Mieć Sieć

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Mieć Sieć

Post autor: Bandit »

Chciałbym połączyć 2 kompy w sieć za pomocą kabla koncentrycznego lub skrętki. Macie jakieś doświadczenia z takim typem kabli? I mniejwięcej ile kosztują takie kable, jaką mogą mieć maxymal długość?
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Sir Gareth
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 19 maja 2003, 09:40
Lokalizacja: wszechświat równoległy 3-go poziomu
Kontakt:

Re: Mieć Sieć

Post autor: Sir Gareth »

Można połączyć skrętką bez przeplotu, wtedy nie potrzeba huba i będziesz miał taką prędkość jaką wyciągnie ci sieciówka

Pozdrawiam
Garret
Bywaj!
..::Don't be afraid of the dark, be afraid of what it hides::..
My photopage
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Mieć Sieć

Post autor: Bandit »

Tyle to ja wiem ale ile taki kabel może mieć max długości? 10 metrów?
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mieć Sieć

Post autor: Pablo »

Skrętka jest najoptymalniejsza, jeśli chodzi o prędkość przesyłu. Teoretycznie kabel może mieć 100 metrów, ale z odrobiną szczęścia można nawet na 150 metrach działać z powodzeniem. Najważniejsze jest to aby taki kabel był krosowany (jeśli komputery są łączone bezpośrednio), w każdym sklepie z osprzętem sieciowym taki kabel spreparuje Ci sprzedawca. Cena kabla jest niewielka w granicach 1.5 do 2 zł za metr. Ceny kart są też znośne za ok 40-50 zł kupisz przyzwoitą kartę 100 megabitową.

Po połączeniu komputerów i zainstalowaniu kart sieciowych, komputerki powinny się już widzieć. Dla świętego spokoju można sobie zmienić adresację kart na statyczną a zrezygnować z funkcji APIPA :wink:, która sama przyznaje adresy.
Pablo
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Mieć Sieć

Post autor: Bandit »

No dzięki Pablo :) Ale bez huba można wyciągnąc aż 150m!! Coś niechce mi się wieżyć w gazetach czytałem, że przy bezpośrednim połączeniu komputerów skrętką z przeplotem nie można przekroczyć długości 10M !!! A ja muszę mieć jakieś 40M. :( Wie ktoś ile kosztują kable koncentryczne?
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
pastooh
Skryba
Posty: 311
Rejestracja: 04 stycznia 2003, 22:24
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Mieć Sieć

Post autor: pastooh »

Pablo pisze:najoptymalniejsza
nie ma czegos takiego jak "najoptymalniejsze"... jest optymalne czyli najlepsze w danych warunkach :lol:
eeeyy pisalem juz gdzies ze sie czepiam? nie? :twisted:

dobra a tak naprawde to dobrym sposobem (tanim) jest kabel z crossem.
jeszcze jedna sprawa - jak chcialbys miec net na obydwu kompach to oplaca sie kupic switch/hub - ~100plz - mam tak w domu
jesli nie to dwie sieciowki w jednym kompie i w2k i masz udostepnianie polaczenia internetowego
dziala 10/100mb (zalezy od karty)

kolejna opcja to koncentryk (tylko musi byc dluzszy niz 1 m ), dwa trojniki i dwa terminatorki na konce (nie mozna bezposrednio koncentrykiem spiac dwoch kompow musza byc trojniki i termiatory)

dziala tylko 10mb
Don't argue with stupid people, because they drag you down to thier level and beat you with experience!
just vanish in the shadows...
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Mieć Sieć

Post autor: Gregorius »

Tylko uważaj:
Zwróć uwagę czy sprzedawca/monter połączy parami odpowiednie pary przewodów (można poznać po kolorach). I nie chodzi tylko o połączenie elektryczne (do sprawdzenia omomierzem) ale o to żeby sygnały różnicowe szły przewodami razem skręconymi (wtedy zakłócenia się znoszą).
W razie wątpliwości schemat takiego kabla (z kolorami) masz na stronie: http://www.hardwarebook.net/
Kolory przewodów w kablu są na całym świecie (w Polsce też :wink: ) takie same.

Po co o tym piszę? Bo gdy sam łączyłem kablem dwa komputery BARAN (przepraszam za wyrażenie) w RENOMOWANYM sklepie pomylił się i przy transmisji 100Mb powstawało masę błędów! Za to przy 10Mb wszystko było Ok. Wkurzony nawet wymieniałem jedną z kart sieciowych na nową, oczywiście nie pomogło. Sprawdzenie omomierzem też nie wykryło tego problemu.
Dopiero po miesiącu wpadłem na to, sam sobie zrobiłem kabel i wszystko jest do tej pory Ok! :)
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Pablo
Arcykapłan
Posty: 1398
Rejestracja: 13 sierpnia 2002, 11:06
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mieć Sieć

Post autor: Pablo »

---> Bandit

Pisząc mojego posta byłem w pełni władz umysłowych ;), do tego mam papiury na administratora sieci , więc wiem co gadam. Ja mimo wszysto polecam Ci to zrobić na skrętce (moje wywody dotyczyły skrętki kategorii 5). Odradzam robić to na koncentryku, na tym 100 mb nigdy nie osiągniesz :wink:. Poza tym jeśli chciałbyś kiedś rozbudować sieć to pchanie się w okablowanie koncentryczne (BNC) to same kłopoty w razie awarii nawet jednego "klocka" tej układanki. Zrobisz to jak będziesz uważał :wink:.
Pablo
ODPOWIEDZ