Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
raven4444
Szaman
Posty: 1011
Rejestracja: 29 lipca 2007, 14:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: raven4444 »

Poszła tablica partycji więc tak:
1. Walić zawartość i zrobić chkdsk
2. Próbować odzyskać jakimś softem zawartość, takie se szanse
3. Ręcznie odzyskać tablice, trzeba być pro i w ogóle cholera czasu aby to tak sobie naklepać wszystko.
Awatar użytkownika
timon
Garrett
Posty: 3883
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 19:07

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: timon »

Spróbuj pogadać ze sprzedawcą, moją kartę wysłano do producenta/importera/coś_w_tym_stylu i odesłano mi nagraną płytę z odzyskanymi zdjęciami. Część była nieczytelna ale większość tak. Karta była od kingstona.
Zezwierzęcony, o zdradzieckiej mordzie, umysłowo niestabilny. Kanalia. Patologiczny element czyli OBYWATEL. Nie należący do ich wspólnoty narodowej. Hołota chamska. "Nie kocha Polski i Pana Boga"
Obcy kulturowo prezesowi
Awatar użytkownika
Dordien
Ożywieniec
Posty: 91
Rejestracja: 16 listopada 2010, 12:33
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Dordien »

Mam taki denerwujący problem z Monitorem. Dostałem na urodziny parę lat temu zestaw do grania przeznaczony(specyfikacja chyba nie potrzebna) i systemem operacyjnym była Vista. Wszystkie gry: te stare i te nowe śmigały ok. Jakiś czas temu przerzuciłem się na Win 7 Pro i mój Monitor zaczął mnie trollować. Jest to Samsung SyncMaster 2233 i problem jest w tym, że na niskich rozdzielczościach po ekranie lata komunikat "Not optimum mode" i za jakieś 30sekund robi czarny ekran. Jak go włączę i wyłączę to znowu ta sama melodia. W instrukcji mówią, że jak się taki komunikat pokazuje to znaczy, że monitor działa : (. Przeszukałem Internet w poszukiwaniu odpowiedzi, ale nic nie znalazłem albo jestem słaby w googlach. Najzabawniejsze jest to, że w jednej grze tak na danej rozdziałce tak robi a w innej nie. Jeżeli ma ktoś jakieś pomysły jak to naprawić to proszę o odpowiedź.

Jeszcze mam drugie pytanko na wypadek jakby monitorowy problem był nie do rozwiązania. Bo jakby nie było na to rady to mógłbym grać w oknie, ale w grze, w którą chciałem zagrać teraz(SpellForce) jak odpalam ją w okienku to na 800x600 nie widzę nawet czy gram kobietą czy mężczyzną a jak próbuję powiększyć okno to kursor przeskakuje do ekranu gry(w ogóle nie da się nacisnąć ani ramki okna ani niczego). Więc moje pytanie brzmi: jak inaczej powiększyć okno żeby dało się grać?
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Nivellen »

Nie wymagaj od lowendowego monitora cudów. Dobrze, że daje ci znać o nieobsługiwanej rozdziałce, masz czas, aby powrócić do standardowych ustawień.
Jeśli nie dogrzebałeś się do żadnych opcji w OSD, może dołączone oprogramowanie coś proponuje? Spróbuj zapytać o ten problem na stronie pomocy technicznej Samsunga.
Ostatecznie pozostaje ustawienie jednej z obsługiwanych rozdzielczości w ulubionej grze, w pliku konfiguracyjnym.
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
Dordien
Ożywieniec
Posty: 91
Rejestracja: 16 listopada 2010, 12:33
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Dordien »

Mam teraz taki problem z wysyłaniem filmików na Youtube. Nie tyle problem z wysyłaniem, co z tym, co się potem z nimi dzieje - wychodzą bardzo ciemne. Wiem, wiem jest o tym, pierdyliard wątków na wszystkich forach, ale tamte porady albo nie odnosiły się dokładnie do mojego problemu albo po prostu nie działały.

Do renderowania filmików używam Sony Vegas Pro 12.0 i renderuję do mp4. Używam zalecanych parametrów podanych na Youtube. Po renderowaniu kolory i jasność wyglądają tak samo jak w grze, ale po wysłaniu na Yt już są duużo ciemniejsze:

Kiedy zaś ściągnę filmik z YT z powrotem na komputer jasność znowu wraca do normy.

