Czas w Thiefie

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Hattori »

Wg mnie, odejście Garretta od Opiekunów przypada na jakże powszechny w świecie okres młodzieńczego buntu - na pewno miał mniej niż 20 lat. Później, dając się wrobić przez Konstantyna, udowodnił pośrednio, iż - jak to mówią - nie był doświadczony przez życie. Trzeba być kompletnym łacherem, żeby wejść w interes na aż 100 000, widzieć ostrzeżenia w Zamurzu dotyczące Oka, następnie naocznie być świadkiem tego, co Oko robi samym swoim istnieniem - i niczego nie podejrzewać! Na moje Oko 20 + kilka lat. W TMA ten sam wiek plus jeden rok. Natomiast w przypadku TDS najgorzej ocenić, od wcześnej trzydziestki do późnej. W skrajnym wariancie po czterdziestce.
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Flavia »

W biografii Garretta (siedziba Strażników, TDS) jest napisane, że opuścił bractwo jako dwudziestolatek.
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Caer »

Garrett studied with us until his early twenties at which time he was offered the chance to proceed with the Indoctrination Ceremony and become a Keeper.
Źródło: thief.wikia.com

Jak to się tłumaczy? 20-23? (bo potem już są środkowe lata 20-te ;) ).
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Flavia »

Według Sagi - 22.
A oficjalnie wydaje mi się, że... nie wiadomo. Pomyślmy: Garrett w pierwszych latach życia nie miał rodziny ani żadnego stałego opiekuna, który liczyłby jego wiek. Sam pewnie w ogóle nie umiał liczyć, no bo skąd? Zresztą w pierwszych latach życia i tak byłoby mu dość trudno. Niby można oszacować wiek przeprowadzając szczegółowe analizy anatomiczne, ale jakoś wątpię, aby w "tamtych czasach" ktokolwiek był w stanie to zrobić :)) (Chociaż kto tam wie, ile byli w stanie zrobić Strażnicy. Te ich biblioteki wyglądały na nieźle zaopatrzone).
Dlatego też wiek Garretta znany jest, nawet samemu zainteresowanemu, tylko powierzchownie. Do Strażników trafił jako podrostek, po wieeelu latach opuścił Bractwo - już raczej w wieku lat dwudziestu kilku. Dodać parę lat i mamy Mroczny Wiek. Tylko że wciąż nie wiadomo, do czego te lata dodawać.
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Caer
Szaman
Posty: 1054
Rejestracja: 05 stycznia 2003, 13:23
Lokalizacja: Karath-din
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Caer »

Zgadza się. Nawet oficjalne źródła nie są tego pewne, więc trzeba interpretować to po swojemu. Zresztą, Twoje 22 i tak zalicza się do "early twenties" :).
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Keeper in Training »

Flavia pisze:(Chociaż kto tam wie, ile byli w stanie zrobić Strażnicy. Te ich biblioteki wyglądały na nieźle zaopatrzone).
Oj, fakt. Sporo niezłych fantów mamy... Np. na trzynastym piętrze: biografie... :roll: :twisted:
Flavia pisze:Dodać parę lat i mamy Mroczny Wiek. Tylko że wciąż nie wiadomo, do czego te lata dodawać.
"Maurice, stań na iksiku... a nuż coś się zdarzy..."

Tak mi się skojarzyło z obliczeniami na niewiadomych. Podsumujmy:

1) zakładamy, że opuścił Opiekunów jako dwudziestolatek. To w każdym tekście się obroni, bo, tak jak zauważyła Flavia, rok lub dwa w tę czy inną stronę jest absolutnie uzasadnionym progiem błędu. Niech w "Sadze..." ma 22, gdzie indziej może mieć 20 czy 21. Ja dla prostego rachunku przyjmuję 20.

2) Między T1 a T2 mija od roku do dwóch. Ja uśrednię do półtora, ale jak wyżej, każda z opcji jest możliwa.

3) Z tekstów w grze wynika, że Garrett cieszył się, ujmijmy to w ten sposób: renomą zawodową jeszcze przed wydarzeniami z T1. M. in. u Ramireza są notatki, że wkurza się, iż Garrett odrzucił jego "zaproszenie". Oto te najbardziej bezpośrednie dowody:
http://thief.wikia.com/wiki/TG_resource ... s#Thieves7
http://thief.wikia.com/wiki/TG_resource ... Assassins4

Jeśli ktoś ma kłopot z wolnym ładowaniem tych stron, poniżej wykopiowane cytaty:
Thieves 7 pisze:Thieves in the area near the huge double storage room with many heavy wooden shelves, the back door of which leads down to Pressure Door 66:

Thief1: th106700: Bafford was furious when he got back from his trip and found out his precious scepter had been swiped!
thief2: th206701: We didn't pull that job, did we?
Thief1: th106702: You taffer! If we pulled a job on one of Ramirez' people, it would be war!
thief2: th206703: Well, who then?
Thief1: th106704: Probably Garrett. He's the only one sly and foolish enough to pull a job like that.
Assassins 4 pisze:Two guards in a boiler room, first floor:

