FM czy OM

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

spamer
Paser
Posty: 252
Rejestracja: 26 października 2005, 18:57

FM czy OM

Post autor: spamer »

Jacek ----------->
"Wejdź na forum tweak i załóż następujący temat "Co lepsze GeForce czy Radeon?""

Oczywiście, że GeForce lepszy :-)

Ludzie, co wy?! Niektóre FM lepsze od oryginalnych?! Niby które?

Grałem tylko w kilka fm, ale za to w te, które były najwyżej oceniane (highrock, gati, obie calendry-chociaż druga mnie tak zniechęciła/znudziła, że przeszedłem tylko dwie pierwsze misje) Zadna z nich nie mogła się równać z oryginałami. Największą wadą fm jest to, że "stworzyciel" takiej misji zwykle ładuje w nią wszystko bez umiaru (haunty, zombiaki, burricki, wszeklkiego rodzaju zjawy i oczywiście strażników, hammerytów itd.) No i zwykle misja polega na zbawianiu świata od kogoś karraso/tricksteropodobnego. W typowej fm jest wszystko, co występuje w kilkunastu oryginalnych misjach. No i jeszcze do tego musi być sex (vide:calendry).
A Garretta łączyło przecież tak piękne i platoniczne uczucie z Wiktorią. Co prawda była trochę sztywna (żeby nie powiedzieć zdrewniała)...


Temat wydzielony z http://thief-forum.pl/viewtopic.php?t=3000
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: FM czy OM

Post autor: Bukary »

spamer pisze:Ludzie, co wy?! Niektóre FM lepsze od oryginalnych?! Niby które?
Tak na oko 50% efemek jest lepsze od oemek. :twisted: Chyba nie twierdzisz, że np. "Running Interference" jest lepsze od "The 7th Crystal"?
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Flack
Szaman
Posty: 1023
Rejestracja: 19 lutego 2003, 13:44
Lokalizacja: Zyc zostalo: 2

Re: FM czy OM

Post autor: Flack »

-------------> Spolecznosc Thiefa.
Wszystko sie wyjasnilo! Zabojca zawsze wraca na miejsce zbrodni! To byl bez watpienia spamer (ktory nota bene jest Garretem) !
There are people who reshape the world by force or argument,
but the cat just lies there, dozing; and the world quietly reshapes
itself to suit his comfort and convenience.
- Allen and Ivy Dodd
Awatar użytkownika
bobik
Mechanista
Posty: 465
Rejestracja: 10 czerwca 2005, 20:00

Re: FM czy OM

Post autor: bobik »

Wlasnie przeczytalem ostatnie kilka postow i skapowalem ze ja chyba robilem w pisy w tym temacie :| conajmneij nie na temat :shock:

Teraz zakapowalem :/ sory ze zasmeicam posta ale moze mi ktos podac link gdzie jest opisane jak odpalac FMki i jakas liste najlepszych :] , bo nieche mis ie szukac :twisted:
Wiecei obowiazki swiateczne itp :-)
Glory of the MANY
Awatar użytkownika
Flack
Szaman
Posty: 1023
Rejestracja: 19 lutego 2003, 13:44
Lokalizacja: Zyc zostalo: 2

Re: FM czy OM

Post autor: Flack »

bobik pisze: Wlasnie przeczytalem ostatnie kilka postow i skapowalem ze ja chyba robilem w pisy w tym temacie conajmneij nie na temat
Ano robiles w pisy w tym temacie, oczywiscie nie na temat, bo coz mozna sie bylo spodziewac.
bobik pisze:moze mi ktos podac link gdzie jest opisane jak odpalac FMki i jakas liste najlepszych :]
nieche mis ie szukac, ale slyszalem, ze jest polski "łacherski portal" a tam jest forum, a dalej jest podforum o fanmisjach. Tam poszukaj.
bobik pisze:Wiecei obowiazki swiateczne itp
Lepsze wiecei obowiazki swiateczne niz mniei godziny snu.
There are people who reshape the world by force or argument,
but the cat just lies there, dozing; and the world quietly reshapes
itself to suit his comfort and convenience.
- Allen and Ivy Dodd
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: FM czy OM

