Gry planszowe

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Gry planszowe

Post autor: Ozi »

SPIDIvonMARDER pisze:Jakbyś chciała planszówkę, to wal do mnie. Doradzę i może jeszcze załatwię zniżkę ;)
To bardzo ciekawa informacja :) Praca związana z grami planszowymi, jacyś znajomi (np. w Galakcie :D)?
A ciekawa, bo niedawno ze znajomymi złapaliśmy zajawkę na planszówki. Aktualnie obrabiamy na zmianę "Horror w Arkham" (+ dodatki "Koszmar z Dunwich" i "Klątwa Czarnego Faraona") oraz "Posiadłość Szaleństwa". Kapitalny sposób na spędzenie ze znajomymi jakiegoś weekendowego wieczoru (i większej części nocy :))). Na gry trzeba jednak robić zrzutki bo póki co na w.w. tytuły poszło jakoś 700zł :shock: . Pomijam zakup "Talismanu...", który kupiliśmy (z polecenia w Bardzie) jako świetne wprowadzenie w świat nowoczesnych planszówek.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Wydzieliłem temat :)

Praca i tak i nie. Nie pracuję w sklepie, jednak jestem wolontariuszem, testerem Rebela. Zajmuję się także recenzowaniem różnych gier, a także handluję nimi, dorabiając sobie do pensji.

Posiadłość jest świetna wydana i ma zajebistą mechanikę, ale mało scenariuszy, a one same w sobie posiadają pewne możliwości "zawieszenia gry", co nam się z dziwnie wysoką częstotliwością zdarzało. Arkham jest w porządku, choć ciągle mnie omija zagranie w niego.

Talisman... ależ to gra z lat 70! :P Tylko wydanie jest nowe, kolorowe z figurkami. Polska wersja "Magia i Miecz" to gra mojego dzieciństwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Gry planszowe

Post autor: Ozi »

SPIDIvonMARDER pisze:Talisman... ależ to gra z lat 70! :P Tylko wydanie jest nowe, kolorowe z figurkami.
Już zdążyliśmy się dowiedzieć, jakie tyły mamy :). Generalnie to nigdy wcześniej w gry planszowe nie gralem (nie takie wypaśne). Kupiliśmy, bo zaraził nas pewien znajomy na "Horror..." właśnie. A, że akurat nie umieliśmy nigdzie dostać AH, a zajawka była wielka, zaopatrzyliśmy się w Talisman (po części, jak już pisałem, aby wprowadzić się planszówki). Po dwóch sesjach w tę ostatnią dotarł wreszcie AH i Talisman poszedł w odstawkę :) Teraz pogrywam w niego tylko z rodzinką, dla której AH jest zbyt skomplikowane. Zamierzamy teraz z ekipą dokupić "Króla w Żółci", a ja osobiście zastanawiam się nad własnym egzemplarzem podstawki AH. Swoją drogą ciekawe kiedy AH zostanie wydana tak jak MoM - z figurkami badaczy do pomalowania i czy w ogóle. Wiem, że juz teraz można dokupić figurki, ale w zaporowej cenie :dobani .

Co do posiadłości to rzeczywiście świetna gra, tylko trzeba mieć powściągliwego Strażnika Tajemnic, bo ktoś, kto jest nastawiony tylko na wygrywanie może skutecznie zepsuć zabawę. Natomiast dobrze prowadzona rozgrywka potrafi klimatem doprowadzić do growego orgazmu ;)
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry planszowe

Post autor: Maveral »

SPIDIvonMARDER pisze:Polska wersja "Magia i Miecz" to gra mojego dzieciństwa.
Mojego też. Ile ja się w to z kumplami namłóciłem, to głowa boli. A jakie emocje były hahaha dobre czasy ;) I pochwalę się, że nadal mam tę Magię i Miecz w całości, z dodatkiem "Jaskinia". Mówcie co chcecie, ale dla mnie to jest bezcenne wydanie - nie na sprzedaż ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
marecki
Kurszok
Posty: 635
Rejestracja: 13 września 2005, 15:59
Lokalizacja: Wólka Kozodawska

Re: Gry planszowe

Post autor: marecki »

Ja swojego MiMa (plus Jaskinię, Podziemia i Miasto) oddałem siostrzeńcowi, a teraz tego żałuję. :(
Nothing is exactly as it seems, nor is it otherwise
Awatar użytkownika
Pablito
Kurszok
Posty: 509
Rejestracja: 15 lutego 2004, 20:40
Lokalizacja: Z tamtąd

Re: Gry planszowe

Post autor: Pablito »

u mnie jest dość dobra ekipa która interesuje się grami tego typu (planszowe, karciane) także można pograć.

