Młotodzierżcy

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Młotodzierżcy

Post autor: BodomChild »

Dla mnie Młotodzierżcy to skrzyżowanie masonerii i zakonu rycerskiego (mogą być Templariusze).

Chyba ktoś już kiedyś to zauważył w innym temacie, młotki, budowa, dążenie do postępu (technicznego), wiara w wielkiego Budowniczego, normalnie stare wolnomularstwo.
Do tego zakonna otoczka, nawiązania do świętej inkwizycji, modlitwy i pieśni, to znowu nawiązania do Kościoła.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Keeper in Training »

Dla mnie to mieszanka krzyżowców, kawalerów maltańskich, pewnie częściowo pomieszanych z gildiami, np. cechem murarzy w średniowiecznej Anglii (poczytajcie sobie "Filary Ziemi" Kena Folletta: tam macie "braci", obrzędy itd.). Jednak Młotki jako takie w dużej mierze są oryginalnym dziełem Looking Glass Studio. Z pewnością pewien stopień podobieństwa np. do sekt chrześcijańskich się pojawia, ale ostatecznie w każdej kulturze nie ma 100 % sprawiedliwości, są równi i równiejsi :x ... Po prostu jak zgadzasz się z czyimś zdaniem, to miodzio, a jak nie... "We shall teach thee the error of stealing from the Builder!!!" :twisted: :)) .
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
karlat11
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 17 marca 2011, 18:18
Lokalizacja: Doki, Zatopiona Cytadela
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: karlat11 »

A dla mnie Młotodzierżcy to ludzie ubrani w długie sukna zrobione jakby ze zszywek, pokryte krótszym czerwonym suknem z wyhaftowanym symbolem młota, z gumowymi (najczęściej) rękawicami, niosący na plecach młot.
A tak na poważnie... Uwielbiam Młotodzierżców! :P
Oni są świetni, a ich obsesja na punkcie budowniczego, zakonu młota i szachraja, jest genialna. ;) :) :P
Uwielbiam ich jako postacie. ;)
Mają ciekawy sposób bycia i wiarę, której się trzymają aż do końca swych dni. A mimo wielu rzeczy, które robią, uważam że są to pozytywne postacie, które potrafią czcić pamięć nie jedynie Budowniczego, ale także swych braci poległych podczas badań i wojen. :)
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Keeper in Training »

karlat11 pisze:uważam że są to pozytywne postacie, które potrafią czcić pamięć nie jedynie Budowniczego, ale także swych braci poległych podczas badań i wojen. :)
Najlepszym dowodem tego jest Dewdrop. :twisted:
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
karlat11
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 17 marca 2011, 18:18
Lokalizacja: Doki, Zatopiona Cytadela
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: karlat11 »

Oni są genialni! Śmieszy mnie to że w prawie wszystkich przypadkach, gdy coś się wydarzy negatywnego w ich życiu, oni oskarżają za to Szachraja. :D :)) 8-) :P ;)
Awatar użytkownika
racaz
Paser
Posty: 221
Rejestracja: 02 maja 2009, 20:08

Re: Młotodzierżcy

Post autor: racaz »

darioSS pisze:Hehe :-) no, ale krzywdy nie wyrządzają ludziom. I nie nakłaniają do wiary w swojego bożka. Nie mają żadnego kodeksu "prawa" do którego trzeba się stosować. Młotki są frakcją i na podstawie swojej religii wymierzają kare. Ciekawe jak się ma ich prawo do prawa miejskiego - ogólnego.

