Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: bob »

bob pisze:Dlaczego piszesz tutaj? Pisz w temacie "Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.".
oraz
Bukary pisze:W takim razie poproszę o skasowanie tego wątku.

BTW, powoli zaczynam tego miejsca nie poznawać... widzę, że moderacja tu jest już "na poważnie". ;)
Więc jak to będzie?
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

bob pisze:bob napisał(a):
Dlaczego piszesz tutaj? Pisz w temacie "Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.".


oraz

Bukary napisał(a):
W takim razie poproszę o skasowanie tego wątku.

BTW, powoli zaczynam tego miejsca nie poznawać... widzę, że moderacja tu jest już "na poważnie". ;)


Więc jak to będzie?
:shock:
bob, Ty jesteś chyba moderatorem samozwańcą!
Poza tym nie masz racji sugerując, iż ten wątek powinien być połączony z istniejącym wątkiem o komputerach, bo jest wystarczająco odrębną, i ciekawą zresztą, dyskusją, żeby ją mieszać z innymi, ogólniejszymi komputrowymi zapytaniami.
Nie wspomnę już, że robisz to w sposób pozbawiony wyczucia, w stosunku do użytkownika, który budował podwaliny tego forum, w czasach kiedy rodzice musieli jeszcze za Ciebie pisać zwolnienia ze szkoły...
Awatar użytkownika
Kurhhan
Kurszok
Posty: 541
Rejestracja: 20 czerwca 2012, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Kurhhan »

Twoje wyczucie nie lepsze wtrącając bzdety o "zwolnieniu" do szkoły.
Forgotten Tomb
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

Kurhhan pisze:Twoje wyczucie nie lepsze wtrącając bzdety o "zwolnieniu" do szkoły.
To aluzja do wcześniejszego posta boba...
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Bukary »

Mam dziwną prośbę... :)

Czy ktoś używający monitora 1440p w natywnej rozdzielczości mógłby zmierzyć linijką, jakie ma wymiary jakaś typowa ikona (np. Chrome) albo jaka jest wysokość paska Windows?

Z góry dziękuję! :)
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

Bukary - kupiłeś może ten ultra szeroki monitor?
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Nivellen »

Podbijam temat, bo pomału szykuję się do zmiany monitora.
Czy ktoś z forum kupił lub używał do pracy/mediów/grania zakrzywionego monitora 34" 21:9 :?:

Obecnie model LG 34UC97C-B jest w Morele.net w cenie prawie 3600 zł. W necie i na YT wszyscy niemal pieją z zachwytu nad wyglądem obrazu i rzeczywiście deklarują nie wracać do wcześniej używanych, bardziej "kwadratowych" formatów. Wciąż jest problem z nierównomiernym podświetleniem matrycy, choć o wiele mniejszy niż rok temu.
Mój Eizo ma już 7 lat, a kolory i podświetlenie są nadal bez zarzutu, zaczyna mi bardzo doskwierać brak miejsca do pracy. Kupowanie drugiego monitora o podobnych wymiarach i właściwościach jak Eizo tanie nie będzie, stąd moja forumowa "nekromancja".
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

Ja też jestem ciekaw. Ciągle jadę na starych - 24" + 19" cali.
Jedyne, co mnie powstrzymuje (oprócz ceny) to fakt, że 3440 pikseli to mniej niż 2 x HD - a do tego jestem przyzwyczajony w pracy. Generalnie rozwiązanie 2 x HD jest sprawdzonym i ciężko temu coś zarzucić, poza tym, że ekran jest podzielony na dwie części.

Co do ceny drugiego moniotra - wiesz, on nie musi być z tej najwyższej półki. Kolory zawsze można sprawdzać na tym lepszym, a na drugim można pracować nad wszystkim, co nie wymaga idealnego odwzorowania kolorów (tekst, maile, tabelki, viewporty 3D itp...).
Aczkolwiek dwa identyczne monitory są bardzo dogodnym rozwiązaniem - nie powiem...

