Jak mówimy słowo THIEF

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Hattori »

Spotkałem się z kilkoma sposobami wymowy tytułu naszej ukochanej serii. Kiedy pojawia się np. na YT jakiś polski reportaż, słyszę, jak "prezenterzy" wymiawiają Thiefa, mówiąc "Tif". Oryginalnie, po angielsku, powinno to być coś pomiędzy "Fif" a "Fyf". Zawsze mnie śmieszy, z jaką pogardą trzeba ułożyć usta, żeby tak to zabrzmiało :) Z kolei ja tak jakoś nauczyłem się mówić "Tjef".

A jak Wy mówicie? Jest to zagadnienie chyba dosyć istotne dla nas, a nigdy jakoś nie rzucało się w oczy. Powiedzieć po angielsku Thief jest nieco trudno w luźnej, polskojęzycznej dyskusji, a ten internetowy "Tif" wydaje się być wzięty z nikąd.
Awatar użytkownika
raven4444
Szaman
Posty: 1011
Rejestracja: 29 lipca 2007, 14:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: raven4444 »

Coś mi świeci że był taki temat na forum czy coś...
Tif, tak się nauczyłem i w pewnym stopniu jest poprawnie. A nie jest tak że Tif jest po brytolsku a Fif po hamerykańsku ?
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Dworzanki w Thiefa 2 krzyczą wyraźnie "TIF". Gollum we Władcy Pierścieni mówi o Hobbitach "Fifs"... więc podejrzewam, że obie wersje są poprawne, a jedynie zależą od akcentu i ew. dialektu.
Obrazek
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: darkonia »

Ja mówię "tif"; po angielsku, czyli tak, jak teoretycznie powinno być, pierwsza głoska to coś między "t" i "f", mówienie "T" z językiem między zębami. Trudno to wymówić przed końcowym "F" lub w środku zdania, po trzecie można kogoś opluć przy wymowie, więc może osoby podkładające głosy nie chciały opluć mikrofonu :).
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: bob »

Bardzo spodobał mi się ten temat :-D Prawie zawsze mówiłem "Tjef", co jest dla mnie standardem - tak się nauczyłem, i jak się okazuje, nie mam ochoty zmieniać wymowy na "Tif" bądź "Fif". 10 lat temu mówiłem "Thief".
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Hadrian »

Ja tam zawsze mówiłem "tjef", jak inni ;)
Dworzanki w Thiefa 2 krzyczą wyraźnie "TIF".
Ja słyszę wyraźnie "fif". Zresztą, można sprawdzić wchodząc w pliki gry ;)
Awatar użytkownika
Daweon
Arcykapłan
Posty: 1344
Rejestracja: 06 lipca 2009, 19:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Daweon »

Ja zawsze mówiłem "tif", zmieniło się to kiedy moja nauczycielka angielskiego powiedziała, że tak mówimy kiedy mamy na myśli zęby, poprawnie zaś mówi się "fif".
Człowiek żyje by być szczęśliwy
Szczęście zaś to tylko chęć życia
Jesteśmy więc po to by chcieć tu być
Bo oprócz trwania nie mamy nic innego
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: BodomChild »

Analogiczna sytuacja jak z "the", trzeba specyficznie ułożyć język, żeby wyszło "t/w+e" (głoski "t" nie słychać, ale to coś w tym stylu). Tutaj poprawnie powinno być "t/f+if". Ja uważam, że nieanglojęzyczni nie mają żadnego obowiązku mówić z super poprawnym akcentem, więc "fif" jest jak najbardziej w porządku.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Myślę, że jakby wziąć 10 rodowitych Anglików, to każdy i tak to powie inaczej ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Shokey
Bełkotliwiec
Posty: 33
Rejestracja: 18 grudnia 2005, 17:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Shokey »

Generalnie oficjalna zasada jest taka jak wspomniała drakonia. Język powinien znajdować się pomiędzy zębami, a ściślej mówiąc, podczas "wyrzutu" powietrza powinien delikatnie ocierać się o górne jedynki. Właściwy efekt można uzyskać starając się powiedzieć suseł właśnie z językiem między zębami xD
Ładnie to słychać w tej piosence[2:12]:

Wymowa Thief ma też niewiele wspólnego z determinantem "the" jak mogłyby sugerować dwie pierwsze litery w obu wyrazach. W naszej polskiej angielszczyźnie w THE powinno bardziej dźwięczeć "D". Oczywiście "D" też jako takiego tam nie ma, ale(choć jestem zwolennikiem wprowadzenia transkrypcji do szkół podstawowych) uważam to za najbardziej akceptowalne.
It's only after we've lost everything that we're free to do anything.
Awatar użytkownika
Mjodek
Poganin
Posty: 707
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Zadupie

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Mjodek »

http://www.howjsay.com/index.php?word=t ... mit=Submit

o, tak. Niestety większośc moich znajomych robi wtedy wielkie oczy i mówi "co, jaki czif?!"

