Kto to jest Garrett?

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

tokaj
Skryba
Posty: 311
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 23:24
Lokalizacja: Czaniec

Kto to jest Garrett?

Post autor: tokaj »

Wiecie może co oznacza "Garrett"? Czy jest to po prostu imię, czy może słowo, które coś znaczy, a może gra słów? Przyznam, że jeśli jest to imię to jeszcze się z takim nie spotkałem.
Awatar użytkownika
Vk
Skryba
Posty: 345
Rejestracja: 16 sierpnia 2002, 19:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Vk »

Tokaj wiekszosc imion kurcze z Thiefa to taka z ktorymi sie spotkasz po raz 1szy :P
Mi sie tam nie chce szukac co to jest Garrett o ile to cos jest ale polecam http://slowniki.onet.pl/
.netsports.pl
Aen
Mechanista
Posty: 423
Rejestracja: 01 listopada 2002, 12:43
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Aen »

Garrett to imie, bodajze angielskie...
Kobiety są jak szanse - niewykorzystane, mszczą się okrutnie!
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Caer »

No, moi drodzy, wystarczy przejrzeć zwykły (niekoniecznie duży) słownik polsko-angielski. I tak:

GARRET [poddasze, mansarda, strych]

Poza tym, to imię nie jest aż takie niezwykłe. Już kilka razy udało mi się z nim zetknąć, choć - przyznaję - w rozmaitych formach. No i sądząc po tym, że pojawia się już w opowieściach arturiańskich (choć nie wiem, której wersji) jako GARET, musi mieć jakieś pięć wieków na karku... :D. Vide choćby
A. Sapkowski, Narrenturm, Supernowa, Warszawa 2002, p. 264
tokaj
Skryba
Posty: 311
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 23:24
Lokalizacja: Czaniec

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: tokaj »

Caer, a to "poddasze" nie ma czasem jedno "t" na końcu? :wink:
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Caer »

A owszem, ma jedno 't' na końcu. Ale imię to - jak już pisałam - jest zapisywane w różnych konfiguracjach, 'th' na końcu nie wyłączając.
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Paweuek »

Może ktoś kiedyś oglądał "Amazing Videos". Był tam jeden film o narciarzu staczającym się z góry. Na imię miał dokładnie Garrett - przez dwa "r" i dwa "t".

Jest też pewna ciekawostka: w grze niejednokrotnie pojawia się słowo "taffer". Niektórzy próbowali je przetłumaczyć jako "złodziejaszek", "bandyta", etc. Tak na prawdę jest to słowo wymyślone przez żonę jednego z programistów. Pochodzenia tego słowa możnaby się dopatrywać np. w pochodzeniu "snookloom"(nie jestem pewny jak to się pisze) w wolnym tłumaszeniu oznacza to "dziubasek". Występuje też w misji Life of party.
Obrazek
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Odkopanie tematu. Garrett był też w książce Stephena Kinga "Buick 8".
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Hadrian »

A ja się spotkałem z takim imieniem w jakimś programie dokumentalnym na Animal Planet, bodajże o kotach :) Gościu nazywał się Garrett i miał problemy futrzakiem :-D
Awatar użytkownika
Mjodek
Poganin
Posty: 707
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Zadupie

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Mjodek »

O ile dobrze kojarzę, to nawet jakiś Garrett na prezydenta USA startował niedawno (albo startuje teraz?)
Nie jest to wcale jakieś rzadkie imię, widziałem je także w jakimś opowiadaniu które czytałem jak byłem mały

A taffer może też pochodzić od "taffy" (tak się bodajże w Anglii mówi na ludzi z Walii)
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: darkonia »

Garrett to normalne imię, tylko że teraz mniej popularne dzięki wymysłom amerykańskich "geniuszy" - często gwiazd kina - dających dzieciom oryginalne imiona.
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
Awatar użytkownika
racaz
Paser
Posty: 221
Rejestracja: 02 maja 2009, 20:08

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: racaz »

Heh, nie wierzę, że nikt nie wymienił Garretta z gothic 2 nk:D
Jeśli ktoś chętny do gry w T2 multi pisać!
Moje GG:25888157
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Hadrian »

