MotionEditor v 1.0 - już jest!

Wpadnij tutaj, jeśli chcesz zapoznać się z istotnymi wiadomościami, podyskutować o najnowszych doniesieniach ze świata Thiefa oraz opatrzyć zjadliwym lub miłym komentarzem poszczególne informacje.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Bukary »

Weyoun stworzył edytor istniejących ruchów postaci z Thiefa.
To wspaniała wiadomość dla wszystkich użytkowników DromEda. Wspaniała tym bardziej, że Shadowspawn wciąż pracuje nad edytorem zupełnie nowych ruchów.
Program możecie ściągnąć stąd. Zapoznajcie się koniecznie z plikiem tekstowym. Mam nadzieję, że będziecie się umieli posługiwać tym programem. Bo ja nie potrafię i potrzebuję korepetycji! :)

Więcej na ten temat tutaj.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

O rany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pamietam, ze ostatnio Shadowspawn pisal na TTLG, ze pracuja nad tym, co potwierdzal Weyoun. Nawet cos pomagalem i przesylalem Shadowspawn jakies przerobione pliczki.

Pfffffffffff... to jest niesamowite. Rany, jak to zadziala, to otwiera to nowe perspektywy przed misjami w Thiefie. Bukary, nie wiesz czy edytor ma jakies ograniczenia? Czy mozna na przyklad zrobic Hammersa tanczacego salse, rock'n'rolla itd? Dowolnie zdefiniowany ruch, czy tez sa jakies ograniczenia.

Fascynuje mnie to i przeraza, bo ile to czasu bedzie zzerac!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Vk
Skryba
Posty: 345
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Vk »

-=o_0=- so to jest za program, do szego on sluzy ze sie tak cieszycie miski wy moje? :shock:
.netsports.pl
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

hehe

Vk - W Thiefie masz zaprogramowane okreslone wzorce ruchow. Na przyklad straznik idzie na patrolu, idzie sobie tup tup tup. Ale jak zrobisz, zeby na przyklad tenze straznik uniosl noge tak wysoko, zeby stopa dotknal czola (przyklad wymyslony na poczekaniu). Otoz nie zrobisz, chyba ze jestes programista i wgryziesz sie w kod Thiefa.

Tenze jegomosc Wayoun, wspolnie z drugim jegomosciem ims wacpanem Swadowspawn, wgryzli sie. :D :shock: W efekcie (jak widac) zrobili jakis edytor (jeszcze nie odpakowalem), ktorym bedziesz mogl (jak sie postarasz, bo to na latwe nie wyglada) robic dowolny ruch postaci w Thiefie.

Ja sie kiedys rozbilem o ten problem, bo chcialem zrobic tanczacego hammersa. W Thiefie jest tylko "DancerOne", taki pseudo-taniec jak w misji Frames tanczace zombiaki, zaraz na poczatku misji za murem (wrzuc scouting orb)

Podejrzewam, ze nawet z tym edytorem cala sprawa bedzie trudna. Ale oni maja zrobic iles-tam 'custom' ruchow.

Czyli chcesz, powiedzmy, zeby twoj ludek zrobil w grze piruet, teoretycznie edytor ci to umozliwi, czego w oryginalnym Thiefie nie ma.

Cala sprawa dopiero rusza. Czytalem wczoraj plik readme i samwutor zaznacza, ze to nie jest jakie 100% user-friendly. Zobaczymy...
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Paweuek »

Spróbuję to rozgryźć i napisać jakiś tutorial. Lecz nie róbcie sobie nadzieji bo nie wiem czy sobie poradzę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vk
Skryba
Posty: 345
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Vk »

Paweuek jestem przy nadzei :shock:
.netsports.pl
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Calosc wyglada na piekielnie trudny orzech do zgryzienia. Przetlumacze co na TTLG napisal Wayoun:

