Programowanie - where to begin? O_o

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Black_Fox
Szaman
Posty: 1015
Rejestracja: 23 września 2006, 11:54
Lokalizacja: The City

Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Black_Fox »

Hejka.

Po wielu próbach zakładania tematu na forach - padło na te. ;) Ehhh, ten sentyment do was, ale ja nie o tym chciałem...

Jako, że swoją przyszłość zawodową chciałem związać ściśle z programowaniem, chciałbym sie poradzić. Przerzuciłem dziś masę artykułów o programowaniu, językach etc.
Zaznaczam, że nie interesuje mnie grafika i tworzenie gier (chociaż myślałem o tym i odpadło...), a jeśli to tylko w minimalnym stopniu, lub tyle, aby poznać jakąś zasadę.
Interesuje mnie pisanie własnych aplikacji, narzędzi, programów [Linux], ale z drugiej strony ciekawią mnie ===> witryny WWW, webmastering, Hacking, termin "security". ;) Podawajcie coś łatwego i lekkiego na początek, aby się nie zniechęcać. Nie pogardzę również kursami internetowymi (wypróbowanymi ;) ).

I problem w tym, że nie wiem od czego zacząć, przewertowałem stronkę www.helion.pl w poszukiwaniu czegoś na początek. Nie lubię się gapić godzinami w monitor, dlatego szukam jakiejś (DOBREJ i renomowanej) książki.

Za co się zabrać? Za [X]HTML? Pascal? C++? Chciałbym, aby język miał przyszłość, popularność, łatwodostępność źródeł naukowych i możliwości, ale też, gdy się nauczę C++ nie było tam braków z języka C, albo sytuacji, że znam składnię, a do pisania nie wiem się jak zabrać. :| Chciałbym zrobić pierwszą stronkę internetową, zasmakować. ;) Czytałem, że teraz nie opłaca się uczyć HTML-a, tylko od razu XHTML-a, bo będą złe nawyki.

Chętnie rzucę okiem na jakieś pozycje z literatury, ale coś standaryzowanego, "na topie", a nie HTML-a z lat 90'.

W Internecie znalazłem to:
Obrazek
Prawda to to? :P

Dzięki za wszystkie komentarze, propozycje i uwagi.
Pozdrowienia.

Black_Fox.

PS. Jak napisałem wyżej, mam ambicje na programy i witryny WWW, a może nie warto się pakować w dwie dziedziny, tylko skupić się na np. webmasternigu tylko i wyłącznie?
- And...
- Remember to pick pocket of the party guests?
Awatar użytkownika
grim_reaper
Egzekutor
Posty: 1871
Rejestracja: 08 marca 2005, 22:31

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: grim_reaper »

Black_Fox pisze:Prawda to to? :P
Mimo, że jestem początkująca *czytaj: noob * :P w tej dziedzinie, to zgadzam się z tą częścią rysunku, która mówi o stronkach internetowych. Powiem tak: warto zacząć od HTMLa, bo zawsze to jakoś chronologicznie, grunt, żeby się w niego nie zagłębiać, tylko w odpowiednim momencie przejść o poziom wyżej. Moim zdaniem można by tam jeszcze dodać Flasha, ale to już nieco inna bajka :P. Dopiero za parę miesięcy powiem, co tak naprawdę mi da taka kolejność, wszystko zależy też od stopnia zagłębienia w dany temat. Mnie się CSSy zaczynają coraz bardziej podobać - ale czy będzie mi się chciało ich uczyć samodzielnie to nie wiem.
"And then there's THIS asshole..."
Zobacz, w co jeszcze gram:
•••Mój profil na Steamie!•••
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: marek »

Black_Fox pisze:Za [X]HTML? Pascal? C++?
C++, Java, Basic (to ostatnie trochę mniej). Do www to PHP, Javascript.

