Młotodzierżcy

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

Awatar użytkownika
Marzec
Arcykapłan
Posty: 1494
Rejestracja: 22 listopada 2006, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Młotodzierżcy

Post autor: Marzec »

Mam pytanie :) Potem ten temat można zostawić na tego typu dyskusje o Młotach.
Potrzebuję informacji, czy autorzy Thiefa, tworząc Młotowców, wzorowali się na jakiejś istniejącej (niegdyś) religii, lub zakonie? Oczywiście pomijamy tu kościół katolicki, który ma dużo wspólnego.

Szczególnie zastanawia mnie wątek Budowniczego i jego walki z Szachrajem. Jeśli chodzi o mity związane z Szachrajem, nie doczytałem w nich jeszcze żadnego odpowiednika Budowniczego, który byłby wrogiem Szachraja :)

Piszcie też, jeśli macie jakieś domysły
www.thiefguild.com - Gildia Złodzieja
Awatar użytkownika
NiRa
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 15 stycznia 2008, 17:52

Re: Młotodzierżcy

Post autor: NiRa »

Młotki kojarzą mi się z Zakonem krzyżackim :))widzialam gdzies rysunek jakiegos mistrza i on trzymał w łapie młot.i poganie to ...poganie:))niewierni-a krzyżacy sie z nimi nie lubili za bardzo

-Medyk! Czy ja umrę?
-Niewykluczone.
Awatar użytkownika
Artass
Egzekutor
Posty: 1539
Rejestracja: 07 października 2006, 11:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Artass »

Hmm ... Popieram poprzednika! Zakon Krzyżacki! I Krzyżacy i Młotki to fanatycy jakich mało , a zamiast krzyża na pelerynie młotki mają młoty :-D ...

PS. Co do Pogan to kojarzą mi się z wyznawcami szatana ... :P
Ostatnio zmieniony 16 stycznia 2011, 12:14 przez Artass, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Młotodzierżcy

Post autor: eLPeeS »

Wzorować się chyba nie wzorowali na niczym, ale sporo podobieństw można wysnuć co do wierzeń nordyckich:
- Odyn nie miał oka podobnie jak Szachraj (zresztą symbol brakującego oka czy jakiejś innej magicznej gałki przewija się w większości religii)
- Glyphy to praktycznie runy tylko takie pokręcone
- Symbol młota - Thor i jego Mjolnir (zresztą młot w wielu przypadkach przekształca się w krzyż a to już wiadomo co)
- Muspelheim - kraina elementów ognia
- Ponadto Szachraj z wyglądu przypomina mi Pana który potem stał się "prototypem" Szatana zaś sami poganie to po prostu sataniści - wiek mroku i te sprawy ;)

Resztę masz w wikipedii :)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
NiRa
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 15 stycznia 2008, 17:52

Re: Młotodzierżcy

Post autor: NiRa »

Poganie to dla mnie raczej druidzi...magia natury i te sprawy...

-Medyk! Czy ja umrę?
-Niewykluczone.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

...zwłaszcza Druidzi celtyccy.
A Młoty to dla mnie może być jeden z zakonów z czasów najwiekszej fanatyczności chrześcijaństwa.
Krzyżacy... mogą byc, ale Templariusze też by pasowali.
Obrazek
Awatar użytkownika
Towarzysz
Bełkotliwiec
Posty: 18
Rejestracja: 20 grudnia 2007, 19:25

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Towarzysz »

Witam po przerwie.
Młoci kojarzą mi się z jednym z tych zakonów prowadzących inkwizycję. Szczególnie kapłani. Widziałem salę tortur w misji "W przebraniu", oraz część tekstów które wyglądają jak żywcem wyjęte z najczarniejszych okresów chrześcijaństwa. Natomiast ich symbolika i część ideologii kojarzy mi się z komunizmem niż z jakąkolwiek religią. Młot, kolor czerwony, kult pracy i wizja budowniczego. A też odpowiednio uciszają opozycję (pogan w tym przypadku). A poganie to po prostu szataniści.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Poganie mają dużo wspólnego z, jak już zostało to poruszone, z celtycckimi i galijskimi druidami ( nie mam tu na myśli Panoramixa :)) )
-życie wśród przyrody
-święte miejsca kultu bezpośrednio związane z przyrodą
-świątynie są miejscami naturalnymi, nie stworzonymi przez człowieka)
-niechęć do cywilizacji i jej zdobyczy
-bóstwa bezpośrednio związane z nuturą, lecz mające wiele wspólnego z człowiekiem
-krwawe ofiary (Poganie -podlewanie roslin krwią miastoludów, druidzi - składanie ludzi w ofierze bogom)
-znajomość tajmnic natury, będących nieosiągalnymi dla innych nacji. No i ich rozumienie
-uznawanie, że los ludzki spoczywa w rękach boskich
-uważanie, że człowiek nie jest wiele wart i "gdy bóg go zechce u siebie", to nie należy tego unikać.
-wiara w niezwykłość niektórych dni w roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
zela
Bełkotliwiec
Posty: 33
Rejestracja: 01 stycznia 2008, 21:17
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: zela »

NiRa pisze:Poganie to dla mnie raczej druidzi...magia natury i te sprawy...