Post autor: Jacek »

spamer pisze:Grałem tylko w kilka fm
To wiele wyjaśnia...
spamer pisze:W typowej fm jest wszystko, co występuje w kilkunastu oryginalnych misjach
Takich "typowych" FM jest dosłownie kilka/naście, za mało grałeś...
Bukary pisze:Tak na oko 50% efemek jest lepsze od oemek
Przesadziłeś, wg. mnie ... 40% lub 60% :-)
spamer pisze:Zadna z nich nie mogła się równać z oryginałami
A wiesz dlaczego? Bo działa syndrom pierwszej gry, nie wiem jak to nazwać ale gdybyś najpierw grał w te najlepsze FM a potem ktoś by ci podrzucił oryginalne OM ale po jednej, nie jako całość, to stwierdziłbyś że są denne i nudne.
Bukary pisze:Chyba nie twierdzisz, że np. "Running Interference" jest lepsze od "The 7th Crystal"?
Nie tylko, RI przebija wszystkie FM razem wzięte bo jest OM. :wink:
Awatar użytkownika
bobik
Mechanista
Posty: 465
Rejestracja: 10 czerwca 2005, 20:00

Re: FM czy OM

Post autor: bobik »

Flack pisze:Ano robiles w pisy w tym temacie, oczywiscie nie na temat, bo coz mozna sie bylo spodziewac.

Nieno raz mi sie przytrafilo a przynajmniej przyznam sie do bledu a nei wkrecam jakies bzdety :P :P PANIE cwaniaczku 8-)
Glory of the MANY
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: FM czy OM

Post autor: Gregorius »

Oj spamer... włożyłeś kij w mrowisko...

CL Ci się nie podobała? :evil: A która z oryginalnych misji jest Twoją ulubioną? Zaraz dostaniesz kilka(naście) propozycji lepszych FMek...
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: FM czy OM

Post autor: Juliusz »

FMki są generalnie robione przez amatorów, stąd wśród pewnie jakichś pięciuset FMek są te, które są pierwszymi krokami i zabawami z Dromedem, jak i misje dojrzałe, stworzone przez doświadczonych designerów.

Zaletą OMek jest to, że każda ma uzasadnioną fabułę - każda jest fragmentem całości, co nadaje jej zupełnie inny kontekst. Otoczkę do FMek ludzie streszaczają w kilku (-nastu) zdaniach w pliku readme - jeśli dana FMka jakąś fabułę w ogóle zawiera.

OMki powstały przez zespół zawodowców, jeśli było zapotrzebowanie na jakiś obiekt, teksturę, postać, dźwięk, rozmowę, filmik czy skrypt itp. to takowy powstawał. Natomiast autorzy FMek, szczególnie we wczesnym okresie musieli korzystać tylko z obiektów gotowych i niejako podciągać je do ich własnej wizji. Natomiast później powstało wiele tekstur i obiektów, zwiększających możliwości dromedowców, i to często są to rzeczy wyglądające lepiej niż oryginalne. Natomiast ciągle trudno jest tworzyć filmy i rozmowy, zwiększające znacznie klimat gry, przez co niektóre FMki wyglądają dość ubogo.

No, ale generalnie niektórzy twórcy FMek dłubią dłużej w tym edytorze niż twórcy misji oryginalnych, mają większe doświadczenie, mogą sobie na więcej pozwolić (więcej czasu, lepsze komputery, dodatkowe narzędzia, nowe skrypty, społeczonść dromedowców). Nie muszą się ograniczać do fabuły związanej z Thiefem, przez co powstają fanmisje bardzo oryginalne (typu The Great Tree, The Haunting i kilka innych).

Tak więc w skrócie - FMki wyróżniają się pomysłami, grafiką, rozbudowaniem misji, choć czasem braknie im rozmachu. Ale są też takie, które w niczym nie ustępują OMką - ale to już kwestia gustu. :)
Cygan
Bełkotliwiec
Posty: 21
Rejestracja: 21 lutego 2003, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: FM czy OM

Post autor: Cygan »

spamer pisze: Ludzie, co wy?! Niektóre FM lepsze od oryginalnych?! Niby które?
Jak zwykle polecam fanmisję do Thiefa1, która najbardziej mnie urzekła swoim niesamowitym mrocznym klimatem, normalnie wsiąkłem w nią i już - The Keep. Jest to ostatnia mapa z pakietu Apacha Thief 1 Series, wyszła tez wersja 2 http://www.theartorium.com/thief1later/Keep,TheV2.zip , i myślę, ze pogram sobie własnie w nią w te świąteczne wieczory :).
Co dla mnie jest niezwykłe w niej - tytułowa Keep, która nie dość, że jest trudna do odnalezienia, to ponadto jej umiejsowienie przerosło wszystkie moje najśmielsze oczekiwania :twisted:
► Pokaż Spoiler
Polecam Ci więc własnie tą misję, która jest już bardzo stara, ale dla mnie jest to jedna z najlepszych FM do T1 :ok
Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: FM czy OM