Do C++ polecam zacząć albo od DevC++ (łatwo się potem przesiąść na linuksowe) labo MSVisualStudio - bardzo nowoczesny i początkowo potwornie trudny program (dlatego używam raczej Borland CBuilder, bo na moim kierunku ode mnie wymagają efektowności a nie efektywności - ma się dojść do wyniku, od optymalizacji są informatycy, ale uczy lenistwa ;) i nie nadaje się na projekty >5stron kodu na plik nagłówkowy). Natomiast wiem jak szybko wprawny użytkownik może w nim pisać programy i wynajdować błędy we własnych tworach.


Kursy:
ha! poszukaj dowolny kurs początkujący, ale jak zobaczysz, że zapis jest poprzez printf i odczyt scanf to odpuść i szukaj dalej, bo trafiłeś na jakiś stary badziew. Jak opanujesz wskaźniki i klasy (oraz wszelkie związane z tym bajery), po prostu postaw przed sobą jakiś cel (napisać program, który wygląda tak i tak i robi to i to) i po prostu go wykonaj - a brakującej wiedzy szukaj w necie.


Jeśli chodzi o webmastering: zapomniałem o bardzo ważnej rzeczy jaką są bazy danych - musisz je znać. Podonie przydają się style CSS.

PS:
co jest z tymi Twoimi linkami ostatnio?
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Black_Fox
Szaman
Posty: 1015
Rejestracja: 23 września 2006, 11:54
Lokalizacja: The City

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Black_Fox »

marek pisze:PS:
co jest z tymi Twoimi linkami ostatnio?
Nie wiem, posty mi się jakoś rozjeżdżają, nawet raz pomimo, że napisałem treść pustego mi wysłało. :|

Proponujesz od razu C++? A nie lepiej - Pascal > Delphi > C > C++? :P (takie spekulacje tylko) :P
- And...
- Remember to pick pocket of the party guests?
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Bandit »

Moim zadaniem zabawę w pisanie programików najlepiej jest zacząć od Pascala, jeśli się nie zniechęcisz to wtedy dopiero przejdź do C++.
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: marek »

Black_Fox pisze:Proponujesz od razu C++? A nie lepiej - Pascal > Delphi > C > C++?
robiąc C++ musisz zahaczyć o C, ale unikaj kursów do niego - uczą złych nawyków

Zamiast Pascala podałem Basica - czytelność składni dla osoby nie mającej pojęcia o języku jest podobna jak w Pascalu, za to się go częściej używa.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: _OskaR »

Do C++ nie polecam książek wydawanych przez Helion. Kup sobie Symfonię C++.
Jeśli szukasz jakiegoś łatwego języka, pobaw się Matlabem :-D
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: marek »

Matlab służy raczej do obliczeń/symulacji niż do robienia programów. Poza tym jest ździebko drogi :P
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Gregorius »

marek pisze:Do C++ polecam zacząć albo od DevC++
O zgrozo! Trzymaj się od tego kompilatora z daleka! O niebo lepsze jest Code::Blocks
http://www.codeblocks.org/
Bandit pisze:pisanie programików najlepiej jest zacząć od Pascala
O Pascalu zapomnij... przestarzały język... Delphi i spółka też... Basic i inne starodawne wynalazki tym bardziej... nie warto.

HTML to nie jest język programowania tylko język opisu strony.

Jeżeli interesuje cię poważne programowanie w Linuxie (Unixach) to jesteś skazany na C.
C tak czy inaczej warto poznać, od niego pochodzi jakieś 95% obecnie stosowanych na świecie języków programowania.

