Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Wejdź tutaj, jeśli utknąłeś w którejś fanmisji, potrzebujesz pomocy, chcesz wyrazić swoją opinię, podzielić się przemyśleniami na temat własnych lub cudzych FMs.

Moderator: Mixthoor

Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Bukary »

OCOD wygrała :!!: aż w czterech kategoriach: najlepsze wykorzystanie przestrzeni, architektura, fabuła i miodność! :shock: :shock:

WOW! WOW! WOW! :mrgreen:

Dzieki wam wszystkim za głosy, które oddaliście!
To między innymi dzięki wam zwyciężyliśmy! :D

Oto dokładne wyniki konkursu:
http://www.keepofmetalandgold.com/contest3.htm

Oto bardziej skondensowane i przejrzyste wyniki:
http://thief.math.uh.edu/contest3/

A oto mój komentarz i komentarze innych:
http://www.ttlg.com/forums/showthread.p ... adid=55324

Krótko mówiąc, zdobyliśmy:
  • ZŁOTO w kategorii Best Use of Space
    ZŁOTO w kategorii Most Gorgeous Design/Architecture
    ZŁOTO w kategorii Best Story
    ZŁOTO w kategorii Most Enjoyable Gameplay/Fun
    BRĄZ w kategorii Best Technical Effects/Use of Scripting
BRAK MEDALU w kategorii Most Unique Novel Idea/Original
BRAK MEDALU w kategorii Most Humorous/Funny
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2002, 22:30 przez Bukary, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mabrus
Mechanista
Posty: 420
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 11:48
Lokalizacja: z cienia tawerny

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: mabrus »

Wiedziałem! :wink:

Misja jest naprawdę dobra!
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Pablo »

No cóż, co najmniej tak miało być :). Gratuluję!!!
Pablo
Awatar użytkownika
timon
Garrett
Posty: 3883
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 19:07

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: timon »

Należały się Tobie te zwyciąstwa. Gratulacje
Awatar użytkownika
Vk
Skryba
Posty: 345
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Vk »

A nie mówiłem że wygrasz? Gratuluję!
A przy okazji nie mówiłem że moję 5 głosów się nie zmarnowało? :twisted:
tokaj
Skryba
Posty: 311
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 23:24
Lokalizacja: Czaniec

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: tokaj »

Gratulacje Bukary !!!!!!!

Twoja misja była najlepsza i jak śpiewał G. Halama :
...ja wiedziałem, że tak będzie... :lol:

Brawo!
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Bukary »

Na prośbę mabrusa przetłumaczyłem fragment swojego komentarza (z TTLG Forum) do wyników konkursu Komaga.

Teraz, gdy jest już po wszystkim, chciałbym powiedzieć nieco o zasadach, wedle których tworzyłem OCOD.

Obszar gry jest bardzo mały (40x40x40).
Dlatego też miałem pewne problemy z:
A) fabułą,
B) architekturą,
C) Ais.

A) Chciałem stworzyć "klasyczną" misję z CELAMI GRY (objectives). Tak, celami.
Innymi słowy, gracz musiał mieć coś do zrobienia...
Stąd też w OCOD Garrett musi wydostać się z celi, opuścić teren kaplicy, znaleźć pewne klucze itd.
Chciałem również mieć całkowity zwrot akcji.
Toteż aby wydostać się z kaplicy, Garrett - po przeczytaniu dziennika herszta - musi wrócić do kaplicy. I wraca do miejsca, gdzie zaczynał grę (piwnica).
Co więcej: chciałem, aby to była ZŁODZIEJSKA misja.
Dlatego starałem się, aby Garrett miał mozliwość przekradania się w poblizu strazników, czytania książek, ukradzenia pewnych przedmiotów (kluczy, sprzętu, kosztowności).
Niestety, nie udało mi się uniknąć "polowania" na klucze. Przepraszam za to. Ale udało mi się (mam nadzieję!) sprawić, że gracz może się PRZEKRADAĆ. A to znaczy: być ZŁODZIEJEM.

