Koniec prasy o grach?

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
willy_poodle
Kurszok
Posty: 530
Rejestracja: 08 marca 2005, 19:51
Lokalizacja: Łódź

Koniec prasy o grach?

Post autor: willy_poodle »

Jak zapewne już wiecie redakcja CD-Action dostała wypowiedzenia.
Ostatnie polskie, wszechplatformowe pismo o grach pewnie wkrótce zniknie z rynku.
Jest jeszcze Pixel i PSX Extreme, ale pierwszy to bardziej mieszanka wspominek retro i publicystyki niż typowe pismo o grach, jakie były wcześniej, a drugie jest tylko dla konsolowców.
Czy w czasach powszechnego dostępu do internetu oraz trailerów i recenzji na Youtube nie ma już miejsca na tego typu prasę?
Przyznam, że ja sam w ciągu ostatnich 20 lat kupiłem tylko kilka numerów, ale mimo wszystko żal.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3879
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: eLPeeS »

Moim zdaniem prasa o grach miała rację bytu ostatnio jakąś dekadę temu. Jest to jednak prasa, która traktuje wybitnie o sferze elektronicznej która jest dosyć "szybka" (bo pod prundem ;)). O ile czasopisma techniczne - o sprzęcie, sofcie - mają jaką rację bytu (choć nie wiem czy są jeszcze jakiejś ;)) to głównie growe obecnie słabo się sprawdzają. Mało sensu ma czytanie recenzji gier w sytuacji gdy dostajesz ją do ręki 2 tygodni po premierze i trzy po pierwszych recenzjach w necie (bo cykl wydawniczy to miesiąc). Dawanie pełnych wersji do gazetki może na przełomie milenium robiło robotę, ale w 2010 zaczęło trącić... no już nie powiem czym. Już pomijam fakt, że poziom samego CDA (dowcipu itp.) już od dawna był... średni. Osobiście w latach 1998 do bodajże 2008 kupowałem co miesiąc bez względu na pełne wersje itp. Później momentami kloaczny humor przestał mnie bawić a samo czasopismo zamieniło się w gazety popularne dla pań czy panów gdzie prawie połowa to reklamy wielkoformatowe a druga połowa jest wydrukowana czcionką 14 z rozstrzeleniem wersów 1.5 a artykuły o niczym żeby było więcej kartek i można było napisać na okładce - kolejny numer na 100 stron. Już pominę zmniejszanie formatu pisma, które miało ten sam wydźwięk dla mnie co zmniejszanie opakowań produktów spożywczych w sklepach - mniej za tą sama cenę a może nikt się nie zorientuje. Wtedy im podziękowałem i od tamtej pory kupiłem może ze 3 numery tylko ze względu na pełne wersje. Szczerze to dziwie się, że tyle pociągnęli jeszcze. Osobiście już dawno przerzuciłem się na TVGry.pl czy inne polskie lub zagraniczne portale czy streamerów którzy mają podobne gusta co ja. Jak to pisał Duglas Adams: "cześć i dzięki za ryby".
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Jacek »

Szkoda, wielka szkoda...
Ja, jako człowiek nie uwiązany do smartfona i aplikacji miliona jednak wolę tradycyjny papier, który można tradycyjnie wziąć do kibelka i nie tylko ;)
Wolę też informacje wyselekcjonowane, niekoniecznie super aktualne lecz pobieżne.
Recenzje gier równie dobrze czyta mi się po zagraniu, przed zagraniem mógłbym mieć uprzedzenia. Nie muszę grać w grę w momencie premiery. Bywa, że czekam lata, także z powodu kwestii sprzętowych.
Poziom moim zdaniem jest jaki był, nie stwierdziłem nigdy kloacznego humoru.
Publicystyka, takiej nie znajdziesz w necie na szybko. Może i coś gdzieś jest ale mi się nie chce szukać. Wolę kupić pismo i mieć gotowe pod ręką.
Reklamy są wszędzie, także, o dziwo, w sieci.
Artykuły o niczym - dość ogólny zarzut, przecież nie muszę czytać od deski do deski, wybieram to co mnie interesuje.
Zerknąłem na TVGry - strasznie to pobieżne ale takie mamy czasy, że na nic nie ma czasu....
Szkoda, wielka szkoda...
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Leming »

eLPeeS pisze:... gdzie prawie połowa to reklamy wielkoformatowe a druga połowa jest wydrukowana czcionką 14 z rozstrzeleniem wersów 1.5 a artykuły o niczym żeby było więcej kartek i można było napisać na okładce - kolejny numer na 100 stron...
No i nie zapominajmy, że strona okładki była o milimetr węższa od reszty, bo chcieli zaoszczędzić na papierze. ;)
Czy ktoś to jeszcze pamięta?