Poza tym polecam C++ i Javę, to klasyka i w tej chwili "najmodniejsze" języki programowania.
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: marek »

Gregorius pisze:marek napisał/a:
Do C++ polecam zacząć albo od DevC++
O zgrozo! Trzymaj się od tego kompilatora z daleka! O niebo lepsze jest Code::Blocks
http://www.codeblocks.org/
pierwsze słyszę, ale może kiedyś wypróbuję. Deva mi podał znajomy z informatyki (tylko on teraz raczej już na linuchowych siedzi) oraz było jako alternatywa dla Borlanda. Tylko pytanie jak z szybkością działania tego kompilatora? Różne "cudowne" programy już mnie wielokrotnie zawodziły albo tym, że głupie "Hello World" kompilowały pół minuty, albo nie miały połowy istotnych dla mnie plików nagłówkowych.
Gregorius pisze:Basic i inne starodawne wynalazki tym bardziej... nie warto.
Basica podałem, gdyż ma cały czas zastosowanie, w przeciwieństwie do Pascala (nie znam zastosowań). Po pierwsze do pisania programów dla części sterowników przemysłowych, po drugie zawsze możesz robić potem cuda w Wordzie i Excelu ;)
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Gregorius »

marek pisze:Tylko pytanie jak z szybkością działania tego kompilatora?
Sam Code::Blocks to w zasadzie tylko IDE (nakładka, interfejs graficzny) dla kompilatora. Domyślnie współpracuje on z gcc znanym z Linuxa :) Czyli z jednym z najlepszych kompilatorów jakie istnieją.
Udało mi się też go zmusić do współpracy z Borland C++.
Tak więc do szybkości i jakości kompilacji nie można mieć zastrzeżeń.
marek pisze:Basica podałem, gdyż ma cały czas zastosowanie, w przeciwieństwie do Pascala (nie znam zastosowań). Po pierwsze do pisania programów dla części sterowników przemysłowych, po drugie zawsze możesz robić potem cuda w Wordzie i Excelu
Zgadza się, ale myślałem o bardziej ogólnych i uniwersalnych językach :)
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Black_Fox
Szaman
Posty: 1015
Rejestracja: 23 września 2006, 11:54
Lokalizacja: The City

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Black_Fox »

O Pascalu zapomnij... przestarzały język... Delphi i spółka też... Basic i inne starodawne wynalazki tym bardziej... nie warto.
Powiem tak: co z tego, że ktoś fenomenalnie zna II Wojnę Światową, skoro o Średniowieczu i Starożytności nie ma pojęcia jak go zapytają z Historii w szkole to za dużo nie odpowie, nie?

Tu nie chodzi tylko o to aby łykać wiedzę z zakresu C++ i zostać mistrzem tego języka. Sztuka to programować.

Chociaż nie wiem... pewnie bredzę. :)

[ Dodano: Czw 31 Sty, 2008 22:58 ]
Ponoć C++ to klasyka i jeszcze długo zostanie w użyciu i pamięci, ale krążą wieści, ze Java już go lekko wypiera. Oraz, że jeśli zna się C++ to przesiadka na każdy inny nowoczesny język np. podana przeze mnie Java czy Python, to kwestia dni...

EDIT:
Jeszcze coś, czy korzystanie z języków opisowych, tworzenie witryn i stron internetowych, a programowanie i pisanie aplikacji to dwie różne dziedziny? Chodzi mi o to czy np. C++ przyda się przy tworzeniu jakiejś strony i na odwrót.
- And...
- Remember to pick pocket of the party guests?
Awatar użytkownika
waldeq
Kurszok
Posty: 517
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 22:12
Lokalizacja: Południowa Dzielnica

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: waldeq »