B) Przekradanie się. Oto powód usunięcia obucha z tej misji.
To również powód takiego właśnie ukształtowania architektonicznego OCOD.
Aby zrekompensować brak obucha, umieściłem trochę wody (sadzawka i studnia) na obszarze gry. Jeśli straznicy gonią gracza, to zawsze istnieje możliwość wskoczenia do studni lub sadzawki.
Zaprojektowałem ponadto alternatywne drogi poruszania się po terenie kaplicy (schody<->właz, drzwi<->studnia/sadzawka), aby można było przekradać się w sposób różnorodny. Umożliwiłem ponadto otwarcie furtek za pomocą wytrychów.
Zawsze też znaleźc można miejsce (cień) do ukrycia się i nasłuchiwania.
Z drugiej strony, to wszystko nie mogło być zbyt łatwe.
Dlatego właśnie umieścięłm świecącego pajaka (dynamiczny światłocień) na strychu, użyłem głośnej, marmurowej posadzki w pomieszczeniu z duchem Vilmora i zmieniłem właściwości lodowej tekstury.
Oczywiście, probowałem również utrudnić przekradanie się poprzez programowanie tras patrolowych i zachowań AIs.

C)Muszę przyznać, że ukończenie pierwszej wersji OCOD było prawie niemożliwe: wszyscy złodzieje mieli zdolnośc dobrego słyszenia, a hersz poruszał się po całym strychu! Zważywszy na rozmiar obszaru gry, mogli oni słyszeć każdy krok Garretta.
Musiałem całkowicie przebudować swoje room brushes. I to był najtrudniejszy element pracy nad tą misją.
40x40x40 - to obszar dwóch-trzech pokoi! A ja miałem 12 pokoi i część zewnątrzną. Dźwięk zaś powinien "podróżować" pomiędzy nimi w określony sposób.
Na przykład: gdy Garrett jest na górze, strażnik z dołu nie powinien słyszeć jego kroków. Co więcej: gdy Garrett znajduje się w pomieszczeniu z ładunkami wybuchowymi (piwnica), straznik w składnicy (również piwnica) również nie powinien go słyszeć. Itd.
Musze powiedzieć, że nie udało mi się w pełni dostosować dźwięku do swoich założeń. Musiałem dodatkowo zmienić "słuch" strażników oraz trasy ich patroli.
Teraz jednak gracz może przejśc ten poziom jako duch (bez zwracania na siebie uwagi). Wymaga to jednak wyczucia czasu i obserwacji.
Zawsze znajdzie się miejsce (cień), skąd można obserwować trasę strażnika i planować następny ruch.
Oczywiście, starałem się neico uprzykrzyć życie Garrettowi i zaskoczyć go czasami, dlatego - na przykład - strażnik z piwnicy czasami wchodzi na schody, strażnik z kaplicy podchodzi do sadzawki, a herszt obraca się w sposób "nieprzewidywalny"...
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: PiotrS »

Gratulacje :!!: :!!: :!!:

Cieszy mnie to podwójnie, po pierwsze, zwyciężył Bukary.
Po drugie, że to Polacy. Razem z Ernie pokazali całemu światu, szczególnie Amerykanom, że gdzieś we Wsch. Europie, ludzie potrafią robić FMs
Pozdrawiam
PiotrS
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Bukary »

Dla porządku pragnę tylko zauważyć, że jestem drugim "budownicznym" z Europy zwyciężającym w konkursie Komaga.
Wcześniej był SPITTER (z misją "The Hightown Museum"). :P

A teraz do rzeczy. Jak już pewnie zauwazyliście, prosiłem graczy na TTLG, aby pisali nie tylko o tym, co im się w OCOD podobało, ale przede wszystkim o tym, co im się nie podobało.
To pozwoli mi uniknąc wielu błędów w przyszłości...
Was proszę o to samo. Co was denerwowało w OCOD? :x
Awatar użytkownika
brzeszczot
Młotodzierżca
Posty: 817
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 11:09
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: brzeszczot »

Teraz Polska !
Bukary, dołączam się do gratulacji (dobre bo polskie!) - zwycięstwo jest przekonujące a w dodatku w pełni zasłużone....