Jeden kolo na filmiku tłumaczył to tak, że rendering ma inny format kolorów a YT inny i po uploadzie te kolory się trochę zmieniają. Rzucił linkiem do programu, który niby "aktualizuje" plik do najnowszych parametrów kodeku. Problem w tym, że po użyciu programu kolory stają się takie jak na YT. Program nazywał się, HandBrake.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: peter_spy »

Tak się dzieje na skutek mocniejszej kompresji. Vegas też nie korzysta ze zbyt dobrego algorytmu, najlepiej renderować wszystko bez kompresji, a dopiero później skorzystać z osobnego programu typu Easy h264. Możesz też spróbować rozjaśnić film Levelsami.
Awatar użytkownika
Dordien
Ożywieniec
Posty: 91
Rejestracja: 16 listopada 2010, 12:33
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Dordien »

A może być to problem z updatem jakiegoś kodeku albo czegoś? Wszystko renderowałem tym samym "profilem" i tylko te ostatnie filmiki takie w opór ciemne wyszły. Dla porównania filmik renderowany tak samo:
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: peter_spy »

U mnie kompresja do mp4 w SV i później jeszcze raz w ramach kodeków youtuba wszystko zepsuła, a teraz wygląda dobrze:
Awatar użytkownika
Michal
Poganin
Posty: 729
Rejestracja: 02 listopada 2006, 13:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Michal »

Miał ktoś może problem z uruchomieniem origina i go rozwiązał? Bo mi działał i nagle dup, po zalogowaniu pojawia się na sekundę i znika. Od 2 dni szperam w necie i próbuję reinstali, usuwania danych aplikacji, czyszczenia rejestru, wyłączania Nortona i nic.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Złodziej
Posty: 2334
Rejestracja: 12 listopada 2007, 13:15
Lokalizacja: Dojczlandia
Płeć:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Mixthoor »

Zerkne dzis u siebie i dam Ci znac. Nie odpalalem go juz chyba ze dwa miesiace.
Thief Fan Missions - Przewodnik
Mixthoor Mod Pack - Kompendium dodatków
Awatar użytkownika
Michal
Poganin
Posty: 729
Rejestracja: 02 listopada 2006, 13:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Michal »

Problemem okazał się proces OC_GURU.exe, czyli oprogramowanie dołączone do karty graficznej służące do jej podkręcania. Po jego wyłączeniu w managerze zadań Origin działa jak dawniej. Nie wiem czemu zaczęły się nagle "gryźć" ale i tak z niego nie korzystam, wiec ok.
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: BodomChild »

W końcu kiedyś przychodzi ten czas, kiedy trzeba się zająć swoim kompem. Jako życiowy minimalista od lat szczęśliwie bieduję sobie na procku Intel Core 2 Duo E4400 i co najważniejsze, na nieśmiertelnym (właściwie już nie do końca) Windows XP.
Jak bardzo lubię i szanuję starego XPeka, to tym razem już definitywnie nadszedł czas pożegnania z nim. Więc na początek pierwsza sprawa, trochę kiepsko trafiłem z taką zmianą, bo 7 już latka lecą, a 8 zupełnie do mnie nie przemawia. Co zrobić? Opłaca się jeszcze kupować 7? Czy lepiej polubić ósemkę, która jest dobra dla użytkowników tabletów uzależnionych od Facebooka, a niekoniecznie dla takiego konserwatysty jak ja? No i jak to jest z tymi licencjami OEM? Dawanie 700 zł za pudełko odpada. XP mam na licencji OEM, więc aktualizacja też odpada. Rozumiem, że nadal można kupić system OEM z płytą główną, co będzie się liczyło jako nowy komp?