Ja oprę swoją wypowiedź na podstawie swojej własnej historii. Osobiście zacząłem programować od samego C++. Wcześniej miałem tylko małe zachaczenia o Pascala, Delphi i C w szkole. Możesz trochę się porozglądać po tych językach ale jednak nie ma potrzeby zagłębiać się w nie zbyt głęboko. Tu chodzi tylko o to żeby mieć mały chociaż uszczerbek wiedzy z tej dziedziny przed przystąpieniem do C++, który przez wiele osób jest uważany za język trudny (a przynajmniej nie zalicza się do tych najłatwiejszych). Do Pascala i C możesz użyć dobrych tutoriali z neta natomiast do C++ (jeśli oczywiście go wybierzesz) polecam zakupić już sobie dobrą książkę. Tutaj chcę polecić Symfonię C++ Jurka Grębosza. 1200 stron i gwarantuje, że C++ stanie się dla ciebie błahostką. Jednak nie wolno ograniczać się tylko i wyłącznie do czytania. Podstawą jest praktyka czyli pisanie własnych programów w oparciu o zdobytą wiedzę (ale nigdy nie pchaj się do przodu w pospiechu). Dzięki temu będziesz uczył się na bieżąco wykorzystywać zdobytą teorię. Co po C++? Możesz się także zacząć uczyć obiektowego C#, który jest coraz to bardziej popularny i zawsze się może przydać. Jeśli chcesz natomiat tworzyć strony internetowe to raczej PHP (chociarz ja go nie znam bo mnie to nie interesuje więc może PHP nie jest najleszym).

No to chyba tyle być może o czymś zapomniałem jak coś to dopisze. :))

Aha jeśli chodzi o C++ i środowisko bo tu też o to zachaczano to polecam darmowego Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition. Na początek może przerazić cię jego rozbudowa ale po pewnym czasie odczujesz ten prawdziwy komfort pracy. Nie bierz się za Deva bo to największe chyba dziadostwo jakie spotkałem, ma on beznadziejny edytor oraz kompilator. Przykład? Ten sam program skompilowany w Devie i zajmujący 500 kb po kompilacji w visualu zajmie ci 80 kb. Jest różnica prawda? A i aplikacja będzie działać lepiej. A pod linuxem to chyba KDevelop.
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Maveral »

Boshe też chłopakowi mieszacie - najlepiej zacząć od webmasteringu czyli kolejno: html, css, javascript, php, mysql. HTML w gruncie rzeczy, mimo że nie jest językiem programowania samym w sobie, to jednak w prymitywny sposób (i najbardziej przystępny dla nooba) pokazuje na czym to programowanie generalnie polega ;) Css uzupelnia html'a, a reszta tego co wypisałem, to już ci się na pewno przyda przy poznawaniu platformy .NET. To chyba tyle ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: marek »

Ten sam program skompilowany w Devie i zajmujący 500 kb po kompilacji w visualu zajmie ci 80 kb.
a czy będzie działał na każdym kompie, nawet bez zainstalowanego tego samego oprogramowania i bibliotek? W Borlandowych można kompilować tak, że .exe zajmie parędziesiąt kilobajtów ale również tak, że zajmie ponad pół MB. Pierwsza opcja wymaga obecności bibliotek .dll, druga już nie. Dev dodatkowo wybacza błędy - rozumie, że nie zawsze się pamięta o std:: i innych tego typu bajerach, które moim zdaniem są psu na budę, a które przez produkty MS są wymagane.

Proponuję wypróbować przez 1 godzinę każdy program i zdecydować, który jest najwygodniejszy.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
waldeq
Kurszok
Posty: 517
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 22:12
Lokalizacja: Południowa Dzielnica

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: waldeq »

Owszem jest taka mała wada Visuala, że program, który został w nim skompilowany potrzebuje do działania zainstalowanej redystrybucji visuala, w którym go napisano. Ale ileż to jest wejść na stronę microsoftu i pobrać raz plik ważący ok. 2.5 mb? Niektórzy mogą widzieć w tym wielki problem dla mnie on nim nie jest.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: marek »

ale dla wielu jednak jest - u nas nie chcieli zaliczać projektów jeśli program nie potrafił sam (tak jak się go wypakowało/wysłało na mejla) działać. A te twoje 2.5MB to jest 5 razy więcej niż waży pisany program - pamiętaj, że pisze się dla innych, nie dla siebie ;) A tak właściwie to co - w dokumentacji będziesz każdorazowo pisał, że należy zainstalować to i to i dawał linki, oraz co więcej _wymagał od ludzi aby czytali dokumentację_?
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Black_Fox
Szaman
Posty: 1015
Rejestracja: 23 września 2006, 11:54
Lokalizacja: The City

