Fanmission Checksum Project

Wejdź tutaj, jeśli utknąłeś w którejś fanmisji, potrzebujesz pomocy, chcesz wyrazić swoją opinię, podzielić się przemyśleniami na temat własnych lub cudzych FMs.

Moderator: Mixthoor

Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Fanmission Checksum Project

Post autor: Gregorius »

Ale wymyśliłem temat :o
Wpadłem na taki pomysł: misje wielkości jakiej są każdy wie. Ściągając takie 300MB cudo przez tydzień można potem nie być pewnym czy ściągnęło się ją bez błędów (to można na szczęście sprawdzić, przecież to ZIP), czy jest to ta wersja o którą chodzi, czy nie było błędów przez kogoś naprawionych itp...

Można temu łatwo zaradzić, dla każdej misji obliczyć sumę kontrolną i opublikować to. Dzięki temu każdy sobie łatwo sprawdzi czy np. ma dobre Calendra's Legacy.

Jak to zrobić? Otóż od dawna istnieją gotowe rozwiązania. Np. suma MD5 znana z Unixa. Bardzo dobra w tym przypadku, zmiana jednego BITU w pliku wygeneruje całkiem inną sumę dla dowolnego pliku! Suma kontrolna wygląda np. tak:
c62e069e00bcbb1b4f32afbe63657697 Featherstone.zip
(na przykładzie misji "Murder in FeatherStone")
Oczywiście na wartość sumy nie wpływa nazwa pliku! To dodatkowy plus.

Sumę oblicza się programem MD5SUM. Jest on standardowym poleceniem Unixa, a jeśli chodzi o Windows nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem gotowego skompilowanego programu (totally free!). :o

Problem tylko z miejscem na stronę, gdyby ktoś chciał się tym zająć mogę nawet przygotować sumy kontrolne... A może pomysł spodoba się np. Komagowi albo chłopakom z The Circle :?:

Co Wy na to?
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Fanmission Checksum Project

Post autor: Nivellen »

Pomysł niezły, ale jak dla mnie - za dużo cyferek. Jestem laikiem w tych kwestiach. A gdyby program wyświetlał komunikat :
FM nazwa.zip numer i komunikat ok. dla poprawnego pliku.
Awatar użytkownika
pastooh
Skryba
Posty: 311
Rejestracja: 04 stycznia 2003, 22:24
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Fanmission Checksum Project

Post autor: pastooh »

pomysl jest bardzo dobry
musialby byc zrobiony program-baza z sumami
uzytkownik wpisuje tylko nazwe pliku a ten sprawdza sume i porownuje ja z suma z bazy danych
i tyle

ps.
co jkis czas wchodze na strone www.thief3.com i strasznie mnie denerwuje napisa na samej gorze :/
:wink:
Don't argue with stupid people, because they drag you down to thier level and beat you with experience!
just vanish in the shadows...
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Fanmission Checksum Project

Post autor: Gregorius »

Można zrobić jeszcze lepiej:
Gdzieś w sieci umieścić plik z sumami ciągle aktualizowany. Użytkownik dostaje program który oblicza sumę dla jego pliku i porównuje z tą aktualną ściągniętą z "bazy".

Prosta sprawa, może spróbuję taki programik sam zrobić? Tylko nie mam miejsca na żadnym ftp...
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Fanmission Checksum Project

Post autor: Gregorius »

Wyjaśnienie
Program md5sum ma więcej możliwości (właśnie się dowiedziałem :| ). Nie trzeba wcale pamiętać tych cyferek, wystarczy do każdego pliku FanMisji dołączyć niewielki plik z rozszerzeniem "md5" zawierającym te cyferki. Mało tego, pliczek ten może zawierać informacje o wielu plikach jednocześnie.
Oto przykład:
zawartość katalogu:
199 check.md5
17741985 Featherstone.zip
2338687 LordJames_v1_0.zip
1978795 LordMatt.zip
1199013 SluggsFan.zip


Plik "check.md5" zawiera sumy kontrolne wszystkich plików w katalogu

sprawdzanie plików
Wystarczy przejść do katalogu z powyższymi plikami i wpisać:
md5sum -c check.md5

Efekty są takie:
Featherstone.zip: DOBRZE
LordJames_v1_0.zip: DOBRZE
LordMatt.zip: DOBRZE
SluggsFan.zip: DOBRZE


To co widać chyba mówi samo za siebie, nie trzeba myśleć o żadnych cyferkach, program sam sprawdza wszystkie pliki.
Wystarczy utworzyć jeden plik z sumami kontrolnymi wszystkich FanMisji jakie przyjdą nam do głowy i gotowe! Każdy może sam sprawdzić czy ma to co powinien :wink:
Tak więc sprawa jest prosta, jedyny minus to obsługa z linii poleceń. Podane przykłady pochodzą z Linuxa, dla Windows jest identycznie!

Dla zainteresowanych podaję link z programem dla Windows: http://www.etree.org/md5com.html

Tworzenie pliku md5
Znowu z linii poleceń, piszemy na przykład:
md5sum SluggsFan.zip >>check.md5
i pliczek gotowy...
Brothers in arms & beer...
ODPOWIEDZ