ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Rozplącz swoją wyobraźnię. Zagość w świecie stworzonym przez fanów lub do nich dołącz.

Moderator: SPIDIvonMARDER

Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Witam! :sword:
W tym temaciku będziemy gromadzić wszelkie porady dla literatów, zrobimy coś w stylu FAQ w "Świecie Złodzieja"

Jak coś wam przychodzi do glowy, to piszcie :vguard:

Lecimy!
:czyt
1. Chyba najważniejsza rzecz: pisz tylko wtedy jak masz ochotę, pomysł i natchnienie. Jak brakuje któregokolwiek z tych elementów, odłóż pióro/klawiaturę i poczekaj, aż wszystko będzie na swoim miejscu.
Brak ochoty powoduje, że czytelnikowi też nie będzie chciało się tego czytać. Z takiego tekstu napisanego od niechcenia aż bije zniechęcenie.
Brak pomysłu sprawia, że tekst jest płytki i o niczym. Nawet jeśli ktoś przez niego przebrnie, to na pewno go nie zapamięta i mu się nie spodoba.
Natomiast brak natchnienia (weny) może spowodować wszelkie negatywne efekty: płytkość tekstu, niezrozumienie itd.

2. Pamiętaj, że pisanie powinno sprawiać Ci przyjemność.

3. Gdy piszesz na komputerze, używaj programu z dobrym słownikiem, a automatycznie unikniesz błędów ortograficznych i większości literówek.

4. Zanim upublicznisz tekst, przeczytaj go całego kilka razy (najlepiej ze znacznym odstępem czasowym), a wychwycisz błędy, niejasności, niepotrzebne słowa i zdania.
Wszelkie orty, powtórzenia są jak wyboje na autostradzie. Czytasz, czytasz z zapartym tchem, a tu nagle ŁUP! "usemka" lub "kókółka". Albo "Garrett wszedł do pomieszczenia i omiótł wzrokiem posadzkę. Potem Garrett zamknął za sobą drzwi". To wszystko zakłóca odbiór tekstu, burzy klimat i zmniejsza przyjemność z czytania.
Nie mówiąc już o tym, że jest obciachowe :P

5. Nigdy nie próbuj tłumaczyć swoich błędów dysleksją. Po pierwsze, nikt dziś Ci w to nie uwierzy, a ponadto od tego jest korekta i słowniki, by wychwytywać błędy.

6. Unikaj powtórzeń! Język polski zawiera wystarczającą ilość synonimów i zaimków.

7. Pisz złożonymi zdaniami.
"Garrett wszedł do komnaty. Zauważył na stoliku złoty puchar. Rozejrzał się i schował go do kieszeni".

VS

"Garrett wszedł do komnaty, a od razu jego uwagę zwrócił piękny złoty puchar stojący na małym stoliczku. Złodziej upewniwszy się, że nikt go nie widzi, schował skarb do kieszeni.

Zupełnie inaczej, nie?

8. Kwestia opisów.
Ich brak powoduje totalne spłycenie tekstu i zmusza czytelnika do zbytniego wysiłku wyobraźni, ponadto kastruje klimat. Bez opisów Twój tekst przestaje być światem, a jest jedynie akcją lub dialogiem.
Ale bez przesady! Nikogo nie obchodzi, że w pokoju był wieszak na 13 płaszczy, 12 hełmów, 18,5 strzały oraz 3,075 miecza. Staraj się być treściwy i lapidarny.

9. Pamiętaj o epitetach! Jeśli Garrett zauważył piękny naszyjnik, to gdy napiszesz "Garrett znalazł złoty naszyjnik", to nikogo to nie ruszy.
Co innego "Garrett znalazł przecudny, misternie zdobiony szafirami złoty naszyjnik.

10. Opisy postaci.
Warto, by występujące w tekście postacie się czymś różniły, tak samo jak ludzie są niepowtarzalni. Nawet jeśli to nie jest kluczowe dla fabuły, zindywidualizuj ich chociaż kolorem/długością włosów.

11. Pamiętaj, że czytelnik nie posiada Twojej wyobraźni i niekoniecznie będzie wiedział o co chodzi. Musisz tak pisać, by mógł to sobie wyobrazić.