tak na marginesie: czy wiadomo ile osób głosowało, czy to ja gdzieś, czegoś nie doczytałem ?? :roll:
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Bukary »

brzeszczot pisze:tak na marginesie: czy wiadomo ile osób głosowało, czy to ja gdzieś, czegoś nie doczytałem ?? :roll:
Tak, liczba osób głosujących jest na stronie Komaga...
Awatar użytkownika
PiotrS
Złodziej
Posty: 2069
Rejestracja: 11 sierpnia 2002, 22:57
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: PiotrS »

Patrząc na wyniki nie podoba mi się trzecie miejsce w kategorii "Efekty techniczne" :rad5: już bardziej uznałbym niższe miejsce np. w "Fun"
Pozdrawiam
PiotrS
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Bukary »

PiotrS pisze:Patrząc na wyniki nie podoba mi się trzecie miejsce w kategorii "Efekty techniczne" :rad5: już bardziej uznałbym niższe miejsce np. w "Fun"
Nie jest najgorzej, Piotrze.
W sposób ZDECYDOWANY OCOD zwyciężyła w wykorzystaniu przestrzeni (1 miejsce - 44, a 2 - 19), a zwłaszcza w kształcie architektonicznym misji (1 - 53, 2 - 21). Nieźle (choć już nie tak dobrze) poszło nam w wymyslaniu historii (1 - 35, 2 -20) i w przyjemności grania (1 - 37, 2 - 29).

Wydaje mi się, że zwycięstwo w tej ostatniej kategorii jest w dużej mierze zasługą waszych głosów.
Nie jestem pewien, jak głosowaliście, ale przypuszczam, że przynajmniej 2-3 osoby dały tej misji pierwsze miejsce, gdy idzie o przyjemność grania. Zastanawiam się, co by było, gdyby nie wasze głosy. "Deceptive Perception" pewnie byłaby tuż, tuż za OCOD. Ale raczej by nie wygrała, bo w innych kategoriach OCOD była zdecydowanym faworytem.

A trzecie miejsce w kategorii "Scripting"?
No cóż, wydaje mi się, że gracze w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, jak należało głosować w tej kategorii.
Bezdyskusyjnie powinien tutaj wygrać Komag ("Mind Master") lub powinna wygrać Yametha ("The Fireshadow's Barrow"). Na trzecim miejscu postawiłbym OCOD lub "T2-CTF" telliameda i "Deceptive Perceptions" Willa Taffera. Tymczasem zwyciężył Will, a Yametha jest nawet za mną!
Kochani, w misji Komaga jest 1700 obiektów i około 5 tysięcy linków pomiędzy nimi :!!:
Yametha zrobiła przełomowe wprowadzenie do gry!

Jakie z tego mogę wyciągnąć wnioski na przyszłość?
W "The Cartographer's Note" zobaczycie wspaniałą architekturę... I koniec wniosków.
Bo wykorzystanie przestrzeni nie jest ważne w pełnowymiarowej misji.
Historii, jak widać, też nie wymyśliłem zbyt oryginalnej.
A programistyczny aspekt tworzenia poziomów nie jest moją mocną stroną.

Cieszę się również, że udało mi się stworzyć odpowiedni nastrój w misji.
Podobno grając w OCOD czuje się rękę zimy na plecach.
A wszystko to osiągnąłem za pomocą jednego tylko efektu: owej pary wokół latarni...

Niemniej jednak, jak widzicie, potrzebuję pomocy przy tworzeniu fabuły "The Cartographer's Note".
Proszę więc, abyście zajrzeli do odpowiedniego wątku (w dziale "Fanmisje" tego forum) i postarali się coś wymyślić, poskładać skrawki w jakąś ciekawą hisorię, wpaść na pomysł ciekawych sub-questów itd. Wymyślmy coś na miarę "Calendra's Legacy"! Złóżmy sobie misję!
Mamy na to tylko miesiąc...
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Zwycięzcą konkursu Komaga została misja... "OCOD"!

Post autor: Bukary »

William the Taffer (autor m.in. "Deceptive Perception") napisał na forum TTLG na temat OCOD:
Greatest Contest FM. Ever.
CONGRATULATIONS!!!
MyOpinion of OCOD was "A smaller contest version of T7C"
8) :lol:
ODPOWIEDZ