Tutaj dochodzimy do płyty głównej i procka. Nie jestem wymagający, ale moje Core 2 Duo to już jednak mega słabizna. Do czego mi potrzebny komputer? Do przeglądania neta, do pracy w Wordzie lub czymś w tym stylu i do grania w gry, nic nadzwyczajnego. Interesują mnie procki Intela, w co celować? W i5 drugiej generacji? Czy cztery rdzenie są potrzebne takiej osobie jak ja? Zaznaczam, że nie potrzebuję jakiegoś potwora, chcę procesora o mocy wystarczającej aby grać w gry sprzed kilku lat i żeby w miarę komfortowo pograć w produkcje nowe (oczywiście mam też na myśli nowego Thiefa) :wes . Płyta główna to wiadomo, musi do procka pasować. Dwie kości ramu po 1GB zamienię na jedną 4GB, zawsze można wtedy dodać drugą i mieć 8GB. Na te cele dysponuję budżetem ok. 1000 zł. Aha, myślę o używanym procesorze, jest to raczej długowieczny sprzęt, więc ryzyko małe, a ceny bywają zachęcające. Generalnie ma to być sprzęt, na którym będę sobie mógł spokojnie pobiedować kolejne parę lat :) .

A co z grafiką? Po tym jak mi padła GeForce 7600, zamieniłem na taniego Radka HD5670 i na razie może zostać, kiedy będzie potrzeba czegoś mocniejszego, to się wymieni.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Gregorius »

BodomChild pisze:... 7 już latka lecą, a 8 zupełnie do mnie nie przemawia. Co zrobić? Opłaca się jeszcze kupować 7? Czy lepiej polubić ósemkę, która jest dobra dla użytkowników tabletów uzależnionych od Facebooka, a niekoniecznie dla takiego konserwatysty jak ja? ...
Ja też jestem konserwatystą, a Win8 używam już ponad rok. Powiem tylko tyle, że system jest zaje*%$, w porównaniu z Win7 na moim laptopie wszystko śmiga szybciej, zero zawieszeń. Na Win7 miałem na przykład dziwne problemy ze sterownikami karty graficznej (Radeon), na 8 nie ma o tym mowy.

Nie wiem dlaczego brak menu start jest taki przerażający ;) Ekran startowy jest całkiem wygodny, a wcale nie mam ekranu dotykowego. W końcu z ilu aplikacji się najczęściej korzysta? 10-15... wszystko wtedy mieści się bez problemu na jednym ekranie i jest estetycznie.

Co do aplikacji "metro" to używam... w zasadzie jednej. Sporadycznie rzucę okiem na "pogodę", reszta aplikacji to klasyczne wersje "dla pulpitu Windows". Wszystko śmiga, od IrfanView do Visual Studio i gierek wszelakich.
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Nivellen »

Potwierdzam słowa Gregoriusa, działam na Win 8 od ponad pół roku, a bebechy kompa mam takie jak Bodom. Przechodziłem również z XP-ka, więc na samym początku doinstalowałem sobie Classic Menu, i mam komfort. Funkcjonalność 8-ki, jej szybkość działania i intuicyjność rozwiązań również i mnie przypadła od początku do gustu, wydajność wydaje się lepsza niż 7-ki, choć na 7-ce nie pracowałem w domu zbyt długo. Co mnie bardzo zaskoczyło, system jest jeszcze bardziej stabilny niż 7-ka, która jest przecież uznawana za najlepszy jak do tej pory system MS. Ja jednak sądzę, że po wydaniu łatki 8.1 (która będzie miała już w sobie menu start z „urzędu”) ten system zajmie należne mu miejsce, bo jest tego naprawdę wart. No i na koniec to, co nas graczy najbardziej interesuje – gry pracują tak jak powinny, bez problemów i CTD – mnie się jeszcze coś takiego nie zdarzyło.
Na koniec trochę dziegciu, mam trochę problemów ze sterownikami SB X-fi, gryzą z nowymi okienkami, ale to podobno stała wada oprogramowania Creative’a. Czasami muszę po aktualizacji systemu uruchamiać kompa kilka razy, bo mam głucho w słuchawkach.

Podsumowując – polecam z czystym sumieniem.