Także dziwię się, że prasa komputerowa jeszcze się trzyma, zważywszy, że Internet jest wszędzie i zawsze, a treści (np. recenzje) jakie nas interesują można wyszukać w przeglądarce po nazwie i wybrać czy to ulubionego autora czy filmik z ciekawą miniaturką.
Bardziej mnie tylko dziwi chyba obecność czasopism z Minecraft czy Fortnite. :roll:
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Maveral »

Jakaś nostalgia za takimi pismami jest, w końcu kupowało się kiedyś TopSecret, Bajtka, czy CD-Action, ale czasy się zmieniły, ludzie przenieśli się do internetu i "to se ne vrati". Recenzje, artykuły, wywiady z twórcami tudzież wszelakie inne uzewnętrznianie się o grach przeniosło się do internetu, a w szczególności na YouTube. Jest to w sumie współczesny odpowiednik takich telewizyjnych programów jak "Telekomputer", czy "Joystick", które brylowały na szklanych ekranach w latach 90-tych :) Taka forma przekazu jest po prostu bardziej atrakcyjna i nie ma się czemu dziwić, że ludzie wolą właśnie to.

Podobna rzecz dzieje się z wydaniami gier. Wersje pudełkowe, to już rzadkość i tylko "kolekcjonerki" jeszcze się bronią. Najczęściej wydania pudełkowe nie mają już płyty, tylko raczy się nas kodem na Steam. Czasem są płytki "na niby", czyli fizycznie w pudełku jest płytka, żeby fajnie wyglądało, ale nie ma na niej nic nagrane... bo grę musisz sobie ściągnąć z internetu. Internet w ten sposób pochłania bardziej tradycyjne wydawnictwa niczym czarna dziura. Ostatnio przecież ducha wyzionął CDP.pl, który mial być dystrybutorem Cyberpunk 2077.

Ciekawe jest to, że internet nie pochłonął, jak wieszczono, książek w formie papierowej oraz telewizji. Te media akurat mają się dość dobrze, a jeśli chodzi o książki, to ludzie nawet wolą wersje papierowe od np. kindlowych (że o czytaniu książek na monitorze nie wspomnę ;) ).

Z papierowymi mapami też już po drogach nie jeździmy ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Juliusz »

Jacek pisze: wolę tradycyjny papier, który można tradycyjnie wziąć do kibelka
Jacek pisze:nie stwierdziłem nigdy kloacznego humoru.
Hmm... jak to się mówi - punkt widzenia zależy od punktu... siedzenia... ;) :))

(sorry, nie mogłem się powstrzymać... ;) )
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Jacek »

Oczywiście tylko teoretyzowałem o braniu CDA w różne miejsca :-D :-D :-D, jak każdy ;)
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: peter_spy »

Bajtek, TopSecret, SecretService, jeszcze jakoś czytałem. CDA nie byłem w stanie. A w chwili obecnej płacz po nich to dla mnie mniej więcej coś takiego jak gdyby z rynku zniknęło Bravo czy Popcorn, od dekad nie zaliczam się do grupy docelowej :D
Awatar użytkownika
McLusky
Skryba
Posty: 320
Rejestracja: 12 maja 2006, 20:31
Lokalizacja: North Ashfield
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: McLusky »

Ach ten brakujący milimetr okładki... :D Ja wciąż czekam na demo "Wet: The Sexy Empire" ;)

Kupowałem każdy od 1998 do okolic 2010, potem już tylko ze względu na pełniaka raz na ruski rok. Nie wiem czy to starość i malkontenctwo, ale moim zdaniem w drugiej połowie lat dwutysięcznych poziom zaczął się obniżać. Ostatnio kupiłem nr 300 i niestety ale to już nie te teksty co kiedyś i nie ten format. A sam Smuggler całym swoim warsztatem całego pisma nie udźwignie. Qn'ik w dobrym momencie się ewakuował z redakcji. ;)

Może ktoś nie lubić CDA, ale nie można im odmówić paru rzeczy - wpływu na tysiące młodych ludzi, których inspirował do czegoś więcej niż tylko grania, wpływu na branżę gierkową, na rynek wydawniczy... Dla wielu to było jedyne źródło legalnych gier. To spora społeczność, która kształtowała się wokół pisma, forum i Action Maga. CDA na trwałe zapisało się w historii, czy to się komuś podoba czy nie.