Wiesz, jeśli chodzi o słuszność prawa młotów co do prawa ogólnego, to trzeba też pamiętać o tym, że zakon młotów był silnie powiązany ze strażą miejską.Nawet, jeśli nie jest o tym powiedziane w thiefie, to można to przecież bez problemu wywnioskować Młotodzierżcy nie tylko posiadają, ale i dbają o dość sporą część miasta przykładem tego może być na przykład clock tower.Po za tym, młotodzierżcy pomagają straży miejskiej w walce z przestępczością.A jeśli chodzi o tortury-czy to straż miejska, czy to młoty, czy poganie, wszyscy je stosują.Jest to jeden z najwydolniejszych sposobów pozyskiwania informacji.A więc podsumowując, poganie, młoty, straż miejska, arystokraci, złodzieje-jeden h*j.A młotodzierżcy przynajmniej nie idą na kacu do pracy ;]
Jeśli ktoś chętny do gry w T2 multi pisać!
Moje GG:25888157
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Młotodzierżcy

Post autor: BodomChild »

Ja właśnie nie wiem jak to jest z Młotami i miejskim wymiarem sprawiedliwości. Więźniowie mogli trafiać do Cragscleft na mocy jakiejś umowy z władzami Miasta. Z drugiej strony z Miejskiej Trybuny (czy jakoś tak) znalezionej w posiadłości Konstantyna można wywnioskować, że łapią "grzeszników" trochę na własną rękę, jest tam wzmianka o kobiecie porwanej przez Zakon Młota. W czasie Dark Project Młotodzierżcy wydają się mieć duże poważanie w Mieście, może nawet mocno mieszają do władz pod nieobecność barona, więc nikt ich za bardzo nie ruszał i mogli sobie na dużo pozwolić.
W Thief 2 na pewno nie współpracują ze strażą Truarta, ich zakon praktycznie nie istnieje i nikt się z nimi nie liczy. W trójce... w trójce w ogóle brakuje über klimatycznych tekstów w zwojach i księgach (które w poprzednich częściach sprawiały, że świat gry wydawał się taki prawdziwy), więc ciężko cokolwiek wywnioskować.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Hadrian »

Według mnie w czasach TDP młotodzierżcy pomagają Straży Miejskiej, która usamodzielniła się tuż przed TMA. Później młoty łapały tylko heretyków i innych takich.

A tak w ogóle, to czy gdzieś w całej serii jest wzmianka o mojej ukochanej inkwizycji? :-D
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Keeper in Training »

Wzmianka o nawiedzającym Miasto Tomaszu de Torquemada znajduje się w fanmisji "The Keeper". A jak to było z Młototłukami?

W T1 Straż Miejska skarżyła się, że zakon miesza im się do obowiązków.

W T2 miał znaczenie marginalne i skupił się na faktycznym kulcie.

W T3 jest na ugruntowanej pozycji, jednak mniej obchodzą go zwykli śmiertelnicy, a bardziej Poganie. Biją się na tle wyznaniowo-ideologicznym, ale równocześnie nie są tacy okropni dla Kowalskich (w T3 często można usłyszeć rozmowę, że oferują pracę w fabrykach i w zamian za wysłuchanie mszy rozdają kanapki! :aniol: ).
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Młotodzierżcy

Post autor: BodomChild »

Keeper in Training pisze:W T1 Straż Miejska skarżyła się, że zakon miesza im się do obowiązków.
Pamiętasz gdzie coś takiego jest napisane, bo mi się też coś kojarzy.

Myślę, że w czasach Garretta Młoty nie mają aż tak dużej władzy jak np. Kościół w średniowiecznej Europie, muszą się liczyć z baronem i arystokracją. Wcześniej, jeszcze przed kataklizmem, mogli nawet rządzić Miastem (chociaż może nie bezpośrednio).
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Keeper in Training »

BodomChild pisze:
Keeper in Training pisze:W T1 Straż Miejska skarżyła się, że zakon miesza im się do obowiązków.
Pamiętasz gdzie coś takiego jest napisane, bo mi się też coś kojarzy.
Hmm... Teraz na 100% Ci nie powiem. Chyba w którejś z pierwszych misji - nie przypadkiem afera z Cuttym?
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
karlat11
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 17 marca 2011, 18:18
Lokalizacja: Doki, Zatopiona Cytadela
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: karlat11 »