No tak ale młotki też czarują.
Cień to najlepszy przyjaciel złodzieja.
Awatar użytkownika
Samira
Akolita
Posty: 135
Rejestracja: 01 lipca 2007, 12:24
Lokalizacja: Mroki

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Samira »

Może i czarują, ale muszę zauważyć, że magia Młotodzierżców nie jest magią natury, jak to w przypadku Pogan...
"I have the power to take everything from you. Including your life"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Zalezność jest bardzo widoczna:
Młoty - magia cywilizacji
Poganie - magia natury
Obrazek
Awatar użytkownika
Marzec
Arcykapłan
Posty: 1494
Rejestracja: 22 listopada 2006, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Marzec »

Zależy co jedni z was rozumieją pod pojęciem "natura". Poganie podlegają Szachrajowi, a Szachraj jest stwórcą świata i zarazem władcą roślinności, która pokrywa ziemię. To jest natura Pogan.

Młotodzierżcy są niezależni od Szachraja, dlatego "magia cywilizacji" to "magia niezależności" ;) czyli mówiąc krótko: założenie Miasta i odosobnienie się od natury, a zarazem od Szachraja. Przeciwnościami Pogan są np.: ogień - wynaleziony przez ludzi pierwotnych (nie Szachraja), Młot, światło, miłość, współpraca i inne odruchy ludzkie :P

Co do "magi cywilizacji" to nie jest to główna rzecz jaka cechuje Młotodzierżców, trzeba jeszcze panować nad swoim ciałem i uczuciami, żyć w zgodzie i miłości z ludźmi żeby nie zostać opętanym przez Szachraja i takie tam :P

Lol ja założyłem te dwa topici, ale teraz możecie mnie swobodnie pytać na każdy temat :| W sumie minęły prawie dwa miechy ;) (Oczywiście nie mówię, że jestem chodzące kompendium wiedzy, tylko, że nie mam już raczej żadnych pytań jeśli chodzi o te topici ;) )
www.thiefguild.com - Gildia Złodzieja
Awatar użytkownika
zela
Bełkotliwiec
Posty: 33
Rejestracja: 01 stycznia 2008, 21:17
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: zela »

SPIDIvonMARDER pisze:Zalezność jest bardzo widoczna:
Młoty - magia cywilizacji
Poganie - magia natury

Poganie są bardziej przywiązani z naturą i przyciesz ich ''wioski'' są na wolnym powietrzu młotki mają swoje siedziby zabudowane.
Cień to najlepszy przyjaciel złodzieja.
Awatar użytkownika
Marzec
Arcykapłan
Posty: 1494
Rejestracja: 22 listopada 2006, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Marzec »

Ok, ale to nic nowego chyba w tym temacie? :))
www.thiefguild.com - Gildia Złodzieja
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Walka Młoty-Poganie to klasyczny konflikt cywilizacji (kultury) z naturą (dzikość, pierwotność).
Osobiście jestem po stronie Młotów. To owszem nawiedzeni fanatycy, ale i tak są trochę bliżsi niż nawiedzni fanatycy Pogan :))
Obrazek
Awatar użytkownika
zela
Bełkotliwiec
Posty: 33
Rejestracja: 01 stycznia 2008, 21:17
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: zela »

SPIDIvonMARDER pisze:Walka Młoty-Poganie to klasyczny konflikt cywilizacji (kultury) z naturą (dzikość, pierwotność).
Osobiście jestem po stronie Młotów. To owszem nawiedzeni fanatycy, ale i tak są trochę bliżsi niż nawiedzni fanatycy Pogan :))


Tak. Ja też wole młotów. Chociaż mysle że w magi są silniejsi poganie. A w walce młotki. ;)
Cień to najlepszy przyjaciel złodzieja.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: marek »

A ja wolę mechanistów :P Trochę głupio, że w TDS nie pokazano chociaż szczątków robota - wiem, że one wszystkie się znalazły w Soulforge, ale chyba były jakieś zepsute egzemplarze, które były wtedy wyłączone?

Naszła mnie teraz pewna myśl: jeśli plan Karrasa by się powiódł to paradoksalnie wygraliby Poganie, gdyż ich przeżyłaby znacznie większa liczba niż młotów/mechanistów, a to z tego względu, że byliby akurat poza miastem.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Łucznik
Arcykapłan
Posty: 1305
Rejestracja: 21 października 2006, 19:15

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Łucznik »

marek pisze:Naszła mnie teraz pewna myśl
a nie odwrotnie? sługi karrasa tag długo wypuszczały gaz , jak długo była jakaś roślinność więc wiadomo co by się z ich laskiem stało....(jeden sługa i bach :P),no a on nawet tych sług młotom nie podesłał no i spora liczba mechanistów by przeżyła w katedrze...