PS. @Bodom -> przy rejestracji nie miałem żadnych problemów, kupiłem oryginała za niecałe 200 zł w Euro AGD i MS nie miał żadnych obiekcji podczas rejestracji - uznało mi przejście z XP-ka na 8-kę jako upgrade (chyba, że ktoś czegoś nie zauważył :) )
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: BodomChild »

Ok, przekonaliście mnie, żeby się zainteresować ósemką.
Nivellen pisze:PS. @Bodom -> przy rejestracji nie miałem żadnych problemów, kupiłem oryginała za niecałe 200 zł w Euro AGD i MS nie miał żadnych obiekcji podczas rejestracji - uznało mi przejście z XP-ka na 8-kę jako upgrade (chyba, że ktoś czegoś nie zauważył :) )
Swego czasu była promocja na 8, teraz chyba jest drożej, ale kosztuje raczej tyle samo co siódemka. Nie wiem jak z tym upgrade, bo polityka Microsoftu jest na tyle niejasna, że nawet w sklepach do końca nie wiedzą jak to powinno się odbywać. Podobno jak ktoś robił upgrade z XP do siódemki "na czysto", to był piratem :roll: , w praktyce jednak nikt nikogo o takie rzeczy nie ściga. Z tego co wyczytałem licencja OEM na Windę 8 jest całkiem spoko, bo nie jest już związana z konkretnym sprzętem i można ją przenieść na inny komputer (czyli jeden Windows na jeden dowolny komp).

A co z prockiem? Jaki sprzęt polecacie średnio wymagającemu graczowi (bo do pracy w Wordzie to wiadomo, że Celeron wystarczy :) ), który chciałby też pograć w nowe rzeczy? Zależy mi na w miarę solidnej bazie (proc+płyta-matka :) ), którą w przyszłości będzie można wzbogacić lepszą grafą, dodatkową pamięcią itd. Mój zasilacz to Corsair 500w. Budżet do 1000 zł.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

Jeśli masz określony budżet na tak niskim poziomie i... chcesz grać także w nowe gry to może lepiej kup konsolę ; ) ...chcesz kupić głównie używany sprzęt, bo na nowy (szczególnie płyta-matka) nie ma co liczyć jeśli chcesz kupić procesor starszej generacji. Swoją drogą, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale intel jest drogi - używany również.

No to zaczynamy odliczanie od 1000 zł.
-200 zł upgrade systemu do Windows 8.
-100 zł używana pamięć DDR3 4 GB
Pamięć DDR3 4 GB w jednej kości: używana do 100 zł, nowa do 150 zł. Przy nowych systemach i grach te 4 GB to trochę mało, ale sam stwierdziłeś, że drugą dokupisz potem. Oby wtedy nie gryzły się ze sobą jeśli kupisz na różnych układach.
Zostaje 700 zł.
Dobrze byłoby zainwestować w przyszłościową podstawkę, a więc LGA 1150. Z płytą główną wyposażoną w taką podstawkę, będziesz mógł w przyszłości wymienić sam procesor i dołożyć moduł pamięci, zamiast budować pół zestawu od podstaw. Ale żeby pójść w tą stronę trzeba byłoby ograniczyć się do nowiuśkich procesorów intel i3, a konkretniej do jednego z modeli: Core i3-4130 (450-500 zł) lub Core i3-4330 (500-550 zł). Jest jeszcze Core i3-4340, ale przekracza budżet, bo kosztuje 600-650 zł, a musi jeszcze wystarczyć na płytę główną.
przykładowy zestaw (nie polecam MSI, bo miałem przygody w przeszłości, ale możesz to zignorować)

Jeśli nie zależy ci na możliwości rozbudowy o nowy procesor (tylko ponownie o 2-3 lata starszy), to możemy poszukać czegoś w i5. Tutaj można oprzeć się o używane modele z 2010 roku: Core i5-750 (ok. 300 zł) lub Core i5-760 (ok. 350 zł). Te procki mają 4 rdzenie i co ciekawe aż 8 MB pamięci L3, a tyle nie ma żaden inny procesor z rodziny i5, więc pod tym względem jest to przyszłościowa inwestycja. :)

Płyta główna to osobny temat. Wszystko zależy od tego, czego od niej wymagasz. Na przykład czy potrzebujesz USB 3.0 lub złączą, które musisz mieć, bo używałeś danego na starszej płycie albo jakichś opcji BIOSie itd. Domyślam się, że oprócz zasilacza nie zmieniasz również dysku twardego, więc jaki ma interfejs - wąski SATA czy szeroki ATA? To wszystko wpływa na cenę płyty głównej. Im więcej dodatków tym większa cena, a po co masz płacić za coś z czego nie będziesz korzystał. No właśnie, ale najpierw musimy wiedzieć czego potrzebujesz, jakieś karty na PCI?

