zaskakująco ładny kawałek, jak na taki film! 9/10! Najpierw sobie odpaliłem, a dopiero potem spojrzałem, co to jest. Pełne zaskoczenie!

trochę gothicu
Obrazek
Awatar użytkownika
Maklo
Paser
Posty: 195
Rejestracja: 19 lipca 2012, 00:07
Lokalizacja: "Piła Bojowa"

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Maklo »

Całkiem przyjemna nutka. Podoba mi się narastająca podniosłość intra i przejście na gitarę, a wokalistka ma fantastyczny głos. Plus dodatkowy punk za Lunę :P

8,75/10

Przemoc jest wizytówką amatorów... i Mechanistów.

Fáilte, Sláinte, Póg mo thóin!
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Clive »

Hmmm... Brzmi trochę jak soundtrack do platformówki jakiejś. Całkiem fajne jak ktoś w takiej muzie gustuje. No niestety ja nie, więc dam: 7/10 ;)

To ja dam to (dla odmiany klimatu?). ;D
Ostatnio zmieniony 31 stycznia 2015, 19:39 przez Clive, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: BodomChild »

Fajne to, mroczne i depresyjne, kojarzy mi się trochę z późniejszą twórczością The Gathering (okres od if_then_else do Home), tylko bardziej smętne :) . Ostatnio dużo słucham takiej wciągającej, ciężkiej (w sensie atmosfery) muzyki, w żadnego Silent Hilla nie grałem, to nie znałem tego, dzięki :wes . 8/10

Ode mnie kawałek z jednego z najbardziej wizjonerskich albumów w historii rocka (zresztą całe King Crimson zawsze było wizjonerskie).

PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Maklo
Paser
Posty: 195
Rejestracja: 19 lipca 2012, 00:07
Lokalizacja: "Piła Bojowa"

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: Maklo »

Podoba mi się ta lekko psychodeliczna-funky muzyka ^^ Porównałbym do niedawno powstałego NuJazzu. Natomiast wokal kojarzy mi się z tymi alternatywnymi klubami, gdzie każdy mógł wejść na scenę i zaprezentować swój poemat. Genialny przykład z filmu:

Dam tutaj 8-/10. Raczej nie będę zagłębiał się w inne utwory tego zespołu, ale nie miałbym nic przeciwko, gdyby ktoś mi to włączył/podesłał. :)

Teraz ja dam coś, co mnie ostatnio niesamowicie kręci, mianowicie celtic punk:
Flogging Molly - Black Friday Rule

Przemoc jest wizytówką amatorów... i Mechanistów.

Fáilte, Sláinte, Póg mo thóin!
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Nowa, forumowa gra (?) muzyczna

Post autor: BodomChild »

Maklo pisze:Raczej nie będę zagłębiał się w inne utwory tego zespołu
Inne utwory tego zespołu są zupełnie... inne :) . King Crimson to zespół-legenda, w którym skład się ciągle zmieniał od pierwszej płyty (z 1969 roku), stałym członkiem był jedynie mistrz gitary Robert Fripp. Kawałek, który podesłałem pochodzi z płyty "Discipline" z 1981 roku, która była którymś z kolei nowym otwarciem w historii zespołu, sporo w niej było nawiązań do popularnej w latach osiemdziesiątych nowej fali, wczesnej elektroniki, muzyki wschodu, a nawet wściekłego noise rocka, dosyć zróżnicowana muzyka. Ogólnie polecam posłuchać, jedna z bardziej zajebistych płyt z gatunku alternatywa/rock progresywny :) . Tu mój ulubiony utwór -

Co do Flogging Molly, to chociaż nie przepadam za irlandzkimi melodyjkami, to ta muzyka mi się bardzo podoba. Przypomina mi się scena z "The Wire" jak McNulty jedzie najebany jak patefon samochodem i właśnie gra u niego wtedy Flogging Molly :wes . 7/10

Ja pojadę metalowo-punkowo, krótko i treściwie :)

PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
ODPOWIEDZ