Czytałem też Reseta, lubiłem bardzo odnowione TopSecret, czasami kupowało się Clicka (dla plakatów). Ale to z CDA byłem związany najdłużej. :)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Wolny rynek to prawo dżungli, więc CDA przegrało z silniejszym internetem. To i tak imponujące, jak długo się utrzymało.

Jak wszyscy, to wszyscy. Też się pochwalę swoimi relacjami. Zacząłem ich czytać jako dziecko w 1999 roku, fanem zostałem w 2002 i to był naprawdę pasjonujący okres. CDA ukształtowało mój gust publicystyczny, uczyło pisać i oczywiście było oknem na cyberświat, do którego przy braku internetu nie miałem za bardzo dostępu. Od recenzji, po solucje i Na Luzie... zastępowały mi całkowicie internet. Bardzo dobrze wspominam ten okres i miałem z nim trylion pasjonujących epizodów. Być może CDA było pierwszym pismem dla dorosłych, które czytałem ze zrozumieniem.
A Action Redaction pozwalało wiele dowiedzieć się o gatunku ludzkim (podtyp: konsument) na długie lata przed tym, jak sam miałem z nim do czynienia w pracy... z jakich pierdół ludzie potrafią robić dramaty. Ponadto ich artykuły fachowe zawierały o wiele więcej przystępnie podanych danych, niż wiele współczesnych filmów na ten sam temat, np. o historii Quake Engine.

Niestety, ale gdy zacząłem dorastać, to ta magia mijała. Podobno nałożyło się to równoczesny spadek jakości pisma. To ofc pewna próba zwalanie winy na drugą osobę, dlatego jak najbardziej jestem zmuszony przyznać, że mój rosnący brak zainteresowania i szacunku do nich wynikał też na pewno z powodu zmiany gustu. Ale fakt faktem, zacząłem odnosić wrażenie, że aby utrzymać się na ryku, musieli zmienić swoją politykę. Zrezygnować z niektórych rzeczy, które kochałem (książeczek z tipsomaniakiem), stać mniej krytyczni wobec znanych gier i marek... i ogólnie zmienić gust. Wszak nie mogli sobie pozwolić na bycie gamerską konserwą jak ja. Skoro gry się zmieniły, oni też musieli, inaczej by tylko narzekali, że nowe Tomb Raidery to już nie to samo...
No i to jest fakt, że ilość treści merytorycznych w stosunku do obrazu i treści niemerytorycznych (reklamy) tylko spadała, co sami przyznawali wielokrotnie. Dlatego kupowałem ich coraz rzadziej... co też zauważyłem u wielu osób ze swojego i starszego pokolenia. A nie jestem pewien, czy te młodsze miały tak samo duże parcie na CDA tylko z powodu tego, że jest papierowe. Nie sądzę.

No i sam mniej grałem i mniej mi zależało na byciu na bieżąco. Jakoś w okolicach 2013 roku zażartowałem, że mogę przewidzieć tytuły recenzji lub temat numeru w nowym numerze bez jego kupowania. To będzie coś z list Tomb Raider, Call of Duty, Medal of Honor, Need for Speed, Battlefield, Assasin's Creed + złoto dla nowych graczy w WOTcie. Ale to już nie wina CDA, a rynku, który zaczął orbitować wokół pewnych poszczególnych marek. Teoretycznie CDA mogło stać się bardziej pismem o indykach i drugiej lidze popularności, ale zapewne by nie była to ekonomicznie uzasadniona decyzja.