12. Nie przypakuj zbytnio bohatera! Nic tak nie odrzuca czytelnika jak już na wstępie uczynienia kolesia superherosem.

12. Uniknij nielogicznych sytuacji, nawet tych "nadludzkim wysiłkiem woli".
Jeśli bohater ma obcięte obie ręce, jedną nogę i krwawi z 19 śmiertelnych ran, to nie będzie w stanie rozwalić oddziału elitarnych komandosów. Albo uniknij takich sytuacji, albo rozwiąż je jakoś inaczej, logicznie (ktoś mu przyszedł z pomocą czy coś).

13. Pozwól czytelnikowi utożsamić się z bohaterem, opisz go dokładnie, daj mu coś, dzięki czemu czytelnik go polubi.
Kiepsko się czyta książki, w których czuje się niechęć do main hero (patrz pkt 12)

14. Uważaj ze skomplikowanymi intrygami... by nie przesadzić. Musisz ją rozumieć od początku do końca, by się samemu nie zapętlić.

15. Zdecyduj, dla kogo ma być przeznaczony ten tekst, jakiej grupy wiekowej itd.

16. Uważaj z przekleństwami! Dodają one smaku tekstowi, lecz zbyt duża ilość (lub występowanie ich w niewłaściwych miejscach) śmierdzi sztucznością sprawia wrażenie "no to chłopiec chciał się wysilić na dorosłego".

17. Ta rada akurat dotyczy tylko niektórych typów tekstów, musisz zdecydować czy Ciebie też.
Spraw, by wykreowany przez Ciebie świat był pełen, miał klimat. Dodaj do niego elementy niekoniecznie powiązane z fabułą, nawet w ogóle nie mające nic wspólnego. A to jakiś krótki epizodzik, książka, postać, miejsce...
To bardzo miłe dla czytelnika, jeśli będzie mógł się zanurzyć w Twom świecie.

18. Nie bój się eksperymentować!

19. Zaskakujące, inteligentne i zastanawiające zakończenie zwiększa wartość tekstu o 100%!
Ostatnio zmieniony 05 czerwca 2009, 14:57 przez SPIDIvonMARDER, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Mjodek
Poganin
Posty: 707
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Zadupie

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Mjodek »

Rzadko kiedy piszę, ale mam taką poradę - najlepiej miej przy sobie zawsze jakąś kartkę i ołówek/długopis/flamaster czy co tam ci wygodniej nosić. Na wszelki wypadek, np. gdy nagle najdzie cię wena... Zapisuj wszelkie pomysły na fabułę; opisy postaci lub miejsc które akurat przyjdą ci do głowy. Potem wystarczy je skopiować.

Ja tak robię, i moja twórczość (tzn. Gdy już ją przedstawiłem paru osobom ażeby ją oceniły) na tym zyskała (mówiły mi owe osoby "nie no, fabuła w miarę wciąga, ale te opisy... Zajebiste"). Nie mam pewności, czy moi tzw. Krytycy byli obiektywni, ale mam taką nadzieję :P
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

SPIDIvonMARDER pisze: 7. Pisz złożonymi zdaniami.
"Garrett wszedł do komnaty. Zauważył na stoliku złoty puchar. Rozejrzał się i schował go do kieszeni".

VS

"Garrett wszedł do komnaty, a od razu jego uwagę zwrócił piękny złoty puchar stojący na małym stoliczku. Złodziej upewniwszy się, że nikt go nie widzi, schował skarb do kieszeni.

Zupełnie inaczej, nie?
Tak, gorzej. I z błędami językowo-interpunkcyjnymi. A poza tym nie ma prostej recepty: "pisz głównie zdaniami złożonymi" nie jest wcale lepsze od "pisz głównie zdaniami pojedynczymi".
9. Pamiętaj o epitetach! Jeśli Garrett zauważył piękny naszyjnik, to gdy napiszesz "Garrett znalazł złoty naszyjnik", to nikogo to nie ruszy.
Co innego "Garrett znalazł przecudny, misternie zdobiony szafirami złoty naszyjnik.
Epitet "piękny" (choć banalny do bólu) brzmi i tak zdecydowanie lepiej niż pseudobarokowe "przecudności".