Post autor: Dziarsky »

Cygan pisze:wyszła tez wersja 2 http://www.theartorium.com/thief1later/Keep,TheV2.zip , i myślę, ze pogram sobie własnie w nią w te świąteczne wieczory Smile.
To znaczy komtynuacja czy poprawiona wersja 1 ?
bo nie wiem od której zacząć.

Co do sporu o FM i OM to chyba rozumiem o co chodzi spamerowi. Za pierwszym razem gdy ruszyłem z FM'kami bolało mnie to iż wiele zagadek i sekretów jest przygotowanych w sposób powiedzmy hardcorowy i rożni się to tym, że w OM mamy zazwyczaj ciąg klasycznych zadań z domyśnymi lokacjami. FM faktycznie są zbiciem wielu zasad pamujących w OM. Ale to nie jest wada. Dzięki misjom Timona pojałem, że wystarczy pograć w FMke po polsku by cała ta irytacja związana z rozszyfrowaniem pomysłów autora znikła. Grałem w życiu może w 10, 15 fmek (nie bijcie za to:) englisz mi niszczy klimat) i wydaje mi się, że teraz wszystko kręci się już wokół pomysłu na bardzo zawiły plener + głęboko ukryte przedmioty. W końcu ile set razy można na te same sposoby coś schować i w podobne miejsca zaglądać?
Teraz licze na rozwój FMek do T3 bo może tam nie odkryjemy nowych sposobów ale za to odpoczniemy od charakterystycznych już miejsc widzianych w T1 i 2. Tak myśle :)
Obrazek
Cygan
Bełkotliwiec
Posty: 21
Rejestracja: 21 lutego 2003, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: FM czy OM

Post autor: Cygan »

Dziarsky pisze:
Cygan pisze:wyszła tez wersja 2 http://www.theartorium.com/thief1later/Keep,TheV2.zip , i myślę, ze pogram sobie własnie w nią w te świąteczne wieczory Smile.
To znaczy komtynuacja czy poprawiona wersja 1 ?
bo nie wiem od której zacząć.
The Keep V.2 to poprawiona wersja 1. Ściągnij sobie cały pack 4 misji Apacha: Thief1 Series , np. stąd http://www.theartorium.com/thief1/Ramir ... heKeep.zip , na którą składają się wymienione w linku misje :) . Jak widać, Keep jest ostatnią misją, takze najlepiej byłoby przejśc od początku. Z tego co czytałem na TTLG Forum, to niewiele zmieniło się w V.2, ale sam jestem ciekawy i spróbuję ją odpalić jutro wieczorem ( a właściwie już dziś)
Awatar użytkownika
bobik
Mechanista
Posty: 465
Rejestracja: 10 czerwca 2005, 20:00

Re: FM czy OM

Post autor: bobik »

Ja sie niedziwie ze FM potrafia byc lepsze bo poprostu w T3 misje sa uproszczone male itp
Konsolowe jednym zdaniem :) , no ale sa jakie sa ;).

PONAWIAM APEL NICHC KTOS ZROBI MODA DO ORYGINALU I POWIEKSZY MIASTO please!!
Glory of the MANY
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: FM czy OM

Post autor: Jacek »

bobik pisze:Ja sie niedziwie ze FM potrafia byc lepsze bo poprostu w T3 misje sa uproszczone male itp
Czytaj... Mówimy o FM do T1 i T2, fmki do T3 są na razie gorsze niż om.
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: FM czy OM