Niemniej szkoda. Będę tęsknić.
Obrazek
Awatar użytkownika
McLusky
Skryba
Posty: 320
Rejestracja: 12 maja 2006, 20:31
Lokalizacja: North Ashfield
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: McLusky »

Dziś na Polygamii opublikowano tekst o kulisach upadku CDA:

https://polygamia.pl/kulisy-upadku-cd-a ... o-nie-tak/
Awatar użytkownika
TricksieThiefsie
Mechanista
Posty: 445
Rejestracja: 08 marca 2013, 23:14

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: TricksieThiefsie »

Jeśli chodzi o prasę grową, to rzeczywiście przestała ona mieć sens wraz z popularyzacją internetu. Nawet nie chodzi o to, że ludzie głównie czytają i oglądają rzeczy w internecie - odgrywa to istotną rolę, ale wciąż nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że dzisiaj zmiany są wprowadzane błyskawicznie, aktualizacje czy inne modyfikacje po prostu są wrzucane na serwer i już działają. Coś, co otworzyło mi oczy w tym zakresie to był numer pewnego mini czasopisma (nie pamiętam dokładnie co to było), które było poświęcone League of Legends. W tym konkretnym wydaniu co widziałem był szczegółowy poradnik do jednej z postaci, problem jednak był taki, że kiedy to było drukowane i puszczanie do kiosków, owa postać została w międzyczasie przerobiona, co czyniło ów poradnik w zasadzie bezużytecznym. I tak właśnie jest ze wszystkim w prasie growej, zmiany mogą być wprowadzane z dnia na dzień, ale czasopismo wychodzi co miesiąc i nie ma możliwości edytowania tego, co już jest permanentne. Zresztą jak już zostało powiedziane, wideorelacje o wiele lepiej się wchłania niż czytanie recenzji, gry komputerowe to wizualne medium.

Jeszcze jest kwestia tego, że "profesjonalne" recenzje ogólnie są w 99% gówno warte, nie oddają rzeczywistości w należyty sposób i tak dalej. Nie wiem po co miałbym czytać opinie ludzi, którzy muszą pisać tak i tak, albo wylądują na czarnej liście dziennikarstwa. Lepiej sobie włączyć w miarę niezależnych youtuberów, którzy są opłacani przez fanów i tam można dostać jakiś sensowny, rzeczywisty opis sytuacji, bez krępowania się.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

CDaction chyba wciąż wychodzi, prawda?
Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin.B.Black
Paser
Posty: 188
Rejestracja: 01 sierpnia 2010, 16:41

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Marcin.B.Black »

@Spidi, chyba mieli wydać jeszcze kilka numerów, ale co dalej to się okaże.

Przyznam, że trochę było mi smutno jak się o tym dowiedziałem. CD-Action kupuję niezbyt regularnie, ale gdzieś od 2000 roku. Myślę, że recenzje silnie ukształtowały mój styl pisania, nie wspominając już o byciu swego rodzaju growym oknem na świat, kiedy jeszcze nie miałem Internetu.

Cóż można powiedzieć, kończy się pewna epoka (chyba?), ale to było nieuchronne. Jeśli w ogóle w jakiś sposób CD-Action będzie funkcjonowało dalej, to uważam, że z czasem przejdą całkowicie na model elektroniczny, z płatnościami za artykuły, chociaż mam nadzieję, że jak najpóźniej, bo papier to jednak papier ;).
"Some people in the City are just too rich for their own good... lucky they have me to give them a hand".

https://www.deviantart.com/marcinbblack
https://www.youtube.com/channel/UCnL6k1 ... XeCGfP7UWA
Znajda
Bełkotliwiec
Posty: 5
Rejestracja: 26 marca 2020, 13:20

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Znajda »

Upadek upadkiem, ale gdzieś mi mignęły informacje, że jednak ich ktoś wykupił. Jeśli się rozpadną, to od środka ;)
[SPIDI: wycięta reklama]
Ostatnio zmieniony 01 lipca 2020, 11:44 przez Znajda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Jacek »

TricksieThiefsie pisze:Jeśli chodzi o prasę grową, to rzeczywiście przestała ona mieć sens wraz z popularyzacją internetu. Nawet nie chodzi o to, że ludzie głównie czytają i oglądają rzeczy w internecie
Nie wszyscy.
TricksieThiefsie pisze:błyskawicznie, aktualizacje czy inne modyfikacje po prostu są wrzucane na serwer i już działają.
Nie każdemu zależy na tej "błyskawiczności".
TricksieThiefsie pisze:Zresztą jak już zostało powiedziane, wideorelacje o wiele lepiej się wchłania niż czytanie recenzji, gry komputerowe to wizualne medium.
Zależy komu, mi się lepiej wchłania czytanie.
Nie rozumiem dlaczego używasz tylu uogólnień, jakby Twoje zdanie (bez obrazy bo szanuję go) było zdaniem większości.
TricksieThiefsie pisze:Jeszcze jest kwestia tego, że "profesjonalne" recenzje ogólnie są w 99% gówno warte, nie oddają rzeczywistości w należyty sposób i tak dalej
Żadna recenzja nie oddaje "rzeczywistości" i tak dalej...
TricksieThiefsie pisze:Nie wiem po co miałbym czytać opinie ludzi, którzy muszą pisać tak i tak, albo wylądują na czarnej liście dziennikarstwa. Lepiej sobie włączyć w miarę niezależnych youtuberów, którzy są opłacani przez fanów i tam można dostać jakiś sensowny, rzeczywisty opis sytuacji, bez krępowania się.
Nie wiem po co miałbym czytać opinie youtuberów (którzy są opłacani przez fanów i muszą tak mówić żeby fani nadal ich opłacali) skoro mogę sobie poczytać profesjonalne recenzje w czasopiśmie :-D