Ale to tak na marginesie. Pomysł swoistego FAQ w tym dziale jest ze wszech miar godny poparcia.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Miałem na myśli, że wiele osób w ogóle nie używa zdań złożonych, sam zresztą tak kiedyś pisałem. Takie teksty ciężko sie czyta.
PS: jakie błędy?

Drugiej kwestii nie rozumiem, bym prosił o przybliżenie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

SPIDIvonMARDER pisze: PS: jakie błędy?
W pierwszym zdaniu błąd składniowy (zły szyk wyrazów i złe połączenie dwóch zdań składowych spójnikiem "a"). Poprawnie powinno to wyglądać mniej więcej tak: "Garrett wszedł do komnaty. Złoty puchar stojący na małym stoliczku od razu zwrócił jego uwagę". Albo: "Kiedy Garrett wszedł do komnaty, złoty puchar stojący na małym stoliczku od razu zwrócił jego uwagę". Słowo "piękny" wywalamy, bo pachnie banałem na kilometr.

Drugie zdanie to już w ogóle chaos związany z wprowadzeniem imiesłowu przysłówkowego i brakiem przecinków we właściwych miejscach. Poprawna forma to np.: "Upewniwszy się, że nikt go nie widzi, złodziej schował skarb do kieszeni". (Pomijam, oczywiście, fakt, że puchar trudno byłoby zmieścić w spodniach. Ale może chodzi o kieszeń w plecaku.) Gdybyś miał zamiar tak skonstruować drugie zdanie, to pamiętaj jednak, że zaimki "go" i "jego" w dwóch sąsiadujących wypowiedzeniach nie są mile widziane.
Drugiej kwestii nie rozumiem, bym prosił o przybliżenie.
W twoim zdaniu jest po prostu za dużo określeń. A do tego są one dosyć banalne.

Jeśli koniecznie potrzebujesz WIELU określeń, niech będą treściwe i dają jakieś wyobrażenie o przedmiocie, np.: "złoty puchar z łańcuchem dwubarwnych szafirów, które połyskiwały w blasku świec, owijając się niczym leniwy wąż morski wokół nasady nieregularnego uchwytu aż po brzeg czary, gdzie największy z klejnotów przybierał kształt jadowitych zębów".

A przy okazji: zmieńcie nazwę działu na "Twórczość fanów" lub "Twórczość fanowska". Mała litera. Będzie poprawnie pod względem ortograficznym i zgodnie z nomenklatura pozostałych działów forum.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Maveral »

Hehehe, też miałem podobne odczucia do wymienionych przez Bukarego punktów, ale stwierdziłem, że nie warto się wtrącać, bo:

1. 95% ludzi wrzucających tutaj swoje twory i tak pisze jak im się podoba.
2. Wiedziałem, że prędzej czy później, Bukary się o tego dopierdoli, bo:
2.1. O ile same teksty w tym dziale są pisane przez grafomanów i nie warto w zasadzie się do nich ustosunkowywać pod względem gramatyki, to mentorski tekst o tym jak należy pisać, powinien być gramatycznie czyściutki jak łza. Zboczenie polonisty ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Mjodek
Poganin
Posty: 707
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Zadupie

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Mjodek »

Ale jednak dobrze mieć na forum takiego specjalistę od języka polskiego. Zawsze się człowiek czegoś nowego dowie i ma szansę na poprawienie swoich wypowiedzi :D
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Wiem, że być może zachodzi tu konflikt pokoleń... ale niestety nie mogę sie w pełni zgodzić z Buarym :/
Garrett wszedł do komnaty. Złoty puchar stojący na małym stoliczku od razu zwrócił jego uwagę". Albo: "Kiedy Garrett wszedł do komnaty, złoty puchar stojący na małym stoliczku od razu zwrócił jego uwagę". Słowo "piękny" wywalamy, bo pachnie banałem na kilometr.
Dla jednego banał, dla innego arcydzieło.
Ponadto mi osobiście podzielenie tak krótkiej kwestii na dwa zdania brzmi po prostu źle. Burzy rytmikę tekstu.
"złoty puchar z łańcuchem dwubarwnych szafirów, które połyskiwały w blasku świec, owijając się niczym leniwy wąż morski wokół nasady nieregularnego uchwytu aż po brzeg czary, gdzie największy z klejnotów przybierał kształt jadowitych zębów".
Musiałem to zdanie czytać 3 razy, by móc sobie w końcu wyobrazić ów przedmiot. Jak pisałem o epitetach, to było źle, że niby za dużo i nie treściwie. Ale to zdanie jest całkowitym zaprzeczeniem tej krytyki! Mnóstwo opisów i porównań! :zdz