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Black_Fox »

Coś konkretnego zaczyna się dziać. :D
waldeq pisze:Tutaj chcę polecić Symfonię C++ Jurka Grębosza.
Przed chwilką zamówiłem. Może troszkę za bardzo się napalam, ale co mi tam. ;)
waldeq pisze:Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition
Miałem, odpaliłem, wystraszyłem się, zamknąłem. xD Wydukałem w Devie pierwsze "Hello world!". Poczytałem i myślę, że pomimo Dev jest lżejszy i łatwiejszy w obsłudze będę korzystać z MV, bo to coś ma przyszłość. Obecnie niestety nie mam Windowsa, ale jutro zrobię sobie oddzielną partycję dla niego obok Linuxa. - zawsze się przyda.
Boshe też chłopakowi mieszacie - najlepiej zacząć od webmasteringu czyli kolejno: HTML, css, javascript, php, mysql. HTML w gruncie rzeczy, mimo że nie jest językiem programowania samym w sobie, to jednak w prymitywny sposób (i najbardziej przystępny dla nooba) pokazuje na czym to programowanie generalnie polega ;) Css uzupelnia html'a, a reszta tego co wypisałem, to już ci się na pewno przyda przy poznawaniu platformy .NET. To chyba tyle ;)
No w końcu konkrety. ;) Kolejność podanych przez Ciebie języków jest chronologiczna?

Ponawiam pytanie: Czy korzystanie z języków opisowych [HTML, css, javascript, php, mysql], tworzenie witryn i stron internetowych, a programowanie i pisanie aplikacji to dwie różne dziedziny? Chodzi mi o to czy np. C++ przyda się przy tworzeniu jakiejś strony i na odwrót.
- And...
- Remember to pick pocket of the party guests?
Awatar użytkownika
Dreen
Kurszok
Posty: 550
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, 15:23
Lokalizacja: Żywiec/Kraków/Londyn

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Dreen »

Programowanie nie polega na uzywaniu konkretnego jezyka programowania. Programowanie to umiejetnosc radzenia sobie z zadaniami, dobieraniu odpowiednich rozwiazan z puli mozliwych (bo kazda rzecz mozna zrobic na setki sposobow). Koncept ten jest wspolny dla programowania w kazdym jezyku. Na odpowiednim do bycia programista komputerowym poziomie umiejetnosci (nie wiedzy) jezyk nie ma dla ciebie zadnego znaczenia bo umiesz juz programowac.


A na poczatek? Mysle ze to sprawa bardzo zalezna od typu osobowosci, jednemu bedzie lepiej zaczac od C/C++ a innemu od PHP albo Ruby. Ja zaczalem od PHP i niesamowicie sobie cenie ten jezyk bo oprocz www ma duzo innych, nieraz zaskakujacych zastosowan (chocby pisze w nim sobie skrypty systemowe, mozliwosci te same [lub wieksze] co bash). I jest bardzo bardzo prosty w nauce jako jezyk dynamiczny. Kursoww necie jest masa, ja sie uczylem podstaw z ksiazki jakiejstam, po opanowaniu podstaw mozna spokojnie nauczyc sie reszty z manuala : http://www.php.net/manual/pl

Java tez jest dobra na poczatek w sumie. Niewatpliwa zaleta Javy dla mnie jest brak referencji do pamieci ktorych szczerze nienawidze. Zamiast tego otrzymujesz jezyk przesiakniety do szpiku kosci idea OOP (programowania obiektowego). Niektorzy mowia ze to zaleta, inni ze wada. Zdecydowanie jednak prosciej jest zrozumiec poczatkujacemu taka hierarchie obiektowa niz skomplikowane struktury z odwolaniami do pamieci komputera. Dodatkowym plusem Javy jest moszliwosc uruchomienia kodu na linuxach, windowsach, macach, konsolach do gier, telefonach i bog wie gdzie jeszcze.

