Imieniny

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
norbert123
Bełkotliwiec
Posty: 2
Rejestracja: 22 lutego 2016, 21:39

Imieniny

Post autor: norbert123 »

Cześć,

Jestem ciekaw czy w waszych stronach świętuje się zwyczaj imienin? Ja jestem z dolnego śląska i jest to obrządek wyjątkowo mało popularny, przynajmniej wśród moich bliskich. Jestem ciekaw, ponieważ mam poczucie, że święto to zanika również w innych rejonach kraju. Co uważacie?

Znalazłem też taki ciekawy tekst na temat Walentynek, czyli de facto imienin św. Walentego:

Skąd się wzięły walentynki?
Wbrew temu, co się powszechnie o walentynkach uważa, nie są one świętem wywodzącym się z Ameryki. Zwyczaj obchodzenia święta zakochanych w dniu 14 lutego ma swoje korzenie już w średniowieczu, a jego nazwa wywodzi się rzecz jasna od imienia świętego Walentego, który choć z zakochanymi miał niewiele wspólnego, to właśnie dzień jego wspomnienia stał się na zawsze związany z miłością. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ wtedy wypadają imieniny Walentego, czyli święty ten jest wspominany przez Kościół Katolicki.

Początkowo popularność walentynek była charakterystyczna dla Europy południowej i zachodniej. Zwyczaj ten w północnej i wschodniej części Starego Kontynentu przyjął się znacznie później. Pomimo tego, że patronem tego wydarzenia jest święty katolicki, w istocie cały zwyczaj jest w dużej mierze pogański i wiązany ze zwyczajami wywodzącymi się ze Starożytnego Rzymu.

Z Bawarii do Polski
W naszych stronach święto walentynek pojawiło się stosunkowo późno, przybywając poniekąd z terenów Bawarii i Tyrolu. Prawdziwa popularność rozpoczęła się jednak dopiero pod koniec dwudziestego wieku i na pewno poniekąd spowodowana była ogromnym wpływem kultury amerykańskiej na codzienne życie Polaków. Największe tego typu wydarzenie w Polsce odbywa się w Chełmnie, zwanym właśnie z tego powodu „miastem zakochanych”.

Co ciekawe, narastający antagonizm wobec naleciałości amerykańskiej popkultury uosabianych często właśnie z popularnością walentynek skutkuje coraz większym zainteresowaniem naszymi tradycyjnymi świętami. Tutaj nie sposób nie wspomnieć o wracającej ostatnimi laty do łask Nocy Kupały obchodzonej w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

Jak spędzamy ten dzień?
Rzecz jasna sposób i forma spędzania walentynek znacznie różni zależnie od tego, jak na co dzień spędzamy wolny czas. Na pewno jest to doskonała okazja na wyjście do kina, romantyczny wieczór i kolację przy świecach, jak również i wspólną wycieczkę.
Prawda jest taka, że każda osoba docenia przede wszystkim nieszablonowość tego wydarzenia, trudno więc mówić o typowych, dobrych pomysłach na walentynki. Popularne jest również wręczanie prezentów najbliższej osobie, a dla par dopiero wchodzących w związek jest to świetna okazja na zacieśnienie relacji. Chcąc nie chcąc, walentynki są już mocno zakorzenione w naszej kulturze.
Ostatnio zmieniony 02 listopada 2017, 13:35 przez norbert123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bruce
Strażnik Glifów
Posty: 3834
Rejestracja: 06 maja 2003, 17:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Re: Imieniny

Post autor: Bruce »

U nas się je obchodzi. Nie tak bardzo jak urodziny, ale jednak.
Tomorrow comes tomorrow goes
But the cloud remains the same
Wonder why he’s feeling down
Tears of a clown
Obrazek
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Imieniny

Post autor: darkonia »

To jedna z wielu okazji, by wypić.
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Imieniny

Post autor: BodomChild »

W środkowej Polsce obchodzi się imieniny, a przynajmniej w mojej rodzinie zawsze były imieniny, za to urodzin się raczej nie obchodzi (chyba, że dzieci).

Zwyczaj pewnie zanika, bo ludzie przestają być chętni do zapraszania ludu do domu i odwalania wielkich imprez. Ja to rozumiem, bo też zaczynam uważać robienie wielkich imienin, komunii i wesel za puste wydawanie pieniędzy, z czego zostaje tylko kac. Pokolenie mojej matki ma inne zdanie, u niej zawsze mu się być "zastaw się, a postaw się".