Internet to dla mnie niestety spory bałagan, chaos informacyjny, trudności z weryfikacją informacji i generalnie medium, w którym wszyscy mówią a mało kto słucha.
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: peter_spy »

Dyskusja jest stara jak świat, ale "rzeczywistość" to sprawa względna i tak samo ma się rzecz z recenzją. Zazwyczaj ludzie szukają potwierdzenia i wzmocnienia swoich opinii, czyli tzw. "echo chamber". Czy znajdą to na papierze, czy w internecie to już kwestia drugorzędna.
Awatar użytkownika
Marcin.B.Black
Paser
Posty: 188
Rejestracja: 01 sierpnia 2010, 16:41

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Marcin.B.Black »

Artykuły w internecie czy wideorecenzje sa jak najbardziej w porządku, ale czytanie papierowych recenzji ma jakiś swój unikalny klimat. Plusem jest to, że nie gapie się ciągle na ekran komputera, telefonu itp. Jedyny w sumie minus to to, że z czasem pojawia się problem ze składowaniem czasopisma. Jakby wszystkie posiadane numery CD-Action przeliczyć na kg (trzymane po różnych mieszkaniach) no to trochę tego jest ;).

No cóż, świat idzie do przodu, a ja też już rzadko kupuję CDA... nostalgia jednak pozostała.
"Some people in the City are just too rich for their own good... lucky they have me to give them a hand".

https://www.deviantart.com/marcinbblack
https://www.youtube.com/channel/UCnL6k1 ... XeCGfP7UWA
Awatar użytkownika
page
Ożywieniec
Posty: 89
Rejestracja: 15 października 2011, 01:56

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: page »

Nie znam się na tym, nie czytałem CD-Action dobrych 10 lat (a jak się zastanowić, to pewnie i piętnaście)...

ALE!

Na fejsbuku Daniela "CormaC" Bartosika znalazłem informację sprzed 2 dni (26.08), że CD-Action zmienia wydawcę i idzie dalej! Ponoć nowy wydawca będzie bardziej przychylny obecności CDA na Twitchu, YT itp., więc może jakoś się z tego wszystkiego wybronią i jako marka przetrwają...

Parafrazując jego słowa.
If Jupiter and Saturn meet,
What a cop of mummy wheat!
The sword's a cross; thereon He died:
On breast of Mars the goddess sighed.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: SPIDIvonMARDER »

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/c ... e-kosztuje na wiosnę CD-Action stało się kwartalnikiem
Obrazek
Awatar użytkownika
Purchawa
Bełkotliwiec
Posty: 22
Rejestracja: 18 czerwca 2023, 19:38
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Płeć:

Re: Koniec prasy o grach?

Post autor: Purchawa »

Kupowałem co miesiąc CD-Action od końcówki lat 90 do pierwszych 2000, wtedy to była fajna gazeta ale nowości ze świata gier wtedy mnie interesowały a później coś się z tą branżą stało że zaczęli stawiać tylko na rozwój grafiki i realizm ale już nie na klimat i oryginalne, ciekawe pomysły. Pełne wersje które dawali to były gry sprzed kilku lat ale parę numerów kupiłem np. dla Tomb Raidera, Fighting Force, Turok'a 2, Deathtrap Dungeon itp. Przestałem kupować jak zauważyłem jakie nowe gry powstają (sprawdzając na płytkach z demówkami), czyli jeszcze zanim to pismo zeszło na psy. Humor mi się też podobał tej starej ekipy z Eld'em, Czarnym Iwanem, Allor'em, Mr. Jedi, Ghost'em, Smuggler'em i resztą.
ODPOWIEDZ