[ Dodano: Sob 15 Mar, 2008 12:55 ]
więc ogólniee rzecz biorąc jakby karras uwzioł się na pogan a nie ludzi z miasta to mógłby wygrać :
-nawet wiktoria z trudem pokonała kilka robotów
-te sługi z rdzawym gazem mogłyby zniszczyć caaały las
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ciekawa rzecz mnie naszła:

Młotodzierżcy są full męskim zakonem, prawda? Ani w ciągu całej trylogii nie spotykamy żadnej Hammerytki, to w dodatku nigdzie nie ma ani wizerunku, imienia, ani innej wzmianki o siostrach. Nawet posagi kobiet są przedstawiane bez młotów. Wynika to między innymi z tego, że Młoty to najbardziej czysto średniowieczny element universum Thiefa, a w średniowieczu historia kobiet była pisana "niewidzialnym atramentem", gdyż niestety kobieta w tamtym spoleczeństwie była nikim. Takiż sam stosunek do nich mają też pewnie Młotodzierżcy... nawet chyba można gdzieniegdzie znaleźć małe potwierdzenia.

Ale znalazłem kobietę w zakonie!
Thief Gold OST, utwór "Undercover" (minuta 53). Słychać tam piękne dźwięku chorału gregoriańskiego... oraz wspaniały, urzekający sopran! :!:
Obrazek
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Maveral »

A co powiesz na to, że u Mechanistów kobiety były w zakonie, a przecież to odłam Mlotodzierżców? ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Wiem wiem, ale odłam to nie to samo, co zakon. To dwie zupełnie inne rzeczy... pod względem takich szczegółów całokształtu. Zauważcie jak bardzo się różnią odłamy religii chrześcijańskiej!
Obrazek
Awatar użytkownika
Orest Reinn
Paser
Posty: 181
Rejestracja: 23 lipca 2007, 17:10

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Orest Reinn »

SPIDIvonMARDER pisze:Ale znalazłem kobietę w zakonie!
Thief Gold OST, utwór "Undercover" (minuta 53). Słychać tam piękne dźwięku chorału gregoriańskiego... oraz wspaniały, urzekający sopran! :!:
Jeśli jest tam kobiecy głos, to nie jest to chorał gregoriański. Można uznać, że był to głos... chłopięcy ;)
Zresztą zaraz odsłucham.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Młotodzierżcy

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Właśnie... to prawdopodobne. Gdyby to jednak była kobieta, to było jeszcze ciekawsze! Złamanie reguł przez Młotowców? Złamanie konwencji chorału?
Obrazek
Awatar użytkownika
Katharsis13
Poganin
Posty: 706
Rejestracja: 09 listopada 2003, 15:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Katharsis13 »

SPIDIvonMARDER pisze:Gdyby to jednak była kobieta, to było jeszcze ciekawsze!
Też tak uważam. Nie lubię Młotków i ucieszyłabym się niezmiernie, gdyby okazało się, że mimo wszystko są obłudni i nie zawsze postępują zgodnie z nakazmi Budowniczego :diab9: ;)
Sowy nie są tym czym się wydają...
Awatar użytkownika
Dreen
Kurszok
Posty: 550
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, 15:23
Lokalizacja: Żywiec/Kraków/Londyn

Re: Młotodzierżcy

Post autor: Dreen »

Wyglada na to ze jako jeden z niewielu preferuje Pogan.
jakos klimat wiary w pierwotny mrok siedzacy w kazdym czlowieku przyciaga mnie bardziej niz ascetyczna czesc na wpol prawdziwemu herosowi z odleglej przeszlosci.

Choc z drugiej strony sytuacja w swiecie thiefa przedstawia idealna rownowage: "naturalny" odchyl pogan jest rownowazony (niejako) przez "technologiczny" odchyl hammerytow. w t1/2 poganie nie sa widoczni w miescie zabardzo, za to w t3 juz tak, koegzystuja obok siebie. jest to bardzo rozne od klasycznego schematu zakonow ala-templariusze vs niechrzescijanscy poganie.

ale master builder, kim myslicie byl? i czy naprawde zniszczyl fizyczna manifestacje trickstera? osobiscie mysle ze to na wpol zmyslona historyjka o jakims dowodcy militarnym (i duchownym) ktory byl w stanie zjednoczyc wystarczajaco duzo ludzi oby opanowac sily pogan. kaplani master buildera dysponuja magia ale moim zdaniem nie pochodzi ona od MB - moze to byc poprostu taka sama magia jaka uprawiaja normalni magowie, jedynie zasob wiedzy na jej temat i techniki jej uprawiania sa tak doszlifowane przez kaplanow aby wygladalo to jak magia zeslana od MB
kojarzy mi sie to troche z chrystusem, ktory wg niektorych teorii byl znakomitym filozofem, ktoremu mozliwe ze nie chodzilo nawet o zalozenie kosciola a jedynie szerzenie pewnych wartosci w ktore wierzyl
ODPOWIEDZ