Hejka, wiem, że to co teraz napisze nie dotyczy poprzedniej wiadomości od Keeper in Training, ale dotyczy to Młotodzierżców. ;)

A więc... Od momentu, w którym napisałam scenariusz często zdarza mi się, że podchodzi do mnie ktoś i prosi by mógł przeczytać, ale nie o to chodzi :P
Chociaż łączy się to z poprzednim zdaniem. :P
Tak czy siak... Chodzi o to, że gdy ludzie to czytają, a potem opowiadają innym, to często zdarza się, że ktoś myli się w słowie "Młotodzierżca", przekształcając to słowo na "Młotożerca". :)) :)) :))

Nawet podstały już kawały o "Młotożercach". Jeden z nich brzmi tak:
"Z czego składa się dieta Młotożerców?"
Zazwyczaj reakcja jest taka:
"Eee... Yyy..."
A odpowiedź brzmi tak:
"Z żelaza!"
:)) :)) :))

Wiem, że ten kawał jest dość "suchy", ale no cóż... Takimi żartami żyje moja szkoła, więc żart ten stał się popularny. :)) :)) :))
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Młotodzierżcy

Post autor: BodomChild »

Obrazek

Dzięki, że się z nami tym podzieliłaś, to było... porywające :jez .

Można jeszcze dodać "cool story sis" :) .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
karlat11
Paser
Posty: 234
Rejestracja: 17 marca 2011, 18:18
Lokalizacja: Doki, Zatopiona Cytadela
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: karlat11 »

Cieszę się, że wam się podobało. :) :) :)
Ja usłyszałam ten żart dopiero podczas ostatniej narady i prawie ze stołu spadłam.
(Ze stołu, nie z krzesła, ponieważ siedziałam na stole. :P )
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Flavia »

Mnie osobiście Młotodzierżcy kojarzą się z... krasnoludami. No co? "Thief" to w końcu fantasy. Wyzwolona z większości schematów, które zarzynają gatunek, ale wciąż niezupełnie od nich wolna. Przyjrzyjmy się bliżej:
* młoty - są
* kult pracy - jest
* kowalstwo jako "święta sztuka" - jest
* postęp za wszelką cenę - jest
* kamienne konstrukcje - są
* powszechne zmilitaryzowanie - jest
* bycie największymi hardkorami w świecie gry - jest
* pierwsza lokacja, w której ich spotykamy - kopalnia :-D

Analogicznie, Poganie to takie "thiefowe" elfy (kult natury, życie w zgodzie z bestiami, zarzynanie każdego, kto myśli inaczej niż my itd.).

Wydaje mi się też, że początkowo to Młotodzierżcy byli jedyną siłą dbającą o porządek w Mieście. W najpierwszej scence najpierwszego "Thiefa" młody Garrett błaga Artemusa, by ten nie powiadamiał Młotów, o Straży nie ma ani słowa. Dopiero później, gdy Zakon zaczął podupadać, a władza wyślizgiwać mu się z rąk, powołano Straż, która w czasach Truarta przejęła rolę stróżów porządku. Później, po upadku Mechanistów i być może skompromitowaniu Straży (ujawnienie "brudów" Truarta? rykoszet upadku Mechanistów? kilku nieudolnych szeryfów? powrót barona, wściekłego, że mu się dziadostwo po Mieście panoszy?), udało im się wypracować kompromis, ale wydaje mi się, że rola Młotodzierżców polegała bardziej na ściganiu Pogan i heretyków (swoją drogą, ciekawe, jaki był ich status w świetle prawa świeckiego, skoro większość obywateli Miasta sprawia wrażenie ateistów lub indyferentystów?).

