Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: darkonia »

Tak z ciekawości przyszło mi do głowy: Łuk dopasowujesz pod rękę prawa/lewa czy pod oko, które masz dominujące? Pytam jako osoba z dość poważną wadą wzroku, która próbowała strzelać z wiatrówki i karabinu sportowego.
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
Awatar użytkownika
NiRa
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 15 stycznia 2008, 17:52

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: NiRa »

Łuk mam na lewą rękę, tak jak moje dominujące oko. Jestem praworęczna, więc taki łuk (a konkretniej majdan) kupiłam na początku, ale nie szło mi za dobrze.
Z broni palnej też strzelam 'z lewej strony' (co bywa upierdliwe, dyskryminujooo!!).

Ponoć da się 'przestawić' na drugie oko, ale nie próbowałam tego robić, póki nie strzelam instynktownie, tylko celuję - z prawego oka musiałam przesuwać celownik w bok, żeby trafić w cel. A teraz już nie mam czego przesuwać :D

-Medyk! Czy ja umrę?
-Niewykluczone.
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: darkonia »

Tak właśnie myślałam :). Ja mam to szczęście, że dominująca ręka i oko są po tej samej stronie. Drugie oko można powiedzieć ślepe w punkcie najlepszego widzenia, a przez 20 lat żaden okulista nie potrafił mi powiedzieć dlaczego (tylko już tysiące wydane na kolejne okulary korygujące ostrość, a doskonale widzę, że to nie brak ostrości widzenia jest problemem/koniec offtopa/). Moim zdaniem chyba łatwiej wyćwiczyć pamięć mięśniową w drugiej ręce niż kombinować z przestawianiem się na drugie oko. To chyba mogłoby prowadzić do jakichś zawrotów głowy.
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
Awatar użytkownika
Purchawa
Bełkotliwiec
Posty: 22
Rejestracja: 18 czerwca 2023, 19:38
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie
Płeć:

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: Purchawa »

Byłem kiedyś w bractwie rycerskim i miałem styczność z łukiem, też od dawna chcę sobie kupić taki, tradycyjny średniowieczny i urządzać sobie strzelanie do tarczy w terenie ale zawsze jak dotąd były jakieś inne priorytetowe wydatki. A chodziło mi też po głowie spróbować zrobić strzały takiego typu jak występują w grze, np. z pojemniczkami z wodą zamiast grota, takimi żeby pękały po uderzeniu w coś rozchlapując tą wodę, ciekawe czy mały płomień jak z pochodni dawało by się tym gasić. Ogniste robili w średniowieczu do podpalania wiosek ale nie bawił bym się z takimi w lesie... linowe to mniejszy problem ale wbicie w jakieś drewniane elementy na tyle mocno żeby się po tym wspinać to już inny temat. Mchowe raczej nie do zrobienia żeby rozsypywały tyle mchu żeby przejść po nim po cichu n jakichś kafelkach. Gazowe pewnie by się dało ale skąd wziąć gaz usypiający i na kim to testować (-; chyba że do samoobrony. Dźwiękowe to już zaawansowana sprawa.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Dźwiękowe to chyba nie byłby potężny problem. W chwili uderzenia grot łamie się i uwalnia jakąś substancję, która reaguje z powietrzem i wydaje głośny hałas... np. syk... spala się itd.
Wodna to po prostu fiolka z wodą, z tym, że żadnej pochodni tym nie zgasimy.

Ognista to wystarczy minę kontaktową xD

Mchowe to chyba faktycznie sprawa beznadziejna...
Obrazek
Awatar użytkownika
NiRa
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 15 stycznia 2008, 17:52

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: NiRa »

Obrazek

Strzała przy uderzeniu o coś twardego (kamień, płytka, etc.) zazwyczaj się uszkadza/pęka, co samo w sobie jest dość głośne. Nawet nie potrzebny byłby specjalny grot do tego. Raczej tylko twardy cel.
Zawsze można użyć gwizdka:
Obrazek

Trzeba mieć też na uwadze, że w Thiefie obecna była magia itp, więc również kryształy żywiołów (to odnośnie strzały wodnej, mchowej) - skonstruowanie jakiegoś grotowego potworka (zmieniającego parametry strzały w stosunku do 'normalnej') to proszenie się o nieprzewidywalny tor lotu strzały.
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2023, 12:51 przez NiRa, łącznie zmieniany 1 raz.

-Medyk! Czy ja umrę?
-Niewykluczone.
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: Juliusz »

Bez magii nie da rady. Nie wiecie, gdzie można kupić trochę magii?
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: SPIDIvonMARDER »

W darkwebie pewnie wiedzą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
NiRa pisze: 23 czerwca 2023, 12:28 Strzała przy uderzeniu o coś twardego (kamień, płytka, etc.) zazwyczaj się uszkadza/pęka, co samo w sobie jest dość głośne. Nawet nie potrzebny byłby specjalny grot do tego. Raczej tylko twardy cel.
No właśnie. Nie zawsze dysponujemy twardym celem, a złamanie strzały to krótkotrwały dźwięk. A Thiefowa strzała hałasująca działa przez kilka sekund.
Obrazek
Awatar użytkownika
Edversion
Arcykapłan
Posty: 1405
Rejestracja: 21 sierpnia 2006, 10:19
Lokalizacja: Zabrze

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: Edversion »

Można wykorzystać rodzaj pirotechniki, jak np. "strzelające diabełki", które zahałasują po uderzeniu w twardą powierzchnię, lub ich połączenie co da nam rodzaj reakcji łańcuchowej (jedno wybucha po drugim z hałasem podobnym trochę do hałasującej strzały w T3), tylko tutaj trzeba by przed wystrzeleniem zapalić lont.
Awatar użytkownika
NiRa
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 15 stycznia 2008, 17:52

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: NiRa »

Typek sprawdza różne rzeczy, żebyśmy my nie musieli :D
Strzała linowa:
Przecinanie liny strzałą:
Strzała z hakiem:

Wodnej jeszcze nie zrobił, ale kto wie ;)

-Medyk! Czy ja umrę?
-Niewykluczone.
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: Łuk i łucznictwo -)))-------------------->

Post autor: darkonia »

Strzała z hakiem? To może on te super specjalne też zrobi, co kiedyś gdzieś na forum ktoś wrzucił obrazek.
EDIT: Kiedyś były w tym temacie https://thief-forum.pl/viewtopic.php?t=3959, ale najwyraźniej linki poznikały, a możnaby było dla gościa zaproponować.
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
ODPOWIEDZ