Post autor: Dziarsky »

bobik pisze:PONAWIAM APEL NICHC KTOS ZROBI MODA DO ORYGINALU I POWIEKSZY MIASTO please!!
Nie do końca jest tak jak myślisz. Te doładowania to była sprawa konsoli ale na pecetach można by spokojnie uźwignąć dwa razy więcej w jedym pliku. Duże znaczenie ma też sama konstrukcja misji. W OM z T3 jest dużo przestrzeni i wysokie pomieszczenia. Jeśli by zacząć robić misje takie jak te z T1 i 2 to dało by się uzystać efekt dużego terenu z ciasnymi zaułkami i uliczkami. Jest kilka problemów w tej kwesti,
o których wspominał kiedyś Bukary ale wydaje mi się, że to tylko kwestia czasu by ktoś z doświadczeniem DromEdowskim ruszył z porządną misją w T3.
ps. Grał ktoś w wszystkie misje z C6? Narazie widziałem dwie i są raczej malutkie :/
Jacek pisze:Czytaj... Mówimy o FM do T1 i T2, fmki do T3 są na razie gorsze niż om.
Gorsze nie gorsze podyskutować o T3 można także.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: FM czy OM

Post autor: Jacek »

Dziarsky pisze:Gorsze nie gorsze podyskutować o T3 można także.
Dziarsky, nie o to chodzi, oczywiście że można ale żeby dyskutować trzeba przede wszystkim czytać co piszą inni a nie komentować to co nie zostało napisane.
:wink:
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: FM czy OM

Post autor: Dziarsky »

Jacek pisze:Dziarsky, nie o to chodzi, oczywiście że można ale żeby dyskutować trzeba przede wszystkim czytać co piszą inni a nie komentować to co nie zostało napisane.
Temat jest ogólny "OM czy FM" Ktoś zaczął wątekj odnosnie T3 i miałem ochotę go podtrzymać. Ale nie byłem dłużny starym Thiefom i o nich też co nieco się wypowiedziałem. Więc jeśli cię uraziłem moją skłonnością do nagłej zmiany wątków w temacie to bardzo przepraszam 8-) :wink: :-)

Wracając do tematu (tak tak to też była zmiana wątku :-) ) Wydaje mi się, że jedyną barierą, która nie pozwala "nowicjuszom" zaszczepić w sobie klimatów FMek jest obcy język. Oczywiście słownik ma prawo być pod ręką ale to już nie to samo. W końcu w kinie są napisy a ... :)
Obrazek
Awatar użytkownika
bobik
Mechanista
Posty: 465
Rejestracja: 10 czerwca 2005, 20:00

Re: FM czy OM

Post autor: bobik »

Mam nadzieje o nowicjuszach nie bylo o mnie :P bo co jak co ja nie jestem nowicjuszem , no moze neta mam dopiero rok wiec niemialem dostepu do staffu :]
FMki poprostu mnie nie przyciagaja bo wole gotowa historie jak oryginalne niewiem jak to napisac ale pojedyncze misje jakos nie czuje klimatu, albo poprostu nie trafilem na spoko misje.

Hmm mnie sie sni Thief z taka grafa i przede wszystkim inteligencja i animacja postaci taka ze robia sami spontaniczne rzeczy co by bardzio utrudnilo gry , wielki hotel gdzie pelno ludu jest nie 10 czy 20 ludzikow ale znacznie wiecej.
Mam nadzieje ze ludziki od thiefow sie znowu zjednocza i za kilka czy kilkanascie lat zrobia cos znacznie wiekszego ;).

Ps. coraz czesciej widze zamiast komentowania i pisania czegos od siebie to GADANIA jak to ktos pomylil posty albo niejest w temacie :| a kto powiedzial ze takie zwracanie uwagi jest mile widziane w postach :P :P
Mam nadzieje ze to sie nie przerodzi w cos takiego jak na innych forach ze wiekszosc komentow po moim poscie bedzie dotyczyc moich bledow pisowni :-) zamiast konkretow ale to tak na marginesie :aniol:
Glory of the MANY
Awatar użytkownika
Flack
Szaman
Posty: 1023
Rejestracja: 19 lutego 2003, 13:44
Lokalizacja: Zyc zostalo: 2

Re: FM czy OM

Post autor: Flack »

bobik pisze:Mam nadzieje ze to sie nie przerodzi w cos takiego jak na innych forach ze wiekszosc komentow po moim poscie bedzie dotyczyc moich bledow pisowni
Nigdy nie pomyslales, ze oni moga miec troche racji i cos staraja Ci dac do zrozumienia? Ale ciesze sie, ze jestes. Dzieki Twoim postom powstaja najlepsze posty jakie kiedykolwiek napisalem np: Zis łan czy ta perelka .
There are people who reshape the world by force or argument,
but the cat just lies there, dozing; and the world quietly reshapes
itself to suit his comfort and convenience.
- Allen and Ivy Dodd
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: FM czy OM

