Thief Forum
http://thief-forum.pl/

Radiotelefony PMR, krótkofalówki
http://thief-forum.pl/viewtopic.php?f=2&t=6437
Strona 1 z 1

Autor:  eLPeeS [ 03 sty 2018 09:31 ]
Tytuł:  Radiotelefony PMR, krótkofalówki

Sprawa jest :D Ma ktoś jakieś doświadczenia z krótkofalówkami? Potrzebuje na szybko (więc AliExpress czy w ogóle dostawa pocztowa odpada) coś zakupić do prostej komunikacji w trasie pomiędzy dwoma autami. Chciałem wziąć najtańsze Motorole T40 dostępne w każdym elektromarkecie ale mam jednak wątpliwości. Warto dopłacać do lepszych modeli za kilkaset złotych? Bo po szybkiej ocenie sytuacji wydaje mi się że nie. Większa cena nie zapewni większego zasięgu a może jedyniekapkę lepszy odbiór na większych odległościach (zwłaszcza przy odległościach określanych przez producenta jakom maksymalne dla danego urządzenia) no i ew. jakieś dodatki jak wyjście jack, ładowanie USB, skanowanie, akumulatory zamiast, albo obok, zasilania bateryjnego itp. Zwłaszcza póki co nie widzę sensu przepłacać jeżeli urządzenia maja być użytkowane bardzo sporadycznie – kilka razy w roku (nawet nie kilkanaście). Tak, że jak wspomniałem mam wątpliwości (jak to śpiewał Łona – Miej wątpliwości ;)). Użytkuje ktoś coś taniego, ogólnie dostępnego i podzieli się wrażeniami? Ewentualnie ktoś jest jakimś pro użytkownikiem tego typu sprzętu i ma inne spostrzeżenia lub sugestie i obali mój koncept świata radiotelefonów który sobie zbudowałem naprędce ;)
PS Budżet do 200zł

Autor:  NiRa [ 03 sty 2018 11:31 ]
Tytuł:  Re: Radiotelefony PMR, krótkofalówki

Baofeng 5w w jednostce używamy i działa bez zarzutów.

Autor:  Nivellen [ 03 sty 2018 12:15 ]
Tytuł:  Re: Radiotelefony PMR, krótkofalówki

Kiedyś też planowałem zakup takowych, ale identycznie jak w Twoim przypadku używałbym ich kilka razy do roku, może mniej, więc pozostałem przy trybie głośnomówiącym w telefonie. Ale do rzeczy. Kiedy rozmawiałem z gościem ze stoiska z tymi ustrojstwami, powiedział, że do kilkuset złotych nie ma zasadniczej różnicy, mają jedynie lepszy tzw. zasięg natywny, czyli trzymanie zasięgu podanego w instrukcji w trudniejszych warunkach jak ściany/budynki w mieście, lub wzgórza/doliny w terenie.

Autor:  eLPeeS [ 03 sty 2018 12:39 ]
Tytuł:  Re: Radiotelefony PMR, krótkofalówki

@ NiRa
No Baofeng fajny ale na szybko to ja go niestety nie dostane ;) Ale jak już masz jakieś doświadczenia to się podpytam jak z zasięgiem przy komunikacji pomiędzy dwoma pojazdami? O ile zdarza wam się ich używać w tak dookreślonych warunkach. Bo czytałem, że jednak konstrukcja auta utrudnia nieco komunikację.

@ Nivellen
Telefon jest fajny, ale ja już i tak swój wykorzystuje jako navi i quasi CB (Yanosik) więce już mu więcej funkcji nie chce dokładać. Poza tym taka krókofalówka jest lepsza jeśli chodzi o sporadyczne ale zwykłe pogaduchy po trasie (O! Widzisz tamta krowę!? Ale śmieszna ;)) bo jest mniej klikania, błyskawiczny przekaz i w zasadzie jak masz urządzenie pod ręką gdzieś to możesz je obsługiwać bez odrywania oczu od drogi (bezpieczeństwo rulez). No i teraz można dostać zestaw dwóch "gadulców" za ok. 100zł (te co ja wstępnie znalazłem w każdym markecie od ręki za 129zł) to aż żal nie kupić.

No i widzę, że potwierdzasz moja teorię. Bo z tego co do tej pory wyczytałem właśnie płyną podobne wnioski wynikające głównie z budowy i restrykcji prawnych związanych z samym PMRami. Skoro nie mogę się różnić mocą urządzenia i konstrukcją anteny to czym się różnią jak nie głównie dodatkami, których ja w zasadzie nie potrzebuje.

Autor:  NiRa [ 05 sty 2018 13:20 ]
Tytuł:  Re: Radiotelefony PMR, krótkofalówki

Z pojazdami nie mam zbyt dużego doświadczenia, jak już to używam interkomu.

Autor:  eLPeeS [ 12 sty 2018 11:46 ]
Tytuł:  Re: Radiotelefony PMR, krótkofalówki

Dobra zaryzykowałem i kupiłem tą Motorole T41. Towar się sprawdził w trasie jak najbardziej. Na jednym komplecie baterii przejechałem ok. 1300km przy sporadycznych pogaduchach o głupotach po trasie czy podawaniu sobie info między samochodami. Zasiąg mizerny bo na prostej drodze między autami ok. 500 metrów ale do jazdy w "konwoju" w zupełności to wystarcza. W centrum miasta (sprawdzane we Wrocławiu) w gąszczu budynków do ok. 200m. W zupełności wystarcza żeby się dwa auta w korku znalazły i dojechały grzecznie w jedne punkt. Generalnie bardzo fajny wynalazek urozmaicający dłuższą trasę i nie dekoncentrujący kierowcy :oki

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/