Od Pascala nie radze zaczynac. Tlukli mi to w LO i uwazaam to za strate czasu, nikt juz nie uzywa Pascala w praktycznych celach a do nauki tez nie jest dobry bo struktura programu jest przestarzala. Sa inne latwe jezyki do nauki porgramowania, jesli chcesz zaczac od czegos latwego to polecam PHP lub Ruby.

Jesli zaczniesz od C/C++ to a) start bedzie trudniejszy ale za to efekty lepsze jesli przebrniesz b) przygotuj sie tez na programowanie 'pod' dany system.



Jesli interesuje cie tylko programowanie pod Windows, to zacznij od Visual Basic a potem przejdz w .NET . IMHO .NET to zdecydowanie nie jest przyszlosc programowania i nie inwestowalbym w to swojego czasu, ale niektorzy mysla inaczej.



Jezeli interesuje cie tworzenie aplikacji internetowych, np niewiem ksiega gosci, forum, portal ogolnie 'dynamiczna tresc' to musisz znac:
* PHP (lub ASP[.NET] lub Ruby lub Perl, ale osobiscie polecam PHP)
* SQL i koncept relacyjnych baz danych
* CSS
* JavaScript
* [X]HTML
co do trzech ostatnich polecam nauke ze strony http://w3schools.com . Podstawy SQL powinny byc w kazdym dobrym kursie/ksiazce PHP.


I to w sumie tyle... rozpisalem sie troche ;)
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Gregorius »

Maveral pisze:Boshe też chłopakowi mieszacie - najlepiej zacząć od webmasteringu
Webmasteringu? Według mnie to ma niewiele wspólnego z czystym programowaniem... ale to moja prywatna opinia :|
Black_Fox pisze:Ponawiam pytanie: Czy korzystanie z języków opisowych [HTML, css, javascript, php, mysql], tworzenie witryn i stron internetowych, a programowanie i pisanie aplikacji to dwie różne dziedziny? Chodzi mi o to czy np. C++ przyda się przy tworzeniu jakiejś strony i na odwrót.
To całkiem inna bajka. C++ nijak się nie przydaje przy tworzeniu stron.
Za to PHP to język bardzo podobny w składni do C (od niego się wywodzi).
mysql to też inna bajka, dokładniej SQL, czyli język zapytań baz danych, tego też warto trochę "liznąć", chociaż ja nie znoszę baz danych.
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Maveral »

Gregorius pisze:Webmasteringu? Według mnie to ma niewiele wspólnego z czystym programowaniem...
Gregorius pisze:Za to PHP to język bardzo podobny w składni do C (od niego się wywodzi).
Chyba sam sobie odpowiedziałeś ;) Jeśli ktoś nauczy się php, to z C naprawdę nie będzie miał problemu.
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
waldeq
Kurszok
Posty: 517
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 22:12
Lokalizacja: Południowa Dzielnica

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: waldeq »