Inna sprawa: irytuje mnie, jak twórcy niektórych fm próbują pokazać "ciemną stronę" Zakonu. Dla mnie oni zawsze byli ostatnimi prawymi i dobrymi (choć niekoniecznie w naszym rozumieniu tego słowa :) ) w do cna zepsutym i skorumpowanym świecie, ostatnim bastionem światłości w oceanie mroku. W zasadzie są na przegranej pozycji i chyba sami o tym wiedzą, ale to tylko dodaje charyzmy i pewnej dozy dramatyzmu. Choć, kto wie, grając w TDS miałam wrażenie, że Zakon się zmienia - może uda mu się dopasować do nowych czasów? Mam nadzieję, że chociaż do "Thi4fa" przetrwają. Bez nich to już nie byłoby to samo.
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Hattori »

Heh, bardzo trafne porównanie, koleżanko - jednak widzisz...
We wzroście Młotodzierżcy mają się nijak do krasnoludów 8-)

Chociaż na Forum chyba nikt nigdy wcześniej nie patrzył na Młotów pod takim kątem. Zawdzięczamy Ci więc bardzo ciekawe spostrzeżenia. :)

Mi osobiście relacja Poganie-Młoty jakoś dziwnie przypomina relację nieludzie-Zakon Płonącej Róży w Wiedźmaku. Jak sobie zobaczycie te malowane obrazy robiące za przerywniki w ważnych momentach fabuły, zobaczycie, że nawet kolorystyka jest podobna. Zresztą nie tylko - metody działania, ogólny charakter obu grup... W pewnych względach bliższe Poganom są już tylko driady z Brokilonu.

Zastanawia mnie, czy, mówiąc wiedźmińsko, ktoś tu czegoś nie zerżnął (w sensie CD Projekt Red od twórców Thiefa albo twórcy Thiefa od Sapkowskiego), czy może te dwie antagonistyczne siły nie miały swojego początku w jakimś wspólnym, wcześniejszym motywie z literatury/historii.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Rany, konflikt natura-cywilizacja, elfy-krasnoludy jest stary jak świat w kulturze xD Nie doszukujmy się tutaj spisków czy ściągania... bo to motyw prehistoryczny.

Elfy/Poganie -> natura ma zazwyczaj zielony kolor. Mieszkanie wśród odstępów, miłość do drzew itd to motywy już tak ograne... Władca Pierścieni, Wiedźmin, Myth, Thief, mitologia grecka, mitologia słowiańska, mitologia celtycka, Pratchett...

Zakon PR/M/Krasnoludy -> cywilizacja, technika, bogactwo, swego rodzaju braterstwo, męskie społeczności, wojownicy, wojna, krew... czerwony kolor jest charakterystyczny, gdyż to kolor krwi, zawsze w sztuce europejskiej utożsamiany z jakimiś strukturami rycerskimi. Czerwone krzyże to symbol Templariuszy. Czerwień to też ogień, kojarzący się z działalnością człowieka, gdyż w naturze on rzadko występuje. Ponadto ogień jest jednym z pierwszych wynalazków i to dzięki niemu powstała cywilizacja.
Obrazek
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Flavia »

SPIDIvonMARDER pisze:Ponadto ogień jest jednym z pierwszych wynalazków i to dzięki niemu powstała cywilizacja.
W większości mitów podarowanym ludzkości przez lokalny odpowiednik Szachraja :twisted:

I zgadzam się, natura-cywilizacja to konflikt stary jak świat i jak już ktoś zrzynał to zarówno twórcy "Thiefa", jak i Sapkowski od Tolkiena. Te domki na drzewach u Pogan czy spotkanie Młotków w kopalni to dla mnie ewidentny ukłon w stronę klasyka.
Hattori pisze:Heh, bardzo trafne porównanie, koleżanko - jednak widzisz...
We wzroście Młotodzierżcy mają się nijak do krasnoludów 8-)
Nie mają także bród anie przesadnej skłonności do napojów wyskokowych (im chyba nawet nie wolno). Niemniej są to zagadnienia kosmetyczne, a cechy wspólne zdecydowanie przeważają :P
Heroes are so annoying.
ODPOWIEDZ