Kiedy słyszę ile ludzie wydają kasy na wyprawienie wesela, to mnie przechodzą ciarki.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Imieniny

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Oczywiście. Imieniny zastępują urodziny dorosłym (pomorskie).
Obrazek
Awatar użytkownika
TricksieThiefsie
Mechanista
Posty: 445
Rejestracja: 08 marca 2013, 23:14

Re: Imieniny

Post autor: TricksieThiefsie »

Imieniny jako święto do gromadzenia innych przy sobie wypada słabo, ale jak to mówią - każda okazja do świętowania jest dobra i to popieram :)

Zależy też to czy lubisz swoje imię.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Imieniny

Post autor: eLPeeS »

SPIDIvonMARDER pisze:Oczywiście. Imieniny zastępują urodziny dorosłym (pomorskie).
To chyba u Ciebie :P: U mnie (też Pomorskie) w rodzinie obchodzi się zarówno imieniny i urodziny choć imieniny bardziej symbolicznie. Wobec osób trzecich - znajomych itp. - imienin nie obchodzę zarówno ani ja, ani moja rodzina, ani moi znajomi. Urodziny wśród znajomych na zasadzie - "ho na piwko". Wyjątkiem były i są te ważniejsze jak 18 czy 30 urodziny - wtedy obowiązkowo gruba biba. Sam obecnie przeżywam istną falę tych drugich i wątroba powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa :-D

PS No i zawsze są imieniny Ani i okazja żeby się napić czyli - ani moje ani twoje ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Imieniny

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Sądzę, że województwo nie ma tutaj znaczneia, to indywidualne podejście.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Imieniny

Post autor: Hadrian »

Podobno tradycja obchodzenia imienin jest typowo polska, podczas gdy huczniejsze obchodzenie urodzin pochodzi z Niemiec. Dlatego rzekomo na terenach "odzyskanych", czyli poniemieckich (Pomorze, Warmia i Mazury, Wielkopolska) świętuje się bardziej urodziny.
SPIDIvonMARDER pisze:Oczywiście. Imieniny zastępują urodziny dorosłym (pomorskie).
To dziwne, bo NIGDY od znajomych, rodziny nie słyszałem, aby się obchodziło hucznie jakiekolwiek imieniny inaczej, niż na zasadzie "Dzisiaj Doroty, wszystkiego najlepszego hahaha". A jestem też z Pomorza.
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Imieniny

Post autor: Flavia »

Na również "odzyskanym" Dolnym Śląsku imieniny zastępują dorosłym urodziny i są okazją do hucznego świętowania. Chociaż w części mojej rodziny nawet niedziela jest okazją do hucznego świętowania, więc może to kwestia czego innego :?
Młodsze pokolenie ma chyba inne podejście, ale nie jestem pewna, jako prawdziwy no-life nie mam przyjaciół ani znajomych, których mogłabym zapytać :?
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Imieniny

Post autor: Maveral »

Na Górnym Śląsku obchodzi się w zasadzie tylko urodziny. Jeśli ktoś tutaj obchodzi imieniny, od razu wiesz, że to jakiś przyjezdny "gorol" ;)

Swoją drogą, to urodziny kiedyś obchodziło się bardziej hucznie. Pamiętam, że np. moi rodzice, czy wujkowie robili naprawdę duże imprezy z okazji urodzin, natomiast obecnie młodsze pokolenie, choć nadal odprawia imprezy urodzinowe, to już nie tak huczne. Większe balowanie robi się tylko na "osiemnastkę", "trzydziestkę", "czterdziestkę" itd.
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
superlux
Bełkotliwiec
Posty: 2
Rejestracja: 08 sierpnia 2016, 13:13

Re: Imieniny

Post autor: superlux »

Dawniej ludzie obchodzili imieniny. Ja szczerze mówiąc nawet nie wiem kiedy mam :) Dostąłem od mamy naszyjnik choker taki inny ale fajnie i podoba mi się :)
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2016, 13:06 przez superlux, łącznie zmieniany 1 raz.
lux
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Imieniny

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Zawsze mozna sprawdzić
Obrazek
ODPOWIEDZ