Czytam książkę "Dragon Age: Upadły Tron" i tam pojawił się Gareth, przywódca uchodźców. Piszę się tak inaczej, ale wymawia tak samo ;)

EDIT: Błąd :roll:
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2012, 09:52 przez Hadrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Gareth był rycerzem okrągłego stołu przecież :P Ale akurat imię pisze i wymawia się inaczej przecież :P
Obrazek
matilon
Młotodzierżca
Posty: 851
Rejestracja: 23 grudnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Lublin

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: matilon »

Mój brat cioteczny, mieszkający w Wielkiej Brytanii, chodzi do szkoły z chłopakiem o imieniu Garet. ;) Nie wiem ile "r", a ile "t" ma w sobie, gdyż tylko o nim wspominał, a ja, niestety zapomniałem się spytać.
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Hattori »

Generalnie dosyć często imię to pojawiało się u postaci w Medieval: Total War, u Szkotów. Np. Garrett of Glasgow itp.
Awatar użytkownika
Marzec
Arcykapłan
Posty: 1494
Rejestracja: 22 listopada 2006, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Marzec »

Nikt z Was nigdy nie zastanawiał się od tej strony? - Czyżby twórcy gry wybrali imię na podstawie słowa:

A garrote (...) is a weapon, most often referring to a handheld ligature of chain, rope, scarf, wire or fishing line used to strangle a person.

Garota (hiszp. garrote) – broń wykorzystywana od czasów starożytności przez zabójców do szybkiego duszenia ofiar. Jest to kawałek dość cienkiego, lecz wytrzymałego materiału, do uchwycenia oburącz i zaciskania na szyi ofiary.

~Wikipedia
www.thiefguild.com - Gildia Złodzieja
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Patrz, codziennie człowiek się czegoś nowego dowiaduje :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Hattori »

W takim razie Garrett powinien zostać łysym zabójcą na zlecenie, nie złodziejem :P
Awatar użytkownika
Daweon
Arcykapłan
Posty: 1344
Rejestracja: 06 lipca 2009, 19:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Daweon »

Myślę, że największe znaczenie ma to co powiedziała Cear. Imię Garrett związane jest z legendami arturiańskimi. Jak dobrze wiemy na początku gra miała nazywać się Dark Camelot i miała polegać na szermierce w czasach bliskich właśnie królowi Arturowi. Kiedy okazało się, że istotny element gry - walka na miecze nie wyszedł, autorzy postanowili zrobić grę gdzie z jakiegoś powodu główny bohater będzie marnym szermierzem i będzie unikać walki. W ten sposób zmieniono niemal całkowicie koncepcje gry, a że ciężko na poczekaniu wymyślić dobrą imię skorzystali z tego co miało być na początku, czyli imię, które pochodzi z czasów króla Artura. Oczywiście samo źródło Garretta jako nazwy złodzieja jest tylko moim domysłem, ale świetnie pokrywa się z samą genezą gry.
Człowiek żyje by być szczęśliwy
Szczęście zaś to tylko chęć życia
Jesteśmy więc po to by chcieć tu być
Bo oprócz trwania nie mamy nic innego
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Flavia »

Aż spytałam autorytetu:
Garrett is a surname and given name of early medieval English origin. It is one of the many baptismal surnames to be derived from the popular names of Gerard and Gerald in 12th Century England. Both of these names are pre-7th Century Saxon and Anglo-Saxon in origin; Gerard is composed of the Saxon elements gari (meaning "spear") and hard ("brave", "hard"), while Gerald is composed of the elements gari ("spear") and wald ("to rule"). Although Garrett remains predominantly only a surname in England, elsewhere in the Anglosphere it has become a popular masculine first name (e.g. in Ireland, the United States).
Źródło:http://en.wikipedia.org/wiki/Garrett_%28name%29

Czyli: imię pochodzące z wczesnośredniowiecznej Anglii, prawdopodobnie pochodzące od imion "Gerard" ("Ten o mocnej włóczni") lub "Gerald" ("Władający włócznią"). W samej Anglii służy głównie jako nazwisko, ale w innych krajach anglosaskich przyjęło się jako imię.
Zagadka rozwiązana.
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Marzec
Arcykapłan
Posty: 1494
Rejestracja: 22 listopada 2006, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Marzec »

