Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązywać?

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązywać?

Post autor: bob »

Mam powyżej 18 lat, a więc nie jestem dzieckiem. A treść umowy, którą podpisuje tylko i wyłącznie rodzic (dotyczy niepełnoletniego ucznia oczywiście) brzmi następująco:

"Wyrażam zgodę na wykorzystywanie wizerunku mojego dziecka przez Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach poprzez rozpowszechnianie wizerunku w: mediach elektronicznych, prasie, broszurach, ulotkach, gazetkach itp. w związku z uzyskiwanymi przez niego sukcesami szkolnymi i pozaszkolnymi".

Ponieważ nie jestem dzieckiem od iluś tam miesięcy, to pod tym mogę się podpisać samodzielnie. A wg. umowy nie jestem przecież dzieckiem, oraz oczywiście go nie mam. Na jakiej zasadzie działa taka umowa, skoro jest w niej wzmianka o dziecku przecież - czy obowiązuje pełnoletniego? Wolę nie zostawiać śladów na forumprawne, więc tam raczej nie napiszę. Jest ktoś taki na tym forum, kto zna odpowiedź?
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: Hattori »

Prawnikiem nie jestem ale chodzi o to, że jesteś "dzieckiem swoich rodziców".
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: bob »

Hattori pisze:Prawnikiem nie jestem ale chodzi o to, że jesteś "dzieckiem swoich rodziców".
Pełnoletnim, które decyduje samo za siebie. Więcej konkretów ze strony userów?
Awatar użytkownika
TricksieThiefsie
Mechanista
Posty: 445
Rejestracja: 08 marca 2013, 23:14

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: TricksieThiefsie »

Protip: całe życie będziesz dzieckiem. Czyimś dzieckiem.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3880
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: eLPeeS »

Tak z grubsza:
1. Oświadczenie zostało złożone przez twojego przedstawiciela ustawowego w okresie kiedy pozostawałeś pod jego pieczą – jest wiążące.
2. Treść oświadczenia nie jest może najdoskonalsza ale z jego treści wynika jednoznacznie kto w czyim imieniu wyraża zgodę na co – twoi rodzice (albo przynajmniej jedno) w twoim imieniu na rozpowszechnianie wizerunku określające pola eksploatacji (media elektroniczne, prasa, broszury, ulotki, gazety itp.) w związku z uzyskiwanymi przez ciebie sukcesami szkolnymi i pozaszkolnymi
3. Jako osoba pełnoletnia (tj. o pełnej zdolności do czynności prawych bo jedno wcale nie oznacza drugiego - nie jesteś ograniczony w swych prawach?) możesz albo potwierdzić czynność dokonana uprzednio przez rodziców (ale nie musisz bo złożone wcześniej oświadczenie nadal wiąże) albo złożyć oświadczenie o przeciwnej treści – że nie wyrażasz zgody
4. Nikt Cie zmusić nie może do wyrażenia zgody na rozpowszechnianie twojego wizerunku
5. Pamiętaj o licznych wyjątkach i wyjątkach od wyjątków w prawie. Na przykład o art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych który mówi:

Kod: Zaznacz cały

Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
  1)   osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  2)   osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
6. No i w końcu nawiązaniu do mojego podkreślenia z ust. 2 – naprawdę myślisz, że czekają Cie jakieś sukcesy szkolne i pozaszkolne w związku z którymi obawiasz się publikacji wizerunku. No chyba że myślisz że sławę i poklask przyniesie Ci to niszczenie nośników czy budowa pomieszczenia z ołowiu ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: bob »

eLPeeS pisze:4. Nikt Cie zmusić nie może do wyrażenia zgody na rozpowszechnianie twojego wizerunku
A jeśli warunkiem przyjęcia do szkoły jest zaakceptowanie tej właśnie umowy? Jak to jest?
eLPeeS pisze:6. No i w końcu nawiązaniu do mojego podkreślenia z ust. 2 – naprawdę myślisz, że czekają Cie jakieś sukcesy szkolne i pozaszkolne w związku z którymi obawiasz się publikacji wizerunku. No chyba że myślisz że sławę i poklask przyniesie Ci to niszczenie nośników czy budowa pomieszczenia z ołowiu ;)
Oceny ~dostateczne (bardzo prawdopodobne). Czyli raczej poza zasięgiem jakichkolwiek sukcesów.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3880
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: eLPeeS »

Generalnie do szkoły już jesteś przyjęty skoro uczęszczasz. Powiem tak – nie zajmuje się na co dzień kwestiami związanymi z ochroną danych osobowych czy oświatą ale nie znam (a nie bardzo mam czas/ochotę się zapoznawać) i nie podejrzewam by w naszym systemie prawnym istniał zapis umożliwiający wydalenie kogoś z publicznej czy nawet prywatnej placówki oświatowej w przypadku gdy osoba ta nie wyraża zgody na wykorzystywanie swojego wizerunku przez tą szkołę. Istnienie zaś takiego zapisu w regulaminie szkoły czy w umowie o świadczenie usług edukacyjnych jest w mojej ocenie niedopuszczalne. Dobra osobiste człowieka zawsze podlegają szczególnej ochronie a dane osobowe w szczególności (vide. art. 23 kc czy ogólnie ustawa o ochronie danych osobowych).

Jeśli tak bardzo zależy Ci na ochronie swojego wizerunku na twoim miejscu zrobiłbym dwie rzeczy:
1.Napisz do kuratorium oświaty jaka jest sytuacja i zobacz co Ci odpiszą albo patrz jak od razu robią gnój w twojej szkole – wersja ostrożna
2.Ewentualnie po prostu złóż oświadczenie o tym, że zgody na rozpowszechnianie swojego wizerunku nie wyrażasz (pamiętaj o kopii z poświadczeniem wpływu dla siebie) i czekaj na ripostę szkoły. Gadanie sekretarki (które pewnie chce Cie tylko zbyć) gadaniem a żeby Cię wywalić to już potrzebna jest decyzja administracyjna a to już nie takie proste. No i jak to będzie rzutowało na profil szkoły. Nie mówiąc o tym, że się kuratorium oświaty zainteresuje. Jak reakcji nie będzie w sytuacji gdy rozpowszechnią twój wizerunek pozywaj i żądaj odszkodowania - wersja z grubej rury.

Przy czym moim zdaniem w twoim przypadku gra jest niewarta świeczki bo prawdopodobieństwo że akurat twoje zdjęcie z związku z jakimś sukcesem opublikują jest niewielka no i poza tym narobisz sobie syfu wśród pracowników szkoły a tą chyba chciałbyś skończyć jak najszybciej i najłatwiej ;) Pamiętaj, że jak się potem będą na tobie mścić po swojemu nauczyciele/administracja będziesz im de facto mógł gunwo zrobić a wszystkie ew. konsekwencje które będziesz chciał wyciągnąć będą wiązały się z jakimś procesem a tego jak zakładam wolałbyś uniknąć. Pamiętaj – nie kłóć się z dupą bo Cie osra tym bardziej, że w tej dupie jeszcze parę lat posiedzisz :P:

Zresztą jak Cię będą chcieli zrobić to Ci wlaną fotki które spełnią wymogi z art. 81 ust 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (cyt. wcześniej), opublikują i nawet mimo braku twojej zgody nic nie zdziałasz nawet przed sądem ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5184
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Czy po podpisaniu się pod tą umową będzie mnie obowiązyw

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Nie mówiąc o fakcie, że jeśli wygrasz olimpiadę i opublikują Twoje zdjęcie na stronie internetowej, to krzywdy Ci nie zrobią ;)
Obrazek
ODPOWIEDZ