GUARD1: sg1c0901: I thought Quince and Jacow were on watch tonight.
GUARD2: Sg2c0902: The boss sent them on a special errand. Some fellow he wants dead! A thief, name of 'Garrett.'
GUARD1: sg1c0903: I've heard of him.... Garrett. No one to be trifled with, that's what I heard.
GUARD2: Sg2c0904: Not anymore if he's had a visit from those two!
Sugeruje to, że był w interesie od dłuższego czasu. Ile dajemy? Pięć lat dla prostego rachunku? Stawiam, że w momencie kradzieży Oka może mieć jakieś minimum 25 lat. Przynajmniej. Spójrzcie na cutscenki. W każdej profesji uznanie, szacunek, strach - jakkolwiek to nazwać, zdobywa się z czasem.

Pozostają zatem dwie otwarte kwestie: wiek Garretta w momencie kradzieży Oka (orientacyjnie) i na początku T3. Jeszcze jedno: wydaje mi się, że podział na dni jest umowny.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Nim zagrałem w TDS sądziłem, że w chwili ucieczki miał 15 lat, a TDP rozgrywa się w okolicach 22... bo mając samemu szesnastkę widziałem w tym wieku starość :P A teraz wcale nie czuję się taki stary.
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Keeper in Training »

SPIDIvonMARDER pisze:Nim zagrałem w TDS sądziłem, że w chwili ucieczki miał 15 lat, a TDP rozgrywa się w okolicach 22... bo mając samemu szesnastkę widziałem w tym wieku starość :P A teraz wcale nie czuję się taki stary.
I tu dochodzimy to newralgicznej kwestii. Psychika jest bardzo ważna, rozwój powiedzmy wewnętrzny. Sądzę, że jest duży rozdźwięk pomiędzy anatomicznym wiekiem Garretta a jego psyche. W traumatycznych sytuacjach częściowo dojrzewa się szybciej (konieczność szybkiego reagowania, podejmowanie decyzji etc.), a inne umiejętności pozostawiają wiele do życzenia (np. relacje interpersonalne). Myślę, że Garrett jest starszy, niż na to wygląda. Pozostaje doszukać się wieku anatomicznego, że się tak wyrażę.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Flavia »

Myślę, że Garrett faktycznie dojrzał szybciej... a potem zatrzymał się na pewnym etapie (mianowicie cynicznego, choć w gruncie rzeczy nieco naiwnego gówniarza) i dopiero wydarzenia z gier zmusiły go do prawdziwego dorośnięcia :twisted: Nauczyły go odpowiedzialności i tak dalej...
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Keeper in Training »

Flavia pisze:Myślę, że Garrett faktycznie dojrzał szybciej... a potem zatrzymał się na pewnym etapie (mianowicie cynicznego, choć w gruncie rzeczy nieco naiwnego gówniarza) i dopiero wydarzenia z gier zmusiły go do prawdziwego dorośnięcia :twisted: Nauczyły go odpowiedzialności i tak dalej...
O, o, o! Sformułowałaś to, o czym myślę :). Ciągle mam odczucie, że Garrett jest odpowiedzialny i dojrzały w sposób niezwykle wybiórczy. Trochę jak Polak - ostatecznie w momencie krytycznym mobilizuje się i staje na wysokości zadania ("and kicks the asses", jak to ujęła CSupernova bodajże w jednej z naszych dyskusji), ale bardzo często zachowuje się, no... jak dupek, dziecinny, nieodpowiedzialny, uparty jak osioł dupek - i pewnie to sprawia, że stanowi postać niezwykle interesującą. Całkiem ładnie można odnieść do niego Franka Hirro: "(...) jest amoralnym anarchistą, subtelnym i przesyconym kulturą do granic dekadencji, dzięki pogłębionej samoświadomości – zawsze o dziesięć kroków do przodu. Przejrzał hipokryzję rządu, nienawiść tkwiącą w religii, więc nie ma dla niego żadnych wartości. Żegluje przez życie, unikając bólu, trzyma uczucia na wodzy (...)".
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: bob »

Za jaki czas do Thiefa 4 będą powstawać fanmisje? I czy w ogóle będą powstawać, wie ktoś?
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Keeper in Training »

bob pisze:Za jaki czas do Thiefa 4 będą powstawać fanmisje? I czy w ogóle będą powstawać, wie ktoś?
A to ten temat...?

Nieważne. Tu opinie są sprzeczne: najpierw Eidos chwalił się, że Kleptomaniaca będzie można modować, potem stwierdził, że nie dadzą rady wydać edytora, bo gra to wielka bestia. Wreszcie było sprostowanie, że w najbliższym półroczu na 99% nie, ale może później tak.

Nie pytaj, jak, ale IronEagle już dobrał się do kodu i zabawia się materiałami z T4 w T3Edzie :twisted: .
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Czas w Thiefie

Post autor: Hattori »

Przypadkiem natrafiłem na coś takiego
http://www.ttlg.com/forums/showthread.php?t=133860
ODPOWIEDZ