Ja z zakupem nowego PC wstrzymuję się do wydania nowego APU od AMD - Kaveri. Zagram w nowego Thiefa bez karty graficznej. :P:
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Leming »

Bandit pisze:Ja z zakupem nowego PC wstrzymuję się do wydania nowego APU od AMD - Kaveri. Zagram w nowego Thiefa bez karty graficznej. :P:
I słusznie. Prawdziwy hardcorowy fan Thiefa wyłącza monitor i gra jedynie na słuch. :P
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: BodomChild »

Bandit pisze:Swoją drogą, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale intel jest drogi - używany również.
Zdaję sobie. AMD są tańsze ale jak ktoś gra w gry, to wypadają raczej słabo, bardziej nadają się do pracy np. w programach graficznych, z których ja nie korzystam.
Bandit pisze:No to zaczynamy odliczanie od 1000 zł.
-200 zł upgrade systemu do Windows 8.
Windows to swoją drogą, z tym 1000 zł chodziło tylko o sprzęt, ale jak napisałeś, a ja sam też trochę ogarnąłem temat, to trochę mało. Tyle lat dałem radę na biedackim sprzęcie, to i teraz chciałem kupić coś, żeby pobiedować dalej :) . Po namyśle stwierdziłem jednak, że jeszcze trochę się wstrzymam, do świąt powinno mi wpaść trochę grosza i uzbiera się na coś porządniejszego.
Bandit pisze:Dobrze byłoby zainwestować w przyszłościową podstawkę, a więc LGA 1150.
Raczej w nic starszego się nie będę pakował. Procesor na pewno jakiś czterojajowy :) , np. i5 3450 będzie ok dla mało wymagającego gracza? Używki chodzą po ok. 550 zł, nówki chyba tak z 750.

Płyta główna. Mój dysk ma interfejs SATA. Chyba warto, żeby miała USB 3.0? Na razie nie korzystam z takich urządzeń, ale może się przydać. Wystarczą standardowe wyjścia audio. Co ma być wetknięte do płyty? Jedynie karta graficzna, dodatkowej karty dźwiękowej pewnie nie będę potrzebował, bo do słuchania muzyki w dobrej jakości to mam inne sprzęty w domu, do gier super dźwięku nie potrzebuję.
Co do pamięci ram, to zastanawiam się czy bardziej opłaca się 2x4 GB, czy może od razu walnąć jedną kość 8 GB i ewentualnie kiedyś dodać drugą (tu pytanie kiedy gry zaczną wymagać 16 giga?). O karcie grafiki pogadamy kiedy indziej :) , zresztą pytam się na razie tak orientacyjnie.

I jeszcze jedno, dyski SSD. Niektórzy polecają instalować na tym system, że szybszy dostęp do danych i takie tam. Duży wzrost szybkości czy przesada? Zwłaszcza, że dyski SSD są póki co dosyć drogie.

EDIT:

Sorki, pomyłka. i5 3450 nie pasuje pod LGA 1150, już mi się pieprzą te numerki :jez . i5 czwartej generacji to już by był trochę grubszy wydatek.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Gregorius »

BodomChild pisze:...I jeszcze jedno, dyski SSD. Niektórzy polecają instalować na tym system, że szybszy dostęp do danych i takie tam. Duży wzrost szybkości czy przesada? Zwłaszcza, że dyski SSD są póki co dosyć drogie...
Od jakiegoś czasu mam w laptopie SSD Corsair 90GB jako jedyny dysk, powiem tylko... miazga! Ciężko to sobie wyobrazić, ale np. restart Windows 8 z zainstalowanym mnóstwem programów to jakieś... 15 sekund.
Start systemu, hibernacja... wszystko to odbywa się znacznie szybciej niż poprzednio (na jakimś Caviarze). Mam już taki kompleks, jak siadam przy innym komputerze i np. uruchamiając Firefoxa muszę czekać to krew mnie zalewa ;) Tam po prostu kliknę i już, aplikacja działa.
Ogólnie przyrost szybkości w uruchamianiu programów, czy operacjach które na długo zajmują dysk jest ogromny.

Moim zdaniem warto kupić SSD nawet kosztem wolniejszego procesora czy mniejszej pamięci, to inny świat!