Jaki konkretnie masz model Eizo, jeśli można wiedzieć?
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Nivellen »

Mój monitor to Flex Scan S2233W. Pracuję i bawię się na nim już 18517 godzin, co daje 771,5 dnia czyli ponad dwa lata - bez przerwy, według wbudowanego zegara :shock: Nawet nie przypuszczałem, że już tak długo. Przyznam szczerze, że nie wiem co to bolące oczy. Bałem się przejścia ze starego wysłużonego Nec'a 27" na LCD, ale jestem z niego bardzo zadowolony. Jedną z najlepszych cech użytkowych monitora jest zmiana trybu wyświetlania "w locie", dzięki firmowemu oprogramowaniu, w którym dostosowuję wszystkie parametry obrazu konkretnie pod daną aplikację. Bardzo ułatwia życie :)
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
rtomek
Bełkotliwiec
Posty: 7
Rejestracja: 24 lipca 2005, 21:52

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: rtomek »

Czy warto kupować monitora typu CRT specjalne do gier Thief 1 i 2?
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

CRT? Daj spokój... W ogóle takie jeszcze są w sprzedaży?

Jeśli chcesz mieć dobre czernie, to pomyśl o panelu typu VA. Tzn. VA to ogólny typ paneli, są podtypy, np. MVA, AVA itp... na necie znajdziesz sporo informacji.
Generalnie te panele charakeryzują się dobrą jakością kolorów (prawie tak dobre jak IPS) oraz szerokimi kątami widzenia (nieco poniżej 180 stopni). Ale przede wszystkim to mają najlepsze czernie ze wszystkich typów paneli.

Niby to nie są matryce dla graczy, bo odświeżanie sięga maks. 60-70 Mhz, ale do gier "powolnych", takich jak Thief, to w zupełności wystarcza.

Sam jestem posiadaczem takowego monitora i generalnie odwzorowanie kolorów jest dobre i w Thiefa gra mi się fajnie.
zabol
Bełkotliwiec
Posty: 4
Rejestracja: 17 kwietnia 2005, 22:08

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: zabol »

Juliusz pisze:60-70 Mhz, ale do gier "powolnych", takich jak Thief, to w zupełności wystarcza.
Yy to dużo więc będzie.
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

zabol pisze:Yy to dużo więc będzie.
Pomyliłem jednostki, tak? OK, 60-70 Hz w takim razie... 8-)
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: bob »

Od siebie mogę dodać, że postanowiłem nabyć monitor CRT specjalnie z powodu Thiefa 1. Pokój z naczyniem z wodą święconą na najniższym piętrze w Cragscleft wygląda lepiej niż na monitorze LCD na pewno, reszta Thiefa właściwie też.
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Nivellen »

W cenie kilkuset złotych za monitor - tak, bo CRT w stosunku do taniej matrycy TN będzie o niebo lepiej przenosić kontrast i będzie miał smolistą czerń. Osobiście wolałbym odłożyć te pieniądze, dozbierać i kupić porządnego "płaszczaka" z matrycą IPS/PA - oszczędność oczu, prądu i miejsca na biurku.
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Juliusz »

To monitory CRT da się jeszcze kupić? Chyba tylko używane...?
Ja z czasów CRT pamiętam tyle, że dopóki nie nastał wieczór, albo nie siedziałem pod kocem, to grając w Thiefa nie widziałem nic. Nawet zasłony miałem zbyt cienkie, bo przepuszczały światło, które rozświetlało wszelkie ciemne kolory.
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: bob »

Nivellen pisze:kupić porządnego "płaszczaka" z matrycą IPS/PA - oszczędność oczu, prądu i miejsca na biurku.
Nowemu monitorowi mogę powiedzieć PA więc to nie jest mi potrzebne, jak wszystkie monitory się popsują to będę się zastanawiać nad zakupami.

A co jeśli typy matryc jak TN, VA czy IPS to tylko marketing i tylko podświetlenie się liczy? Hmmm, ciekawe.
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Monitor do 3 tys. - pomoc w wyborze

Post autor: Nivellen »

bob pisze:(...)A co jeśli typy matryc jak TN, VA czy IPS to tylko marketing i tylko podświetlenie się liczy? Hmmm, ciekawe.
Idź sobie do sklepu z monitorami i zerknij choćby na kąty widzenia w pierwszym lepszym lapku, czy tańszych LCD, a potem poproś kogoś z obsługi, żeby pokazał ci monitor z matrycą IPS lub PA. Jeśli nie zobaczysz różnicy, możesz pracować nawet na Rubinie ;)
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
ODPOWIEDZ