Poza tym chyba mijamy się z celem tego tematu. Jak ktoś się bardzo postara, to zawsze znajdzie w nim błąd.
Po co?
To nie jest prezentacja moich umiejętności literackich, ale zbiór kilku podstawowych MOICH OSOBISTYCH porad dla owych grafomanów. Zresztą... sam też Amryki nie odkryłem, to po części rzeczy elementarne, po części porady innych, doświadczonych osób, po części moje przemyślenia.

Aha: faktycznie trzeba zmienić tę dużą literę w tytule.
Obrazek
Awatar użytkownika
Moira
Skryba
Posty: 319
Rejestracja: 04 listopada 2008, 21:15
Lokalizacja: Białystok

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Moira »

Jak to? Kuba, nie rozumiem o co ci chodzi. Ten opis jest bardzo "wyraźny", ja od razu ten puchar sobie wyobraziłam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

SPIDIvonMARDER pisze:Dla jednego banał, dla innego arcydzieło.
A co jest arcydzielnego w słowie "piękny"?
Ponadto mi osobiście podzielenie tak krótkiej kwestii na dwa zdania brzmi po prostu źle. Burzy rytmikę tekstu.
W takim zdaniu lepiej dać dłuższą fromę zaimka: "mnie", a nie "mi". Poza tym sformułowanie "mnie osobiście" jest kalką z języka angielskiego, której nalezy unikać. Wystarczy napisać "dla mnie" albo "moim zdaniem" itp.

Na czym polega owo "zaburzenie rytmiki zdania"? Zresztą podałem ci również przykład, w którym oba człony składniowe tworzą jedno ("nierozbite") zdanie.
"złoty puchar z łańcuchem dwubarwnych szafirów, które połyskiwały w blasku świec, owijając się niczym leniwy wąż morski wokół nasady nieregularnego uchwytu aż po brzeg czary, gdzie największy z klejnotów przybierał kształt jadowitych zębów".
Musiałem to zdanie czytać 3 razy, by móc sobie w końcu wyobrazić ów przedmiot. Jak pisałem o epitetach, to było źle, że niby za dużo i nie treściwie. Ale to zdanie jest całkowitym zaprzeczeniem tej krytyki! Mnóstwo opisów i porównań!
Oczywiście, że jest zaprzeczeniem. Dlatego właśnie napisałem: "jeśli KONIECZNIE potrzebujesz wielu określeń". To był tylko przykład (wymyślony w pięć minut) na lepszą (bardziej obrazową) realizację twoich zamierzeń.
Poza tym chyba mijamy się z celem tego tematu. Jak ktoś się bardzo postara, to zawsze znajdzie w nim błąd.
Po co?
To nie jest krytyka złośliwa, tylko konstruktywna. Po co? Ano żeby się czegoś dowiedzieć i unikać błędów w przyszłości.
Aha: faktycznie trzeba zmienić tę dużą literę w tytule.
No to do roboty! :)
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