PS. Jeśli chodzi o zalety w przypadku laptopów to jeszcze np. mniejsze zużycie prądu przy SSD, czy całkowicie bezgłośna praca, to też był dla mnie szok, normalnie jak za czasów Amigi 1200 bez dysku twardego ;)
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
raven4444
Szaman
Posty: 1011
Rejestracja: 29 lipca 2007, 14:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: raven4444 »

Mam Vertexa4 128GB i na nim system.
W skrócie miazga, dłużej trwa zmiana rozdzielczości przez monitor niż załadowanie systemu (na oko 3 sec). Aplikacje od razu się uruchamiają, klik i jest.
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

SSD w PC powinien być używany głównie do odczytu danych, więc instalujemy na nim system (nie starszy jak Windows 7 z SP1, żeby nie zajechać dysku) i wyłączamy usługi typu: szybkie wyszukiwanie - indeksowanie plików, defragmentatory dysku itp.). Natomiast wszystkie inne pliki (filmy muzyka, zdjęcia, dokumenty itd.) trzymamy na zwykłym talerzowym dysku. Oczywiście gry i programy również mogą znajdować się na SSD. Częste zapisywanie danych na tych samych komórkach pamięci może doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Ten problem w najnowszych dyskach został częściowo naprawiony przez oprogramowanie sterujące pracą SSD, które nie pozwala na używanie do zapisu ciągle tych samych komórek pamięci, ale lepiej nie kusić losu.

Fakty i mity: najnowsze dyski talerzowe doganiają SSD, a nawet je przeganiają, jeśli chodzi o szybkość zapisu i odczytu danych. Wszystko zależy od tego, co weźmiemy do porównania.
Na pewno nie należy kupować najtańszych SSD, które mogą mieć 3-4 razy wolniejszą prędkość zapisu oraz tylko porównywalną prędkość odczytu. W takim przypadku jedynie przepłacamy za gigabajty pojemności takiego niby szybkiego i prawdopodobnie krótko żyjącego dysku (starsze psujące się rozwiązania dalej są w sprzedaży, są tylko trochę tańsze). Oczywiście SSD mają zalety (szybkość dostępu do danych), których dyski talerzowe nigdy nie będą miały, ale cena za 1 GB pojemności SSD jest nieporównywalnie wyższa od tego samego gigabajta na talerzu.

Istnieją jeszcze dyski hybrydowe. Jest to połączenie dysku talerzowego z pamięcią flash. To może być dobre rozwiązanie do czasu aż dyski SSD będą w przystępniejszych cenach. W takim dysku pamięć flash jest traktowana jako dodatkowy bufor danych, czyli np. szybciej zapiszemy na nim dane, ale już nie zawsze szybciej je odczytamy, wszystko zależy od tego, co znajdzie się w buforze flash, a na to nie mamy żadnego wpływu, bo oprogramowanie dysku samo za nas o tym decyduje. Jedno jest pewne, system na takim dysku będzie działał szybciej.

Jeśli do dyspozycji jest o 200 zł więcej to na ten moment z takim budżetem można byłoby kupić na LGA 1150:
procesor Intel Core i5-4440 (ok. 700 zł)
płytę główną Gigabyte GA-H81M-D2V (ok. 200 zł)
i używaną pamięć DDR3 4 GB za ok. 100 zł.

Czy warto byłoby kupić wyższy model procesora? Tak, ale tylko pod warunkiem, że byłby to najwyższy model z rodziny i5: Core i5-4670K (ok. 150 zł drożej), który można swobodnie podkręcać, ale przed takim zakupem trzeba dobrze poszukać płyty głównej, która nadawałaby się do podkręcania. Te tańsze modele mogą nie mieć odpowiednich opcji, a bez nich zakup takiego procesora traci sens.