Ta pierwsza gloska to faktycznie dość spory problem dla Polaków, bo u nas jej po prostu nie ma. Gdy uczyłem dzieciaki angielskiego i chciałem im wytłumaczyć jak poprawnie czytać "th", mówiłem że - w wypadku słowa thief - to tak, jakby mówić głoskę "s" trzymając koniuszek języka między siekaczami górnymi i dolnymi. Pomogło i ogarnęli : )
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Mi wtedy wychodzi coś takiego: Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Hattori »

Mi też :P

Czyli chyba jestem w mniejszości. Ale nie ma szans, żebym oduczył się Tjefa i wstąpił na drogę Tifa.
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Flavia »

A mi jakoś wychodzi :P
Choć jak mówię ludziom, w co gram, to często słyszę "Co, FIFA?" o_O
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
tagmen
Miastolud
Posty: 65
Rejestracja: 10 czerwca 2004, 15:24
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: tagmen »

A ja na początku mówiłem "Czjef" hehehe
Awatar użytkownika
willy_poodle
Kurszok
Posty: 530
Rejestracja: 08 marca 2005, 19:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: willy_poodle »

Wysuwamy lekko język dotykając górnych zębów i próbujemy w tym samym momencie wymówić T i F, powinno wyjść coś pośredniego i syczącego, a potem -if.
Zresztą są w sieci strony z wymową do odsłuchania.

http://www.thefreedictionary.com/thief

http://pl.forvo.com/word/thief/

http://oald8.oxfordlearnersdictionaries ... nary/thief

http://www.howjsay.com/index.php?word=thief
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: darkonia »

Czy jest ktoś na forum, kto nie uczyłby się angielskiego? Od początku edukacji powinni uczyć wymowy i czytania tych "dziwnych znaczków" w słownikach.
(Takie gadanie :twisted: , ja i tak mam własną wymowę każdego słowa)
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
Awatar użytkownika
Kurhhan
Kurszok
Posty: 541
Rejestracja: 20 czerwca 2012, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Kurhhan »

My kiedyś gadaliśmy Czif xD
Forgotten Tomb
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Mnie nigdy nie uczono wymowy, muszę bazować na grach i filmach :) Wg mojego słownik, to wymawia się tak jak "thin" (cienki). A to już mi zawsze wymawiano jako "tin".
Obrazek
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: BodomChild »

Ja się powtórzę, nikt nie ma obowiązku mówić z super poprawnym akcentem, jedni mają do tego predyspozycje, inni nie bo im się tak a nie inaczej język układa. Anglojęzyczni jeśli już w ogóle mówią w jakimś języku obcym, to sobie mówią jak im się podoba (Tarantino do tego zabawnie nawiązał :) ), więc nie ma co im się kłaniać jak jakieś dziady :) . Polacy nie gęsi, swój akcent mają :wes .

Sękju :jez .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
willy_poodle
Kurszok
Posty: 530
Rejestracja: 08 marca 2005, 19:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: willy_poodle »

E tam predyspozycje...
Prawda, że język się nie chce układać do tego, bo dla nas, przyzwyczajonych do polskiego wymowa angielska jest niewygodna, za mało wyraźna i można się popluć ;) ale wystarczy słuchać i naśladować i można się trochę wyrobić. Pewnie nigdy nie będziemy gadać idealnie, ale uważam, że powinno się to ćwiczyć i próbować zbliżać się do poprawności, a nie gadać jak się komu podoba, bo angielski z typowym polskim akcentem to porażka i masakra, to brzmi po prostu śmiesznie i obciachowo.
Może trudno określić jaki akcent jest prawidłowy, bo oni mają 100 000 różnych, szczególnie na wyspach, gdzie każde miasto ma inny, ale najlepiej obrać sobie jakiś w miarę neutralny, a przy okazji łatwy jak np. amerykański filmowy albo brytyjski z BBC, czy coś pośredniego.
Nie ma sensu wyrabiać sobie jakichś ekstremalnych jak wstrętny liverpoolski scouse, szkocki albo cockney czy tzw. hot potato.



Odnośnie tematu
Awatar użytkownika
Flavia
Egzekutor
Posty: 1606
Rejestracja: 07 maja 2012, 15:34
Lokalizacja: Dno Piekieł

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: Flavia »

SPIDIvonMARDER pisze:Wg mojego słownika, to wymawia się tak jak "thin" (cienki). A to już mi zawsze wymawiano jako "tin".
A nie nie, "tin" to cyna :P W "thin" powinno być wyraźne "th", tak przynajmniej zawsze słyszałam.

Nie wiem, mnie tam w szkole pocisnęli swego czasu i jakoś większych problemów z wymową "th" nie mam. Więc tak, da się.

Swoją drogą, polecam artykuł, w którym autor w czterech punktach wyłuszcza, dlaczego angielski jest popieprzony :jez Więc skoro rdzenni użytkownicy mają problemy, nie widzę dlaczego my, obcokrajowcy, mamy aż tak się przejmować.
Heroes are so annoying.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Jak mówimy słowo THIEF

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Oj wiem, że "th", ale jak napiszę "thin" wymawia się jako "thin" to zobacz jak to wygląda :)
Obrazek
ODPOWIEDZ