Ostatnio na urodzinach graliśmy w grę karcianą "Dawno dawno temu..." - czyli grę w pozbywanie się kart przez opowiadanie historyjek - choć przy 8 osobach się niezły bajzel robił, ale przerobiliśmy zasady na mniej agresywne i tak oto powstały historie o koniu który został człowiekiem który został koniem który został człowiekiem, malutkim gigancie zakochanym w potworze, o złym mieczu który został papieżem, o pastereczce która udawała męskiego rycerza zakochanego w męskim kucharzu którego udawała macocha i wiele innych i wogóle kosmos :P
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Magia i Miecz z dodatkami jest warta nawet 800 zł, nie każdy zdaje sobie sprawę, jaka to dewiza kapitału :) Jednak swojego egzemplarza też nie sprzedam, pomimo, że w grę już raczej nie grywam na zwykłych spotkaniach planszówkowych. Czasami spotkamy się z innymi fanami, ale to raz na rok... bo niestety, ale inne gry oferują wyższy poziom trudności :)

Co sądzicie o grach kooperacyjnych, że gracze walczą z jednym graczem (jakimś tam Mistzrem Gry) lub z systemem? Moja niedokończona (ale będzie) "Thief the Dark Manor" to właśnie takie coś.
Obrazek
Awatar użytkownika
demonax
Paser
Posty: 256
Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 10:53
Lokalizacja: Knw

Re: Gry planszowe

Post autor: demonax »

W związku z nadchodzącymi świętami planuję zrobić sobie mały prezent w postaci nowej gry planszowej. Posiadam Talisman wraz z dodatkami (brak tylko Smoków), ale niestety ciężko znaleźć czas, by spotkać się z przyjaciółmi i pograć (partyjka w TMiM'a to w naszym wypadku zawsze minimum 5 h). Dlatego potrzebuję gry, w której rozgrywka nie trwa aż tak długo, a plansze nie zajmują 3/4 pokoju ;) Szukając czegoś w klimacie fantasy, dla 2-5 graczy natrafiłem na Descent. Czy ktoś miał już styczność z tą grą? Warto kupić, czy może poszukać czegoś innego? Proszę o łacherską radę :)
Awatar użytkownika
demonax
Paser
Posty: 256
Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 10:53
Lokalizacja: Knw

Re: Gry planszowe

Post autor: demonax »

Wielkie dzięki Spidi :). Fury of Dracula już ograliśmy, Horror w Arkham niestety nie przypadł do gustu moim znajomym pod względem klimatu (jak można nie lubieć Lovecrafta :shock: bluźniercy :P). Zaciekawił mnie Robinson Crusoe, z tego co wyczytałem to podobno bardzo fajna gra z ciekawą mechaniką. Tak btw to Ignacy Trzewiczek pracuje aktualnie nad grą planszową w uniwersum wiedźmina :-D http://www.eurogamer.pl/articles/2013-0 ... ina-raport

A wracając do Twojego posta z maja ;)
SPIDIvonMARDER pisze: Co sądzicie o grach kooperacyjnych, że gracze walczą z jednym graczem (jakimś tam Mistrzem Gry) lub z systemem?
Właśnie dlatego zwróciłem szczególną uwagę na Descent (Bohaterowie kontra Mroczny Władca :twisted: )
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Taki jest też Robinson - gracze walczą wspólnie z grą. Albo wygrywają wszyscy, albo nikt. Mam tę grę i przyznam szczerze, że to jedna z najlepszych, jakie widziałem. A robię w tym biznesie już łaaaaadnych parę lat :D Przede wszystkim każda rozgrywka jest inna, gdyż składa się z kilku elementów losowych (plansza, eventy), których nie sposób, aby powtórzyć.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hareton
Ożywieniec
Posty: 81
Rejestracja: 03 listopada 2012, 12:22

Re: Gry planszowe

Post autor: Hareton »

Kolega wyraźnie jest zainteresowany grami przygodowymi, a ty mu polecasz takie eurogówno jak Smallworld. :(
Descent (zarówno pierwsza jak i druga edycja) jest długi i ciężki, z tego typu dungeon crawlerów pewniejszym wyborem byłby HeroQuest, do kupienia na eBayu.
Awatar użytkownika
demonax
Paser
Posty: 256
Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 10:53
Lokalizacja: Knw

Re: Gry planszowe

Post autor: demonax »

Hareton pisze: Descent (zarówno pierwsza jak i druga edycja) jest długi i ciężki,

Jeśli chodzi o poziom skomplkowania mechaniki gry, to nie ma problemu :twisted: Oglądnąłem kilka filmików z rozgrywką w Descent i bardzo mi się spodobał sposób rozgrywki i mechanika gry. Fajne jest to, że przechodzi się pojedyncze scenariusze połączone w kampanię ze spójną fabułą, rozwojem bohaterów itd. Plusem, który od razu rzucił mi się w oczy, jest również to, że Descenta można "zapisać", jeśli zajdzie potrzeba szybkiego zakończenia gry, co w np. Talizmanie jest praktycznie niemożliwe, ze względu na ogrom zawartości gry. W Descent podczas rozgrywki korzysta sie tylko z tego, co w danym scenariuszu jest potrzebne.
Hareton pisze:z tego typu dungeon crawlerów pewniejszym wyborem byłby HeroQuest, do kupienia na eBayu.
Sprawdzę, dzięki :) .
Awatar użytkownika
Hareton
Ożywieniec
Posty: 81
Rejestracja: 03 listopada 2012, 12:22