marek pisze: A tak właściwie to co - w dokumentacji będziesz każdorazowo pisał, że należy zainstalować to i to i dawał linki, oraz co więcej _wymagał od ludzi aby czytali dokumentację_?
Od tego jest chyba ReadMe żeby w razie problemów do niego zajrzeć. Ale przy większym projekcie zawsze mogę jeszcze sporządzić manifest, dzięki któremu nie będzie konieczna instalacja dodatkowego softu. Ale ty się uparłeś na tego visuala. :))
Black_Fox pisze:
waldeq pisze:Tutaj chcę polecić Symfonię C++ Jurka Grębosza.
Przed chwilką zamówiłem. Może troszkę za bardzo się napalam, ale co mi tam. ;)
Oczywiście zanim przystąpisz do nauki powinieneś znać chociażby podstawy algorytmiki bo bez tego raczej nie napiszesz zbyt wiele. Musisz dobrze wiedzieć z czym to się je. ;)
Black_Fox pisze:
waldeq pisze:Microsoft Visual C++ 2008 Express Edition
Miałem, odpaliłem, wystraszyłem się, zamknąłem. xD Wydukałem w Devie pierwsze "Hello world!". Poczytałem i myślę, że pomimo Dev jest lżejszy i łatwiejszy w obsłudze będę korzystać z MV, bo to coś ma przyszłość. Obecnie niestety nie mam Windowsa, ale jutro zrobię sobie oddzielną partycję dla niego obok Linuxa. - zawsze się przyda.
Też się na początku wystraszyłem ale po paru dniach zdążyłem się przyzwyczaić do jego obsługi. Wcześniej przez rok pracowałem w Devie co było stanowczo byt długo. Ogólnie większość porządnych projektów jakie znajdziesz na necie są stworzone właśnie w Visualu i chyba raczej dość żmudne by było przenoszenie tego na inne środowisko za każdym razem. Ale pamiętaj ważny jest także dobry styl pisania. Musisz go sobie wyrobić i następnie konsekwentnie go przestrzegać. Staraj się pisać komentarze w kodzie co pomoże ci jeszcze bardziej utrwalić to co robisz.
Black_Fox pisze: Ponawiam pytanie: Czy korzystanie z języków opisowych [HTML, css, javascript, php, mysql], tworzenie witryn i stron internetowych, a programowanie i pisanie aplikacji to dwie różne dziedziny? Chodzi mi o to czy np. C++ przyda się przy tworzeniu jakiejś strony i na odwrót.
Możesz pisać też aplikacje, które będą pracowały z bazą danych MySQL. W C++ jest do tego parę bibliotek niestety nie wiem, która jest najlepsza bo mnie programowanie sieciowe nie interesuje. Oczywiście wiele jeszcze zależy od serwera musi być bowiem możliwość komunikacji z nim poprzez aplikację zewnętrzną. Bez tego raczej nie ruszysz. Ale tak jak mówię posługuję się tu naprawdę małą wiedzą, którą posiadam. Ale jeśli chodzi o same tworzenie stron to C++ i pokrewne języki nie. Ale tu się na razie nie zapędzaj w tę stronę.
To chyba tyle. 8-)
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: _OskaR »

Ja w sumie do Visuala musiałem się przyzwyczaić trochę na siłę, bo na uczelni nie da się niczego zainstalować. Jakiś czas bawiłem się w Devie, ale po tym, jak zaczął zgłaszać błędy mimo, że program był napisany poprawnie, to zrezygnowałem i nie żałuję.
Awatar użytkownika
Black_Fox
Szaman
Posty: 1015
Rejestracja: 23 września 2006, 11:54
Lokalizacja: The City

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: Black_Fox »

A poza tym chciałbym się skupić na jednej platformie, tyle, że nie wiem czy Windows czy Linux. :| Jakie są zasadnicze różnice? Co radzicie?

Mniemam, że webmastering nie ma nic wspólnego z doborem platformy?
- And...
- Remember to pick pocket of the party guests?
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Programowanie - where to begin? O_o

Post autor: _OskaR »

Black_Fox pisze:A poza tym chciałbym się skupić na jednej platformie, tyle, że nie wiem czy Windows czy Linux. :| Jakie są zasadnicze różnice? Co radzicie?
Podstawy można złapać niezależnie od systemu. Pod Linuksem może być na początku trochę łatwiej (gcc)- piszesz program w notatniku i kompilujesz w konsoli. W przypadku bardziej złożonych programów, różnice mogą się jednak uwidocznić- korzystanie z innych bibliotek pociąga za sobą inny sposób ich obsługi.
ODPOWIEDZ