Z tego co wiem, nie ma fizycznych ograniczen dla 'mesh joints', aby poruszac nimi tak jak ludzkimi czesciami ciala. Teoretycznie mozesz zrobic mesh, ktory bedzie oddawal kazdy wymyslony przez ciebie ruch, oczywiscie z ograniczeniami i wykorzystaniem dostepnych joints. Moglbys wiec zrobic tanczacego MC Hammer z pomoca obecnej wersji edytora ruchu, ale byloby to bardzo trudne i musialbys ograniczyc sie do 'motions' (ruchow) o dlugosci jednego z juz istniejacych 'motions' i podmienic je.
Awatar użytkownika
Vk
Skryba
Posty: 345
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Vk »

A mozna do Thiefa dodać nowe AI, w sensie zupelnie nowego modelu [ nie skory ] ? Taki high poly guard z pieknym mieczem. mozna by cos takiego zrobic i dodac? No zrobic mozna, ale czy dodac? :/
.netsports.pl
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Z tego co wiem, to AI raczej nie powinien przekraczac 1000 poly, inaczej sie Dromed wykrzacza. Tak jak napisales, zrobic mozna, ale chodzic to nie bedzie. Ludzie zazwyczaj usuwaja mesh, zostawiajac joints i na nie nakladaja nowy mesh. Thief obsluguje tylko biped models, stad nie mozna zrobic na przyklad pieska. Ale teraz z tym edytorem Wayoun'a moze bedzie mozliwe zrobienie innych AI niz biped.

A w ogole to w zadnej grze nie zrobisz high-poly AI, bo rendering nie wyrobi. Chyba, ze ukradniemy super-hiper komputer z laboratorium FBI, w koncu my zlodzieje sa, nie? :D
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Paweuek »

Przejżałem ten edytor. Nie jest to nic nazbyt trudnego. Gdy załaduje się plik mc i mi wtedy można wniknąć w ruchy dzięki wysuwanemu menu z częściami ciała. Poniżej mamy 3 okienka czerwone zielone i niebieskie. Na samym dole jest suwak. Przesuwając go możemy wybrać dowolny punkt i zmienić go w którymś z okienek.

Obsługa wymaga umiejętności widzenia tego co się robi, tzn. jeśli tego nie umiesz, to choćbyś poprzestawiał wszystkie ruchy, to i tak nie wiesz co zrobiłeś, w którą stronę się dana część poruszy, etc.
Obrazek
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Tak, genialne! Tez sie przegryzam przez ten program i "nie taki diabel straszny, jak go maluja". Problem byl glownie programistyczny, tutaj Weyoun odwalil kawal dobrej roboty, glownie konwertujac 'qauternions' na uklad x, y, z.

Jest dokladnie tak jak piszesz, Paweuek. Wgrywasz motion, pliki .mc oraz .mi. Pasek na dole pokazuje na ktorym framsie motion pracujesz. To tak jakbys robil film, tylko ze pracujesz na ruchu postaci. Trzy okienka, czerwone, zielone i niebieskie okreslaja rotacje jointsa w 3 plaszczyznach ukladu wspolrzednych x, y, z. Na gorze wybierasz z ktorym joints chcesz pracowac. Calosc skalada sie na ruch modelu.

Wedlug tego, co pisal Weyoun okna zmieniaja kolor na jasno niebieski, kiedy joints sa 'translating', a czerwono-zielono-niebieskie jak sa joints 'rotating', ale tego jeszcze nie przecwiczylem. Paweuek - dokopales sie do tego?

Jedyny problem w tym, ze nie ma zadnego okna, ktore pokazuje efekt twojej pracy. Weyoun pisal na TTLG, ze programowal w Delphi i ze nie starczylo pamieci, aby robic animacje mesh'a. Podobno ma dorobic animacje samych joints. Przydaloby sie, bo w takim ukladzie trzeba miec wyobraznie, zeby "widziec" co sie zmienia i jak to w efekcie bedzie wygladac. Weyoun pisla, ze zrobil takiego "MS Paint, bez okna do rysowania". Ale spoko, sadze ze mozna sobie poradzic.

