Pomocy, komp mi nie odpala!

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

I znowu zbaczamy z tematu, ja tu rozpaczliwie proszę o pomoc a wy sobie robicie podśmi****ki :twisted:
Chyba odkryłem źródło problemów: CZAS DOSTĘPU pamięci - mój DDRAM ma 5ms a kości pamięci na karcie 6ms, to chyba stanowczo za dużo. Czy jest możliwe, żeby przez to komp tak zwalniał? Proszę o konkretne opinie bo jestem załamany, tyle kasy w błoto... :(
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Pablo »

A sterowniki VIA Hyperion zainstalowałeś :?:. Bo bez nich AGP tylko x1 odpala :!:.
Pablo
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Gregorius »

Jacek: Nie przejmuj się tymi czasami (to są "ns" a nie "ms" :wink: ). Pamięć RAM na płycie nie ma nic wspólnego z RAM-em karty...
Pablo ma rację, spróbuj sterowniki VIA Hyperion najnowszą wersję.

Czy wyniki 3DMarka z którymi porównujesz to wyniki identycznej karty jak Twoja??
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Ozi »

OOOo Pablo ma racje. Przeciez twoja plyta pwnie na KT400 a wtedy "Via 4 in 1" MUSISZ koniecznie zainstalowac, bo dopiero wtedy windows w pelni zacznie szyne AGP obslugiwac.
Druga sprawa 6ns w kosciach na karcie graf. to duzo. Oznacza to ze sa to bardzo mizerne kosci. A to ma tez wplyw na wydajnosc karty graf.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

Znalazłem podobną kartę w testach (Komputer Świat 19/2003) o czasie dostępu 6ns i rzeczywiście wyniki są o 1/3, 1/2 gorsze. chyba wszystko jasne, dałem się nabić w butelkę...
Pamięć RAM na płycie nie ma nic wspólnego z RAM-em karty...
no tak ale mimo wszystko nie był to najlepszy zakup bo praktycznie nie było różnicy(może 10% po tym jak zmieniłem 256 na 512, ta 256 pewnie byłe lepsza, znowu dałem się...
A sterowniki VIA Hyperion zainstalowałeś
tak, nic się nie zmieniło, AGP w biosie mam ustawione na 8x
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Pablo »

Z kartami graficznymi jest dosyć śmiesznie bo np nieokrojona Riva tnt2 jest lepsza od przeciętnej jakości gf2. Najważniejsze jest to żeby szyna do pamięci na karcie była jak najszersza. Jeśli weźmiemy dwie karty "takie same" ale jedna z szyną 128 bit (może być nawet 256) a druga 64 to ponoć wydajność tej drugiej jest o ok 30-50 % słabsza, oczywiście z256 bit wynik jest wprost proporcjonalny. Ważna jest też ilość potoków. To że dwie karty są oznaczone tym samym modelem niestety nie oznacza, że są równie dobre. Niestety w sklepie nie pytają się ile chcesz mieć potoków, jak szeroką szynę do ramu i jak wysoko taktowane podzespoły karty, o to trzeba się zapytać. Oczywiście cena też nie jest taka sama. Ktoś umieścił na forum ten link:http://benchmark.pl/sklep/top_10.html, na prawdę warto przeczytać ten tekst, żeby nie dać się potem zrobić w konia :wink:.
Pablo
Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Ozi »

I zawsze lepiej przed zakupem czegokolwiek, nawet calego kompa, warto przesledzic, czy aby gdzies nie ma testowanej podobnej konfiguracji. Kupujemy grafe, to sprawdzamy co chcemy, a potem szukamy czy taka grafa byla moze gdzies testowana na platformie podobnej do naszej. A po testach mozna np. dowiedziec sie, ze produkty tego producenta z produktami innego nie tyle ze sie "gryza", co nie potrafia wydobyc z siebie "pelnej pary".
Wazne zeby sprawdzac przed kupnem. No i oczywiscie oznaczanie poszczegolnych modeli kart graf. przez takie firmy jak ATI czy nVidia, to temat ktory musi byc poznany przed kupnem ich produktow.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