Post autor: Bandit »

Skąd ja to znam ta utopia... Bobik przestań marzyć o czymś, co nie istnieje i na pewno nie powstanie, bo prześpisz tak życie i w nic nie zagrasz obudź się i graj to takie proste! Jestem pewien, że wiele misji mogłoby Cię zaskoczyć, ale Ty nawet nie chcesz w to wierzyć, że może tak być wolisz nawet nie otwierać pudełka, bo jesteś pewien ze nic tam nie ma a może jednak... Potrzeba tu odrobiny chęci. :wink:
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: FM czy OM

Post autor: Jacek »

Dziarsky pisze:Temat....
Dziarsky, to nie było do ciebie tylko do bobika - odniósł się do czegoś czego nikt nie napisał, nie chciało mu się przeczytać :-D
Dziarsky pisze:Wydaje mi się, że jedyną barierą, która nie pozwala "nowicjuszom" zaszczepić w sobie klimatów FMek jest obcy język.
Eee tam, a dla T2 i TDS jakoś nie był?
bobik pisze:Ps. coraz czesciej widze zamiast komentowania i pisania czegos od siebie to GADANIA jak to ktos pomylil posty albo niejest w temacie a kto powiedzial ze takie zwracanie uwagi jest mile widziane w postach
Masz rację ale ... nie czytając tego co piszą inni nie szanujemy ich i rozmowa, wymiana poglądów nie ma sensu.
Awatar użytkownika
bobik
Mechanista
Posty: 465
Rejestracja: 10 czerwca 2005, 20:00

Re: FM czy OM

Post autor: bobik »

Flack pisze:Nigdy nie pomyslales, ze oni moga miec troche racji i cos staraja Ci dac do zrozumienia? Ale ciesze sie, ze jestes. Dzieki Twoim postom powstaja najlepsze posty jakie kiedykolwiek napisalem np: Zis łan czy ta perelka .

To ze niepotrafisz czegos zrozumiec to inna sprawa , a jak widze to mialem racje z wytykaniem sie zaczelo :D:D troche wiecej tolerancji bo jakby nie patrzac to czytalem wiele smeiciowatych tematow nienatemat gdzie byly sprzeczki o byle bzdety.


Jacek pisze:Masz rację ale ... nie czytając tego co piszą inni nie szanujemy ich i rozmowa, wymiana poglądów nie ma sensu.
Ja czytam co ludziki pisza ale czasem niezakapuje , pozatym jesli chodzi o FM do T1 i T2 to jakos niema nigdzie napisane ze tu niemozna bylo wspomniec o Fmkach do T3 :P poza czyims sprostowaniem!!!

Tak pozatym gralem w kilka misji do T1 FM :) nawet spoko byly :)
Glory of the MANY
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: FM czy OM

Post autor: Jacek »

bobik pisze: jakos niema nigdzie napisane ze tu niemozna bylo wspomniec o Fmkach do T3
Tak ale T3FM są na razie na etapie robienia w pieluchy więc nie ma sensu ich oceniać a tym bardziej porównywać :-D

Co do uwag, wytłumaczę po chłopsku na innym przykładzie, dyskusja przebiegała tak:
- auta niemieckie są lepsze np. bmw, mercedes
- wcale nie bo japońskie np. honda, toyota
- weź np. audi, nowoczesna technika...
- kup mazdę, jest niezawodna ...
- przejedź się bmw, dynamiczne
- a honda świetnie sie prowadzi itd.....
wkracza bobik:
- nie dziwię się że japońskie są lepsze bo amerykańskie dużo palą
Teraz wiesz o co chodziło? Dziarsky też ? :wink:
Awatar użytkownika
bobik
Mechanista
Posty: 465
Rejestracja: 10 czerwca 2005, 20:00

Re: FM czy OM

Post autor: bobik »

luzik :] ja skapowac oco tu biegac 8-) 8-)

Wesolych prawie skloonczonych swiat :-D
Glory of the MANY
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: FM czy OM

Post autor: Dziarsky »

Jacek pisze:Dziarsky też ?
Ale to prawda, że amerykańskie duzo palą :-)
Ok, Ok sorki. Żartowałem sobie :) Oczywiście, że rozumiem :ok
Obrazek
ODPOWIEDZ