Ja myślałem, że w dyskusji rozchodzi się o to, czemu autorzy nadali takie imię głównemu bohaterowi? Przecież znaczeń może być wiele. (Oczywiście czysto teoretycznie, bo w przypadku imienia "Garrett" raczej nie podlega dyskusji jego pochodzenie: "silna włócznia" :) ) Bardziej powinno nas interesować, co twórcy chcieli powiedzieć nadając takie imię głównej postaci - w tym wypadku sprawa, którą przedstawił Daweon jest bardzo ciekawa i nawet chciałbym, by była daleka od prawdy, ale mimo wszystko jeśli jest prawdziwa, to wszystko tłumaczy :)

Ditto Twoja wypowiedź, Flavia, w której w zasadzie jest podobna informacja jak od Daweona.

Mimo wszystko jednak nadal będę się zastanawiał, póki nie zobaczę dowodów na to, że nasz Garrett miał być rycerzem z mieczem/włócznią. Stawiając siebie na miejscu Twórcy gry, wybrałbym imię "Garrett" chcąc nadać postaci jakiś charakter. Być może chciałbym przekazać graczom jego cechy charakteru. Biorę pod uwagę jedną z poniższych alternatyw:
- słowo opisane w moim poprzednim poście
- podobieństwo do sformułowania "get it" (zdobądź to), "got it!" (mam to!) - jedna z kwesti którą wypowiada Garrett podczas gry - gdy ją usłyszałem, niemal wydawało mi się, że wymówił własne imię. To tylko przypuszczenie, że imię mogło zostać nadane, jako przydomek, dla kogoś kto jeśli tylko chce, to zawsze potrafi dostać w swoje łapska to co zapragnie lub zleci mu to jakaś osoba ;) vide: "What is yours, can be mine".
www.thiefguild.com - Gildia Złodzieja
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Rozwiązanie może być całkiem nieromantyczne. W niektórych projektach stwarza się bazę imion, a potem wybiera jedno poprzez losowanie lub głosowanie. Nie mówiąc już o:
-To jak nazwiemy głównego bohatera?
-Nie wiem... może Garrett?
-Może być w sumie...
Obrazek
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Flavia »

Bo brzmi wystarczająco archaicznie, ale nie na tyle, by przeciętny zjadacz... gracz, znaczy się, nie musiał się zastanawiać, skąd oni, do licha, takie imię wytrzasnęli? :jez

Ciekawostka: wśród niektórych plemion germańskich włócznia była atrybutem króla. Gdyby faktycznie to imię miało mieć znaczenie, to... mogłoby być ciekawie.

Była też atrybutem Odyna, co koresponduje z teorią, jaką chyba wyczytałam na tym forum: jakoby Garrett miał być swego rodzaju odpowiednikiem Odyna, stojącym między Lokim-Szachrajem a Thorem-Budowniczym. Nie pamiętam tylko, kto i w którym temacie to napisał.
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Clive
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 22 marca 2010, 12:06
Lokalizacja: The Black Lizard Planet
Płeć:

Re: Kto to jest Garrett?

Post autor: Clive »

Jeszcze odkopię ten temacik :P

http://www.thinkbabynames.com/search/1/garrett

http://www.thinkbabynames.com/meaning/1/Garrett

Ta stronka w takich przypadkach czasami się przydaje. Jak widać każdy ma trochę racji.
Obrazek
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ωɛrɛ sɛŋƭɨɛŋƭ ɓɛɨŋgs
Ɔŋcɛ ɣɔʊ ɖarɛɖ tɔ lɨʋɛ ωɨth laʊgɦs aŋɖ ƭɛars
Ŋɔω ɣɔu arɛ ɔŋlɣ ɦʊʍaŋ ʍacɦɨŋɛs
Ɔʊr ɦʊʍaŋɔɨɖ ƭɔɣs ƭɦaƭ ʍɨʍɨc liʋɨŋg
ODPOWIEDZ