Re: Gry planszowe

Post autor: Hareton »

To wszystko jest fajne, ale tylko w teorii. Sukces z tą grą zależy od sytuacji i graczy. W pierwszą edycję grało mi się dobrze, w drugą nie. O zapisie gry nic mi nie wiadomo, chyba nie ma czegoś takiego.

W HeroQueście też jest motyw kampanii i ulepszania bohaterów, ale skromny. Większym dopracowaniem tutaj może się pochwalić WarhammerQuest, który ma tak złożone moduły rozgrywane między przygodami, że dorównuje grom RPG, jednak ta gra jest trudno dostępna i droga.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Hareton pisze:Kolega wyraźnie jest zainteresowany grami przygodowymi, a ty mu polecasz takie eurogówno jak Smallworld. :(
(...)
Nie widzę sprzeczności na linii Smallworld - gry planszowe. Dla CIebie to (skąd takie określenie? Eurogry to eurogry) "eurogówno", a dla setek graczy fajna, prosta, niezmuszająca do niczego gierka. Taka jak Memoir 44, czy inny równie interesujący Osadnicy z Catanu.


Z gier trudnych, ale pasjonujących mogę polecić "Letters from Whitechapel" (coś jak Dracula, ale bez walk i elementu losowego, sam mózg) czy Mice and Mystics.
To ostatnie to prosta mechanika, ale długa i fascynująca rozrywka. Takie RPG na planszy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hareton
Ożywieniec
Posty: 81
Rejestracja: 03 listopada 2012, 12:22

Re: Gry planszowe

Post autor: Hareton »

To zupełnie inna kategoria gier planszowych niż wymienione przez niego.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Grali w Magię i Miecz. To jest ten sam poziom cały czas :) Zresztą to, że Ty nie lubisz Smallworlda nie znaczy, że jest gównem :) Też w niego nie grywam, bo są lepsze gry, ale ta pozycja ma wielu fanów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hareton
Ożywieniec
Posty: 81
Rejestracja: 03 listopada 2012, 12:22

Re: Gry planszowe

Post autor: Hareton »

Nie, Smallworld nie ma nic wspólnego z Magią i Mieczem, podobnie jak Warcaby (które żal mi obrażać wymieniając w jednym zdaniu z tym pierwszym), to trzy różne typy gier.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Dobra, nie wnikam czemu aż tak nie lubisz Smallworlda, może osobiście Ci coś zrobił, nie mój problem :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Hareton
Ożywieniec
Posty: 81
Rejestracja: 03 listopada 2012, 12:22

Re: Gry planszowe

Post autor: Hareton »

Nie wnikaj. Nie sugeruj też, że uczestniczę z tobą w jakiejś żałosnej parodii dyskusji, bo ja wcale nie uprawiam tutaj krytyki tej gry, tylko koryguję nieprawdy przez ciebie wypisywane.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Obrazek

Nie wiem kim jesteś, co Ci zrobiłem, skąd znasz mnie i to jaki ja jestem (CIA? Abwehra? KGB? Komisja Macierewicza?), ale robisz się powoli fascynujący :D Na tym forum jest tak mało hejtu, że aż nam chyba jakaś komisja unijna mandat wlepi za niewypełnianie norm :D Dlatego doceniam Twój wkład w poziom dyskusji na tym forum. Dostajesz Spidichrupkę!
Obrazek
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry planszowe

Post autor: Maveral »

Dobre wieści dla fanów lektury o grach RPG:
Wraca magazyn Magia i Miecz
Zapowiedź pierwszego numeru
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry planszowe

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Rozmawiałem z współautorem projektu i jestem ciekaw, czym będą chcieli się wybić. Na chwilę obecną troszkę chyba idą na target starych pryków, którzy to będą kupować dla sentymentu. W dobie internetu mogą mieć problem. Ale niech się uda!
Obrazek
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry planszowe

Post autor: Maveral »

Ja bym sobie w to zagrał:
KLIK I
KLIK II

;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Mixthoor
Złodziej
Posty: 2334
Rejestracja: 12 listopada 2007, 13:15
Lokalizacja: Dojczlandia
Płeć:

Re: Gry planszowe

Post autor: Mixthoor »

Ostrzegaj, co wrzucasz. W pracy siedzę.
Thief Fan Missions - Przewodnik
Mixthoor Mod Pack - Kompendium dodatków
ODPOWIEDZ