Obecnie ceny spadają, a przed świętami na pewno wzrosną, więc jeśli kupować to teraz albo potem między styczniem a marcem - wtedy znowu ceny będą spadały. Pod warunkiem, że nie wydarzy się coś nieprzewidywalnego. ;)

Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na teraz, to może będę mógł coś podpowiedzieć w tej kwestii (tylko PW). Nie mam na myśli rat, kredytów ani wysoko oprocentowanych pożyczek.
:chase: :shoot: :guard:
bob
Szaman
Posty: 1161
Rejestracja: 22 kwietnia 2009, 10:44
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: bob »

Bandit pisze:Częste zapisywanie danych na tych samych komórkach pamięci może doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Ten problem w najnowszych dyskach został częściowo naprawiony przez oprogramowanie sterujące pracą SSD, które nie pozwala na używanie do zapisu ciągle tych samych komórek pamięci, ale lepiej nie kusić losu.
Czy do tych najnowszych zaliczają się dyski SSD Intela z serii 520 (kupiony przeze mnie na początku 2013 roku), czy może te absolutnie najnowsze - najdroższe?
Awatar użytkownika
Bandit
Strażnik Glifów
Posty: 4357
Rejestracja: 08 października 2002, 18:23
Lokalizacja: Szczytno

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Bandit »

Jestem zdania, że każdy przypadek trzeba traktować oddzielnie. Intel to porządna marka, więc najlepiej poszukać informacji u źródła. Ja nie mam na to czasu, ale jeśli przykładowo nie byłoby takiego info na stronie producenta, czy dysk posiada taką ochronę/zabezpieczenie to zawsze można napisać maila do działu obsługi klienta. Oni na pewno będą wiedzieli jak przedstawia się dany przypadek. Według mnie nie masz się, czego obawiać, ale zawsze warto jest śledzić komentarze użytkowników danego produktu w Internecie żeby wiedzieć, co ewentualnie może nas czekać, gdyby nasz zakup miał okazać się nietrafiony. Utrata cennych plików to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać człowieka w XXI wieku. ;)
:chase: :shoot: :guard:
Awatar użytkownika
Gregorius
Egzekutor
Posty: 1716
Rejestracja: 28 maja 2003, 08:47
Lokalizacja: Civitas Kielcensis
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: Gregorius »

Z tego co wiem (a co nieco wiem), to taki algorytm zapisu komórek SSD o którym pisze Bandit stosowany jest od dawna. Na pewno wspierają go wszystkie kontrolery SandForce (nie wiem czy stosuje się inne).
Z tego też powodu np. nie ma najmniejszego sensu, a nawet się nie powinno, robić "defragmentacji" dysków SSD, bo to tylko im szkodzi. Zresztą, Windows od 7 wzwyż wiedzą o tym i zadbają o nasz dysk ;)

Wydaje mi się że dysk SSD użytkowany w warunkach domowych wytrzyma spokojnie 5-10 lat. W przypadku ekstremalnych zastosowań komórki mogą psuć się szybciej. Zresztą... za 5 lat ceny dysków polecą w dół i każdy z Nas kupi sobie nowy :)
Fakty i mity: najnowsze dyski talerzowe doganiają SSD, a nawet je przeganiają, jeśli chodzi o szybkość zapisu i odczytu danych.
Jeśli chodzi o prędkość transferu bloków danych to jest możliwe, ale potęga dysków SSD leży w szybkości przetwarzania dużej liczby małych plików, nie wydaje mi się żeby jakikolwiek dysk mechaniczny dał im radę, no chyba że hybrydowy...
Brothers in arms & beer...
Awatar użytkownika
raven4444
Szaman
Posty: 1011
Rejestracja: 29 lipca 2007, 14:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Jaki komp oraz wszystko co z nim związane.

Post autor: raven4444 »

Ale przecież o to chodzi aby na SSD trzymać też te cuda jak swap coby system zapieprzał. Wybacz ale te palenie komórek to albo w dysku za 200zł albo w taki z przed lat.
Ja mam rok Vertexa i mam na nim dopiero 3TB zapisu co jest jego 3% wytrzymałości. Leżą na nim wszystkie te duperele jak swap i indexy.
Jak ja się zbierałem do SSD przeszukałem cały net i wyszło że najlepiej stoi OCZ z Vertexem 4, nandy od Intela, autorski układ sterowania, autorskie wyłączne technologie OCZ(1 lub wiecej GB DDR2 cache). Ja od dawna jestem nauczony backupy robić więc jak padnie to padnie zdarza się nic nie istnieje wiecznie.

Jaki zwykły domowy HDD może dorównać SSD z szybkością odczytu zapisu?
ODPOWIEDZ