No to do roboty!
Wysłałem już list do Piotra :)
W takim zdaniu lepiej dać dłuższą fromę zaimka: "mnie", a nie "mi". Poza tym sformułowanie "mnie osobiście" jest kalką z języka angielskiego, której nalezy unikać. Wystarczy napisać "dla mnie" albo "moim zdaniem" itp.
Niedlugo będe się obawiał napisania tu czegokolwiek. Mówiliśmy o innym zdaniu... a tu (przepraszam za wyrażenie) "czepianie" się mojej obrony. Z całym szacunkiem, ale to było bardzo niemiłe. Ponadto nie miałem pojęcia, że "mi osobiście" ma jakiekolwiek powiązania z językiem angielskim. Używa się tego zwrotu wszędzie, to i ja go użyłem.
Oczywiście, że jest zaprzeczeniem. Dlatego właśnie napisałem: "jeśli KONIECZNIE potrzebujesz wielu określeń". To był tylko przykład (wymyślony w pięć minut) na lepszą (bardziej obrazową) realizację twoich zamierzeń.
Nie da się pisać albo zwarto, konkretnie, albo tylko rozlegle i opisowo. Dobry tekst jest zwarty gdzie trzeba, rozległy gdzie indziej. Powtarzam, moja porada dotyczyła nie pisania zwartego, ale absolutnego braku zdań złożonych, co mozna zaobeserwować u wielu debiutujących autorów. Owa porada miała im pokazać, że można pisać inaczej i (sam przyznasz) lepiej. Lepiej napisać tekst złożony z wielu typów zdań, niż tylko z pojedyńczych.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

SPIDIvonMARDER pisze:Niedlugo będe się obawiał napisania tu czegokolwiek. Mówiliśmy o innym zdaniu... a tu (przepraszam za wyrażenie) "czepianie" się mojej obrony.
Pierwszy warunek osiągnięcia mistrzostwa to słuchanie z uwagą tych, którzy znają się na rzeczy. Jak się nie chcecie uczyć, to zaraz stąd znikam. Po co mam wam psuć zabawę i rozbijać kącik wzajemnej adoracji? Mnie wszystko jedno. :)
Ponadto nie miałem pojęcia, że "mi osobiście" ma jakiekolwiek powiązania z językiem angielskim. Używa się tego zwrotu wszędzie, to i ja go użyłem.
"Wszędzie" nie znaczy "poprawnie". Na szczęście.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ze skrajności w skrajność ;) To nie chodzi, że nie chcę w ogóle krytyki, ale sam zobacz jak to wyglada. To tak, jakbym ja publicznie skrytykował i zaczął poprawiać np. Twoją sygnaturę (ponieważ byłby w niej w złym miejscu przecinek). Miałbym świetą rację... ale to byłoby przykre zagranie z mojej strony.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

To powiem na koniec w sposób nieco narcystyczny: macie na forum specjalistę od języka; korzystajcie, póki tutaj bywa. :)
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Carnage
Kurszok
Posty: 560
Rejestracja: 11 kwietnia 2009, 15:49
Lokalizacja: Bytom

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Carnage »

Garrett wszedł do komnaty. Złoty puchar stojący na małym stoliczku od razu zwrócił jego uwagę". Albo: "Kiedy Garrett wszedł do komnaty, złoty puchar stojący na małym stoliczku od razu zwrócił jego uwagę". Słowo "piękny" wywalamy, bo pachnie banałem na kilometr.
Moim zdaniem te pierwsze dwa teksty czyta się o wiele lepiej niż ten:
"złoty puchar z łańcuchem dwubarwnych szafirów, które połyskiwały w blasku świec, owijając się niczym leniwy wąż morski wokół nasady nieregularnego uchwytu aż po brzeg czary, gdzie największy z klejnotów przybierał kształt jadowitych zębów".
Jakoś lepiej sobie to wszystko wyobrazić. Gdy czytam ten drugi tekst, to od razu się gubię. Gdyby ten tekst był dłuższy to bym nic z niego nie wiedział.
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

Carnage pisze:Jakoś lepiej sobie to wszystko wyobrazić.
Słucham? Lepiej sobie wyobrazić "puchar", którego opis składa się ze... słowa "puchar", niż kielich poddany drobiazgowej deskrypcji? Znajdź jakiś inny, sensowny argument.
Gdy czytam ten drugi tekst, to od razu się gubię. Gdyby ten tekst był dłuższy to bym nic z niego nie wiedział.
No to życzę powodzenia w czytaniu "dorosłej" literatury.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Carnage
Kurszok
Posty: 560
Rejestracja: 11 kwietnia 2009, 15:49
Lokalizacja: Bytom

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Carnage »