I jeszcze jedna wazna informacja, nalezy znac uklad joints w meshu AI w Thiefie. Jesli ktos nie zna, to jest tutaj:
http://www.users.on.net/triforce/meshes.html
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Paweuek »

Nie, do tego sie jeszcze nie dokopałem. Za głupi na to jestem...
Obrazek
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

OK, juz mam. BArdzo pomocna jest lista motions Shadowspawna (do sciagniecia z jego strony) Wyedytowalem sobie przykladowy motion z rozmow: Conv 24 i Conv 25 (motions humtalk2c i humtalk2d). Wyglada na to, ze 'translating' joint to tylko torso. Reszta jest 'rotating'. Zmienilem ten motion edytorem, wszystko dziala, ze az FURCZY!!! Genialnie!

Mowcie gdzie teraz wstawic custom motion, zeby zadzialal w Dromedzie.
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Paweuek »

Mógłbyś podać adres strony, z której to ściągnąłeś? Byłbym usatysfakcjonowany.

Świetnie, że ktoś to w końcu zrozumiał!
Obrazek
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Strona to:
http://www.angelfire.com/games4/shadowspawn/

Sama liste (dla T2) mozesz sciagnac stad:
http://www.angelfire.com/games4/shadows ... onTags.txt

Nie wiem, czemu Weyoun nie zamiescil tego w zipie razem z edytorem. Bez tego ani rusz.

Tak, edytor jest genialny. Jeszcze tylko musze sie dowiedziec, gdzie nalezy zamiescic plik (pliki?) w katalogu FM. Nie jestem pewien, czy tylko plik .mc, czy tez plik .mi rowniez. Na wszelkie wypadek zamieszcze oba.
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Katalogiem, gdzie nalezy umiescic custom motions jest katalog 'motions'. Tak samo jak 'fam' dla tekstur lub 'mesh' dla ai. Weyoun pisze, ze pewnie wystarczy zamiescic tylko plik. mc, ale ja na wszelki wypadek umieszcze oba pliki.
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Bukary »

Jak już wszystko obczaisz, jericho, to mógłbyś napisać dokładny poradnik (dla takich debili jak ja)? Z przykładami... Byłoby fajnie.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Pewnie. Sadze, ze juz jestem na konowym etapie "czajenia". :D Sprobuje dzisiaj wrzucic przerobiony Conv 25 motion do folderu i wio. Normalnie w Conv 25 ludek podnosi obie rece. Zrobilem, ze podnosi dwa razy: podnosi i opuszcza, podnosi i opuszcza. Ale zobaczymy, jak to wyszlo. Na razie tylko wszystko jest na czerwono-zielono-niebieskich wykresach edytora Weyoun'a. :D :shock:
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Moge powiedziec, ze juz jako-tako mam opanowany ten edytor. Zmodyfikowalem istniejacy motion i dziala w Dromedzie. Panienka zamiast podniesc rece (tak, jak w oryginalnym motion), to wywija nimi zamaszyscie.

Musze przyznac, ze zrobienie dobrego, precyzyjnego custom motion, to jednak jest od groma roboty... bardzo to wszystko czaso-chlonne. Ale jakby ktos potrzebowal do misji, to dajcie znac.
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: Paweuek »

Mógłbyś opracować gest Kozakiewicza?
Obrazek
Awatar użytkownika
jericho
Akolita
Posty: 157
Rejestracja: 24 stycznia 2003, 13:43
Kontakt:

Re: MotionEditor v 1.0 - już jest!

Post autor: jericho »

Jest juz Motion Editor v. 1.1. Podobno z oknem podgladu

Do sciagniecie stad:

http://www.dur.ac.uk/p.m.anderson/fm/motedit.zip

Ja juz sciagam, zaraz zobaczymy na ile nowa wersja jest lepsza.
ODPOWIEDZ