U mnie raczej nic się nie gryzie bo na podobnych platformach robia testy w gazetach. Jak sprawdzić czy szyna jest 128 czy 64 bitowa :?: :?: :?: Jesli mam 64 to wszystko jasne, w połączeniu z 6ns nie ma prawa dobrze chodzić.
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Pablo »

Jacek pisze:Jak sprawdzić czy szyna jest 128 czy 64 bitowa :?: :?: :?:
NIe wiem :roll:.
Pablo
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

A ja już niestety wiem, cztery miejsca na kości pamięci są wolne, mam 64 bity, www.benchmark.pl nie kłamie; to się nazywa robienie kasy kosztem nieświadomego nabywcy... :evil: najgorsze jest to że karta jest niepełno- ale jednak sprawna i nie mogę jej reklamować w sklepie; ten typ tak ma...
Niech mój przypadek będzie ostrzeżeniem dla tych, którzy zamierzają sprawić sobie nową grafikę w pełni zgodną z dx9.
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2004, 00:03 przez Jacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

Znalazłem w testach inną kartę 64bitową która ma podobne wyniki do moich; tamtą kartę po części usprawiedliwiał fakt, żę producentem był NONAME a moja to GAINWARD, poniekąd jedna z lepszych firm karcianych.
Ciekawe jest też, że program typu Riva Tuner błędnie rozpoznaje kartę jako 128 bit, jak oni to robią?
Właśnie wyczytałem, że to samo jest z Radeonami - objawy te same jak u dżiforsa - BRAK KOŚCI PAMIĘCI, uważajcie :!:
Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Ozi »

Ciekawe jest też, że program typu Riva Tuner błędnie rozpoznaje kartę jako 128 bit, jak oni to robią?
Nie wiem. Ale pewnie firmware jast taki, ze "podpowiada" programom co i jak

producentem był NONAME a moja to GAINWARD
Fakt gainward to sprzet z tzw. gornej polki. Ich sprzet zawsze byl jednym z najwydajniejszych na rynku. Zawsze korzystali z najlepszych mozliwych komponentow by budowac swoje karty itp.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

A nie wiesz przypadkiem jak skontaktować się z polskim poddziałem firmy Gainward, jakiś telefon? W sieci nic nie mogę znaleźć. Być może oni takich kart w ogóle nie robią a ja padłem, z winy sklepu, dystrybutora ofiarą podróbki?
Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Ozi »

Powinno byc cos w pudelku/na pudelku/w papierach karty graf., czyba ze kupiles wersje OEM, czyli karte w woreczku z driverami tylko. Jezeli tak bylo to bedzie raczej podrobka, bo Gainward z tego co wiem, sprzedaje tylko w BOX`ach.
Poszukam u znajomego bo ma karte z Gainwarda. Dzisiaj do niego jade wieczorem, wiec beda cos wiedzial. Ok. 22-giej dam ci znac :)
Awatar użytkownika
Ozi
Młotodzierżca
Posty: 854
Rejestracja: 25 października 2003, 21:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Ozi »

Coz tak sie zlozylo, ze u znajomego nie bylem, ale znalazlm te stronke
http://www.gainward.pl/produkty/produkty.php?id_grupy=2&
Widac tu, ze gainward robi tez karty o slabszych parametrach.
Wiec chyba nie zostales oszukany Jacek.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Pomocy, komp mi nie odpala!

Post autor: Jacek »

Dzięki Ozi, znalazłem tam dokładnie mój model - totalne dziadostwo za sporą sumę, jedyne zalety to zgodność z dx9 i wyjście DVI, wydajność na poziomie starych GF za 200zł. Pociesza mnie tylko fakt, że zacząłem się dość dobrze orientować w kartach i drugim razem nie dam się nabrać.
ODPOWIEDZ