Bukary pisze:
Carnage pisze:Jakoś lepiej sobie to wszystko wyobrazić.
Słucham? Lepiej sobie wyobrazić "puchar", którego opis składa się ze... słowa "puchar", niż kielich poddany drobiazgowej deskrypcji? Znajdź jakiś inny, sensowny argument.
Gdy czytam ten drugi tekst, to od razu się gubię. Gdyby ten tekst był dłuższy to bym nic z niego nie wiedział.
No to życzę powodzenia w czytaniu "dorosłej" literatury.
Jak czytam teksty, które są cały czas ze zdań złożonych to się gubię.
Jakoś sobie radzę. Teraz nie dziwię się, że mam 3 z polaka. :zal
Ostatnio zmieniony 17 czerwca 2010, 22:28 przez Carnage, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Colin
Skryba
Posty: 268
Rejestracja: 28 stycznia 2009, 16:47
Lokalizacja: Lubin

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Colin »

Carnage pisze:mam 3 z polaka
Dalej będziesz miał jeśli będziesz pisał z małej litery ;).
Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. ~ Mark Twain
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Bukary »

Colin pisze:
Carnage pisze:mam 3 z polaka
Dalej będziesz miał jeśli będziesz pisał z małej litery ;).
Eee... a czemu miałby pisać nazwę szkolnego przedmiotu wielką literą? Było dobrze.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Carnage
Kurszok
Posty: 560
Rejestracja: 11 kwietnia 2009, 15:49
Lokalizacja: Bytom

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Carnage »

Bukary pisze:
Colin pisze:
Carnage pisze:mam 3 z polaka
Dalej będziesz miał jeśli będziesz pisał z małej litery ;).
Eee... a czemu miałby pisać nazwę szkolnego przedmiotu wielką literą? Było dobrze.
Właśnie to pani z polskiego mówi mi, że się pisze małą, ale jak starszy mówi to poprawiam. XD ;)
Awatar użytkownika
Colin
Skryba
Posty: 268
Rejestracja: 28 stycznia 2009, 16:47
Lokalizacja: Lubin

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Colin »

Bukary pisze:Eee... a czemu miałby pisać nazwę szkolnego przedmiotu wielką literą? Było dobrze
Nie wiem, ale tak mówi moja nauczycielka polskiego.
Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. ~ Mark Twain
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Leming »

Colin pisze:
Bukary pisze: Eee... a czemu miałby pisać nazwę szkolnego przedmiotu wielką literą? Było dobrze
Nie wiem, ale tak mówi moja nauczycielka polskiego.
Bzdura. Pamiętam, że sam dostałem punkty ujemne za błąd ortograficzny, gdyż napisałem na zeszycie "Język Polski" (z dużych liter). Ale to było wieki temu, więc teraz może się zwykło pisać inaczej. ;p
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
Carnage
Kurszok
Posty: 560
Rejestracja: 11 kwietnia 2009, 15:49
Lokalizacja: Bytom

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Carnage »

Leming pisze:
Colin pisze:
Bukary pisze: Eee... a czemu miałby pisać nazwę szkolnego przedmiotu wielką literą? Było dobrze
Nie wiem, ale tak mówi moja nauczycielka polskiego.
Bzdura. Pamiętam, że sam dostałem punkty ujemne za błąd ortograficzny, gdyż napisałem na zeszycie "Język Polski" (z dużych liter). Ale to było wieki temu, więc teraz może się zwykło pisać inaczej. ;p
U mnie w klasie piszę się z małych. Czyli nic się nie zmieniło. ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Heh, minęło 5 lat, a ten poradnik wciąż jest aktualny ^^ Zapomniałem o nim na śmierć. Aktualnie prowadzę w Gdańsku małą sekcję literacką, gdzie przychodzą na nauki ludzie w wieku, w któym pisałem pierwszego posta. Mówię im wciąż to samo, co tutaj. Jednakowoż, wielu z nich zaczyna swoją przygodę z samodzielnym tworzeniem literatury od OP bohaterów i innych baboli, co trochę razi. Miło jednak z nimi porozmawiać, wymienić uwagi i w ten sposób ujrzeć samego siebie sprzed lat.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Hadrian »

SPIDIvonMARDER pisze:Aktualnie prowadzę w Gdańsku małą sekcję literacką, gdzie przychodzą na nauki ludzie w wieku, w któym pisałem pierwszego posta.
W Gdańsku? Podasz namiary i troszkę więcej informacji? ;)
ODPOWIEDZ